piątek, 29 października 2021

Podwyżki w Getin: 0,8% na KO oraz do 1% na lokatach

Zaczyna robić się powoli ciekawie na rynku i mam nadzieję, że czasy gdy 0,5% wydawało się być górną granicą odchodzą wreszcie do lamusa. Powolutku zaczyna być widoczna tendencja wzrostowa, będziemy więc obserwować bacznie co się dzieje.

0,7% które zaproponował niedawno Consumer już nie jest najlepszą opcją, wszak zawsze patrzymy tam gdzie dają więcej. Dziś wreszcie przebudził się lubiany, choć ostatnio mocno krytykowany Getin, gdzie mamy nareszcie podwyżkę zarówno na KO jak i na lokatach.


Zaczniemy od konta oszczędnościowego, które przez dłuuuugi czas oferowało tutaj 0,50% które praktycznie można było mieć cały czas jeśli symulowało się przelewy po zakończeniu promocji. Tak było w moim przypadku we wrześniu: w dzień po zakończeniu mojej promocji podczas przelewu bank znów zachęcał do założenia nowej edycji KO z 0,5% ale środki powędrowały do aion.

Tutaj założysz konto oszczędnościowe w Getin na 0,8%

I warto było, teraz bowiem mamy tutaj 0,8% i oferta ma potrwać do 14 listopada 2021. Zajrzałem do regulaminu w poszukiwaniu definicji nowych środków i chyba coś przeoczyłem bo czytam tutaj, że bank wylicza... codziennie. Nie ma podanej daty wstecz, zamiast tego jest dziwno nowy zapis.

Co to oznacza? Na moje oko, to dość kłopotliwa sytuacja, bowiem uniemożliwia nam właściwie zmniejszanie salda, co od zawsze stanowi zaletę każdego KO. Jeśli bank codziennie sprawdza saldo, a my ewakuujemy część środków to pojawia się pytanie jak nową wpłatę będzie traktował bank?

Zmieniły się też limity. W nowej edycji mamy stawki

 • 0,8% do kwoty 100.000 zł
 • 0,50% dla nadwyżek do kwoty 400.000 zł 

To powoduje, że nadwyżki ponad 100k warto będzie przelewać do Consumera lub innego banku. Ostatnio zaczyna się dość dużo dziać, więc będziemy sobie tutaj analizować różne kombinacje w kolejnych wpisach.

Nowa stawka ma obowiązywać przez 3 miesiące, więc wszystko wskazuje na to, że założę przeleję tutaj środki pod koniec trwania promocji. Już sobie zapisałem tę datę w kalendarzu.


 

Poza zmianami na KO mamy też zmiany na lokatach i tutaj stawki sięgają nawet 1%. Na dziś wygląda to tak:

 • 0,5% - 3 miesiące
 • 0,8% - 6 miesięcy
 • 1% - 12 miesięcy

Jest to jednak lokata na nowe środki i tutaj mamy tradycyjny zapis: bank sprawdzi saldo na dzień 25 października, a więc z ubiegłego poniedziałku, raptem tylko 4 dni wstecz. Nie tak długo biorąc pod uwagę poprzednie warunki, gdzie bank potrafił cofać się mocno do tylu.

Tutaj założysz lokatę w Getin ze stawkami do 1%

Lokaty wydają się jednak mniej atrakcyjne od KO. Jak dla mnie na tym polu bezkonkurencyjny jest Inbank i w dalszym ciągu sądzę, że jak wrócę do lokat to tu właśnie powędrują moje środki. Jak pamiętamy z ostatniego artykułu na ten temat tutaj przecież górny limit dla Getin czyli 1% to stawka od której bank zaczyna oferować lokaty i rosną one do 1,60%. Nie ma zatem zatem nawet co porównywać.

Na koniec warto wspomnieć o zmianach jakie czekają nas od nowego roku w Getin. Wszak kto wpakuje tutaj środki na KO będzie mógł korzystać z promocyjnego oprocentowania przez 3 miesiące, a to oznacza, że kasa będzie pracowała do nowego roku. od nowego roku bank żąda by robić już nie 1 lecz 5 transakcji kartą. W komentarzach wywołało to burzę i niektórzy zaczęli już zamykać konta. Też nosiłem się z takim zamiarem i gdyby nie nowa stawka na KO pewnie bym tak zrobił. 

Z drugiej strony warunek ilościowy nie przeraża, wydanie 2-3 zł przez 5x płatności nie jest jakimś wielkim problemem. Z mojego punktu widzenia, gdyby bank zażądał wydawania określonej kwoty, choćby i 100 zł to by nie było do zaakceptowania, ale ilościówki przy założeniu lepszych stawek na KO niż konkurencja jest.

