środa, 13 września 2017

Konto jakiego nie chcę w WBK czyli wybór na krótkiej smyczy


WBK od dawna wzbudza wiele emocji wśród posiadaczy kont. Konto KGP przestało być opłacalne od lipca tego roku, ale warto było przekonwertować je na 1|2|3. Niestety bank ten planuje już wszystkie konta sprowadzić do nowego o ładnej nazwie Konto Jakie Chcę.

Brzmi ładnie, bo w teorii pozwala na stworzenie sobie konta takiego jakie chcemy. W reklamie mamy zręczne zapytanie: A ty czego chcesz? i możliwość wyboru korzystniejszych zakupów, skuteczniejszego oszczędzania czy niższego płacenia za rachunki. Czy to zmiana na lepsze?Jak widzę takie zestawienie od razu zapala się lampka. Nie ma i nigdy nie było banku, który dawałby wszystko co najlepsze. Od lat cashback mamy w jednym banku, najlepsze oprocentowanie w innym, zaś darmowy limit w jeszcze innym. Zmieniają się jedynie nazwy banków.

WBK na KGP oferował do połowy 2017 najlepiej oprocentowany ror. Od połowy 2017 konto 1|2|3 dalej oferuje najlepiej oprocentowany ror wraz ze zwrotem za rachunki, ale trzeba już dokonywać tutaj przelewy na 2.000 zł na każde z nich, o czym pisałem w lipcu przy konwersji konta. Ograniczyłem się ostatecznie do 15 kont, co i tak daje wyższy miesięczny zysk aniżeli 6 kont z KGP.

Niestety obecne konta mają być wycofane, zaś ma je zastąpić Konto Jakie Chce. Według banku można ustawić sobie parametry konta według własnego widzimisię, a jak nam się to przestanie podobać, to można je sobie zmodyfikować. No to spójrzmy na ile jest to prawdziwe.

1. Prowadzenie konta za darmo
Dla wielu ludzi to absolutnie podstawowa informacja na temat konta. Ludzie nie lubią pamiętać o jakimś warunku by konto było darmowe i chcą by za darmo było za nic. Tak jak to było na KGP do czerwca tego roku. Tak właśnie jest na Koncie jakie Chcę.

Jak dla mnie nie jest to warunek konieczny. Bardziej mi się podoba, jeśli zamiast darmowości bank pójdzie na ugodę typu: damy coś ekstra w zamian za jeden przelew, nawet jeśli nie spełnienie tego warunku skutkuje wysoką opłatą. Konto 123 daje aż 3% w zamian za przelew na minimum 2000 zł. Bez tego warunku konto kosztuje 20 zł.Na plus: karta może być wreszcie darmowa ale nie dla każdego

2. Karta dopasowana: nie każdy dopasuje ją dla siebie
Po zmianie KGP na 123 wycofałem kartę. Karta debetowa w nowym koncie kosztuje horrendalne 7 zł. Trochę mi jej brakuje, bowiem często wypłacam dużo gotówki, a niestety inne banki dają limit dzienny na zaledwie 10.000 zł.

0 zł jest ok, ale bankomaty inne niż WBK już odpadają:(

Według nowego konta karta ma 3 opcje widoczne wyżej. Ok wybrałbym oczywiście wariant pierwszy czyli 0 zł za 5 transakcji, co jest jeszcze do zaakceptowania. Ale nie jest dla mnie do zaakceptowania ograniczanie się do wypłat gotówki tylko z bankomatów WBK. Obok siebie mam bankomaty PKO, ING oraz Euronet, ale nie WBK.

Kto ma daleko do bankomatu WBK ten ucierpi

Rzućmy okiem na opłaty za obce bankomaty. W pakiecie to koszt 5 zł, poza pakietem aż 7 zł, zaś w przypadku wypłat za granicą to odpowiednio koszt rzędu 10 zł lub nawet 15 zł. Masakra. Nie da się tego obejść nawet usługą cashback czyli wypłaty w kasie, to bowiem też kosztuje aż 1,50 zł. Aż bowiem w ten sposób można wypłacić tylko jakieś 300 zł.

Jak widać szumnie nazywana Karta Dopasowana nie jest dla każdego. Owszem każdy możne dopasować sobie czyli opcję anulowania opłaty za kartę. Nie ma jednak opcji dopasowania czyli anulowania za wypłaty z bankomatów. Chyba że ktoś ma bankomat WBK pod nosem. Dla takiej osoby zmiana jest na rękę.

Totalna pomyłka punkt gdzie bank zdecydowanie zabłądził
 
3. Podniesienie oprocentowania: od beznadziejnego do daremnego
Jeśli przy kartach niektórzy skorzystają, to tutaj bank całkowicie zawalił sprawę. Opcja chcę skuteczniej oszczędzać prowadzi do konta systematycznego oferującego podwyższone oprocentowanie.

