sobota, 25 grudnia 2021

Tuż po świętach pojawi się w Getin kurator

Życzenia zdrowych, wesołych i pogodnych świąt w tym roku niestety się nie spełnią. Pierwsze z definicji trudno jest spełnić, natomiast o zepsucie wesołości i pogody zadbał kolejny raz KNF. Nie pierwszy raz zresztą.

W wigilię i to późnym popołudniem pojawiła się fatalna dla nas informacja o ustanowieniu kuratora dla lubianego tutaj Getin. Znamy już takie sytuacje i nigdy nie kończyło się to dobrze dla instytucji, w której taki kurator się pojawiał.


Tym razem kurator, którym w tym przypadku jest BFG, w Getin pojawi się tuż po świętach czyli już w poniedziałek. W komentarzach tutaj pojawiły się proroctwa w których dajecie bankowi 3 miesiące, wiadomo jednak, że potrwa to dłużej.

Z podanych informacji wynika, że Getin dostał czas o długości 4 miesięcy na przedstawienie nowego planu naprawy, bo aktualizacja obecnego została przez KNF odrzucona. Nie będę się jednak upierał, że będzie się to ciągnęło w nieskończoność, bo Getin już od wielu lat jest naprawiany i jakoś nic z tego nie wychodzi.

A feralne decyzje u nas potrafi się wydawać w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętamy wszak sylwester z ubiegłego roku, kiedy podano do wiadomości, że Idea bank z dnia na dzień przestaje istnieć, przez co cały obecny rok został mówiąc dosadnie spieprzony, widzieliśmy bowiem przez to zera z przodu przez większą jego i część czego na pewno by nie było, gdyby IB dalej był na rynku.

Tylko dzięki galopującej inflacji to się odmieniło, ale tylko trochę obecnie mamy bowiem stawki w granicach 1,70% którą jako pierwszy zaoferował nam nie kto inny jak Getin, co było do przewidzenia. Niestety pomimo wysokiej inflacji nie udało się dobić do stawek Idea banku z ubiegłego roku, gdy na lokacie świątecznej niebiescy zaoferowali nam 2,20%.

Getin od lat dawał najlepsze stawki na KO i zapewne tutaj powędrują moje środki w lutym, gdy skończy mi się promocja w Aliorze. Nie wiem jak długo jeszcze zieloni pociągną i czy znów tym razem przejmie go Pekao, ale na szczęście kuratorzy raczej nie szperają w stawkach banku w którym szwenda się nieproszony gość.

Informacje podane w komunikatach można włożyć między bajki. Można je nawet parafrazować i tak przykładowo rzekome wsparcie odczytywać jako robienie problemów, dla nas kontekst jest bowiem zupełnie zrozumiały, pamiętamy bowiem aferę KNF z Getin. Teraz Kurator będzie mógł brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Getin...

Getin jest w zatargu z organami nadzorczymi już od dawna i nie od dziś ma plan naprawczy. Ostatnio przedłożył plan na lata 2020-2024 ale w wyniku pandemii, która jak doskonale wiemy dotknęła wszystkich bez wyjątku, plan ów zmodyfikował. Wygląda jednak na to, że jest to dobra wymówka by wszelakie modyfikacje odrzucić i zająć się niewygodnym bankiem i to w święta.

Gdy ponad 10 lat temu powstawał pierwszy blog miałem przede wszystkim konta w bankach które już nie istnieją: Polbank, BGŻ, Meritum, BPH, Idea bank wszystkie te instytucje zniknęły już z rynku. Z tamtego okresu pozostał jedynie Getin, niestety wszystko wskazuje na to, że jest na dobrej drodze by dołączyć do grona banków, które dobrze wspominam.


30 komentarzy:

 1. A czy nie dało autorowi do myślenia, że nie da się ciągle dawać oprocentowania wyższego niż wszyscy inni? Dodam do listy skok Wołomin, SK bank. Jeśli "mile wspominane" banki nie istnieją ( padły, przejęte, sprzedane, pralnia) to chyba znak, że lepsza oferta na dłuższą metę była nie do utrzymania. Dlatego jak jest okazja brać co dają i w nogi. Getin jest jednak na poziomie innych ofert więc szkoda czasu na przyszłe bieganie do oddziałów likwidatora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem w tym, że inne banki dają ograniczenia kwotowe, co wymusza dzielenie większej kasy na kilka banków, a w nich też trzeba wstrzelić się w nowe środki, co przy ciągłym lawirowaniu robi się trudne.
   Co prawda obecnie w bankach mam tylko resztki, ale moje inwestycje są krótkoterminowe i wkrótce znów część środków wróci do banków. Getin daje jakieś pole do manewru, a nie sadze by taki millennium podwyższył swoje 50k.
   Likwidator mi nie straszny, przerabiałam to przy Wołominie czy IB, środki odbieram i tak w pierwszym wolnym terminie by pracowały dalej na najlepszej możliwej stawce.

