piątek, 10 maja 2013

7% na lokacie w Optimie dla zaradnych


Podwójna podwyżka swoich krótkoterminowych lokat, którą zafundował nam FM może cieszyć lokatowców. Szału jednak nie ma bowiem wcześniej bank ten wzorem innych poleciał na łeb na szyję. W efekcie podwójna podwyżka zasługuje na uwagę ale jest średnio atrakcyjna.

O wiele bardziej ciekawą alternatywą jest lokata o której czytelnicy przebąkują w komentarzach. Nie jest to zwykła lokata ale po prostu lokata w pakiecie z funduszem. Taka kombinacja dwóch produktów zwykle nie jest godna polecenia ale podobno każda reguła ma wyjątki.

I właśnie mamy teraz taki wyjątek. Chodzi o to, że obecnie mamy możliwość założenia lokaty na przyzwoite 7% razem z funduszem po czym po prostu zlikwidować ów niepożądany fundusz. Dlaczego to zadziała?


Z prostego powodu że Optima, która jest oferentem tandemu lokata 7% + fundusz, daje możliwość darmowego nabycia oraz odkupienia jednostek funduszy co widzimy na poniższej reklamie.


Źródło: bgzoptima

Możemy zatem założyć lokatę na 3 miesiące na owe 7 % wraz z wybranym funduszem, a jest ich pięć do wyboru jak widzimy na poniższym obrazku, po czym zlikwidować ów niechciany fundusz. Fundusz jak to fundusz może przynieść stratę lub pozwoli zarobić ale w skali kilku dni nie powinna to być istotna zmiana.

Fundusze są różne więc najlepiej wybrać najbezpieczniejszy


Ważniejsze są warunki założenia lokaty te bowiem nie są bezkarne. Po pierwsze możemy ulokować na lokacie jedynie 1/3 kwoty jaką poświęcimy na łaskę funduszu. Minimum jakie możemy założyć na subfundusz to 3000 zł co pozwoli na założenie lokaty na standardową kwotę 1000 zł.

Skoro jednak mamy rzadką możliwość zaszaleć lepiej zdeponować większą kwotę godząc się na niewygodę ewentualnego poświęcenia na rzecz funduszy. Kto chciałby lokatę na 20.000 zł musi wyłożyć już 60.000 zł bowiem 40.000 zł będzie musiało być chwilowo w Skarbcu Funduszu.

Podział kwoty lokata-fundusz w stosunku 1:3 to nie jedyny warunek. Drugim warunkiem jest posiadanie aktywnego konta w Optimie albo w wariancie Indywidualne albo w wariancie Biznes. Samo konto jest darmowe więc zagorzali lokatowcy zdesperowani lichą ofertą mogą zaszaleć.

Szaleństwo trwać będzie jednak tylko kwartał. Natomiast opisywana dziś oferta na PP2 o porównywalnym zysku trwać będzie 4 lata więc wydaje się ciekawszą inwestycją.

Ciąg dalszy: Nietrafione porady Optimy cz 2 czyli jak wypadł test lokaty z funduszem

23 komentarze:

 1. A co z opłatą za zarządzanie jednostkami funduszu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście nie jest to osobna opłata lecz wliczona jest w bieżącą wycenę jednostki. Skoro fundusz będziemy mieć tylko przez góra kilkanaście dni, wówczas opłata ta jest marginalna.

   Stąd też moje wyrażenie: 'o porównywalnym zysku' do oferty firmy chemicznej gdzie dziś mamy 6,80%. Należy bowiem także uwzględnić fakt 'zamrożenia' (oraz zysku/straty?) 2/3 kwoty na funduszu na kilka dni.

   Usuń
  2. W odpowiedzi cytat ze strony banku:

   BGŻOptima nie pobiera opłaty manipulacyjnej za zakup jednostek uczestnictwa powyższych subfunduszy. Opłata za zarządzanie jest zgodna z kartą funduszu i jest uwzględniona w wycenie jednostki uczestnictwa. Należy mieć na uwadze, że w przypadku odkupienia jednostek uczestnictwa wartość inwestycji może ulec zmniejszeniu o należny podatek od dochodów kapitałowych.

   Usuń
  3. POLCAN - a jaki fundusz w tej sytuacji polecasz ... aby najmniej stracić ?? ;)

   Usuń
  4. Taki na którym mógłbyś dodatkowo zarobić zamiast tracić;)

   Usuń
 2. Nie jest do końca tak jak piszesz. Jeżeli chcesz lokatę na 20000 zł to musisz wyłożyć 80000 zł, ponieważ 60000 zł zasili fundusz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy nie jest tak, że w wycenie jednostki uczestnictwa pobrana jest opłata za zarządzanie w kwocie kilku procent. Czyli automatycznie tracimy kilka procent na dzień dobry i wyjdzie, że nawet 4% nie zarobimy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ktoś testował? Bo teoria teorią. Zrobieni w Getin też z tego co pamiętam, chcieli zrywać a tu klops...

