piątek, 31 grudnia 2021

2% na lokacie w Getin u progu nowego 2022 roku

Kończy nam się niezwykle trudny rok. Zaczął się od wycofania z rynku Idea bank, kończy się zaś upadłością Open Finance czyli dwu firm, które w najlepszym okresie bloga oferowały najlepsze lokaty dla nas a każda ich oferta była tutaj szczegółowo opisywana.

Na domiar złego od początku tego tygodnia w ostatnim bastionie po imperium Czarneckiego czyli Getin pojawił się kurator w postaci BFG. Na szczęście nie skutkuje to od razu pogorszeniem oferty, a wręcz przeciwnie można liczyć na coś ciekawszego - jeden z czytelników poinformował właśnie o lokacie na 2% na 3 lub 4 miesiące.


To podobno oferta która pojawia się podczas próby przelewu do innego banku. O ile pamiętam ostatnie oferty zatrzymaniowe oscylowały wokół 1%, mamy więc znaczącą poprawę wynikłą zapewne z sytuacji banku. Nie sprawdzałem tego jednak bo konto wyzerowałem tutaj we wrześniu, a info pochodzi z komentarzy. Dajcie znać czy to już reguła.

Czas jednak na małe podsumowanie kończącego się roku. Wydawać by się mogło, że czas świąteczno-noworoczny to czas podsumowań i robienia planów na nowy rok. Tymczasem to okres w którym dużo zaczyna się dziać. W piłce nożnej wrze przez ucieczkę Sousy i to dokładnie w święta, w finansach imperium Leszka zaczyna poważnie sypać się w gruzy.

Na gruzach starego świata rodzi się zwykle nowy, wydaje się jednak, że to hasło dobre do bajek czy wymyślonych historii. Bo w rzeczywistości to znikające banki nie są zastępowane przez nowe, a jeśli nowe się pojawią, to jednak nie rekompensują one strat.

Nowym bankiem w tym roku był Aion, który zdążyłem przetestować. Po dobrej ofercie na start, gdy sprytnie można było wykorzystać 1,5% w momencie gdy rynek oferował jedynie 0,5% pozostaje nam ewakuacja, bo to bank typu jednorazówka i to tylko na dwa miesiące. Wersje płatne nie wchodzą bowiem w rachubę. 

Innymi słowy nie jest tak, że utrata jednego skutkuje pojawieniem się nowego. Rynek banków non stop się konsoliduje, procesja znikających i w dodatku przyjaznych banków wciąż się wydłuża: Polbank, Eurobank, BGŻ, Raiffeisen, BPH, Meritum, Kredyt bank, WBK, Idea bank, Getin online... wymieniać można jeszcze długo banki które tutaj opisywaliśmy w ostatniej dekadzie.

Pozostają na rynku niestety te najgorsze z ING oraz mBankiem na czele. Banki do których można wejść tylko i wyłącznie po premię na start i znikać jaka najszybciej. Pozostają nieliczne przyjazne jak Alior czy Millennium i przede wszystkim jeszcze Getin, gdzie od nowego roku przyjdzie nam robić już 5 transakcji kartą by konto było darmowe.

Rok temu wydawało się, że gorzej być nie może, że pandemia wywróciła świat do góry nogami i nowy 2021 rok miał przywrócić go do stanu sprzed pandemii. Tymczasem mamy czwartą falę, szykującego się dopiero do ataku Omikrona i rozpoczynający się od 2022 roku Nowy Ład, który wydaje się być takim tylko z nazwy, a rzeczywistość zweryfikuje to zapewne bardzo szybko, że już dziś można wybierać mu nową nazwę.

To jednak sprawa dla tych co lubią wieszczyć. Przed nami nowy, na pewno trudny rok w który wkraczamy z nowymi nadziejami. Bo też taka jest natura człowieka wierzyć, że będzie lepiej nawet jeśli nic na to nie wskazuje. Nawet jeśli najlepsze firmy upadają, a inflacja szaleje i nie ma widoków na to by się uspokoiła.