Oczywiście wiele też zależy od tego co będzie się działo w innych bankach. Podwyżka stóp jednak jakieś ożywienie wywołało i będziemy się przyglądać na ruchy innych banków. Ale o tym będzie już mowa w kolejnych wpisach.


Regulamin XVII edycji KO ze stawką 0,8%

74 komentarze:

 1. Nowe środki / saldo początkowe (25.10.21) >>> patrz pkt 23 (tabela).
  Nawiasem mówiąc, w tej chwili (10:15) na stronie Getin Banku jeszcze informacje (w tym regulamin) dotyczące poprzedniej (16) edycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. ...tymczasem inflacja już prawie 7%!

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-w-pazdzierniku-2021-r-wstepne-dane-GUS-8214508.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy obniżce o 1,4 podstawowej stopy banki obniżyły np z 2,7 Bank Millennium do 0,5 czyli o 2,2. ING z 2,5 do 0,05. Oni mają gdzieś was normalnych ludzi.

   Usuń
 3. Ciekawe, miałem uruchomioną edycję na 0,5% od 13.09.2021 25.10 przelałem środki do ING, SCB teraz wchodzę w szczegóły konta i widzę te nowe oprocentowanie 0,8% do 100k.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteście wszyscy, już nie napisze co. Inflacja za październik już według obliczeń GUS wyniosła 6,8% a przewidywano 6,4%. Po skończeniu obliczeń może jeszcze wzrosnąć. 6,8% CPI!!!! Inflacja gusowska 6,8% a wy podniecacie się jakimiś śmieciowymi lokatami od banksterów. Takie oferty banków powinny być banowane a nie opisywane. Miałem się nigdzie nie udzielać ale nie wytrzymalem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NBP nie stoi na straży złotówki i w ten sposób łamie konstytucję. Doprowadza pośrednio ludzi do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Byli członkowie RPP i z NBP złożą w tej sprawie pozew.

   Usuń
  2. Zgadzam się. Jarać się tak marnym oprocentowaniem w stosunku do inflacji to czyste frajerstwo ujmując istotę tej patologii delikatnie.

   Usuń
 5. Przy takiej inflacji 6,8% oprocentowanie jakie powinny oferować banki powinno być w okolicach 9%!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NBP wraz z RPP ewidentnie cały czas od początku ich kadencji łamią konstytucję i prawo. Nie stoją na straży złotówki. Art. 231 KK. Doprowadzają ludzi do niekorzystnego rozporządzania mieniem Art. 286 KK.

   Usuń
  2. @16.46 a kto ciebie zmusza do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i lokowanie PLN na 1%? RPP? Złotówka jest takim samym śmieciem jak EUR czy USD.

   Usuń
  3. Rząd i wszystko co od niego zależne zmusza ludzi do ucieczki od bezpiecznych aktywów z powodu zerowej lub ujemnej rentowności w ryzykowne aktywa wszelkiego typu od akcji począwszy do kryptowaluty skończywszy.

   Usuń
 6. Inflacja w tym roku dobije do okolic 9% z nieoficjalnych rozmów z byłymi członkami RPP.

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzeba zamykać lokaty i konta tych w trzech bankach Santander i bank BNP Paribas i mBank tam dalej jest 0.001 na lokatach

  OdpowiedzUsuń
 8. Po jakim okresie w banku SA nowe środki ?jak dziś wypłacę to grudniu są nowe środki?bo ailor bank lokaty po skoku Jaworzno wypowiedział nie odnowiły są koncie nie ładnie bank postopil .bo z banku BPH odnawiają po dzień dzisiejszy

  OdpowiedzUsuń
 9. Do
  Anonimowy29 października 2021 10:57

  A ile powinno wynosić oprocentowanie kredytów przy takiej inflacji ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinno być odpowiednio wyższe od lokat. To jest interes banków a ich nie obchodzi twój interes.

   Usuń
 10. Polcan wytłumacz na chłopski rozum: Mam dzisiaj środki w getin na eko bez % promocyjnego Jeśli te środki przeleje do innego banku i wrócą za 3 dni do getinu to będą traktowane jako nowe środki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie macie racji. Jeśli na dzień 25 października - te środki były na Twoim EKO - to nie będą zaliczone jako nowe (dzień badania salda - 25.10)

   Usuń
 11. A ja poczekam na następną edycję. 0,8% tylko do 100.000,00 to dla mnie za mało. Ponieważ kolejne pieniądze spłyną mi 18 listopada, to jest czas na zastanowienie. Nadal jednak myślę o zamknięciu u nich konta. Jednak inni dają troszkę więcej i nie mają takich dziwacznych wymagań. A ponieważ oszczędzamy "rodzinnie", to możemy korzystać dwu-trzykrotnie z tych samych banków "na zakładkę".

