czwartek, 21 września 2017

Miniofensywa w Idea bank czyli Lokata na nowe środki do 2,55%


W dzień bo świetnej ofercie Toyoty opisanej w poprzednim artykule pojawiła się mała ofensywa w Idea bank. Pojawiła się bowiem lokata na nowe środki, która też jest dedykowana dla posiadaczy konta w tym banku.

Oprocentowanie nie jest jakieś super, ale zostało nieco podniesione w stosunku do tego co było przed pojawieniem się Lokaty z premią w Toyota bank. Mamy w sumie do wyboru pięć lokat, z czego tylko dwie zasługują na uwagę.


4 miesiące: 2,50%
5 miesięcy: 2,55%
Pozostałe lokaty o krótszym okresie trwania są poniżej stawki 2,50% więc pominiemy je milczeniem.

Nowa lokata jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Skoro jest to lokata na nowe środki, to nie zadziała już trick stosowany do tej pory na lokatach promocyjnych. Nie da się przelać tutaj środków z Zośki Pro, Idea Saver czy zapadających lokat:( Jeśli nie będą to środki nowe, wówczas bank da zaledwie... 0,50%.

Skoro lokata ma bardzo wymowną nazwę, od razu rodzi się pytanie jaką datę bank bierze dla definicji nowe środki. Według zapisu jest to 20 dzień miesiąca, czyli wczoraj, jeśli dobrze rozumiem strasznie zawile sformułowanie ze strony banku. Przy czym liczą się także środki w Lion's bank oraz struktury.

Wygląda na to że mamy odpowiedź na ruch Toyoty. Z jednej strony wielu czytelnikom pokończyły się lokaty na 130.000 w tym banku o czym w komentarzach poinformował wczoraj Arek, z drugiej strony mi też skończyło się promocyjne oprocentowanie w Millennium. Nowa lokata wygląda więc polowaniem na te środki.

Oferta Toyoty jest bezkonkurencyjna, ale dla małych kwot. Przy minimum 8.000 zł mamy nieco ponad 4% zysku + zwolnienie z opłaty za konto czyli 7,47 zł. Niestety im więcej chcielibyśmy tutaj ulokować, tym zysk będzie mniejszy. 

Zróbmy teraz krótką symulację i porównajmy przybliżone zyski dla szybkiej orientacji korzyści z lokowania większych środków w Toyocie oraz Idea bank:

1 Toyota bank - 1118 zł
dla kwoty 130.000 zł tyle bowiem maksymalnie można było mieć na 13 lokatach w Toyocie. Gdybyśmy przelali te środki na lokatę Depozyt Plus z stawką 2% to po pół roku mielibyśmy kwotę 1053 zł. Po dodaniu premii 65 zł otrzymamy 1118 zł.

2. Idea bank - 1342 zł
Dla kwoty 130.000 zł po 6 miesiącach przy stawce 2,55% dostalibyśmy jakieś 1342 zł, a więc dużo więcej aniżeli w Toyocie. Oczywiście tutaj dostaniemy mniej, bo lokata trwa 5 miesięcy, możliwe jednak, że po tym okresie będzie możliwość założenia kolejnej lokaty na podobnej stawce.

Co więcej w Idea bank w dalszym ciągu zysk można nieznacznie zwiększać korzystając z pośrednictwa yb czy też w dalszym ciągu tworząc połączenia z innymi użytkownikami.

Tutaj możesz podnieść stawkę lokaty na nowe środki w yb

Dla nowych szybkie przypomnienie: rejestrujemy się w ybanking, logujemy się i przechodzimy do zakładki wybierając lokaty Idea bank, po czym przechodzimy na stronę banku i zakładamy lokaty.

Swoją drogą yb jest dość dobrym wskaźnikiem poziomu lokat w Idea bank. Mam dużo połączeń, dzięki czemu w zakładce Korzyści mogę śledzić dodatkowe zyski z moich połączeń. Wynika z nich że na wiosnę był duży odpływ środków, ale ostatnio przybywa tu zwolenników lokat.

Jeśli ktoś chciałby się ze mną połączyć na platformie yb, może skorzystać z zaproszenia pod tym linkiem. Im więcej mamy połączeń, tym większe dodatkowe korzyści za produkty od osób połączonych.

Podsumowując, warto kwotę 8.000 zł przelać do Toyoty dla maksymalizacji zysku lokaty z premią. Resztę nadwyżki przelać do IB korzystając z pośrednictwa yb. Lub skorzystać z oferty 3% bez limitu Deutsche banku, która wciąż jest zdecydowanie bezkonkurencyjna dla większych kwot. Stąd wciąż widnieje na stronie głównej PP1.

12 komentarzy:

 1. yb u mnie korzyści z połączeń b.słabo, z dnia na dzień coraz mniej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie minimim było w marcu i kwietniu. Ostatnio jest wzrost depozytów więc i premia większa.

