środa, 1 kwietnia 2020

Z 3,20% przez 3% do 2,80% czyli seria obniżek na lokacie na nowe środki w Idea bank


Nie takiego początku nowego tygodnia sobie wyobrażaliśmy. Jeszcze w poniedziałek mieliśmy bardzo fajnie wyglądające 3,20%  na lokacie na nowe środki w Idea bank. W tym dniu wahałem się, czy wpakować tutaj dodatkowo kasę z zakończonej lokaty mobilnej w Getin.

Tymczasem Idea bank we wtorek obniżyła stawkę do 3,00%. Kolejny raz zresztą niebiescy nas zaskoczyli swoją nieprzewidywalnością, wszak wcześniej 3,20% było w ofercie tylko nieco ponad jeden dzień, a po powrocie wisiała na ich stronie przez tydzień.


Wydawało się więc, że do dzisiejszego rankingu lokat na kwiecień mogę bez obaw wpisać lubianą przez nas trójkę z przodu, a tymczasem dziś obudziły mnie wasze komentarze o kolejnej obniżce do 2,80%. Nie sądzę by był to prima aplilisowy żart i kto wie czy seria obniżek nie będzie dalej kontynuowana.

O dziwo tym razem lokaty dwumiesięczne oraz kwartalne nie dzieli już 0,20pp różnicy. Dziś stawki wyglądają tak:
 • 2 miesiące: 2,80%
 • 3 miesiące: 2,70%
Jak się możemy domyślać powodem jest fakt, że w Getin mamy od niedawna lokatę na nowe środki na stawkę 2,70% więc zaoferowanie spodziewanej stawki 2,60% mijałoby się z celem.

W zasadzie te dwie obniżki jakie zaserwowano nam w tym tygodniu są łagodniejsze od tąpnięcia jakie nastąpiło po ścięciu stóp o 0,50pp. Jak pamiętamy stawka w IB zjechała z automatu tyle samo i zamiast 3,20% mieliśmy 2,70% czyli mniej niż jest dziś.

Jak widać Idea dalej zaskakuje do czego zdążyła nas przyzwyczaić.  I chyba nieprzypadkowo fajne stawki kończą się w dniu, gdy ich założenie wiązałoby się z zakończeniem w weekend, gdy mamy utrudniony transfer do innego banku.


Aktualizacja 2.04:
Dzień po publikacji artykułu Idea bank zaserwował nam kolejną, trzecią już obniżkę w ciągu trzech dni. Od 2 kwietnia stawka lokaty wynosi 2,70% czyli tyle samo co w Getin. 


Aktualizacja 3.04:
Lokata IB w tym tygodniu naśladuje wręcz koronawirusa, codziennie coś nowego, codziennie zbiera nowe żniwa. Od 3 kwietnia cięcie o kolejne 0,10pp do 2,60%.

47 komentarzy:

 1. Czyli IB znowu łamie regulamin ponieważ był taki zapis:Lokata obowiązuje od dnia 31 marca 2020r. do odwołania, jednak nie krócej niż do dnia 1kwietnia 2020 r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to właśnie jest najbardziej denerwujące w IB. Za łamanie własnych regulaminów - banki powinny płacić ogromne kary. Załóżmy, że ktoś kierując się regulaminem banku przelewa na dziś dużą kasę - aby odpalić tą lokatę. Teoretycznie powinien mieć czas przynajmniej do 1-ej sesji przychodzącej, a tymczasem bank likwiduje ją tuż po północy - nie dając szansy na jej założenie. Przecież to realna strata - wobec trzymania tej kasy np. na kilku KO.

   Usuń
  2. A jak rozumieć 'do'? Do dnia 1 kwietnia to dla mnie do 00h.00mm.00s pierwszego kwietnia (czyli do końca 31 dnia marca). Chyba ze cos źle zrozumiałem.
   Mam w virgin numer i pakiety tak zdaje się zlicza. Jeśli mam pakiet ważny do 5 kwietnia to budzę sie rano 5IVpakiet i poprzedni w tym dniu już nie obowiązuje i kupić trzeba nowy.
   Sam jestem ciekaw jak to interpretujecie

   Usuń
  3. No to źle zrozumiałeś:)

   Usuń
  4. W bankowości określenie "do dnia" zawsze oznaczało włącznie z tym dniem i przynajmniej w teorii powinno oznaczać - do jego końca. Jak widać tylko IDEA inaczej interpretuje to określenie ;)

   Usuń
  5. No, ale z jakiego zapisu w umowach,prawie to wynika? Bo jak pisałem u teleoperatora jest inaczej.