  OdpowiedzUsuń
 12. ...a tym czasem w neoBanku spadki na lokatach. I to dość spore. Na nowe środki z 1,3% na 0,8% a dla zupełnie nowych klientów z 1,7% na 0,9%. Widocznie już się zapchali kasą, albo już liczą tą nową, którą pozyskali z przejęcia Banku Nowego BFG.

  OdpowiedzUsuń
 13. 1 proc na lokacie w PLN to już totalny bezsens przy tej inflacji 7 procentowej. Krąży plotka, że inflacja się utrwali na stałe powyżej nawet 8 procent. Czekają nas naprawdę ciekawe czasy, powrót do lat 90 tych. Wszystko przez absurdalnie niekompetentny rząd narodowo-socjalistyczny i jego sługusów w RPP. Wiem wiem znowu polityka ale co zrobić? Ktoś te inflację spowodował rozdając dodrukowane puste złotówki na lewo i prawo. Pamiętajcie o tym jak będziecie płacić 8 zł za rzodkiewkę albo 25 zł za pierś kurczaka. Inflacja zawsze uderza najbardziej w biednych ale robi na koniec trwałe szkody każdemu, bo unicestwia wcześniej wypracowane pieniądze. Dlatego rozdawnictwo z dodruku jest bardzo glupim pomysłem. Problem w tym, że strasznie korci aby to robić, bo zapewnia zwycięstwo wyborów. I mamy tego wynik. Co do mnie, ja już całkowicie porzuciłem lokaty bo to nie lokaty tylko spalarnia dla złotówek. Tylko waluty Euro, CHF, Dolar i śmiało wypłacać z banków, bo nie wiadomo na co ta szatańska władza wpadnie. Oni już nóżkami przebierają aby tym co coś tam mają, zabrać. I blagam: tylko nie obligacje, 4 latki to już w ogóle. One jako pierwsze zostaną skasowane. Obligacje to dziś jak Getback. Skandalem jest oferowanie ich indywidualnym inwestorom, rząd wie że ich za 4 lata nie wykupi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O czym ty człowieku piszesz, żeby nie wykupić obligacje skarbowe , to musiałby system finansowy paść. A wtedy, żadne lokaty, pieniądze trzymane pod poduszką i inne instrumenty finansowe były by tylko zwykłym śmieciem.

   Usuń
  2. Ogarnij sie troche w swoim pesymizmie. Jak obligacje SP przestana byc splacane, to wtedy mozesz tylko wyjechac z PL, bo bylby upadek calego panstwa, systemu finansowego i nawet chleba bys nie kupil. Nikt nikomu nie broni miec pewna czesc oszczednosci w walutach, ale one tez sa drukowane na potege. Jezeli waluty to na pewno nie EUR w dluzszym terminie, sztuczny twor EU zmierza do upadku i tego nikt nie zatrzyma, chyba, ze jakis cud sie wydarzy. Niemcy maja wprawe po przejmowaniu NRD i marki DDR, ktora wymieniali tylko swoim obywatelom na DEM. Teraz bedzie podobnie, w razie skasowania EUR, tylko w ich bankach EUR wymienia sobie na DEM, reszta pozostanie z waluta smieciowa, do ktorej nikt sie nie przyzna.

   Usuń
  3. Anonimowy30 października 2021 09:21
   Potwierdzam, jak waluta to nie Euro, bo jak kołchoz się rozleci, to każde państwo z tego kołchozu, wróci do własnej waluty. Jak waluta, to dolar, funt, frank szwajcarski i nic więcej.

   Usuń
 14. Bank ochrony środowiska nowe lokaty od 3 listopada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadne lokaty w żadnym banku w aktualnej sytuacji nie mają najmniejszego sensu.

   Usuń
 15. Polska inflacja wreszcie wstała z kolan. Polsce się należało, a co! Dlaczego mamy być gorsi od Argentyny. Kąkolewski też tak mówił, że GetBack ma tyle pieniędzy, że inwestorzy pchają się oknami i drzwiami, że wszyscy pchają do spółki pieniądze. To samo mówi Glapa, że ma nieprzebrane ilości gotówki.że będzie wypuszczał nominały 1000 i 2000 zł. najlepiej z jego podobizną.