No tak, tylko że wyjściowo mamy stawkę godną PKO bo zaledwie 0,40%. Podwyższenie może być tylko do stawki jaka nigdy nie pojawia się w rankingu bo to zaledwie 1,50%. I to tylko do kwoty... 20.000 zł

Oj nie zarobi wędkarz na drugą wędkę dla syna na ryby. Aż dziw bierze, że na chwilę obecną można mieć na innym koncie 3% za banalny warunek jednego przelewu. Przy zaledwie 7 kontach mamy już ponad dwukrotnie wyższy zysk. Coś czuję, że bank wycofa te Eldorado...4. Niższe rachunki: opcja ok, ale zwroty będą niższe
To niewątpliwie duży plus kont w WBK. Można zgłosić rachunki za prąd, gaz, internet, telefon oraz TV. Płacimy za nie non stop, więc miło mieć jakikolwiek zwrot. Korzystam z tej opcji do niedawna i tutaj są same plusy.

Niestety w koncie jakie chcę jest jeden minus, zwrotu tutaj są niższe. Na wszystkie rachunki jest zwrot w wysokości 1% podczas gdy konto 1|2|3 oferuje 2% zwrotu za prąd oraz 3% cashback za telefon, internet oraz TV.


Podsumowując Konto Jakie Chcę może i daje możliwość wyboru, ale to raczej wybór na krótkiej smyczy dającej dostęp do nielicznych kąsków. Na plus jest możliwość posiadania darmowej karty, która do tej pory miała sztywną opłatę w wysokości 7 zł. Dla darmowych wypłat trzeba mieć blisko do bankomatu własnego. Na plus jest też możliwość zwrot za rachunki.

Tutaj założysz Konto Jakie Chcesz w WBK dla zwrotu za rachunki

Zwroty za rachunki są co prawda niższe niż dotąd, ale zawsze jest to darmowa kasa bo czy konto mamy czy nie za gaz, prąd czy media każdy z nas i tak płaci co miesiąc. Niestety zdecydowanie nie będzie to konto do oszczędzania. To już jest poza zasięgiem smyczy i raczej w dalszym ciągu będziemy patrzeć na nowe zrywy Idea bank:)

Jeśli bank wycofa konto 123 i zmusi nas do przesiadki na Konto Jakie Chcę, będzie to warto zrobić już tylko dla zwrotu za rachunki. Oby to było jak najpóźniej...

11 komentarzy:

 1. Czy całkowita likwidacja rachunków 1|2|3 po 1 listopada b.r. jest już pewna? Bo do tej pory można było sądzić, że zostaną one wycofane z oferty (nie będą oferowane nowym klientom), ale dotychczasowi klienci 1|2|3 będą mogli je mieć w dalszym ciągu.
  Fabian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre pytanie - sam jestem ciekawy.
   Wręcz zastanawiam się czy nie założyć jeszcze kilku 1|2|3

   Pozdrawiam
   TomL

   Usuń
  2. Info z innego bloga:
   "Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK potwierdziła, że wszystkie wycofane ROR-y pozostają w obsłudze".
   Fabian

   Usuń
 2. Zostana jedynie wycofane z oferty, ale nadal beda obslugiwane. Do konca pazdziernika mozna je nadal zakladac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w ofercie banku na ich stronie nie ma już tego konta.wiec na co mam sie powałać aby otwarli mi konto 123?

   Usuń
  2. Chyba nie potrafisz szukac.
   Jest dostepne na stronie.
   Jesli nie umiesz przeklikac sie przez menu, oto bezposredni link:
   https://www.bzwbk.pl/konta-bankowe/konta-standardowe/konto-1-2-3/konto-1-2-3.html
   Mozesz sie tez powolac na zawartość Tabeli Oplat i Prowizji. Tam sa dostepne wszystkie produkty, m.i. Konto 123.
   Potrafisz znalezc TOiP prawda?

   Usuń
  3. Okej dzięki!myślałem że ta strzałka na dole przekieruje mnie do dokładniejszego opisu Kona Jakie Chcesz

   Usuń
 3. Jakieś dwa tygodnie temu wg instrukcji w systemie internetowym, żeby założyć/przekonwertować kilka kont 123, udałem się do oddziału, i dziewucha powiedziała, że można do października, zaczęła to robić, ale po kilku minutach gada "nie ma w systemie", i tyle. Jak się komu udało, to niech da znać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zakladalem kilka na poczatku wrzesnia. Najpierw powiedziano mi ze nie sa juz dostepne, ale gdy stanowczo wskazalem, ze sa dostepne w aktyalnej Taryfie Oplat i Prowizji oraz pismach z Banku, to jednak zalozyli.
   Po prostu maja powiedziane aby starac sie unikac zakladania tych kont.
   Musisz byc stanowczy.

   Usuń
 4. Polcan, piszesz, że masz 15 kont "123". Jak spełniasz warunek darmowości konta - na każdy rachunek przelewasz te wymagane 2tys/mies z innego banku, czy wystarczy przelać z zewnątrz tylko jedno 2.000 a później robisz 14 przelewów wewnętrznych - honorują takie zasilenie kont?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robię 15 przelewów z innego banku, a następnie 14 przelewów wewnętrznych i jeden zewnętrzny z WBK by nie przekroczyć salda 3000.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...