   Usuń
  6. IB po prostu łamie regulamin. Oczywiste jest że "do dnia" znaczy włącznie. Dla ważności wniosków o lokaty w IB też obowiązuje zasada "włącznie" i tutaj nie było nigdy problemów.

   Usuń
  7. Jeśli jest mowa "do dnia", należy przez to rozumieć do końca tego wskazanego dnia, czyli jeśli do 1 kwietnia, to znaczy do godz. 23.59 1 kwietnia.

   Usuń
 2. Polcan pisze:
  "I chyba nieprzypadkowo fajne stawki kończą się w dniu, gdy ich założenie wiązałoby się z zakończeniem w weekend, gdy mamy utrudniony transfer do innego banku."

  Moim zdaniem to nie jest jedyny powód dzisiejszej obniżki. Stawka 3,2% wisiała w IB dość długo i chyba chwilowo zdążyli się już zapełnić. Dziś jako już nowy miesiąc nowe środki liczą się na 20 marca, więc pewnie sporo osób liczyło, że na tą lokatę się teraz załapie, a tu klops... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie.Trzymałem kilka dni na beztroskiej żeby dzisiaj zerwać i założyć na nowe środki ale niestety IB robi co chce i regulamin ich nie obowiązuje

   Usuń
 3. A może to prima aprilis ? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc w ramach żartu ktoś powinien to zgłosić i jeśli to możliwe wytoczyć im proces. Olewanie własnych regulaminów to nie przelewki.

   Usuń
  2. Nawet nie w ramach żartu. Mnie bezpośrednio to nie dotyczyło, ale jakbym był w takiej sytuacji - to na pewno bym zareklamował - bo to totalne przegięcie ze strony banku.

   Usuń
 4. Jeśli wróci w pn. 3,2 to polecam zerwać tę założoną na 2,8 i założyć nową lokatę. Okazuje się, że to nie unieważnia statusu tych środków jako 'nowe'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy kwocie 200k zł - wyjdzie się do przodu jakieś 50zł. Nie wiem czy przy mniejszych sumach gra warta jest świeczki?

   Usuń
 5. nie można nic z tym zrobić? jakaś reklamacja, czy coś? no przecież to zwykle chamstwo napisać ze nie krócej niz do 01.04 po czym po 1 sekundzie trwania tego – o północy to wycofać…

  OdpowiedzUsuń
 6. No i psu w D ewakuacja z Aliora... ehh.
  Fik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ewakuowałemm się w piątek, gdy przyszedł dzień spłaty kk w T-Mobile. 2k poszło na spłatę, pozostałe 18k na 3,2% do idei. W poniedziałki często IB zaskakuje więc nie czekałem na rozwój sytuacji, tym bardziej, że stawka i tak była lepsza.

   Usuń
  2. Zapamiętam na przyszłość ;)
   Fik

   Usuń
 7. Sytuacja na świecie jest bez precedensu. Banki mogą wszystko!!! jaki regulamin, jakie reklamacje, jakie procesy? Ludzie opamiętajcie się! Złościcie się o grosze, a tu jest problem jak przetrwać... mamona odbiera wam rozum bo nie możecie się pogodzić ze stratami. Przewidują za kilka dni ponad 100 nieboszczyków dziennie w Pl, a wy nawet pełnomocników nie macie ustanowionych bo was to na pewno nie dotknie... waszym zdaniem. Wszystko pójdzie w p....u i ch...m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co to jest dziedziczenie ustawowe? Oczywiście każdego z nas może szlag trafić i kasa trafia wtedy do najbliższej rodziny w kolejności i wielkości zależnej od pokrewieństwa (w najlepszym przypadku nawet bez podatku). Jeśli to Cię nie zadowala możesz zawsze spisać testament...

   Usuń
  2. Masz pełnomocnictwo wzajemne to jak tylko ktoś trafia do szpitala to trzeba natychmiast zabierać zabawki jako pełnomocnik... bo do śmierci właściciela albo współwłaściciela wszystko jest legal.
   Jak umrze właściciel to zaczynają się schody.
   1. Sądy zamknięte i nie wiadomo kiedy otworzą.
   2. A jak otworzą to rozpoznają za 5 lat po wezwaniu wszystkich możliwych spadkobierców i osoby mające prawo do zachowku.
   Niestety problemem z ucieczką kasy są telefony komórkowe wymagane do potwierdzania czynności bankowych.
   Pewnie nikt się z was nad tym nie zastanawia ale z Idea Banku ucieczka z kasą utrudniona bo obsługa kasowa zlikwidowana.