  OdpowiedzUsuń
 16. Inflacja dwucyfrowa już wkrótce. Spirala Inflacyjna już się rozkręciła i jest nie do zatrzymania. Ceny coraz wyższe, presja pracowników na podwyżki płac coraz większa. Brak reakcji RPP i NBP a podwyżka oprocentowania spóźniona bardzo znacznie. RPP i NBP działają tylko na zlecenie rządzących, którzy wszystko zrobią aby utrzymać się przy władzy. Niewywiązywanie się z konstytucyjnego obowiązku przez NBP i RPP. Bezprecedensowa sytuacja w historii naszego kraju nadająca się tylko pod trybunał stanu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Największa realnie ujemna stopa oprocentowania depozytów na świecie jest w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tylko nieruchomości kupowane systematycznie od wczesnych lat 90-tych i wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 10.17. systematycznie czyli co kwartał jedna nieruchomość? Żebyś się nie zdziwił jak będziesz miał ujemny zwrot bo przecież utrzymywać pustostan trzeba a zysk tylko wtedy gdy zamkniesz transakcje sprzedażą. Inaczej masz tylko zapis w Excelu. Z pewnością mieszkania i grunty jako elementy portfela są niezbędne ale postawienie wszystkiego na jednego konia to kardynalny błąd.

   Usuń
  2. Nieruchomości to nie tylko mieszkania. Chociaż same mieszkania według statystyk gusowskich dały średniorocznie 15% netto na wartości.

   Usuń
  3. 18.59. Dały 15% jak je sprzedałeś a jak nie sprzedałeś to masz tylko wirtualny wzrost portfela. I na dodatek statystyczny bo na podstawie średnich transakcji czy średniej w mieście czy właśnie m2 z GUS. A faktyczną wartość ustali dopiero klient/płatnik. Na dodatek obecnie koszt utrzymania lokalu rośnie drastycznie, najem turystyczny trzeba budować od nowa, najem długoterminowy przez pracę i naukę zdalną ma duże zawrowania. Czyli do momentu sprzedaży, właściwie wszędzie poza wielkimi miastami i atrakcyjnymi lokalizacjami, ponosisz koszty czyli stopa zwrotu ujemna. W sam raz dla rentiera.

   Usuń
  4. Naprawdę proszę się nie martwić o wartość nieruchomości. Wszystko inne przy szeroko pojętych nieruchomościach to jakiś żart.

   Usuń
  5. W rzeczywistości część wartości co niektórych potrafiła zwiększyć się nawet trzydziestokrotnie. Jedna działka potrafiła zwiększyć swoją wartość ponad stukrotnie. Nieruchomości to nie tylko mieszkania. To jest bardzo specyficzny temat i raczej nie dla Szanownych Państwa. Za dużo jest tu do objaśniania i nie jestem Wam tutaj tego w prosty sposób wyłożyć.

   Usuń
  6. Madralo 20.22. Chylę czoła przed twoim geniuszem i widząc po poziomie merytorycznym dyskusji nie namawiam na "objaśnienia" dla nieoświeconych. Wskaż mi tylko jaki poza najmem, dzierżawą czy dotacjami unijnymi (to nie dotyczy działek budowlanych) uzyskasz dochód pasywny z nieruchomości. Będzie tylko koszt ( utrzymanie, podatki itp.) Nie twierdziłem, że nie jest to docelowa lokata - wzrost wartości wysoki tu zgoda ale że jest to wątpliwa część portfela pracującego dla rentiera, któremu zależy na stałym przychodzie. Chyba, że sprzedajesz po kawałku ojcowiznę podzieloną na działki RB. I to pod warunkiem, że plany gminne umiałeś ogarnąć do spółki z wójtem. Ale to w dzisiejszych czasach nie jest biznes dostępny dla ogółu, ma często szemrane podłoże, więc taka sama ciekawostka jak wygrana w EuroJackpot.

   Usuń
 19. Jak myślicie kiedy bank Santander da do oferty lokaty?bo tylko konto jakie chce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Cię przepraszam, ale co Ci dadzą lokaty na śladowym oprocentowaniu przy wkrótce kilkunastu procentowej inflacji rocznie i przy największej drożyźnie od 20 lat, drożyźnie na nieruchomościach i wszelkich dobrach trwałych fizycznych. A RRP od ponad 5 lat twierdzi, że to wszystko przejściowe i od początku swojej kadencji ani razu nie miała racji i wprowadzała w błąd. Czy Wy jeszcze nadal wierzycie tej ekipie. Ja wiem, że oni Wam dają ale znacznie więcej zabierają.

