wtorek, 12 września 2017

Jakie były wyniki struktur w Idea bank czyli niewygodnego trzeba natychmiast wywalić


Wczoraj przyjrzeliśmy się nowej strukturze Idea banku bazującej na funduszach. A jak wyglądają wyniki dotychczasowych struktur? Dotychczas omawiałem wiele struktur jak Niemieccy giganci czy Cyfrowy Zysk, nigdy jednak nie przyglądaliśmy się ich wynikom.

Już pierwszy komentarz Darka do wczorajszego wpisu sugeruje, że Was też ciekawią nie tylko szumne zapowiedzi, ale także realne wyniki. Należy pamiętać, że bez względu na nazwę, do każdej struktury należy dodać 14 dniowy, jałowy czas oczekiwania na zwrot środków.


Jeden z anonimowych napisał:
Ja skorzystałem w grudniu 2016 z struktury US blue chips u niebieskich, tylko dlatego, że okres wynosił 3m lub 6m. Struktura zakończyła się po 3m (z zyskiem 1% za 3m). Minusem był czas zwrotu środków po 14 dniach roboczych. Potem była następna struktura na krótki okres czasu, ale już nie korzystałem. Może też zakończyła się sukcesem i teraz szukają "jeleni" na 3 lata.


Spójrzmy na tabelę wyników jaką Idea bank podaje na swojej stronie. Nie jest łatwo ją odczytać. Spójrzmy na daty otwarcia i zamknięcia, by ustalić czas trwania struktury:
 • edycja nr 1 dała po pół roku 2% czyli w skali roku wychodzi 4%
 • edycja nr 2 dała po 3 miesiącach 1% czyli w skali roku... 1%
 • edycja nr 3 dała po 3 miesiącach 1% czyli w skali roku... 1.33%
Hmmm. Nie bardzo rozumiem 'opracowania własnego', bazuję jednak tylko na tabelce podanej wyżej. Zresztą błędów jest więcej, co każe zastanowić się na ile rzetelne są prezentowane wyniki. 

Jakby jednak nie patrzeć, wyniki nie powalają, bierzemy bowiem pod uwagę najlepsze lokaty. A pod koniec 2016 roku, gdy zaczynały się te struktury bez problemu można było założyć lokaty na 3% i to bez czekania 14 dni na zwrot kasy. Jedynie pierwsza edycja wyglądała w miarę ok.

Spójrzmy na strukturę Rio: to mój zdecydowany faworyt. Zawiera akcje głównych partnerów igrzysk w Rio. Były tu między innymi Coca-Cola i Samsung. Okazało się, że wszystkie edycje zakończyły się totalnym fiaskiem:


0% zysku dla wszystkich edycji

Liderzy farmacji: fiasko i marny zysk (tutaj do obliczeń nie można mieć zastrzeżeń bo z 7% po trzech latach robi się faktycznie 2,33% w skali roku):Global Perspective: Tutaj widzimy hazard w pełnej krasie dla 10 edycji. Po 3 latach zysk mieliśmy od 0,25% po 1,32%. W jednym przypadku było 3,71% czyli nieco mniej niż na lokatach w tym okresie i tylko jedna czwarta edycja dała 6,03%. Kto jednak mógł przewidzieć, że akurat zapisy w lutym 2014 będą udane, a wszystkie inne nie?Cyfrowy Zysk: omawiany szczegółowo tutaj dla każdej z 5 edycji daje zaledwie... 0,70%. Minus 14 dni rzecz jasna.
Lokata globalna: 2,62% w jedynej edycji.

Kapitalny rok: Oj raczej mało kapitalny, chociaż obiecywał 5,50% co stali czytelnicy zapewne pamiętają z dedykowanego artykułu. 10 edycji żadna nie dała lepszych wyników od lokat z podanego okresu: zakres zysku od 0,67% do 4%.Lion's estate: tu już wygląda nieco lepiej, choć to struktury zakończone w 2016. Pamiętajmy jednak, że w 2013 były lokaty nawet na 8%. Więc 2,27% to fatalny wynik, 5,24% już ok, a 6,30% całkiem w porządku. Dziwne więc, że nie próbowano wypuścić kolejnych numerów subskrypcji.Liderzy technologii: brak wyników dla edycji 1-7, 5% dla 8 edycji
Ciekaw jestem co było w poprzednich siedmiu, skoro Idea bank nie podaje wyników.

Liderzy internetu: huśtawka zysków od 0,83% do 6%.Top Giganci: jedyna solidnie wyglądająca struktura jeśli patrzeć na wyniki. Tutaj mamy 7% dla każdej edycji.Niemieccy giganci: totalny mishmash z błędami w danych. Zysk od 0% do 108%. No tak, tyle że w 3 lata zysk był 27% pytanie zatem jak w skali roku daje to owe 108%?Family biznes: 6,93% tylko jedna edycja

Kompletnie nie rozumiem ostatniej pozycji. Skoro w latach 2013-2015 była struktura dająca zysk porównywalny z lokatami w SKOK Wołomin, to dlaczego nie było kolejnych edycji? Wprowadzono za to Rio, której wszystkie edycje zakończyły się tragicznie.

Na podstawie tych wyników można wysnuć wniosek, że klient posiadający struktury ma w zamyśle tracić, a nie zyskiwać. Przypomina mi to mocno jakoś niewygodnego bo wygrywającego w kasynie gościa, którego trzeba się natychmiast pozbyć i to siłą...

