niedziela, 10 października 2021

Pierwsza podwyżka stóp i jak to się ma do oferty lokat

Wydarzeniem tygodnia wydaje się być dość nieoczekiwana podwyżka stóp procentowych i to nie o 0,25pp lecz od razu o 0,40pp. Jednak tym co dziwi mnie bardziej, to natychmiastowe pytania czytelników w komentarzach o to czy podniosły się już oprocentowania lokat.

To tak nie działa i była o tym mowa już wielokrotnie. Jeśli stopy procentowe spadają, banki natychmiast ochoczo tną oprocentowanie i byliśmy tutaj tego świadkami wielokrotnie. Jeśli zaś idzie to w drugą stronę to już dźwigać ich nie chcą.

W całej historii bloga to właściwie dopiero pierwsza taka podwyżka, więc w praktyce nie można było tego tutaj sprawdzić. A jednak nie jest to zaskakujące: banki od dłuższego czasu informują, że mają nadwyżki finansowe i nie są zainteresowane promowaniem lokat.

Zamiast tego bombardowany jestem ofertami pożyczek w czym przoduje Consumer, gdzie od roku mam darmowy kredyt. Bank myśli, że jak raz go wziąłem, to będę brać na okrągło, ale oczywiście kolejne już nie są darmowe, więc wszelakie wiadomości lądują od razu w koszu.

Jedyna podwyżka jaka podobno się pojawiła miała miejsce w neobanku. Niestety nie mam tego jak zweryfikować, bo jak tyko pojawiła się o tym informacja w komentarzach chciałem to sprawdzić ale nie mam takiej możliwości.


 

Sprawdzam dość często i sytuacja jest bez zmian: witryna neo jest niedostępna i nie ma znaczenia z jakiej przeglądarki chciałbym tam dotrzeć. To że z firefoxa są problemy to nie dziwi, ale jeśli nawet bing ma problem z połączeniem to chyba coś jest nie tak.


Nie mam więc jak zweryfikować nowej oferty i nie ukrywam mocno to zniechęca do poznańskiego spółdzielczaka, którego opuściłem 10 lat temu i raczej nic nie zapowiada powrotu. Bezproblemowy dostęp do bankowości to przecież podstawa, a tutaj tak nie jest. Pomijam już omawiane wielokrotnie płatne przelewy i promowanie zupełnie nowych klientów.

 

Gdzie zatem najlepiej się zwrócić w sprawie lokat? Jak dla mnie bezkonkurencyjny jest Inbank, który stał się następcą Idea banku. Nie trzeba tutaj mieć konta by korzystać z lokat, a co więcej lokaty odnawiają się z lepszą stawką od tych co dopiero decydują się tutaj lokować, więc z pewnością warto tutaj w miarę szybko zakładać lokaty by cieszyć się wyższą stawką w przyszłości.

Tutaj założysz lokatę na 1,60% w Inbank

A inne banki? Zapewne ucieszyły się z podwyżek stóp, bo to pozwala im pożyczać swoje środki na wyższy procent. A skoro mają nadwyżki finansowe, to dzięki temu mogą liczyć na wyższe zyski, trudno więc się dziwić, że podwyżki lokat kompletnie ich nie interesują.

Oczywiście jak coś się pojawi to info o tym znajdzie się na blogu. Jednak w dalszym ciągu będzie to dotyczyć raczej kwiatków bankowych w postaci neo czy Inbank. Getin bowiem lansuje obecnie lokaty na poziomie 0,50% a to raczej nas wcale nie interesuje.

20 komentarzy:

 1. Strona neobanku działała i działa bez zarzutu, przynajmniej u mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie rozumiem sprawdzałem po kilka linków, żaden u mnie nie działa.

   Usuń
 2. Bez problemu wchodzę na strony neobanku z każdej przeglądarki. https://www.neobank.pl/1/n_neobank/oszczednosci
  Niestety ja nie mogę ulokować u nic na 1,3 bo mają datę badania salda na 22 sierpnia. A moje ostatnie lokaty skończyły się u nich 30 września. Tak że "nie dla psa kiełbasa".

  OdpowiedzUsuń
 3. In bank nie wyświetla strony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inbank również działa bez zarzutu.

   Usuń
  2. Co z wami. Ktoś wam poblokował strony bankowe? :)

   Usuń
  3. Inbank śmiga jak każdy inny bank. Sprawdziłem przed momentem neo - to samo jak od kilku dni: błąd wczytywania strony.
   Dla mnie to jednak nieistotne, bo nie biorę na poważnie tego banku. Jedynie na blogu nie mogę prezentować nowości, bo nie da się wejść na ich stronę z mojego kompa.

   Usuń
 4. W tekście jest błąd, RPP podniosła stopy o 0,40pp.
  Strona Neobanku działa bez problemu, proponuję zajrzeć z innego sprzętu lub IP (może blokują zagranicę lub masz jakiegoś bana).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, zatem poprawiłem. Co do neo to ten bank mnie akurat nie interesuje i problemy z wejściem są mało istotne. Środki mam obecnie w aion, a potem jak nic nowego się nie pojawi to ewakuacja do Consumera lub Inbank.

   Usuń
 5. Neo bank ma oddziały pieniędze dostępne a in bank nie ma odzialu

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaki poziom osiągnie inflacja w listopadzie po podwyżce stóp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podwyżka była na tyle mała, że nie będzie miała wpływu na inflację. Stawiam, że w listopadzie będzie powyżej 6%, natomiast w grudniu zważywszy na gorączkę świąteczną zobaczymy już 7 na przodzie.

   Usuń
 7. Na Podkarpaciu nowa nowa lokata internetowa w tym banku tymczasowowym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam chyba trzeba "na butach" zakładać te lokaty. Chyba że się coś zmieniło.

   Usuń
  2. https://www.banknowybfg.pl/klienci-indywidualni-2/oszczednosci-i-inwestycje/e-lokata-z-doplata

   Usuń
 8. 0.5 lokata na pół roku w tym nowym banku na Podkarpaciu

  OdpowiedzUsuń
 9. dzisiaj poziom 0,5% to już śmieszna oferta

  OdpowiedzUsuń
 10. Będą w tym roku nowe podwyżki stóp procentowych. To już pewne.

  OdpowiedzUsuń
 11. A mi pokończyły się promocyjne lokaty w neobanku, więc dziś chciałem je pozrywać i przenieść do Santander Consumer. Niespodzianka - po dyspozycji zerwania od razu wyświetliła się propozycja promocyjnego oprocentowania 1,1% na 3 mies - skorzystałem, wszytkie trzy lokaty zostały tak potraktowane.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...