   Usuń
 20. Inflacja na początku 2022 będzie powyżej 8 proc. Ludzie jak mogliście zostać z górą gotówki w takich czasach?Pisałem tu pół roku temu by kupować obligacje indeksowane(rozumiem że giełda jest nie dla każdego).W pierwszym roku mielibyście nędzne 1.3-1.7 proc ale w kolejnym okresie ods. nawet 8 proc!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawde nie naganiaj tu ludzi na obligacje !! Rzad Pisu 4 latek nigdy nie wykupi. Te pieniadze zostana uspolecznione, upanstwowione, szykuje sie wielki skok. Myslisz naprawde ze beda placic 8 proc ? Gadasz farmazony. Chca nam srodki poblokowac i nam potem zabrac, jedyna droga to waluty.

   Usuń
  2. "Myslisz naprawde ze beda placic 8 proc ?"

   Chyba nie będą mieli innego wyjścia. Te osoby, którym indeksowane inflacją obligacje wypadną w obecnych miesiącach - będą mieli naprawdę niezły %. Niewykupienie ich przez państwo - oznaczałoby naprawdę niezłe problemy dla całego systemu finansowego, łącznie z bankami.

   Usuń
  3. Emisja detaliczna to ułamek długu państwa. I faktycznie może okazać się sporo droższy w obsłudze od papierów hurtowych. Ale politycznie ma świetny wydźwięk. Patrzcie: Tylko SP dba o wasze oszczędności. Więc zawsze wykupią albo korzystnie zroluja.

   Usuń
  4. Ja tam w budowę wsadzam od 2 lat większość kasy. Obligacji nie wziąłem, bo muszę mieć dostęp do gotówki, więc to co zostało trzymam na lokatach w neo (1.2 sie jeszcze zalapalem), a reszta, co musi byc plynna na 0.8 poszla do getin wlasnie dzisiaj. Do konca roku i tak sporo zejde.

   Usuń
 21. Bank ochrony środowiska od 3 listopada podwyżka oprocentowania .konto oszczędnościowe teraz 0.30 a lokaty przez internet na 0.5

  OdpowiedzUsuń
 22. polcan, znowu pozwalasz tym oszołomom na polityczne manifesty, znowu się rozkręca jeden oszołom od tych obligacji, Glapy i trybunału stanu. Kogo te wynaturzenia interesują???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powoli wymyka się to spod kontroli, robi się bowiem jeden wielki lament. Każdy ma swój pomysł jak ulokować swoją kasę, co z nią zrobić i wyraża swoje poglądy do których ma prawo, chociaż są mało interesujące...

   Usuń
  2. Dzieki Polcan za zapewnienie swobody wypowiedzi(wbrew podszeptom niektórych).Pisanie o obligacjach indeksowanych(swietna inwestycja rok albo nawet pół roku temu) czy o odpowiedzialnosci członków RPP za naruszenie ustawy o NBP albo o pozywaniu Skarbu Panstwa za szkode polegająca na utracie siły nabywczej oszcednosci NIE JEST OSZOŁOMSTWEM!

   Usuń
  3. To zależy jak kto pisze. Jeśli padają epitety typu 'żal Ci dupę ściska, że...' to oczywiście taki wpis jest banowany. Wyrazić opinię można, ale atakować innych za czyjeś wypowiedzi już mniej. Sam nie zgadzam się z około 90% wypowiedziami, ale każdy ma prawo do własnych poglądów. Nie komentuję ich, nawet tych które mi się podobają, a i takie są.

   Usuń
  4. Niestety polityka ma wpływ na wszystko. Na to co jesz i za ile to co jesz kupujesz a nawet to co używasz sobie w kibelku jaki ma skład i za ile to kupujesz. Nie można twierdzić, że odetniemy się od polityki bo wszystko od niej zależy.

   Usuń
  5. Jeżeli Was interesuje tylko opisywanie i ekscytowanie się faktami, iż jakiś bank daje 0,3 a drugi 0,5 w sytuacji gdy te banki mają naprawdę głęboko Wasz interes i drwią sobie z Was wymyślając jakieś dziwne oferty z oprocentowaniem będącym kpiną z ludzi przy oficjalnej inflacji sięgającej 7 procent a wkrótce może i kilkunastu procent, nie mówiąc już o inflacji realnej, to życzę wszystkiego najlepszego.

   Usuń
  6. Prawda jest taka, że ten rząd oraz całkowicie zależna od niego NBP i RPP działają na szkodę ludzi i przyczyniają się do wyrządzenia szkód finansowych olbrzymich rozmiarów.

   Usuń
  7. NBP oraz RPP cały czas narusza Ustawę, swój statut oraz konstytucję. Dziwię się na brak stanowczej reakcji byłych członków RPP i byłych prezesów NBP choć kilku członków i kilku byłych prezesów NBP protestowali przeciw aktualnej polityce finansowej zależnej tylko od obecnego rządu. Aktualna polityka chce pozbawić ludzi znacznej wartości posiadanych aktywów i wyrządzić im straty olbrzymich rozmiarów. Wszystko po to aby utrzymać się przy władzy. Czy Wy tego jeszcze nie widzicie, że polityka ma wpływ na wszystko!?

