sobota, 15 stycznia 2022

10 rocznica bloga Finanse po godzinach

Dziś mija dekada odkąd powstał ten blog. Są w życiu momenty kiedy obracamy się wstecz i dziwimy się myśląc 'kiedy to wszystko zleciało?'. A zleciało szybko chociaż wiele działo się po drodze, na tym blogu zaś udało się złapać wszystkie ważne zmiany jakie zachodziły w ostatnim dziesięcioleciu.

Przez te 10 lat powstało tutaj grubo ponad 2500 artykułów, stronę odwiedzono blisko 14 milionów razy jak pokazuje licznik widoczny z lewej strony, pozostawiliście ponad 50 tysięcy komentarzy w dużej mierze bardzo pomocnych. I nie ukrywam, że to one w dużej mierze były motorem napędowym w chwilach zwątpienia, za co dziś jest czas by podziękować.

Kiedy jednak coś się kończy, coś się zarazem zaczyna. Te 10 lat było okresem nieustannego zjazdu na oprocentowaniu i poszukiwaniu w całym tym pikowaniu w dół tego co najlepsze. Oczywiście reguła pozostawała zawsze niezmienna, najlepsza oferta była najczęściej tam, gdzie były kłopoty, bo też tylko takie banki mogą zaoferować więcej niż reszta.

Przez długi czas myślałem, że gdy oprocentowanie spadnie poniżej 2% nie będzie sensu prowadzić bloga. Gdy tak się stało zrezygnowałem z prowadzenia rankingu lokat, który przestał mieć sens, zaś samo istnienie bloga było uzależnione od tego czy świat posunie się do absurdalnego wieszczenia ujemnych stóp procentowych i... dopłacaniu bankom za chęć trzymania u nich kasy.

Na szczęście te dziwaczne pomysły nie ziściły się zaś spadki zatrzymały się na 0,50% i to w tej najlepszej opcji, bo zdecydowana większość banków ścięła stopy do zera i do dziś nie ma zamiaru nic z tym zrobić, ale takie sytuacje nie zasługują na uwagę, bo tutaj skupiamy się tylko na tym co godne uwagi.

Od kilku miesięcy trend się nareszcie odwrócił. I mam nadzieję, że u progu nowego dziesięciolecia będzie on dalej kontynuowany. Na horyzoncie mamy już 2% chociaż z drugiej strony mamy szalejącą inflację, co nie odzwierciedla sytuacji kiedy mieliśmy 2% podczas zjazdu w dół. 

Zwyczajowo jednak prorokowanie tego co będzie zostawiam tym co lubią się bawić we wróżby. Blog nie jest od wieszczenia czy wróżenia z fusów. Tutaj jest miejsce na prezentację tego co na dany moment jest najciekawsze.

Niestety coraz częściej jest tak, że dostaję z wyprzedzeniem informację o tym co ma być, ale niestety nie zawsze dochodzi to do skutku. I tak oto od wczoraj jest już informacja o nowej promocji, która ma gotowy regulamin i miała ruszyć, ale nie jest dostępna bo bank zwleka z aktualizacją linków, a te dopóki nie będą gotowe, nie będą się liczyć w premii dla klienta. Tutaj jednak prezentujemy nie to co ma być, lecz to co jest dostępne na już. 

Zaczynamy zatem nową dekadę. Korzystając z okazji chciałbym tutaj serdecznie podziękować współtworzącym bloga: Cocolino, TomTomowi oraz Ewaldowi za pisanie artykułów w momencie kiedy traciłem wiarę w sens jego prowadzenia. A także tym, którzy jednorazowo w mailu przysyłali teksty do publikacji.

Przede wszystkim dziękuję jednak wszystkim komentującym, którzy przez cały ten okres wspierali bloga, zostawiali cenne wskazówki po postami i zachęcali by kontynuować tę fajną przygodę w wyszukiwaniu rodzynek jakie daje rynek.

30 komentarzy:

 1. To załóżmy splodzielcza kasę oszczędnościowa z okazji 10 lecia bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko kto będzie brał tak drogie kredyty finansowane wisienkami :) :)

   Usuń
 2. Pozdrowionka dla polcana i kolegów! Zaglądam tu regularnie gdzieś od 2015...? No niestety, czasy takie że nawet my tracimy bo inflacja przeżera wisienki które wyjadamy, ale chyba lepiej jako tako amortyzować obrażenia jak to robimy niż nie robić nic i żeby gniło na ROR, co nie? Nadchodzi czas, gdzie przynajmniej od tych co nie umieją w konta oszczędnościowe i lokaty zarobimy sporo więcej. Nawet jeśli realnie i tak będziemy pod kreską, to przynajmniej znacznie mniej...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcemy ranking Lokat :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Marcin za dobrą robotę. Jestem prawie od początku bloga, już może nie tak aktywny jak kiedyś ale jestem i planuje zostać do końca i o jeden dzień dłużej 🍾. Oj wiele się wydarzyło przez te lata a blogiem zawsze zaczynam dzień pracy w biurze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielkie gratulacje Marcinie! :) Piękna rocznica i życzę Ci kolejnego 10-cio lecia. Od lat zaczynam i kończę dzień z Twoim blogiem. To dzięki niemu lepiej zarządzałem swoimi finansami, a wiele komentarzy pod artykułami okazało się naprawdę cennymi podpowiedziami ;) Trzymaj tak dalej i wytrwałości oraz powodzenia w dalszym prowadzeniu bloga życzę. Pozdrawiam Cię i jeszcze raz gratuluję!