11 komentarzy:

 1. Dobra robota polcan ;) Jak nastepny razem beda dzwonic i mi truc znowu o tym to odesle ich tutaj, ok :) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy, chociaż sądzę, że sami to zauważą wcześniej:)

   Usuń
  2. Swoją drogą to aż sam się dziwię, że Idea "chwali" się tą porażką na swoich stronach - bo inaczej tego nazwać nie można! Zawsze zbywałem nachalnych naganiaczy na te ich pseudo lokaty i irytowało mnie, że mimo pisemnego braku zgody na marketing dalej wydzwaniali, aż bywałem przez to często niezbyt miły (choć wcale nie chciałem). Teraz myślę, że po Twoim artykule Polcan - głęboko pochowają te swoje "super" wyniki struktur ;)   Usuń
 2. Swoją drogą warto wziąć poprawkę, że części wyników struktur może tu po prostu nie być, bo często oferują coś na zasadzie
  -> gdy warunek spelniony po roku to oprocentowanie x%
  -> gdy warunek nie byl spelniony po roku to po dwoch latach sprawdzamy warunek i gdy spelniony to oprocentowanie 2*x%
  -> gdy warunek nie byl spelniony takze po dwoch latach to po trzech latach sprawdzamy warunek i gdy spelniony to oprocentowanie 3*x%, a jezeli i teraz nie byl spelniony to czysty zwrot kapitału (nic pan nie straci!!!11) [a jak ktos nie wytrzyma cisnienia i zwinie sie po roku czy dwoch - kapital minus jakies dodatkowe oplaty]

  Także część struktur może nadal 'trwać' w sensie, że warunek jeszcze się nie spełnił i nie mają się czym pochwalić.

  Ponadto dzwonili już wiele razy a teraz jak dzwonią no to mówią o prosze pana tu na przyklad maj 2015 oferowalismy panu taką i taką strukturę, nie skorzystał pan, zawiadamiamy że skończyła się takim i takim zyskiem... Szkoda, że nie dadzą zestawienia wyników wszystkich co oferowali.

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorze bloga. Fajnie, że komuś chce się robić tego typu zestawienia, ale radze robić dokładniejszy research. Liderzy Technologii od 1 do 7 nie mają wyników, bo jeszcze te lokaty się nie zakończyły. Inna sprawa, że pomyłki w podawanych wynikach na stronie nie powinny mieć miejsca. Chociażby dlatego, że Family Business zarobiło 10,4% w skali roku. A klienci zamiast hejtować wyniki powinni pamiętać, że przy lokatach tego typu nie ma gwarancji zysku, ale dzięki takim produktom mogą osiągnąć wyższe wyniki przy zachowaniu gwarancji kapitału.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale jest inflacja więc ta gwarancja kapitału to de facto strata

   Usuń
  2. Liderzy Technologii - I edycja z 7 sierpnia 2015 r. - Totalna klapa i totalna strata (inflacja oraz strata odsetek nawet z najgorszej stałej lokaty). Przez 3 lata obracali moim pieniądzem i od 7 sierpnia br. nadal obracają. Nigdy więcej lokat strukturyzowanych.

   Usuń
 4. Porozmiajcie z konsultantem który oferuje struktury. Zawsze gdy im się odmawia z pretensja w głosie bronią się twierdząc, że WSZYSTKIE produkty zakończyły się sukcesem. Odmawiam co do zasady bo jeśli już to sam gram na giełdzie.. Ale jeśli jest tak jak piszecie tutaj.. To chyba działania konsultantów to kryminał..

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm... ja nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem o jakim piszesz... To bardzo dziwne ;d

  OdpowiedzUsuń
 6. W strukturach są jeszcze opłaty za otwarcie. Tutaj zapewne nie są one uwzględnione, więc te wyniki należy jeszcze obniżyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że dałem im się nabrać dwa razy. Najpierw na Cyfrowy Zysk, któremu szło dobrze i dopiero w ostatnim miesiącu padł. Myślałem, że miałem pecha i zakładałem ich dobrą wolę, więc jak zaproponowali mi lokatę bez żadnych widełek, to się zgodziłem. Na szczęście było to w ten piątek i mogę to jeszcze cofnąć. Po przeczytaniu artykułu widzę, że to jest tak wyliczone, żeby (uśredniając) tylko bank na tym zarabiał. Kasyno zawsze wygrywa, kto by się spodziewał :)

  Dodatkowo te 14 dni... Widzę, że to standardowa praktyka, a nie zbieg okoliczności, że akurat mi zwrócili kasę w ostatnim dniu. Do tego dochodzi jeszcze okres oczekiwania na rozpoczęcie lokaty, który dla tego badziewia, na który w piątek się zgodziłem, będzie wynosić prawie miesiąc.

  Trochę się rozpisałem, ale jeszcze o jednej rzeczy chciałem wspomnieć. Struktura Optimum Funds opiera się na indeksie, którego wykres wartości przez prawie 8 lat pokazuje konsekwentny wzrost ok. 6% rocznie, z tym że część tego wykresu to "historyczne symulacje". Po sprawdzeniu, jaka konkretnie część, okazuje się, że to prawie 7 lat. Tylko za 14 miesięcy są prawdziwe dane, reszta to marketingowe bajki.

  Nigdy więcej struktur.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...