   Usuń
  8. Strzelanie do NBP/RPP w jakimś stopniu uzasadnione ale to nie opóźnione decyzje w sprawie stóp są powodem inflacji. Skup papierów, dodruk czyli pusty pieniądz na rynku to główna przyczyna w PL i na świecie. I tu zaczyna się robić mniej czarno-biało. Niech się uderzy w piersi ten kto bezpośrednio lub pośrednio na tym dodruku nie skorzystał. I nie mówię tu o 500+ ale o dotacjach dla firm, umorzeniach ZUS itp. Ja nie dostałem wiele ale pewne kwoty wpadły i nic nie muszę oddawać. Ci co są pracownikami najemnymi też może skorzystali bo ich pracodawca dostał i mimo udawania świadczenia pracy (np. praca zdalna) otrzymali pełne świadczenia. Brak wydatków z uwagi na zamknięcie gospodarki (sklepy, knajpy, turystyka) spowodował, że teraz pełno kasy na rynku a nic nie wytworzyliśmy. Prosty mechanizm. I podwyżka stóp niestety niewiele pomoże jak nie będzie dyscypliny finansowej. A na to w tej chwili jeszcze nikt na świecie się nie zdecydował.

   Usuń
  9. Oszołomstwem na pewno jest ciągłe narzekanie na Glapę, RPP/NBP, rządzących. Człowieku pogódź się z tym, że rządzi od 6 lat PIS, a opozycja robi wszystko aby rządził jeszcze przynajmniej trzecią kadencje. Płaczesz i płaczesz bo nie zgadzasz się z wolą większości.

   Usuń
  10. Do Anonimowy 31 października 2021 15:15

   Niby miałem nie wypowiadać się politycznie, ale mnie sprowokowałeś. Wyobraź sobie, że nie każdy może się pogodzić z rządzeniem przez tak niekompetentną i nieudolną ekipę. Większość nas boli to - co ci twoi wybrańcy robią z Polską i nie mogą przejść obok tego obojętnie. Jeśli chodzi o jak to nazwałeś "wolę większości" - to widać, że masz spore problemy z matematyką. Aktualnie na pis zagłosowałoby 28% ankietowanych - jeśli to jest dla ciebie większość - to serdecznie gratuluję. Jak widać po sondażach nawet ci co popełnili ten błąd - teraz chętnie by to poprawili, ale widać, że do ciebie to jakoś nie dociera.
   PS Teraz prośba do Ciebie Marcinie. Bądź łaskaw opublikować ten komentarz - bo widzę, że nieźle mnie dyskryminujesz. Jeśli inni wypowiadają się politycznie jest Ok. Mało tego, obrażają Twoich czytelników wyzywając ich od "oszołomów" - też jest Ok. Jak ja napisałem 2 dni temu krótki komentarz, samą prawdę i nikogo w nim bezpośrednio nie obraziłem - to go ocenzurowałeś, a widzę po dzisiejszych wpisach, że "innym wolno więcej". Trochę tego nie rozumiem. Bądź uczciwy i chociaż wytłumacz mi proszę czemu akurat tamten nie został opublikowany? A najlepiej opublikuj go i poddaj pod osąd innych. Chyba, że nie masz na tyle odwagi.

   Usuń
  11. Tomtom. Przestań płakać i arogancko nazywać swoje mądrości "prawdą". Zbyt dużo tu narozrabiałeś i wzbudzasz nerwowe reakcje u wielu komentujących. Pewnie dlatego teraz masz trudniej i, niestety dla ciebie, jest to słuszne. Ponadto nie odróżniasz prezentowania poglądów (mniejsza o to czy mądrych czy głupich) od ataków ad persona na oponentów. Proste? Każdy ma prawo do własnej oceny. A sondażom TVNu można przeciwstawić sondaże TVPiS. Tyle samo warte.

   Usuń
 23. Jaka będzie inflacja w grudniu jeśli Glapa nadzyczajnie podniesie stopy % o kilka %?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ 8.54 Prawie taka sama jakby była gdyby stopy pozostały niezmienione

   Usuń
 24. Oprócz gangsterki jaką popełnia NBP i RPP jeszcze większą gangsterkę popełnia rząd swoim rozdawnictwem i wytwarzaniem pustego pieniądza. To szybciej pogrąży kraj i upodobni go do Argentyny.