   Usuń
  3. Polcan... zbanuj tego jegomoscia. To co wypisuje to naprawdę... Tacy ludzie nie powinni mieć pieniędzy więcej niż da sie włożyć do słoika albo doniczki pod kwiatek :-)

   Usuń
  4. Wyraził tylko swoją opinię nie obrażając przy tym nikogo. Różni ludzie mają czasami drastycznie odmienne podejście i to szanuję o ile nie szkodzi to innym.
   Jegomość ma przykładowo rację co do utrudnienia kasowego w IB choć ma to małe znaczenie dla nas. Wszak przelewu działają bez zarzutu.

   Usuń
  5. Ale to szkodzi innym! To sianie paniki. Wystarczy, że władza to robi przez podległe sobie media, ale ona ma w tym interes. (A może to emisariusz rządzących?).
   Ten Od Melisy

   Usuń
  6. Skoro sieje panikę to faktycznie masz rację. Będę musiał baczniej przyglądać się wpisom tego typu.

   Usuń
  7. Kolega sieje panikę, a większa jest szansa wygrania miliona w totka niż śmierć z powodu wirusa.

   Usuń
 8. Proponuje złożyć oficjalną reklamacje.Ja tak kiedyś w identycznej sytuacji zrobiłem,grożąc skierowaniem sprawy do Arbitra Bankowego przy ZBP i reklamacje uznano.Otwarto mi lokatę "no name"(produkt dedykowany WYŁĄCZNIE dla mnie) na WYŻSZY procent

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oo i to jest b.dobra wiadomsoc - juz pisze - skladales tą reklamacje w wiadomosci w bankowosci internetowej, czy mailem ?

   Usuń
  2. do Anonimowy 1 kwietnia 2020 13:19 reklamację najlepiej składać po zalogowaniu do bankowości bankowej, a nie mailem prywatnym - na takie maile często po prostu nie odpowiadają i nadto jest wówczas problem z weryfikacją klienta.

   Usuń
 9. Zmierzamy do 5zl za EUR, a tutaj walka o 0,07%*kwota lokaty dla 2-mies. To bylo dobre kiedys, chyba czas popatrzec na to wszystko w dalszej perspektywie a nie walczyc dla zasady.
  Chetniej posluchalbym opinii czy warto miec obligacje SP np. 10-latki i czy sie na nich odpowienio zarobi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No chlopie. Ty poważny jesteś? Wiesz już ze Euro będzie po pińc złotych a nie wiesz jaka inflacja bedzie za 10 lat? :-))
   Odpowiedź jest jedna - zarobisz z całą pewnością 1.5% brutto ponad inflację rocznie lub więcej jeśli będzie deflacja. POmnóż x 10 i odejmij 19% (niestety od odstawy opodatkowania)
   A teraz serio. Niedługo zobaczymy stopy nbp w okolicach 0.5%. Dojscie do 1.5 przy tak zadłuzonych społeczeństwach i państwach może zająć wieki, choć nei wykluczam ze moze się to zdarzyć choćby i za rok przy tych szaleńcach ktrozy wpakowali całe gospodarki w takie długi. Cokolwiek by nie mówić o tych obligacjach to 1.5% nad inflacje, która jakaś tam będzie to nie jest zła oferta w tych czasach. Zawsze można sprzedać jak coś nie wyjdzie albo będzie lepszy interes do zrobienia. oczywiscie po potrąceniu opłaty. Obawiam się ze zaraz możemy te obligacje zobaczyć w wersji 1%+inflacja.
   MM

   Usuń
  2. I co z tego, że PLN będzie za chwile po 5 zł. To tylko epidemia strachu. Przez to że część społeczeństwa teraz nie będzie pracować przez 4-5 miesięcy to ma oznaczać, że waluta straci 17% na wartości? A co z wypracowaną przez dziesięciolecia wartością? Idąc tą logiką to w wakacje jak ludzie są na urlopach przez 2 miesiące też powinno być takie wahanie na walucie. Walutę osłabia rozwodnienie czyli dodruk ale teraz wszystkie kraje drukują tak więc powinniśmy mieć lekki wzrost cen produktów (inflację). Wahania EUR/PLN to spekulacja związana z odpływem kapitału czyli wymianą PLN na inna walutę. PLN zaczął tracić względem każdej waluty to znaczy, że w innych krajach ludzie teraz pracują więcej, produkują lepsze produkty. Dlaczego ich waluta jest silniejsza? Bo rozwadniają drukując więcej?

