wtorek, 14 maja 2013

Kolejne zmiany w pewnej lokacie oraz idealnej plus


Kolejny raz popularna lokata idealna plus odnotowuje spadki. Wprowadzono je natychmiast po ogłoszeniu kolejnej obniżki stóp przez RPP w ubiegłą środę. Nie sprawdzają się zatem przepowiednie z komentarzy, że banki zrobiły sobie obniżki już na zapas.

Nie ma się co czarować obniżki stóp to najczęściej pretekst dla banków do obniżania nie tylko depozytów ale także kont i zmiany swoich regulaminów. A w przypadku lokaty idealnej spadki oznaczają zarazem podwyższenie minimalnej kwoty potrzebnej do założenia lokaty przez co dla wielu ludzi lokaty stają się poza zasięgiem.

Porównajmy dla przykładu skrajne wersje. W pierwszej wrześniowej wersji gdy mieliśmy jeszcze tutaj 7,50% wystarczyła kwota z przedziału 17 - 25 tys zł by ją założyć. Kwota może niemała ale w miarę w zasięgu większości inwestorów. Dziś minimalna kwota jest... ponad trzykrotnie większa.


Spójrzmy na szczegóły lokaty kwartalnej oraz półrocznej:


 50 tysięcy nie wystarczy Źródło: idea

Aby założyć lokatę półroczną kwartalną musimy mieć aż 56.500 zł a więcej aniżeli żąda dziadek Noble. Za to o wiele mniej bo już 'tylko' 28.500 zł wymaga ulokowanie środków na pół roku. Z tego powodu konsultant Idei oczywiście namawiał mnie na założenie 6 miesięcznej polisolokaty, przypomniałem mu jednak o ofercie w FM, którą prezentowałem w ubiegły czwartek.

Dlaczego? Bo dziś lokata idealna plus oferuje już tylko 4,50% a więc tyle samo ile po dwóch podwyżkach ma w ofercie FM. I nie trzeba tutaj kombinować ile mamy w portfelu bowiem kwota minimalna to standardowy tysiąc zł a maksymalna dwa miliony. I jest to najzwyklejsza w świecie lokata a nie produkt w którym macza palce Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa.

Druga polisolokata Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta czyli Pewny Zysk to bliźniacza kopia idealnej.Drugie TU stawia takie same warunki


Nie ma dla nas żadnej różnicy którą lokatę wybierzemy. Pytanie jednak czy dziś po spadku o całe 3 pp te pseudolokaty są jeszcze atrakcyjne? Były na pewno w ubiegłym roku gdy oferowały jeszcze powyżej 6% teraz niewątpliwie staną się przeciętne.

Całą dotychczasową historię spadków lokaty idealnej plus miesiąc po miesiącu można prześledzić w poniższych linkach.
Wrzesień 7,00% - 7,50%
Październik 6,80% - 7,00%
Listopad 6,20% - 6,40%
Grudzień 6,00% - 6,20% / 6,50%
Styczeń 6,00% / 6,50%
Luty 5,60%
Marzec 5,10%
Kwiecień 4,70%
Maj 4,50%

5 komentarzy:

 1. Ja jak się loguje do ustawień to widzę oferty produktowę i masę pdfów ale nigdzie ile przyniesie mi to %. Czy 4.5% to jest netto czy brutto?

  PING-PONG daje mi 5% ale jest to męczące. Codzinnie po kawie muszę zakładać :/

  OdpowiedzUsuń
 2. FM na 6 miesięcy od wczoraj daje tylko 4,1%

  OdpowiedzUsuń
 3. "Aby założyć lokatę półroczną musimy mieć aż 56.500 zł a więcej aniżeli żąda dziadek Noble."
  Poprawka, winno być "Aby założyć lokatę kwartalną"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ot chochlik. Widzę że bardzo uważnie czytasz moje artykuły. Dzięki za uwagi, oczywiście poprawka naniesiona.

   Usuń
 4. wczoraj dostalem propozycje na lokate idealna plus juz tylko na 4,00% i sie zastanawiam czy zalozyc. Na okres 1 roku.....

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...