  OdpowiedzUsuń
 25. Aktualnie na rozmyślne podwyżki oprocentowania jest już za późno. Nawet podwyżka jedna gwałtowna nawet na 4% niewiele pomoże po wpadnięciu w spiralę presji inflacyjnej. Wszyscy strąca zyska tylko rząd.

  OdpowiedzUsuń
 26. Za dużo pustego niewypracowanego pieniądza na rynku! Rozdawnictwo w najróżniejszej postaci niszczy wartość pieniądza średnio 10 % w rok. Wina społeczeństwa, które przyzwoliło na rządzenie aktualnej ekipie.

  OdpowiedzUsuń
 27. NBP i RPP już dawno straciło wiarygodność i nawet drastyczne podniesienie stóp nic nie pomoże. Witamy w Argentynie!

  OdpowiedzUsuń
 28. Mówią, że inflacja w USA będzie w najbliższym czasie rekordowa, a w ślad za nimi w całej Europie i na całym świecie.
  Może i faktycznie ktoś tą pandemię wymyślił aby sprawdzić jakie będzie miała konsekwencje na gospodarkę i światowe finanse.
  Na razie to dobrze nie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 29. Tym razem nie będę czekać aż ktoś poprosi o banowanie wpisów politycznych. Proszę znaleźć sobie inne forum do wylewania swoich żali, ale tutaj kończymy. Komentarze nie będą nawet przesuwane do poczekalni lecz od razu nieodwracalnie usuwane.

  OdpowiedzUsuń
 30. Kochani, czy nie czujecie się okradani na żywca. Chyba sami widzicie jak Wasze środki gwałtownie tracą na wartości kilkanaście procent realnie rocznie. Czy Wy tylko patrzycie na nominalną ilość, czy Wy nie bierzecie pod uwagę tego, na co pomoże wymienić te Wasze środki. Przecież one same w sobie nie mają żadnej wartości. Wartością jest tylko to na co możecie je wymienić, wszelkiego rodzaju dobra fizyczne. Czy nie zapętliliście sie w swoich działaniach. Dlaczego ekscytujecie się ofertami na ułamkowe śladowe oprocentowanie, które powinno być dziesięć razy większe aby miało jakikolwiek sens. Zapis elektroniczny sam w sobie nie ma żadnej wartości. Wartość ma tylko to na co możecie go zamienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może mądralo jakaś mądra rada? Bo tyle słów tu wrzuciłeś, a nic z tego nie wynika. Wszyscy wiemy jak jest.

   Usuń
  2. Tylko życie ma wartość !

   Usuń
  3. Po primo, jak ktos ma troche wiecej kasy, to nie trzyma jej w calosci w PLN a po drugie, na pewno nie w gotowce na rachunku. Jezeli w naszym "portfelu" mamy pewien mix, gotowka PLN, gotowka walutowa, obligacje indeksowane, akcje i nieruchomosci, to nie tracimy az tak mocno. Nie kazdy potrzebuje kasy tu i teraz, niektorzy musza pomyslec o dokladaniu do emerytury za kilkanascie lat, wiec jakos w miare bezpiecznie trzeba kase przechowac. Owszem, wyzsze rentownosci generalnie wiaza sie z wiekszym ryzykiem utraty kapitalu, trzeba to jakosc wybalansowac, a to kazdy musi zrobic sam, bo rodzaje inwestycji zaleza w duzej mierze od zapatrywan indywidualnych, spokojny sen tez jest w cenie, wiec wiekszosc woli zarobic mniej lub nawet stracic niz martwic sie ciagle czy nie "wtopimy" zbyt duzo kapitalu.

   Usuń
  4. "niektorzy musza pomyslec o dokladaniu do emerytury za kilkanascie lat, wiec jakos w miare bezpiecznie trzeba kase przechowac."

   Ciekawym min tych ludzi którzy zajrzeli na swoje konta IKE czy inne zdefiniowanej daty czy cyklu życia i mają te 5 lat do wypłaty srodków. W tym roku wycięło im 7% przy 7% inflacji. Tak tojest jak jest się na łasce Glapińskiego a w portfelu starsze osoby musza mieć praktycznie same obligacje. I to jest właśnie to z czego ludzie nie zdają sobie sprawy. Ludzie sa koszmarnie okradani z własnych emerytur za kila lat.
   MM

   Usuń
  5. @MM
   Nie panikuj, sam mam juz kilkanascie lat do emerytury, ale IKE i to glownie z akcjami, zwroty tez nie sa najgorsze. Jak ktos juz faktycznie jest przed wyplata (choc nie ma obowiazku robic tego przy 65 l), to dawno powinien miec zamienione swoje IKE na IKE-obligacje z EDO, gdzie mialby ladne stopy zwrotu bez opodatkowania.
   Nie jestem fanem prezesa NBP, ale wbrew pozorom to lebski facet (choc na takiego nie wyglada) i wie, tak jak prezesi innych bankow centralnych, ze sa tylko dwie drogi splaty dlugu zadluzonych krajow/spoleczenstw- jedna to wlasnie inflacja, ktora zmniejsza realnie dlug, druga to bankructwo panswt, ktorego banki centralne sie boja. Nic nie dzieje sie przypadkiem i duzo rzeczy jest bardziej poukladanych niz nam sie wydaje.

