poniedziałek, 6 grudnia 2021

2% na koncie oszczędnościowym w Aion czyli czasowa jednorazówka dla nowych

W weekend dostałem maila z aion potwierdzającego to o czym piszecie w komentarzach. Mamy podwyżkę na kontach oszczędnościowych w nowym banku, nie wyglądają one jednak tak zachęcająco jak brzmiały komentarze.


Czas pokusić się o zaprezentowanie moich odczuć w związku z tym bankiem, bowiem zakładałem tu konto z dużymi obawami. Część problemów się wyklarowała z czasem i ostatecznie przychodzi mi stwierdzić, że to niestety jest to bank typu jednorazówka, ale taka z której być może niektórzy skorzystają.

Przypominam więc, że bank ma w ofercie 3 plany: 

 • Light - darmowy KO = 1%
 • Smart - płatny 30 zł/m-c: KO = 1,50%
 • All inclusive - 50 zł/m-c: KO = 2%

W chwili obecnej można założyć darmowy plan i zgarnąć 50 zł na start, ale w zamian dostajemy tylko 1% na KO, więc dziś coś zupełnie nieopłacalnego. Omawiamy tu bowiem ten bank tylko z dwóch powodów: najlepszej stawki na KO oraz nieograniczonej ilości darmowych przelewów z KO na ror.

Znacznie ciekawiej wygląda opcje płatne, które dla nowych mogą być darmowe. Gdy zakładałem tutaj konto wybrałem rzecz jasna opcję full wypas z opłatą 50 zł bez grosza, ale z dużymi obawami co stanie się po okresie promocyjnym, innymi słowy czy uda się uniknąć opłat, a skorzystać ze stawki najlepszej na rynku. Odpowiedź o dziwo jest pozytywna - da się:)

Ale po kolei. Standardowo bank daje na planach Smart oraz All inclusive miesięczny okres darmowy dla nowych. Mało tego po wpisaniu kodów podczas składania wniosku o otwarcie konta ten darmowy okres można wydłużyć o kolejny miesiąc

Więc w sumie mamy możliwość założenia konta w Aion, wybrania planu, wpisania kodu uprawniającego przedłużenie darmowości do 2 miesięcy, po czym na koniec dokonać konwersji na plan darmowy, by uniknąć jakichkolwiek opłat. Przetestowałem i to działa.

Kody przedłużające darmowy okres to:

 • Smart - RANKFREE36691
 • All inclusive - RANK5036691.

Na koniec system informuje nas czy użyty kod jest poprawny.

Tutaj założysz konto ze stawką 2% na koncie oszczędnościowym

Stawki mają obowiązywać do 28 lutego 2022 i dotyczą wszystkich planów. Strasznie długo patrząc na to co się dzieje obecnie w innych bankach.

Jedną z rzeczy która zniechęcała mnie do tego banku jest jego apkowatość czyli zakładania konta przez aplikację a nie przez bankowość internetową. Na szczęście okazało się ostatecznie, że nie jest to bank całkowicie apkowaty, zaś przelewy da się robić z kompa.


 

Jak to zrobić? Po prostu logujemy na stronę internetową przez co widzimy powyższy screen. Następnie logujemy się do apki i generujemy sobie kod, podobnie jak kod blik. Ten kod wpisujemy na kompie i gotowe. Jesteśmy w normalnej bankowości i robimy normalne przelewy.

Aby uniknąć opłaty za konto przed zakończeniem promocji czyli przed upływem 2 miesięcy darmowości najpierw zamykamy konto oszczędnościowe. To ważne bo konto jest podpięte do ror. Potem dokonujemy konwersji ror z all inclusive na darmowy light.

Niestety po konwersji dostajemy już tylko 1% i jak widać stawka dla planu Light pozostała bez zmian. To czyni konto niepotrzebnym więc możemy go sobie całkowicie zamknąć. Zachowałem go sobie jednak tylko z jednego powodu: testowania wymiany walut, która rzekomo jest tutaj najlepsza na rynku.

Na to jednak przyjdzie mi jednak jeszcze poczekać, kolejne kraje zamykają bowiem swoje podwoje, linie lotnicze masowo wycofują loty, a omikron szaleje, powodując nowe zamieszanie. Dam jednak znać jakie przynosi to korzyści, które nie sądzę by było dużo lepsze od aliorowskich.

Podsumowując aion rewelacją nie jest. Getin w ciągu pół miesiąca zwiększył stawkę swojego konta aż o 1,2 pp i to przy darmowym koncie, zaś Aion podwyższył zaledwie o 0,5 pp i to tylko dla wariantów płatnych. Powiedzieć kiepsko to w tym przypadku pochwała, ale tak to jest z bankami, które promują tylko nowych.

12 komentarzy:

 1. Nie, dla samych 2% w wariancie platnym jest to slabo oplacalne, Toyota wprowadza konto oparte o WIBOR3M co bedzie dawac ponad 2% przy oplacie max 30zl, poza tym stare konta Nest tez za chwile beda oferowac 2%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "...Toyota wprowadza konto oparte o WIBOR3M"

   To konto jest u nich od lat, ale przy obecnie ustalonym przez nich WIBOR-ze - jest totalnie nieopłacalne. Sytuacja zmieni się na początku stycznia, ale wtedy jestem wręcz pewien, że zmienią Tabelę %, a tam prowizję z "+0,10" na jakiś "-" śladem Nest Banku.

   Usuń
  2. @TomTom
   Znasz zasady ustalania tego WIBOR dla Toyota?
   Ile obecnie jest to oprocentowane? Z ktorego dnia jest ten WIBOR?

   Usuń
  3. Wybierasz na ich stronie: "Kursy i notowania" i dany WIBOR. Aktualnie jest u nich ten z początku października - czyli 0,24%. Indeksowane KO do 100k zł wynosi zatem 0,24 +0,10 czyli 0,34%. Mało :( Poprawi się na początku stycznia.

   https://www.toyotabank.pl/obsluga-klienta/kursy-i-notowania

   Usuń
  4. TABELA OPROCENTOWANIA DLA KONSUMENTÓW
   Indeksowane Konto Oszczędnościowe
   W danym kwartale obowiązuje stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału.

   Usuń
 2. WIBOR zmienia co 3 miesciece czyli w lutym

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie umiem logować do bankowości internetowej to nie założę w anion konta .5 oddziałów by taki bank w Polsce musiał mieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bank ochrony środowiska lokata w franki na 3 lata 0.10 i konto oszczędnościowe w frankach 0.01

  OdpowiedzUsuń
 5. A gdzie Getin oferuje 2% dla dowolnej ilości środków? Póki co max to 1.7% do 200.000 na 3 m-ce. Przy 200.000 Aion z opłatą nadal wychodzi lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestes w bledzie przy 200tys. strata w Aion w stosunku do Getin po zaplaceniu 50zl, wynosi ok.10zl, roznica odsetek netto w skali miesiaca to tylko 40,5zl wiec nie pokryje to abonamentu Aion.

   Usuń
  2. I chyba właśnie stąd taka oferta GB,żeby minimalnie przebijała tą z Aion banku.

   Usuń
 6. Kasy spółdzielcze by lokaty na zasadzie WIBOR te na długie terminy

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...