poniedziałek, 4 września 2017

Koniec z mętnymi lokatami w Idea bank czyli rzeczywiste stawki zacloudowionych depozytów


Pod wrześniowym rankingiem lokat anonimowy zamieścił bardzo dobitny komentarz.
Polcan, gdybym ja miał bank i dawał lokaty na 15% rocznie z małym zastrzeżeniem, że 95% zdeponowanej kwoty MUSI być na nieoprocentowanym ROR, to też po wieczne czasy umieszczał byś mój bank zawsze na pierwszych miejscach rankingów? 

Trudno nie przyznać mu racji. Wprowadzony podział powoduje, że lokata cloud w wielu przypadkach widnieje na pierwszym miejscu, chociaż wcale na to nie zasługuje. Wprowadza to dość duży zamęt wśród lokat, którego nie rozwiewa czerwony maczek.


Takiej stawki nikt nie dostanie - realnie max to 2,41%


Odkąd Idea bank wprowadził Clouda, wszystko stało się tu zamglone, nic nie działa tak jak powinno o czym każdy użytkownik chmury z pewnością się przekonał na własnej skórze. Lokaty cloud zaś dobrze to przedstawiają.

Co prawda w rankingu każda lokata cloud od samego początku jest obwarowana czerwonymi, a więc ostrzegawczymi komentarzami, że 10% wartości lokaty musi być utrzymywana na koncie. Ta wszędobylska czerwień miała pełnić rolę wskaźnika, że na te lokaty trzeba uważać.

Czerwień czerwienią, ale nie zmienia to faktu, że lokaty są na czołowych miejscach. Gdyby zajrzeć do zestawienia, to cały początek jest wręcz zdominowany przez cloudy oraz bliźniacze klony fortune w Lion's bank.

Od kolejnego zestawienia koniec z tymi chmurzowymi lokatami obiecującymi fortunę, wprowadzającymi zamęt. 

Wszystkie te lokaty realnie mają PONIŻEJ 2%

Oto realne stawki mętnych lokat cloud, które od połowy września nie będą prezentowane w rankingu:
 • 3 i 5 dniowa: 1,86%
 • 7, 10 i 14 dniowa: 1,81%
W efekcie jak widzimy wszystkie cloudy poniżej 1 miesiąca nie powinny być wcale w rankingu, gdzie minimum to 2,00%.

Takimi stawkami niebiescy czarują w swojej chmurze

Spójrzmy na realne oprocentowanie pozostałych cloudów, które najprawdopodobniej zostaną w rankingu, ale na właściwych miejscach:
 • 1 miesięczna: 2,09%
 • 3 miesiące: 2,32%
 • 4 miesięczne: 2,13%
 • 6 miesięcy: 2,41%
 • 12 miesięczne: 2,18%
Reszta co prawda zasługuje już na miejsce w rankingu, ale żadna z nich nie zasługuje na pierwszą ligę, a więc na zestawienie godne polecenia. Tymczasem trick z zafałszowaniem stawki powoduje, że lokaty kwartalne i półroczne oferują rzekomo więcej niż 2,50%.

Rezygnujemy zatem z ostrzeganiem drobnym druczkiem o konieczności trzymania 10% kwoty Lokaty na ror tak w Idea bank jak i Lions bank. Od tej pory wzorem lokat progresywnych, na których banki lubią przedstawiać tylko najwyższą stawkę z ostatniego miesiąca, przedstawiane będą już tylko stawki realne, bez ostrzegawczej czerwieni.

Jeśli dostrzegacie jeszcze jakieś niedociągnięcia na blogu lub macie jakieś propozycje możecie napisać o tym w komentarzach. lub w mailu. Niebawem też wrócimy do mętnych struktur o których skomentowanie coraz więcej czytelników prosi w mailach.

13 komentarzy:

 1. Pochwalam tą decyzję. Tak trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brawo tak powinno być.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to sie IdeaBank wscieknie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. lokaty zawsze są mętne i dlatego lepiej trzymać się od nich z daleka.

  OdpowiedzUsuń
 5. bloger, który wyciąga wnioski z komentarzy to jest właśnie to !
  pirx

  ps. koledze, który pisze o mętności wszelakich lokat radzę nabrać trochę doświadczenia nim wyskrobie kolejne słowa na jakimkolwiek blogu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla stałych czytelników bloga było to zapewne oczywiste ze clouda trzeba raczej omijać ale w sumie co racja to racja - nie ma sensu robić reklamy i podawać nierealne oprocentowanie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyt dużo drobnego maczku było w rankingu co zaciemniało sprawę. Teraz będzie dużo przejrzyściej i bardziej po ludzku.

