niedziela, 26 maja 2013

Powszechna SKOK przeciera złe szlaki


Skoro lokaty w niektórych skokach zostają zablokowane a w innych wręcz niedostępne skupimy się dziś na omówieniu oferty w jednej z Kas o których na blogu nie było jeszcze mowy. Zmiany które tutaj są już dostrzegalne mogą nam dużo powiedzieć o tym co nas czeka w przyszłości w Kasach.

Mowa o Powszechnej SKOK czyli Kasie, którą do niedawna wymieniało się jako należącą do jednej z ciekawszych na naszym rynku. Bliższe przyjrzenie się temu co w ostatnich miesiącach się tutaj dzieje pokazuje jednak, że także w Kasach zaczynają się zmiany jakie w bankach komercyjnych obserwujemy już od dłuższego czasu.

W zasadzie zanim przejdzie się do omawiania warto przypomnieć, że członkostwo w Kasie wymaga poniesienia kosztów na wejściu. Tak jak wejściówka do kina wymaga uiszczenia opłaty przed obejrzeniem seansu tak też korzystanie z ofert SKOKów wymaga najczęściej zapłacenia od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jak to wygląda w Powszechnej?


Wpisowe - 20 zł
Udział - 50 zł (do zwrotu)
Wkład członkowski - 1 zł (do zwrotu)
Stowarzyszenie wspierania społeczności lokalnych - 1 zł miesięcznie

Źródło:powszechna-skok

Dopiero po wniesieniu owych opłat na wejściu możemy rozglądać się za aktualną ofertą. Jaka ona jest? Najciekawiej wygląda eLokata, która dostępna jest dla Użytkowników usługi eSKOK. na dziś wyglądają one następująco:
3 miesiące: 5,70%
6 miesięcy: 5,80%

Niestety to co zapewne wszystkich zmartwi to fakt, że posiadają one oprocentowanie zmienne. Mało tego zmienne oprocentowanie dotyczy wszystkich lokat będących w ofercie Powszechnej. Należałoby zatem zadać sobie pytanie jak często i o ile następują tutaj spadki

Warto tutaj pokreślić, że w popularnym SK banku mamy przecież także oprocentowanie zmienne ale zmiany są na tyle łagodne że i tak klient wychodzi na tym lepiej niż gdyby lokował w zwykłym banku.

Odpowiedź o ile i jak często znajdziemy w poniższych tabelach:

Drastyczne spadki dopiero od niedawna

Jak widzimy zmiany mamy tutaj praktycznie raz w miesiącu przy czym lokaty do roku czasu odpadają praktycznie z marszu. Jeszcze w drugiej połowie kwietnia lokaty na dłuższe okresy mogły konkurować z SK bankiem. W chwili obecnej zrobiło się tutaj bardzo przeciętnie.

Szczególnie rzuca się w oczy gwałtowna obniżka jaką widzimy w środkowej tabeli: lokaty 3-5 miesięcy obniżono tutaj o... 1,75 pp a po kilkunastu dniach o kolejne 0,21 pp. Spadki na pewno zbyt drastyczne by zainteresować się na poważnie członkostwem. 

Oznacza to, że SKOKi pod dłuższej zwłoce zaczynają robić to samo co banki komercyjne. To było zresztą do przewidzenia. Gwarancje BFG którymi SKOKi będą objęte zasilą przede wszystkim kasę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego a stracą przede wszystkim klienci Kas

A przecież do tej pory Kasy miały własny fundusz gwarantujący także depozyty do kwoty 100 tys euro a żadna kasa jak dotąd nie upadła. Wnioski nasuwają się chyba same...

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...