W natłoku złych wiadomości szukamy jednak dobrych i działamy to jakoś to zniwelować. Dobrą stroną są rosnące stawki, co prawda powoli, ale zawsze w górę odsuwając wieszczone niedawno i niezwykle ujemne stopy procentowe, kiedy to mieliśmy płacić bankom za trzymanie tam pieniędzy.

Oby taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Jaki będzie nowy rok? Niektórzy lubią sobie powróżyć i dziś jest na to miejsce i czas, kto chce może w komentarzach pokusić się o to. Moim zdaniem warto jednak zamiast tego zrobić sobie postanowienia i trzymać się ich realizacji. To coś co ma prawo się udać, zamiast pobożnych życzeń i spekulacji.

Wszystkim czytelnikom życzę lepszego nadchodzącego roku, nawet jeśli takim się nie wydaje. W końcu to głównie od nas zależy jaki on będzie, od naszego nastawienia, naszej wiary w lepsze jutro i działań, a przede wszystkim wyborów jakich dokonujemy. Wszak rolą bloga, który tworzy autor wraz z licznymi komentującymi, jest pokazywanie możliwości jakie daje rynek, a od Was wyborów nie tylko finansowych

35 komentarzy:

 1. Wszystko się zgadza poza tym, że 2% jest TYLKO na 12M, a to już w przypadku nieboszczki termin zaporowy. Za 12M pozostanie już tylko wspomnienie po bankowym imperium LC. Dziękuję nie wchodzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaki procent bank Ci zaproponował przy próbie przelewu z GB do innego banku?
   Ja wczoraj (31 grudnia)mogłem założyć lokatę na 2% na 2 lub 3 miesiące. Kwota od 10 tys bez limitu. Można zasymulować przelew nawet z oszczędnościowego.

   Usuń
 2. Osobiście na progu 2022r stawiam na najbliższe 12M nadal na prostą dywersyfikację oszczędności 50/50% USD/PLN biorąc pod uwagę oczywiste straty. Na dzisiaj PLN w Getin na KO 1,7% i 0,5% USD na KO w Getinie i lokatach w BOŚ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Getinie chcac uzyskac te 0,5% na USD musisz miec konta na co najmniej 2 osoby, bo to promocja okresowa i wykonywac razem 10 transakcji karta. Osobiscie wycofuje juz USD z Getina, bo te 0,5% nie jest warte tyle zachodu, dodatkowo, lepiej miec USD w banku z kantorem, gdzie w razie czego mozna od razu wymienic walute przy sprzyjajacych okolicznosciach. Lokaty USD odpadaja, bo daja praktycznie tyle co KO bez promocji.
   BOS przynajmniej dla mnie na razie odpada, raz, ze zablokowane na 12-m, drugie, ze tam trzeba chodzic z "walizka" USD w obie strony, bo to bank nieprzyjazny na przelewy swift.

   Usuń
  2. Nie gram na walutach zatem kantor jest mi zbędny.
   Żąglowanie $$$ w Getinie z konta na konto też już dobiega końca bo to nieboszczka.
   Chodzenie z walizką w obie strony z walutami jest nieodzownym elementem tej "zabawy" bo drakońskich kosztów swifta nie obejdziesz.. Całe szczęście mieszkam w Warszawie i nie dysponuję milionami, a złapanie w kieszeń 30-40tys $$$ i przeniesienie w ramach tej samej ulicy to nie problem. Unikam tego ale przy ucieczce z Getinu przed zawaleniem pewnie będzie koniczne.
   Wycofać z Getinu i nie skorzystać z BOŚ to gdzie uciekać? %%% na walutach to praktycznie wszędzie to samo ale gdzieś ten papier trzeba zdeponować. Nie liczę aby 2022 rok przyniósł podwyżki powyżej 0,5%, a i to będzie trudno utrzymać jak GB kipnie.

   Usuń
  3. Mala dygresja jezeli chodzi o swift. Nie wszystkie banki sa nieprzyjazne. Koszt standardowego swift w PKOBP to 25zl, w Aliorze 30zl. Ja za taka kase wole przelewac niz sprawdzac np. 400 banknotow szczegolnie USD, ktore sa standardowo popisane i pobazgrane. Oczywiscie jest wiele bankow pazenych na swift w tym BOS.