   Usuń
 7. Banki już dawno przestały być instytucjami zaufania publicznego, a w zamian stały się "instytucjami ogłupiania publicznego". Bardzo dobre posunięcie z tym odkłamaniem cloudów!
  Może to delikatny powiew powracającej normalności(?). Mam nadzieję, że inne blogi pójdą tym tropem.

  Podobna zasada powinna dotyczyć nagłówków artykułów.
  Często tytuł zawiera żywcem przeniesione bankowe hasło reklamowe. Wszyscy wiemy jak te hasła są konstruowane - mają jedynie zwabić klienta czymś, co tylko pozornie jest atrakcyjne.
  Takie hasła w nagłówkach zapewne zwiększają poczytność Twoich publikacji, ale z uczciwością niewiele mają wspólnego. Zazwyczaj dopiero po przeczytaniu całego wpisu (a niekiedy nawet dopiero po komentarzach) dowiadujemy się całej prawdy i promocja idzie w zapomnienie jako niegodna uwagi.
  Moim zdaniem blog byłby jeszcze bardziej wartościowy, gdyby już nagłówek informował uczciwie o produkcie.
  Daleko nie szukając - poprzedni wpis nosi tytuł: "Do 700 zł premii za konto w Credit Agricole z krótką amnestią". No przecież to super oferta!!!
  ...i niby to prawda... jednak z wieloma "ale".
  Ja, po przeczytaniu nagłówka liczyłem na powtórkę fajnej promocji, o której wspominasz na samym końcu.
  Czy nie prościej i uczciwiej było by zatytułować wpis bardziej jednoznacznie? np:
  "W Credit Agr 500zł za 10 poleceń konta + 200 za wpływy wynagrodzeń powyżej 3000/mc"
  O podobnym odbiorze tej "niesamowicie atrakcyjnej" oferty świadczy ilość komentarzy pod artykułem i ostatni komentarz z 4 września 2017 19:02.

  Czasem przeglądając blogi mam wrażenie jakbym czytał tani brukowiec z tytułami typu: "Sensacja w Sikucinie!!!", gdzie dopiero po doczytaniu tekstu do końca dowiaduję się, że sensacja polega np. na tym, że lokalny celebryta ubrał koszule w kratkę, zamiast w paski...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skąd koledze się ten Sikucin wpisał?
   jakieś lokalne szadkowskie powiązania?
   pirx

   Usuń
 8. Generalnie 2.10 czy 2.30% to i tak grosze przy tej inflacji. Zastanawiam sie czy nie przeprowadzić się do TFI widząc co sie dzieje. za chwilę będziemy mieli inflację 2% i co? Trzymać kasę na lokacie? Choćby promocyjnej? Mieszkania drożeją, ja sprzedałem swoje, ale widzę że musze teraz coś z kasą zrobić bo zaraz bedzie to samo co w Czechach, Niemczech czy Austrii - czyli kolejna banka w nieruchomościach. No... tyle ze nieruchomości ne kupuje się na rok, dwa tylko na lat co najmniej 5 (podatek) więc jestem teraz w kropce a agresywne inwestowanie to raczej nie dla mnie.
  Chociaż też... Zysk z wynajmu oscyluje w granicach 4%, ale też mieszkania drożeją/tanieją - w zależności od koniunktury. Do tego remonty, kłopotliwi lokatorzy, rozliczenia... To nie jest łatwy zarobek wbrew pozorom.
  Natomiast co do IDEA Banku to jak kiedyś pisałem - jakakolwiek lokata czy inny produkt który każe mi lokować kilkadziesiat% środków na nieoprocentowanym ROR to dla mnie dyskwalifikacja. ne wiem czy ten wymóg to oznacza stałe saldo 20% przez 30 dni czy tylko jeden dzień w miesiącu starczy, ale dla mnie to wystarczające aby zniechęcić do takich ofert.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super Polcan , to bedzie sprawiedlimy podzial

  OdpowiedzUsuń
 10. "Bank Leszka C. zamienił zysk na gigantyczną stratę. Kurs na giełdzie krwawi."
  Można się pożegnać z dobrymi % ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak bank upada albo się sprzedaje, to zwykle daje dobre %, np dojczbank albo skbank.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...