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za wszystko i proszę o więcej. Czytam od początku, a przygodę z oszczędzaniem mam trzy razy dłuższą:). Korzystam z wszelkich porad (w artykułach i komentarzach), czasem sama pomagam. Dla mnie bardzo cenne są prawie natychmiastowe odpowiedzi na różne wątpliwości. Czuję się "zaopiekowana" finansowo:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem blog spełnia rolę jaką zakładałem na początku:) I o to w tym wszystkim chodzi, a nie ukrywam, że sam niejednokrotnie korzystam z podpowiedzi w komentarzach. Najważniejsza jest bowiem praktyczna wiedza i fajnie jest, że jak ktoś już przerobił jakiś temat tutaj się dzieli swoim doświadczeniem i możemy z tego korzystać.

   Usuń
 7. Gratuluję p. Marcinowi bloga, a to znaczy, że doceniam jego dociekliwość, wytrwałość i cierpliwość względem niektórych komentatorów. Jeśli ma Pan chęci, to postuluję przywrócenie rankingu lokat i kont oszczędnościowych, byłoby przejrzyście i w pigułce.
  Pozdrawiam serdecznie, Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną nie przewiduję jego przywrócenia. Niemniej jednak, jak zakomunikowałem w artykule, jeśli lokaty powrócą do poziomów jakie były w momencie w którym likwidowałem popularny ranking, wówczas jest możliwość, że wróci tutaj na stałe.

   Usuń
 8. Dołączam do gratulacji. Naprawdę - dobra robota. Ta strona jest cennym źródłem informacji.

  OdpowiedzUsuń
 9. 100 lat I dizeki za Wasza prace.

  OdpowiedzUsuń
 10. Najlepszy blog o finansach. Fajnie, że kiedyś tu trafiłem i regularnie zaglądam. Dzięki, że jesteś polcan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dziękuję Wam wszystkim za komentowanie i wspieranie, bo czasy zmieniają się na naprawdę ciężkie i czasami powątpiewam w sens prowadzenia bloga.

   Usuń
 11. To jest najczęściej odwiedzany przeze mnie blog. Tak jest odkąd go odkryłem tj. ok 2013 r. 100 Lat !!

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak trochę z innej beczki. Jak myślicie czy w nowej edycji KO w Getinie od 25 stycznia przekroczona zostanie granica 2%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe co zaproponuje Alior we wtorek. Ile da na KMO.

   Usuń
  2. Jak na razie Getin zamiast podnieść % na swoich lokatach na nowe środki - dodał tylko nowy okres 15 m-cy, na którym zaoferował 2,5%. Resztę pozostawił bez zmian :(

   Usuń
 13. Nest bank na ko dla starych z 2015 już dziś zrobił 2,8.

  OdpowiedzUsuń
 14. niewiele blogów trwa 10 lat, więc gratulacje.
  życzę następnej 10-tki.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam dawałem mu na start 3-4 lata i nie sądziłem, że dotrwam do 10. Tak samo dziś wątpię czy przetrwa drugą dekadę, ale czas pokaże.

   Usuń
  2. Jeśli ja przetrwam (emerytka 60 bardzo plus), to blog też musi. I już:).

   Usuń
  3. I Ty przetrwasz Szanowna Emerytko i przetrwa blog. Będziemy oszczędzać i zarabiać.

   Usuń
 15. Tylko ten revolut jest w języku angielskim

  OdpowiedzUsuń
 16. No właśnie. Cóż więc czynić ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo lubię Twój blog, Polcan. Wielu osobom poleciłem go. I wiem, że osoby te regularnie na blog zaglądają. Często zdarza się, że dzień zaczynam od czytania bloga. Cenne i miarodajne informacje. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 18. do TomTom 15 stycznia 2022 22:01 TomTom, dostrzegam także i Twój duży wkład w rozwój i powodzenia bloga. Zamieszczane przez Ciebie komentarze nie wymagają weryfikacji - po prostu to, co piszesz, traktuję jako pewnik (fakt). Wiele razy pomogłeś swoją cenną radą podjąć właściwą decyzję finansową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Gesso

   Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że czasem mogłem Ci pomóc. Pozdrawiam :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...