  OdpowiedzUsuń
 5. Swoją drogą, czy ten fundusz jest aż taki zły żeby zaraz się go pozbywać?
  Skarbiec obligacji tendecję wzrostową, 1M - 1.53% i 3M - 3.88%. Oczywiście, "historyczne wyniki nie muszą być powtórzone w przyszłości" ale nawet jeśli fundusz osiagnie 2% zwrotu w 3 miesiące to jest to odpowiednik 8% w skali roku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ta tendencja wzrostowa, którą podałeś, nie jest już obliczona właśnie na skalę roku?

   Usuń
 6. Czemu ludzie z Optimy na siłę chcą mnie uszczęśliwić wciskając fundusz. Tak jak by nie mogli po prostu dać lokaty 7% na 3M jednorazowo do nawet tych 20k.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla hejterów w mBanku nadal mam 7% i nikt problemów nie robi. Dla 20tys to 100zł po 3M więcej. Więc mogli by nie cudować. Wszystko przez ludzi którzy godzą się trzymać większe kwoty na 4%.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego co pamiętam to lokata 7% z funduszem jest już tam od dłuższego czasu. Jest teraz jakaś specjalna promocja, że opłaca się ją założyć? Bo nie wierzę aby wcześniej nikt tego nie odkrył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnica jest teraz taka, że od 1 maja można wybrać fundusz Skarbiec depozytowy, który charakteryzuje się bardzo niskim ryzykiem. Czyli teoretycznie rzecz biorąc jednostki uczestnictwa na czas założenia lokaty ich oddprzedanis nie powinny zmienić swojej wartości (czytaj zmaleć). Ale jak to w życiu, różnie bywa i zawsze musi być ktoś kto jako pierwszy przetrze szlak i wypowie się jak to w praktyce wygląda ;)

   Usuń
 9. Dodatkowo pamiętajcie o 7 dniowym okresie na założenie i 7 dniowym okresie za zerwanie, więc w tym okresie 3/4 zainwestowanych środków nie pracuje - to ważna WADA.

  Za fundusz depozytowy i obligacji opłata za zarządzanie wynosi 1,55% i jest chyba pobierana jednorazowo przy zakupie, więc z 7% robi się niecałe 5,5%.

  POLCAN - Ty jesteś MEGA testerem - może przetestuj temat dla głupich 5 000 PLN i napisz artykuł - za to Cię wszyscy cenimy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 007 jest podobno od zadań specjalnych;)
   Testowanie nowych kont, funkcjonalności SKOKów czy ciekawie zapowiadających się firm (akcje, obligacje) to ciekawe pole do testowania.
   Gorzej z funduszami. Rok temu testowałem kolejny reklamowane fundusze Optimy i to te z rekomendacją 5 oraz 4. Z jakim skutkiem opisałem na blogu.
   Pieniądze mają pracować zawsze a 3/4 bezczynnych środków (czy 2/3 zdaniem Optimy) to duża kwota. Moje inwestycje przynoszą średnio około 10% zysku na chwilę obecną więc 7% przy konieczności powrotu do Optimy gdzie dawno już zamknąłem konto nie jest jakąś ciekawą opcją. Artykuł napisałem dla zagorzałych zwolenników lokat.
   Jeżeli dostanę maila od testera a to się zdarza wówczas oczywiście napiszę odpowiedni artykuł.

   Usuń
  2. Ja się zastanawiam nad byciem testerem, ale jest to męczące i wbrew pozorom nie pozbawione ryzyka. Kwota przeznaczona na lokatę byłoby to u mnie 43.000 zł, na skarbiec depozytowy 86.000 zł. Z ww. lokaty po 3 m-cach zysk 609 zł netto. Skarbiec depozytowy notuje jednak pewne wahania ceny, spadek ceny jednostki po kilku dniach może wynieść około 6 groszy, więc na funduszu w złym wypadku straciłbym ok. 165 złotych. Wtedy zysk z lokaty topnieje do 444 złotych, a okupione jest to wszak zamrożeniem sporych pieniędzy na półtora tygodnia (ceregiele z nabywaniem i odkupywaniem jednostek). Teoretycznie, skarbiec depozytowy może też oczywiście wzrosnąć i wtedy będzie dodatkowy mikrozysk (na przykład plus owe 165 złotych). Ogólnie, polecałbym te kombinerki wyłącznie posiadaczom 300.000 zł w wolnej gotówce (bo 100.000 zł to maksymalna kwota, jaką można wsadzić na taką łączoną lokatę). Dopiero przy tej maksymalnej kwocie inwestycji pojawiają się jakieś większe profity, choć to oczywiście rzecz względna (milioner nie będzie się zapewne mordował dla 2000 zł zysku w 3 m-ce). z17