   Usuń
 31. Jakby nie parę osób, które się tu udzieliły to kogo by te Twoje coś interesowało. Bez obrazy.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nikt dwa lata temu nie przewidział pandemii tak jak nikomu 2-3 lata temu nie przyszło do głowy, że inflacja skoczy z 1-2 to blisko 10%. Czy ucieczka (ma się nijak do inwestycji) z kapitałem w mieszkania, giełdę, waluty, czy bitcoiny okaże się trafna też nikt nie zagwarantuje.
  Najczęściej najbardziej oczywiste "inwestycje" okazują się nietrafione bo wszyscy w to wchodzą i tworzy się bańka spekulacyjna.
  Zbliżam się do 60-tki i pomimo oczywistych strat związanych z galopującą inflacją nie szukam guza w ucieczce bo każde rozwiązanie może się okazać nietrafione. Waluty/PLN pół na pół i spokojnie czekam na rozwój wypadków.
  Z ciekawością czytam komentarze szczególnie rozgrzanych głów liczących codzienne straty ale nikt nie poda złotego ratunkowego środka bo żadna szczepionka nie zatrzyma uszczuplenia oszczędności jak też żadna szczepionka nie zakończy pandemii.
  Trzeba bez podniety spokojnie czekać i w zdrowiu przeczekać najbliższy rok, a może dwa i trzy... kto to wie. Dlatego wszystkim życzę więcej opanowania i powstrzymania niezdrowych emocji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To rozsądne podejście. Z inflacją 7% nie można się siłowac przy stopach dalej zerowych bo można sobie krzywde zrobić. Obecnie wszsytko jest już tak drogie i w tak zaawansowanym cyklu że żeby zarobić te 8% trzeba podjac naprawdę duze ryzyko pójścia w akcje. i to jeszcze trzeba wybrac akcje lub fundusz który te 8% zarobi a nie jest to proste w obecnym okresie.
   Ta inflacja prędzej czy później trochę spadnie (zakładam że od kwietnia), ale nie oznacza to że będzie niska. możemy mieć stale 4% przy stopie 2.15% co dalej bedzie wywierało negatywną presję na juz mocno przeceniane obligacje skarbowe i zacznie negatywnie wpływac na gospodarki - czyli i na akcje. Słaba gospodarka to i zle wiadomosci dla nieruchomosci, dobre dla złota którego dziś nikt nie docenia. Problem taki że złoto jest tak trudnym instrumentem że powinno stanowić tylko dodatek do portfela a nie jego trzon.
   Dla Polaka naturalnym towarem w wypadku kłopotów gospodarczych, inflacji i biernej RPP powinien być dolar, amerykanskie obligacje lub cokolwiek wyceniane w dolarze
   Ostatnio sobie myślę że jesteśmy w ciemnej d..pie po prostu i wywolano procesy nad którymi banki centralne przestały panować. najbliższe kilka miesięcy będzie kluczowe. jak w USA inflacja nie zacznie spadać to jesteśmy w dużych kłopotach, ale zakładam ze tak nie będzie.
   Polska to inna sprawa i dopóki rząd prowadzi taka politykę a nie inną oraz mamy taką RPP jaka mamy to będzie jak było. Tyle razy ostrzegałem tu przed Glapińskim i całym tym bajzlem, ale czegoś takiego że ci ludzie będą robić takie rzeczy jak wykręcenie -6% realnej stopy procentowej to w najczarniejszych snach nie zakładałem. My mamy inflacje nakrecaną popytem i wzrostem płac a teraz doszła jeszcze nosniki energii i zaczął się dramat. Wszyscy ci którzy porónują nas do rozwiniętych gospodarek zaklinają rzeczywistosć. Inflację bazową od dawna mamy na poziomie 3% w górę. A to jest oczywista robota rządu i RPP.
   MM

   Usuń
  2. MM cenię sobie twoje wpisy, ale naprawdę ogranicz aluzje i nawiązania do polityki, bez względu na to jaki jest jej wpływ o czym każdy dobrze wie i nie ma sensu tego powtarzać po raz nty.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...