poniedziałek, 20 maja 2013

Oferty lokat nie pokazujemy czyli dziwne praktyki SKOKów


W ubiegłym tygodniu w artykule Nieoczekiwana blokada lokat w SKOKach omawialiśmy bardzo nietypową sytuację jak na instytucję finansową. Okazuje się bowiem, że część Kas Spółdzielczych i to w dodatku te najlepsze na chwilę obecną nie ma w ofercie żadnych lokat.

Omawiane tam SKOK Arka oraz SKOK Nike należą do pierwszej ligi. Okazuje się że to nie jedyne problemy jakie można napotkać przy przygotowywaniu rankingu lokat w SKOKach. Okazuje się bowiem, że gdyby zajrzeć do drugoligowych SKOKów czyli tych oferujących nieco gorszą ofertę ale na tle banków komercyjnych tam też nie dowiemy się wiele.

Mowa o omawianej na początku roku Twojej Kasie gdzie mieliśmy lokaty na 6,60%. Twoja Kasa to tak naprawdę tylko nazwa stosowana w materiałach marketingowych a odnosi się do Twoja SKOK (de facto rok temu z hakiem była to Opolska SKOK). Ale jak to często podkreślaliśmy nazwa nazwą liczy się tylko oferta.


No ale tutaj właśnie napotykamy na prawdziwe problemy. Okazuje się bowiem, że kto chciałby zapoznać się z ofertą Twojej Kasy napotka na taką stronę:

Brak dostępu do lokat Źródło: opolskaskok.pl

Innymi słowy lokaty są zarezerwowane tylko dla... zalogowanych użytkowników! Czyli dla obecnych klientów Twojej Kasy. A co z resztą?

Ponieważ Twoja Kasa znajduje się niedaleko miejsca mojego zamieszkania udałem się do oddziału celem wyjaśnienia sprawy. Oddział odwiedziłem już na początku roku a efektem wizyty był artykuł Lokata Wysoka do 6,60% ze stałym oprocentowaniem prezentujący tak ofertę jak i opłaty w tej Kasie.

Przy pierwszej wizycie oczywiście byłem zachęcany do zapisania się do Kasy, poprosiłem jednak tylko o ofertę na potrzeby artykułu i dostałem ją bez problemu., Tym razem oferty nie dostałem, pracownicy Kasy poinformowali mnie, że odgórne zarządzenia zabraniają wydawać jakiekolwiek reklamy depozytów. Nikt nie potrafił udzielić informacji dlaczego tak się dzieje ale taki jest stan faktyczny.

Nie ukrywam że taka sytuacja mnie zaskoczyła. Była jednak możliwość zobaczenia oferty w oddziale. Oferta lokat zaprezentowana na 4 kartkach papieru była po prostu zaczepiona szpilką i mogłem doń zajrzeć ale pod żadnym pozorem nie mogłem jej zabrać ze sobą.

Krótki rzut oka na ofertę zdradził, że wszystkie ciekawsze oferty miały oprocentowanie zmienne i oscylowały w granicach 5-6%. Najwyżej oprocentowana była lokata rentierska, która oferowała 6,50% ale oczywiście było to oprocentowanie zmienne. Oferta jest zatem porównywalna do SK bank tyle że bank spółdzielczy nie robi z tego tajemnic.

Wpisowe w wysokości 10 zł oraz symboliczna opłata 1zł za stowarzyszenie to nieduże koszta na wejściu. Udziały są droższe ale są do zwrotu więc można się z nimi pogodzić. Trudno jednak dokonywać opłat tylko po to by sporządzić ranking SKOKów.

4 komentarze:

 1. no to co? dalej bronimy SKOK-ów?
  ciekawe, jak będzie z odzyskaniem kasy z lokat? powodzenia naiwniacy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem tego samego zdania.

   Darek.

   Usuń
 2. bez przesady żeby od razu skreślać skoki po dwóch placówkach, jak dotąd nie słyszałem żeby jakiś skok upadł a co za tym idzie nie miał gotówki by wypłacić pieniądze swym członkom, jak na razie tematem nr 1 jest Amber Gold oraz bank Lehamn Brothers w USA (upadły w 2008r)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pod nadzorem mafii POlszewickiej SKOKI nie prowadziły własnej polityki finansowej, były zastraszane i szykanowane. Całe szczęście, że zmieniła się opcja!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...