środa, 8 maja 2013

10,35% na ofercie inwestycyjnej czyli marzenia nic nie kosztują


W ofercie firmy doradczej Expander raz za razem mamy dobrze oprocentowane oferty, które przyciągają wzrok. Ostatnio jakby spuścili z tonu bowiem widniało tam zaledwie 5,67% przez co nawet nie zajrzałem czego oferta dotyczy. 

Teraz widnieje tam dumne 10,35% więc zrobiło się ciekawiej i można było odżałować trochę czasu. Za każdym razem zaglądając jednak na stronę Expandera już od razu można snuć przypuszczenia, że będzie tutaj chodzić o jakąś strukturę bowiem to właśnie z tego typu ofert Expander słynie.

I oczywiście nie omyliłem się. Expander uparcie stawia na produkty strukturyzowane a więc niby przyciąga bardzo ładnym oprocentowaniem rodem z ciekawszych obligacji korporacyjnych, ale nie gwarantuje nic. na co kusi dziś?


Kusi, że zagra nam melodyjkę na której będzie można zarobić, którą reklamuje tak

Pomarzyć można Źródło: expander

Tym razem ofertą jest Kwartet gwiazd i stąd pewnie w reklamie skrzypce. Kwartet to zespół instrumentalny składający się z czterech instrumentów. Pytanie jednak ile kosztuje taki koncert?

Za koncert trzeba zapłacić 5000 zł a więc stawkę do której można już się przyzwyczaić. Ściślej tyle wynosi minimalna kwota inwestycji. Tyle samo zresztą wymagała ostatnia przyciągająca oferta Bezpiecznej przystani o której pisałem w marcu. Tam zresztą wyjaśniłem dokładniej czym są struktury oraz dlaczego nie jest to ciekawa forma inwestycji. Bliższe szczegóły tutaj.

Zysk podany w reklamie to oczywiście zysk historyczny czyli coś co może ale wcale nie musi się powtórzyć. Biorąc pod uwagę produkty strukturyzowane, których warunki potrzebne do tego by osiągnąć zysk rzadko się spełniają. Są jednak w ofercie bowiem zysk dla oferenta przyniosą na pewno.

Po to są zresztą struktury. Klient przecież zyskać nie musi, klient może pomarzyć i marzenia mogą się spełnić ale wcale nie muszą. A jak się nie spełnią to dostanie z powrotem owe 100% kapitału tyle że wartość owego kapitału już nie będzie taka sama jak dziś.

Co więcej zapewne klient nie odzyska nawet owych 100%. Dlaczego? Ponieważ w warunkach struktury jest zapis Opłata wstępna uzależniona od kwoty inwestycji.
Zatem nie jest tu taj jak w przypadku lokat, że założenie jest darmowe. Im więcej zainwestujemy tym większą opłatę poniesiemy.

Zresztą w przypadku lokat zerwanie skutkuje albo znacznym zmniejszeniem oprocentowania albo jego redukcją do zera i tylko w takim przypadku mamy gwarancję 100% kapitału. W żadnym przypadku nie ma jednak opłat wstępnych uzależnionych od deponowanych kwot.

Osobiście uważam, że spośród inwestycji tego typu lepszą ofertą są takie produkty, które obiecują dobre zyski ale gwarantują przynajmniej mały procent zwrotu a nie jedynie marne 100% gwarancji kapitału. O przykładowym takim produkcie opowiemy sobie kolejnym razem.

3 komentarze:

 1. A stopy znowu w dół o 0,25, czyli lokaty w dół o 0,5-1%

  TomL

  OdpowiedzUsuń
 2. moze cos o strukturach w grupie getina np Quatro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze jak widzę struktury, fundusze to czuję smród nawet jeśli go nie ma w powietrzu. I nie opisuje się takich śmieci przyjemnie. Od czasu do czasu owszem można pokazać jak się to ma do prawdziwych lokat czy obligacji ale przy komentowaniu kilku odchodzi nawet ochota do życia.

   To produkty dla zysku dla banku i doradcy a nie Kowalskiego. Chociaż co prawda niektóre struktury przynoszą zyski ale to jak gra w totka co jakiś los wygrywa.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...