poniedziałek, 19 marca 2018

Ranking lokat walutowych w euro


Dziś na blogu po raz pierwszy prezentuję ranking lokat walutowych. Na pierwszy ogień idzie najbardziej popularna waluta panująca w Unii Europejskiej, która być może kiedyś będzie obowiązywać także i u nas.

Z walutami jest ten problem, że na każdej wymianie tracimy, więc gdy przywozimy kasę do kraju i wymieniamy ją na złotówki a przy kolejnym wyjeździe za rok znów kupujemy euro możemy na tym stracić. Co więcej jesteśmy też narażeni na wahania kursowe.


Być może zamiast tracić na obu wymianach warto założyć lokatę. Sam przywiozłem ponad 100 euro z ostatniej podróży i leży mi to w szafie, podczas gdy większość banków od tej właśnie kwoty już pozwala założyć lokatę.

Jak zatem wygląda najciekawsze stawki? Niżej prezentuję ranking przyjmując za minimum 0,35%. Pozwoli to mieć jakieś pojęcie, które banki wiodą tutaj prym. I są to inne banki niż w rodzimej walucie. Liderem bowiem jest zdecydowanie... Getin bank.

3 miesiące
1. Getin bank - Lokata walutowa 0,50%  - min. 100 euro
2. Idea bank - Lokata walutowa 0,35% - min. 100 euro
    Plus bank - Lokata standardowa walutowa 0,35% - min. 20.000 euro

6 miesięcy
1. Getin bank - Lokata walutowa 0,60% - min. 100 euro
2. Plus bank - Lokata standardowa walutowa 0,45% - min. 20.000 euro
3. Idea bank - Lokata walutowa 0,40% - min. 100 euro
    Plus bank - Lokata standardowa walutowa 0,40% - min. 100 euro

12 miesięcy
1. Getin bank - Lokata walutowa 0,85% - min. 100 euro
2. Idea bank - Lokata walutowa 0,50% - min. 100 euro
3. Plus bank - Lokata standardowa walutowa 0,40% - min. 1.000 euro
    Millennium - Lokata Superprocent 0,40% - min. 2᷾00 euro
    Bank BPS - e-Lokata 365 0,40% - min. 1.000 euro
    Plus bank - Lokata standardowa walutowa 0,40% - min. 20.000 euro
7. Bank BPS - Lokata 365 0,40% - min. 5.000 euro
    Bank BPS - Lokata 365 0,35% - min. 1.000 euro

Ciąg dalszy: Ranking lokat walutowych w dolarach

20 komentarzy:

 1. No to faktycznie sporo straciłeś trzymając przez rok te 100 euro w szafie zamiast na lokacie - w najlepszym wypadku całe 0,85 euro czyli ok. 3,5 zł. Pewnie wartość paliwa lub biletu na dojazd do banku, żeby wpłacić tę walutę i lokatę założyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie jadę specjalnie do banku by coś założyć. Każda wizyta jest okazyjna, jak załatwiam jakieś ważne sprawy na mieście, to przy okazji załatwiam różne sprawy w banku.

   Usuń
  2. A co do samej lokaty to nie założyłbym w Getin, gdyż tutaj nie chodzi o maksymalny zysk jak w walucie polskiej. Lokatę walutową założyłbym w banku, w którym będę jeszcze przez długie lata jak np. w Millennium.
   Getin idzie niebawem do odstrzału z oczywistych powodów.

   Usuń
  3. sorry, sledze blog czasem, ale wiadomosci o bankach mniej.. czemu do odstrzalu?

   Usuń
  4. Bo tutaj liczy się tylko nowy klient. Stawka promocyjna na KO jest tylko jednorazowa, nie da się wyzerować konta, by wrócić z nowymi środkami jak jest w Millennium.
   Konto zamknąłem zgodnie z zapowiedzią w kwietniu.