   Usuń
 2. produkt dedykowany wyłącznie dla posiadaczy konta indywidualnego w Idea Bank

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam stary system IB, wiec mimo posiadania konta tych lokat nie ma w systemie. Ja przeczytalem inaczej ten regulamin i wg mnie stan nowych srodkow jest na 20, ale miesiaca poprzedzajacego zalozenie loaty, czyli zakladajac dzisiaj decyduje stan z 20 sierpnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to lokata tylko dla posiadaczy Clouda oraz bankowości mobilnej.
   Co do daty, to pełny skomplikowany zapis brzmi:
   "i)wszystkie środki pieniężne w złotych polskich Klienta zgromadzone w Banku, w tym w Idea Banku S.A. oddział Lion’s Bank w Warszawie na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił rzeczywisty wpływ środków na rachunek danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI PLUS na Rachunkach Oszczędnościowo-Rozliczeniowych (w tym również środków objętych Promocją HAPPY LIFE i Promocją PROUD LION), Rachunkach Oszczędnościowych, Rachunkach Terminowych Lokat Oszczędnościowych, Rachunkach Lokat Strukturyzowanych oraz rachunkach przeznaczonych do gromadzenia kwot przeznaczonych na otwarcie Lokat Strukturyzowanych, a także innych rachunkach prowadzonych przez Bank (w tym rachunkach technicznych Banku) na których ulokowane są środki pieniężne w złotych polskich Posiadacza Rachunku;
   ii) środki pieniężne zgromadzone na rachunkach Lokat POWER, Lokat NA NOWE ŚRODKI, NA NOWE ŚRODKI PLUS i Lokat DESIRE oprocentowanych według wyższej stawki, wcześniej otwartych i opłaconych w tym samym miesiącu kalendarzowym, w którym zostaje opłacona dana Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS;
   iii) środki pieniężne zgromadzone na rachunkach Lokat NA NOWE ŚRODKI, NA NOWE ŚRODKI PLUS i Lokat DESIRE oprocentowanych według wyższej stawki, otwartych i opłaconych tego samego dnia, w którym zostaje opłacona dana Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS, jeżeli Wnioski o otwarcie tych Lokat NA NOWE ŚRODKI, NA NOWE ŚRODKI PLUS lub Lokat DESIRE były złożone wcześniej niż Wniosek o otwarcie danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI PLUS."

   Usuń
 4. -znaczy sie ,ze idea "napelnila sie pod korek" depozytami ,a % ktory oferuje na "nowe" to "chwyt marketingowy".

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesienią ubiegłego roku przeniosłem się z płatnościami i zleceniami stałymi do Idea Bank na konto "Idealne". Przyzwyczajenie się do skomplikowanego systemu cloud zajęło nieco czasu. Problemy zaczęły się, kiedy przyszło modyfikować kwoty zleceń stałych.

  Zmodyfikowanie kwoty zlecenia stałego, które jeszcze nie zostało w bieżącym okresie wykonane, powoduje przeskoczenie daty najbliższego wykonania na okres kolejny.

  Przykładowo, po modyfikacji dnia 22.09.2017 miesięcznego zlecenia stałego, mającego być wykonanym 24.09.2017, data najbliższego wykonania przestawi się na 24.10.2017.

  W przypadku kwartalnych zleceń stałych, modyfikacja kwoty zlecenia przed wykonaniem w bieżącym kwartale spowoduje przesunięcie daty najbliższego wykonania o 3 miesiące.

  Problem ten jest obecny co najmniej od początku tego roku. Powoduje on, że zamiast modyfikować kwotę zlecenia, trzeba je usunąć i założyć kolejne. Sama modyfikacja kwoty może łatwo doprowadzić do pominięcia jednej płatności.

  Powoli tracę cierpliwość i zastanawiam się nad przeniesieniem rozliczeń i zleceń stałych do innego banku, w którym zwykła modyfikacja zleceń stałych nie wymaga doktoratu z działania systemu cloud.

  OdpowiedzUsuń
 6. Też uważam że ten cały YB powoli przechodzi do historii. Na początku było całkiem Ok ale teraz? Bidnie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem jak oni liczą kasę za połączenia - u mnie tylko duże lokaty własne dają wypłatę co miesiąc. Za połaczenia codziennie coraz mniej

   Usuń
 7. A ile wynosi ważność wniosku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zero poniewaz lokata zaklada sie tylko gdy masz srodki na koncie. Nie mozesz wybrac opcji - oplace pozniej

   Usuń
 8. Za to Nest Bank próbuje dogonić Ideę w Lokacie na nowe środki. Znowu daje 2,5% na 6 m-cy :) https://www.nestbank.pl/indywidualny/oszczednosci/lokaty.html

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...