   Usuń
 10. No więc przetestowałem. Myk jest taki, że wcale nie jedną trzecią wszystkich środków można przeznaczyć na tę lokatę, ale tylko jedną czwartą! Piszą specjalnie nieprecyzyjnie, żeby złapać klienta. Poza tym "małym" faktem innych zmyłek nie ma. Założyłem lokatę na 7%, dosłownie w ostatniej chwili (teraz płacą już tylko 6%) i wpakowałem kupę szmalu w skarbiec depozytowy. Tak jak pisałem wcześniej, ten fundusz nie gwarantuje zysku (dziś spadł o 2 grosze - przy wielkich sumach to ma znaczenie). BGŻ optima jest o tyle w porządku, że wyświetla po zalogowaniu ile do tej pory wyniósł zysk/strata na zakupionych funduszach i nie trzeba tego obliczać samemu. Poza tym jednostki zakupili błyskawicznie, więc te 7 dni jest na zapas (trzeba liczyć realnie 1-2 dni). Aha, taką lokatę można założyć tylko jeden jedyny raz. Tyle wieści od testera :D Pozdrawiam - z17

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia. Czekamy na doniesienia z zerwania, ciekawe czy na tym stracisz czy coś może zyskasz.

   Usuń
 11. Uff, w minionym tygodniu Skarbiec Depozytowy ciągle spadał, więc po zalogowaniu BGŻ Optima wyświetlała mi nawet grubo ponad 300 zł straty:-/ Nie mam czasu na długie blokowanie sześciocyfrowej sumy, więc dziś musiałem dać zlecenie na umorzenie części jednostek. Zobaczymy jak na tym wyjdę, bo w ostatnich 2 dniach fundusz skarbca nieco drgnął do góry :) Średnio mi się podoba ta zabawa, niedługo muszę umorzyć wszystko, a więc końcowy wynik tych ceregieli jest problematyczny. W każdym razie prześlę dokładną statystykę.

  z17

  OdpowiedzUsuń
 12. Już po wszystkim. Wyszedłem na tym jak Zabłocki na mydle. Skarbiec Depozytowy spadł ponad 20 groszy na jednostce, nie mogłem czekać na odbicie, bo gotówka była mi potrzebna do innych celów. Efekt? Prawie 1000 zł straty!!! Odliczając "zysk" z lokaty na 7% jestem nadal cztery stówy w plecy, nie licząc utraconych korzyści z zablokowania na ponad 3 tygodnie kupy szmalu. Fundusze Skarbca to dno absolutne. Nikomu nie polecam tej sprzedaży wiązanej, chyba, że totalnym ryzykantom, bo na Skarbcu Akcja akurat w tym wąskim interwale czasowym bym zarobił (choć równie dobrze mogłem stracić tysiące złotych lub zejść z nerwów na zawał)

  z17

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda ,chociaż przyznać muszę, że tego się spodziewałem gdyż ja już całkowicie wycofałem się z funduszy, które masowo testowałem w latach 2006-2010.

   W ubiegłym roku wielu zachwycali się funduszami Optimy - darmowe wejście super zyski i takie tam bzdety. Wypróbowałem dwa z nich polecane gorąco przez doradców tego banku jako ponadprzeciętne z superratingami, że nic tylko kupować i czerpać.

   Wpakowałem po 100 zł testowo i... straciłem kilkanaście groszy bodaj 0,19zł. Ale jakoś cały czas zachwycano się jakie to superzyski cały czas owe fundusze przynoszą szczególnie Unikorona Obligacje.
   Pisałem o tym szczegółowo w artykule:
   http://polakcan.blogspot.com/2012/06/nietrafione-porady-optimy.html

   Ale coż przywykłem już do pustych słów Optimy i od dłuższego czasu nie korzystam już z tego samochwalczego banku. Zdrowie od razu się polepszyło, humor zaczął dopisywać a i życie jest barwniejsze.

   Ze swojej strony oraz w imieniu czytelników bardzo dziękuję, że chciałeś się z nami podzielić wnioskami. Będzie oczywiście na ten temat osobny artykuł.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...