   Usuń
  2. Przy IB? W sensie idea bank? Tam przeniesli do pekao.

   Usuń
  3. Przecież nie ma znaczenia do jakiego banku, każdy przejmujący bank ma obowiązek dotrzymania starych umów i nie inaczej było w przypadku Pekao. Jak promocyjna stawka w Pekao po IB się skończyła zainkasowałem odsetki i zamknąłem konto u żubra by środki pracowały dalej w lepszym banku.

   Usuń
  4. Ok, IB mialem i ja i po prostu uciekalo sie przelewem zwyklym. Myslalem, ze jak jest likwidator, to jak w tym wolominie czy innych, ze trzeba do innego banku po kase swoja isc.

   Usuń
  5. Polcanie. Ja też przerabiałem likwidację czy upadłości. Ale przy tworach z Wołomina oferta była grubo powyżej rynku. IB też na dobranoc dało dużo więcej niż inni. Dziś gdy mamy obligacje, Alior, Aion, neo czy nawet ten nest od nawiedzonego akwizytora a getin jest porównywalny albo i gorszy w ofercie to po co się tam pakować? Gdy oferta będzie na tyle lepsza, że zrekompensuje stracony czas i okres bez odsetek po upadku wtedy warto się zastanawiać.

   Usuń
  6. Nie sadzę by Getin upadł, raczej będzie przejęty, więc nie zakładam strat kilku dni na wypłatę odsetek jak to było z wołominem. Inna sprawa, że Getin to jedyny bank, który po prostu lubię z wielu względów, a przede wszystkim za świetna obsługę klienta. Niedawno pisałem o reklamacji uznanej pozytywnie, niedawno pisałem kolejna i ta też została tak rozpatrzona. I jeśli nie odstaje od najlepszych, to przynajmniej idzie z nimi łeb w łeb.

   Usuń
 2. Getin powinien stantardowe zwykle lokaty podnieść bo tak daje nowe środki 2 procent a standardowe lokaty to 0.30 a konto oszczędnościowe stare środki 0.05 a nowe środki to 1.7 później jest odpływ pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój pomysł na Getin był inny - zanim pojawiła się informacja o nadzorze. Chciałam wrócić do zamykania/otwierania konta wtedy, gdy jest mi ono potrzebne/niepotrzebne. Kiedyś robiłam to fizycznie w siedzibie, teraz ze względu na pandemię postanowiłam bawić się tak internetowo. Oczywiście, żeby ograniczyć miesiące, w których trzeba robić te pięć płatności. Ale w takiej sytuacji, to nie wiem - okres wypowiedzenia kończy mi się za chwilę. Wracać na chwilę, czy dać sobie spokój?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje konta w Getin zamknęły się w Wigilię po okresie wypowiedzenia. Zostawiłem sobie tylko bankowość elektroniczną i jeśli tylko będę potrzebował ich kont (a bank jeszcze będzie istniał;) to w sekundę je sobie założę i przeleję kasę.

   Usuń
  2. Moje w Getin zamykają się jutro i pojutrze. Od neo zależy (przesunięcie dnia badania salda), czy będę z powrotem je zakładała (unikając przynajmniej machania kartami w styczniu) za jakieś trzy tygodnie.

   Usuń
 4. Ja poza tematem... Mam w Toyota Bank lokatę której termin zakończenia przypada na - dajmy na to - 10 lutego. Ponieważ planuję zamknąć tam wszystkie rachunki, chciałbym zapytać, czy bezpieczne będzie - z punktu widzenia trwania lokaty i naliczenia odsetek - złożenie dyspozycji zamknięcia rachunku bieżącego i konta oszczędnościowego w dniu np. 15 stycznia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie jaki masz wyznaczony rachunek do zwrotu kapitału +odsetek? Podejrzewam, że to jakieś konto w Toyota Banku? Jeśli tak musisz do nich zadzwonić i zmienić ten numer na jakiś poza TB i na wszelki wypadek zrobić screen z danymi lokaty (i nowym rachunkiem do jej zwrotu). Powinieneś też tak wyliczyć dzień zamknięcia konta - żeby zdążyli Ci oddać opłatę za konto, a Ty ją przelać z TB w okresie wypowiedzenia. Teoretycznie dają sobie na to czas do 10-ego dnia roboczego, kolejnego m-ca. W praktyce kiedyś często się spóźniali, ale ostatnio zwracają mi tą opłatę najczęściej do 10 dnia kalendarzowego.