   Usuń
  4. Cóż mi po tanich swiftach w Aliorze i PKO BP skoro oprocentowanie oszczędności w USD w obu bankach wynosi od 0-0,01%.
   Dwa lata temu z Getina uciekłem z $$$ na rok do City Handlowego, aby rok temu powrócić do GB. Teraz lokaty 12M się kończą więc przechowam jeszcze na KO, a jak Getin kipnie to przeniosę w kieszeniach do BOŚ na rok i aby dalej.
   Żadne rozwiązanie nie jest bezbolesne ale muszę to przetrwać, chyba, że dolce mnie przetrwają, a wtedy niech się martwią spadkobiercy.

   Usuń
 3. Glapiński dziś nie zdecydował się na sztuczne osłabienie złotego, jak przed rokiem. Czyli zachował jakieś resztki rozsądku. Osłabianie dziś złotego dla większego zysku NBP byłoby niewybaczalne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Resztki czego ???

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja z Getina nie uciekam, poczekam 3 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkiego dobrego na Nowy Rok dla Ciebie Marcinie i dla Wszystkich czytelników bloga. Zdrówka niech nikomu nie zabraknie i niech będzie lepszy niż ten ...

  OdpowiedzUsuń
 7. I masz rację ! Tak trzymać. Ja podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lokaty na 3 procent na dwa lata i 3 lata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. I jeszcze 3% na rok, a to chyba na obecną chwilę bankowy rekord. Wszystko w CA, niestety lokaty tylko do 75k zł.

   Usuń
  2. Na koniec cyklu podwyzek NBP nalezy kupic z GPW obligacje DS, ktorych rentownosc juz teraz przebija 3% a potem czekac w nastepnych latach na obnizki i zainkasowac "premie" dodatkowa za wzrost ceny w przypadku obnizek NBP. Okolo 2024 powinny juz zaczac sie obnizki centralne.

   Usuń
 9. Jak Toyota ma już konto WIBOR na 2 procent

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od dzisiaj mam 2,56 procent na 3 miesiące w oparciu o WIBOR 3 m

   Usuń
  2. Maja napisz proszę na jakim koncie i w jakim banku..

   Usuń
  3. Do Maja

   Rozumiem, że masz kwotę 200k zł i tyle wyświetla Ci się w systemie po zalogowaniu? Czy tylko chodzi Ci o wyliczenie, że tyle powinno być? W zakładce "Kursy i notowania" nie zaktualizowali jeszcze danych.

   Usuń
  4. Jeszcze do Maja

   "Ja od dzisiaj mam 2,56 procent na 3 miesiące"

   To oprocentowanie niestety nie jest zaklepane na 3 m-ce. WIBOR 3M tak, ale % Toyota może zmienić w każdej chwili i prawdopodobnie tak zrobi - odejmując w tabeli oprocentowania jakąś stawkę od WIBOR-u 3M (już tak u nich bywało). Gdy w połowie grudnia dopytywałem o tą właśnie kwestię - to powiedziano mi, że mają informację o zmianie tabeli % pod koniec grudnia i na początku nowego roku. To 1-sze już się ziściło, a to 2-gie na pewno nas czeka i oby nie, ale podejrzewam, że niestety pomanipulują przy % IKO. Zauważ, że na zwykłym KO dają obecnie tylko 0,7% w najlepszym przedziale kwotowym.

   Usuń
  5. Po zalogowaniu widzę oprocentowanie 2,56. Oprocentowanie skonstruowane na bazie stawki WIBOR 3M. W danym kwartale obowiązuje stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału, czyli 30 grudnia.W Toyota banku mam konta od wielu lat i nigdy nie miałam z tym bankiem problemów.