   Usuń
 2. Millenium ma konto oszczędnościowe funkcjonujące na podobnych zasadach jak Profit w PLN. Dla nowych środków jest bodajże 0.5%. Jedna wypłata w miesiącu gratis. No i Millenium nie zbankrutuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Mi takie konto zostało po starym Dobrym Koncie, które miałem przed obecnym 360 stopni i korzystam z niego sporadycznie, chociaż zwykle na jeden dzień.

   Usuń
 3. Mam do Państwa pytanie. Czy ktoś się orientuje czy od transakcji odkupienia jednostek TFI trzeba wypełniać PIT38? Czy to dotyczy jedynie sprzedaży akcji? Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli miał Pan zysk ze sprzedaży jednostek uczestnictwa – fundusz rozliczy podatek za Pana. Natomiast jeżeli sprzedał Pan na giełdzie certyfikaty inwestycyjne funduszu - będzie Pan musiał sam wypełnić PIT-38.

   Usuń
 4. Kukiz15 zaproponował dzisiaj zniesienie podatku Belki. Czy to jest realne Waszym zdaniem?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak oszczedzanie w walutach, to tylko w USD, procent na zasadzie negocjowalnej przebija lokaty w PLN. EUR szkoda zawracac sobie glowy, lepiej trzymac w szafie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tematyka walut dopiero się rozpoczyna...

   Usuń
  2. A gdzie radzi Pan/Pani negocjować? I od jakiej kwoty takie negocjacje mają sens?

   Usuń
  3. Ma sens o ile zarobisz na ryzyku kursowym tyle że wraz zarobkiem nieuchronnie istnieje ryzyko straty. No, ale do tego nie trzeba zakładać lokaty choć może ona dodatkowo jakiś ułamek korzysci dołożyć
   A co do podatku Belki to jest to nierealne. Żaden rząd nie zrezygnuje z dodatkowego źródła dochodu budżetowego. osobiście uważam że środki zdeponowane na lokatach w bankach do pewnego progu powinny mieć inny próg podatkowo-belkowy w celu skłaniania ciułaczy do oszczędzania na starość tyle że banki od razu wykorzystałyby tą sytuację obniżając oprocentowanie więc skutku w kieszeniach Polacy nie odczują. Zyski z funduszy i giełdy lepiej niech zostaną jak sa
   MM

   Usuń
  4. Negocjowalne sa w wiekszosci bankow, PKO BP, Alior- PKO zaczyna sie chyba od 25tys waluty, Alior (mozna miec atodealing do obslugi samodzielnej)-5tys waluty. Poczatkiem roku stawki na ok. 6-m przekraczaly juz 2% dla USD. Sadze, ze w drugiej polowie 2018 powinnismy dobijac do ok. 3%, wszystko zalezy od perspektyw tempa podwyzek FED, im wiecej podwyzek zalozy tzw. rynek, tym mozemy oczekiwac tez wzrostu wartosci USD wyrazonej w PLN. Jednak, w krotkiej perspektywie PLN ma na razie dobry klimat, to specjalnie nie liczylbym na wielkie zmiany kursu.
   Zreszta, nikt rozsadny, nie trzyma swoich wszystkich oszczednosci w PLN, bo jak cos niepokojacego sie dzieje w swiecie, to kapital zawsze plynie do CHF i USD (to, ze czasem traci sie na kursie trzeba zaakceptowac, ubezpieczenie tez kosztuje). W perspektywie kilku-kilkunastu lat- cykle sie powtarzaja i kapital na koncu cyklu zawsze plynie do USA.

   Usuń
  5. sorry za archeologie, ale dysponuje kilkoma dziesiatkami tysiecy USD, i to co kolega tu sugeruje robic z walutami jest b. ciekawe - czy moze ktos potwierdzic czy nadal aktualne - zarowno Alior jak i PKO BP???

   Usuń
  6. sry za archeologię cz.2.. sam sobie odpowiem: alior w sierpniu za ok. 80k USD oferował ok. 2.1%/rok. teraz pewnie stawki wzrosły wraz ze stopami w Stanach

   Usuń
 6. a orientujecie się, jaki jest koszt przelewu na taką lokatę EUR? czy koszt przelewu potrącany jest z salda lokaty?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...