   Usuń
  2. Nie wiem czy dobrze myślę... Jednej opłaty za konto w Toyota Banku i tak nie da się odzyskać, ponieważ do dziesiątego dnia miesiąca zwracana jest opłata za poprzedni miesiąc. Nawet gdy rachunek zamknie się np. 20, to jesteśmy 2,49PLN w plecy, które jest pobrane pierwszego dnia miesiąca.

   diego

   Usuń
  3. Do diego

   Zgadza się. Tak to jest wymyślone, że 1 opłata zawsze przepada. Najgorsze jest to, że jak Ci otworzą konto pod sam koniec m-ca i nie zdążysz przelać kwoty na opłatę - to automatycznie 1-szego wpadasz w niedozwolony debet. Jest sporo absurdów w Toyota banku m.in. przelewy wewnętrzne, które nie księgują się już po godz. 20-ej oraz brak przelewów express-owych :(

   Usuń
  4. Tak samo jest z Indeksowanym Kontem Oszczędn. tylko tam opłata wynosi 30PLN. Właśnie czekam jakie będzie oprocentowanie na w/w koncie od stycznia ( zależny % od WIBOR3M ). Jeśli nie będzie nic ciekawego to w lutym po zakończeniu ostatniej mojej lokaty konto idzie do
   zamknięcia.

   diego

   Usuń
  5. Do diego

   Też na to czekam. Na pewno zmienią tabelę % na WIBOR3M minus ileś tam, ale może i tak będzie się opłacać. Ja dopiero zalładałbym IKO, więc liczę się z jedną niezwracalną opłatą tych 30zł.   Usuń
  6. Dziękuję za odpowiedzi. Dopytam w banku odnośnie tego rachunku na który ma zostać przelana lokata z odsetkami po jej zakończeniu (niestety nie mam obecnie dostępu do umowy, a być może jest to w jej treści podane). Wydaje mi się jednak, że był to rachunek w innym banku, konkretnie ten, z którego robiłem przelew zasilający... Jeśli tak będzie, to złożę wypowiedzenie 15 stycznia - wówczas do 15 lutego będzie kilka dni czasu na jakieś ewentualne korekty;)
   Mam nadzieję tylko, że mimo złożenia wypowiedzenia bank nie wywinie jakiegoś numeru z naliczaniem odsetek dla lokaty kończącej się w tym właśnie okresie wypowiedzenia;)
   Co do tej jednej opłaty w wysokości 2,49 zł, to już trudno, jakoś przetrawię jej utratę;) Gorzej by było, gdybym musiał zapłacić bezpowrotnie te 30 zł z tytułu Indeksowanego Konta Oszczędnościowego, którego jednak nie posiadam;)

   Usuń
 5. Ostatnio zakładałem konto w BOŚ banku po kilku latach nieobecności. Ku mojemu zaskoczeniu byłem widoczny w systemie banku pomimo, że kończąc poprzednio współpracę ustnie prosiłem o usunięcie wszelkich moich danych osobowych.
  Pracownik zakładający mi ponownie konto poinformował mnie, że skuteczne jest TYLKO pisemne zastrzeżenie o usunięcie danych osobowych i TYLKO złożone w oddziale banku.
  Jakie są wasze doświadczenia w tym zakresie w innych bankach? Jak to sprawdzić/zweryfikować? Czy żądać potwierdzenia pisemnego usunięcia danych osobowych? Po jakim czasie bank musi usunąć dane z systemu?

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę więcej danych (i spekulacji) na temat Getin Banku na SoF.pl:
  https://subiektywnieofinansach.pl/kurator-w-getin-banku-klopoty-banku-leszka-czarneckiego/

  OdpowiedzUsuń
 7. To trzeba szybko iść do Getin Bank wypłacić lokaty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już wypowiedziałem ROR I EKO, żeby w styczniu nie robić już 5 transakcji kartą i sztucznych przelewów.

   Usuń
 8. Ja dzisiaj byłam w oddziale i zlikwidowałam wszystkie lokaty i zrobiłam na miejscu przelew do innego banku. Przed otwarciem kilka osób już czekało przed wejściem

  OdpowiedzUsuń
 9. Zrobiłam przelewy do Pekao S. A. bo mam tam rachunek. Ciekawe czy bedzie w najbliższych dniach szturm na bank.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, zamierzam złożyć poprzez bankowość internetową dyspozycję zamknięcia rachunków w Getinie. Czy taką dyspozycję można potem jeszcze wycofać w razie czego (np. w razie otrzymania oferty utrzymaniowej;))?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można - jeśli w ogóle zadzwonią. Ja dostałam taką propozycję, a mąż nie. Chociaż do mnie ten telefon to też był jakby "wywołany". I otrzymałam ofertę zatrzymaniową, z której nie skorzystałam.

   Usuń
 11. Getin proponuje już 2% na zatrzymanie przy przelewie - lokata na 3 lub 4 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa oferta ! Czy Tom wróci kolejny raz do Getina po liftingu ?

   Usuń
 12. Jest lokata na 3 procent na dwa i 3 lata

  OdpowiedzUsuń
 13. A gdzie ?, gdzie ?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...