   Usuń
  6. Do Maja

   Dzięki za odpowiedź. Parametry znam, ale widzę, że dalej nic nie zaktualizowali na ich stronie. Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Kiedyś wpakowałem 100k do DB na rok na 3% i to był dobry wybór. Dziś nie wiem czy włożenie 75k na rok do CA byłoby dobrym wyborem.
  Ciekawe co RPP zrobi 4 stycznia. Glapiński kilka dni temu wreszcie zmiękł i zapowiedział bardzo wysoką inflację prze cały 2022, ale to nic nie znaczy.
  On zmienia zdanie co chwilę. Zresztą ta jego wypowiedź może oznaczać wysokie podwyżki, a może też znaczyć zupełnie co innego. Może kontynuować swoją dotychczasową opowieść: "Nie będziemy nic podwyższać bo i tak nie mamy wpływu na inflację. Ona i tak będzie wysoka, przecież już wam mówiłem". Ten typ jest nieprzewidywalny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ile Santander teraz płaci pani za 100 tys

   Usuń
 11. "Proszę obejrzeć się, co się dzieje na świecie. Nasza inflacja rzeczywiście jest wysoka, ale wszędzie jest wysoka” - powiedział na antenie Radia Zet prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.

  i dalej:
  Prof Bugaj :Inflacja jest w dużym stopniu inflacją kosztową. (…) Mogliśmy zerwać z tej inflacji 2 pkt proc., natomiast nie jestem pewien, jaką cenę przyszłoby nam za to zapłacić

  OdpowiedzUsuń
 12. To wina pana Tuska za niego były afery finansowe jak Amber golf.padly banki spółdzielcze i połowę skoków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zaczynajmy Nowego Roku od "politykowania"...

   Usuń
 13. Czy ktoś dostał już premie za otwarcie konta w Alior? Ja otworzyłem 12.11 i do dzisiaj nic. Spełniłem warunki wpływu 2000 zł, mam i używam apki na tel, założyłem też lokatę na 1.5% Strasznie słaby bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Paweł

   Ja i brat również nie dostaliśmy, a też otwieraliśmy konto na początku listopada. Jeśli chodzi o warunki do spełnienia to były to:
   Wyrazisz zgodę marketingową podczas składnia wniosku i podpisz umowę o konto i kartę w ciągu 30 dni. Następnie:
   1) wykonasz co najmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą płatniczą wydaną do otwartego konta na dowolną kwotę,
   2) zalogujesz się do aplikacji mobilnej

   Spełniliśmy je nawet z nawiązką, ale zdaje mi się jednak, że to o czym mówiła wtedy infolinia - wprowadzało w błąd - bo specjalnie o to dopytywałem studiując regulamin. Zapewniali, że nawet jak w niepełnym m-cu (listopadzie) spełnię te 2 w/w warunki - to do końca grudnia wpadnie 1-sza premia. Niestety chyba tak nie jest - bo regulamin mówi, że:
   "Uczestnik, w trakcie obowiązywania Sprzedaży premiowej, może otrzymać maksymalnie cztery Nagrody, których łączna wartość wynosi 200 zł (słownie: dwieście złotych) za każdy kolejny miesiąc kalendarzowy (nie dłużej niż do czwartego) następujący po miesiącu spełnienia warunków uczestnictwa opisanych w § 5."

   To można interpretować tak, że chodzi o pełny m-ąc i dopiero za spełnienie warunków w grudniu - 1-sze 50zł przysługuje i wypłacane jest do końca stycznia. Proszę mnie jednak poprawić jeśli się mylę.

   Usuń
  2. Tak na marginesie w nowej odsłonie tej promocji jest do zdobycia już 300zł (6*50zł) - bo warunki można spełniać przez pół roku.

   Usuń
  3. A także podwyższenie korzyści na KO do 2% już opisane w najnowszym wpisie

   Usuń
  4. Czyżby Alior nie był wiarogodny ?

   Usuń
 14. W getin przy przelewie do aliora wyskoczylo mi 2% na KO, niby ma od jutra dzialac, bo aktywowalem. Ma ktos to? Lokat nie chcialem, ale na KO to bym mogl miec u nich, tylko pisza ze to sie z EKO wyklucza, jak to rozumiec? EKO podwyzszonego i tak nie mialem (bo bylem w poprzednich edycjach)

  OdpowiedzUsuń
 15. Konto ike w Getin już 2.2

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...