   Usuń
  3. W sprawie opłacalności obligacji to tylko przypominam, że zysk jest opodatkowany podatkiem Belki. Gdy inflacja wzrośnie do wartości przeszło 5,34 proc. będzie on miał na tyle duże rozmiary, że skonsumuje całą marżę odsetkową Czyli wyjdziemy na ZERO. Za luty 2020 inflacja już była ponad 4%. Oby nie, ale istnieje duże ryzyko że będzie wyższa Nie wiem czy można wstawić link do artykułu gdzie są dokładne wyliczenia : https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/obligacje-skarbowe-czyli-patent-na-inflacje-i-konkurencja-dla-lokat-bankowych,obligacje,248435

   Usuń
  4. Do @ 21:25
   pewnosci, to nie ma nikt , co bedzie, ale przy dodruku, waluty bogatszych krajow ida do gory, 5zl mielismy w 2009r. stad nie jest to wartosc abstrakcyjna. Inflacja raczej bedzie przy slabym PLN, stad 10-latki wydaja sie lepszym rozwiazaniem od lokat, bo stopy centralne przez dluzszy czas beda na niskim poziomie.

   Usuń
 10. Tak z innej beczki. Wiadomo czy uda się otrzymać 100zł z promocji Bluebonus i Supergrosz? Kasę potrzymałem wymagane 14 dni i wszystko oddałem. Niestety na moim profilu Bluebonus nie ma wzmianki o tej promocji? Pisał ktoś reklamacje czy poczekać jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadam to pytanie organizatorowi i dam znac

   Usuń
  2. Mam odpowiedź z bluebonus. Jeżeli wszystko zostało zrobione zgodnie z regulaminem promocji 100zł będzie przekazane

   Usuń
 11. Hej Polcan,
  Może warto przypomnieć o tym by zamówić karty debetowe do Aliora żeby mieć 3% na KO w kwietniu.

  A przy okazji czy ma ktoś jakoś ustawione Google Pay, żeby wiedzieć ile wydało się z danej karty? Mocno by to ułatwiło mi życie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie o tym mowa w rankingu kont na jaki za kilka dni ukaże się na PP4.
   Ja z tego zrezygnowałem, zaś kasę wpakowałem na lokatę w idea bank. Szkoda wydawać 300 za tak nikłe korzyści.

   Usuń
  2. u mnie z alior ma zawsze kasę na kredytówkę w TMUB i u żony idzie na podatki, więc tu bardziej działa u mnie cash flow + bonusy.

   Tylko żeby jakoś ogarnąć te płatności, a nie z ołówkiem spisywać kwoty....

   Usuń
  3. Dla 4zl roznicy, lepiej zabrac kase do Getina na 2,7% niz robic obroty karta.

   Usuń
 12. Tymczasem IDEA znów nie dotrzymuje swojego regulaminu i chwila po północy obniża oprocentowanie lokaty na nowe śtodki do max 2,7%. To kpina z klientów i naprawdę żałosna postawa banku. PS Leci w dół także lokata nr1

  OdpowiedzUsuń
 13. jakieś jaja i Lokaty Specjalnej w Getin
  (próba przelewu do Millenium i Alior):
  1) przelew na 120.000 –> lokata specjalna od 110.000
  2) przelew na 110.000 –> lokata specjalna od 110.000
  3) przelew na 100.000 –> lokata specjalna od 10.000 !
  4) przelew na 90.000 –> lokata specjalna od 10.000 !
  5) przelew na 50.000 –> lokata specjalna od 10.000 !
  6) przelew na 10.000 –> lokata specjalna od 10.000 ! (nadal…)
  ….też tak mieliście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do Anonimowy@2 kwietnia 2020 12:20:
   Tak, ale porownaj oprocentowania tych powyzej 110K z tymy pow 10K

   Usuń
 14. ...a w IDEI codziennie niżej. Nowe środki już tylko 2,6%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to są xuje proszę Księdza, ja ich znam!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...