czwartek, 9 maja 2013

Kolejne nieoczekiwane podwyżki lokat w FM


Mamy chwilowo dość niecodzienną sytuację. Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami wielu ekonomistów stopy niestety kolejny raz poleciały w dół o kolejne 0,25 pp. osiągając kolejne historyczne minima. Obecnie mamy tylko 3% a według zapowiedzi to wcale nie musi być ich długo wyczekiwany koniec.

Skoro stopy spadają dalej, możemy się spodziewać dalszych obniżek i już je widać. Tymczasem jeden bank idzie wyraźnie pod prąd. W ostatnim dniu kwietnia w artykule Pierwsze znaczne podwyżki na lokatach poinformowałem o podwyżce aż o 0,60 pp lokaty kwartalnej! To ewenement na rynku lokat.

O dziwo wcale nie trwało to tylko jeden dzień jak to często bywa z ofertami neoBANKu, który raz i to symbolicznie poszedł pod prąd. Mało tego ostatnio FM bank po raz kolejny dokonał podwyżek co dla zagorzałych zwolenników lokat może być gratką.

W chwili obecnej odnotować należy coś takiego:
3 miesiące: 4,30% (+0,10 pp)
4 miesiące: 4,50% (+0,30 pp)
6 miesięcy: 4,30% (+0,20 pp)

Reszcie lokat dano święty spokój więc pozostały one bez zmian. W ostatnim artykule mieliśmy kilka podwyżek ale i kilka spadków, tym razem jednak mamy wszystko na plus.

Lokaty pod prąd Źródło: fmbank

Identycznie wygląda to w przypadku lokat PRO czyli wymagających konta w FM.
3 miesiące: 4,40% (+0,10 pp) 4 miesiące: 4,60% (+0,30 pp) 6 miesięcy: 4,40% (+0,20 pp)

Podwyższono tutaj dokładnie te same terminy pozostawiając resztę bez zmian. Można zatem przyjąć, że posiadanie konta w FM pozwala na podwyżkę lokat o 0,10 pp.Z uwagi jednak na płatne konto nie wydaje się to dobrą alternatywą.

Biorąc pod uwagę wczorajsze obniżki stóp taka oferta szybko się pogorszy. W Getin lokata Be Green już spadła poniżej 4%, w Idei lokata stabilna też jest poniżej czwórki. I wszystko wskazuje na to, że cztery procent już wkrótce będzie rarytasem.

17 komentarzy:

 1. Dalsze spadki oprocentowania lokat niekoniecznie są oczywiste. Po pierwsze, rynek się tego spodziewał, więc większość banków uwzględniła już ten fakt. Po drugie, jeśli banki będą miały problem ze ściągnięciem kasy, to będą podwyżki jak np. dzisiaj w Getinie:
  http://www.getinonline.pl/egetin/doc/lokata_pol_na_pol.pdf

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat kończą mi się dwie lokaty w FM Banku jedna dziś druga 13 maja. Już w poniedziałek dzwoniła do mnie pani z centrali banku z informacją, że możemy telefonicznie przedłużyć obie lokaty właśnie na 4,5% a potwierdzenie wyślą listownie za pośrednictwem poczty (podobno na maila nie mogą wysyłać).

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, mam pytanie do autora bloga. Potrzebuje ulokować 200k na lokacie na 3, 6, 9 lub 12 miesięcy. Mam konto w SK Bank czy najkorzystniejsza będzie oferta z ich banku czy coś innego proponujesz? Jeżeli z SK to którą dokładnie? Jeśli znajdziesz chwilę to będę wdzięczny za odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie niezupełnie do autora bloga, gdyż nie zakładam już lokat. Doradzam bardziej w sprawie inwestycji w obligacje korporacyjne gdzie oprocentowanie jest o wiele bardziej atrakcyjne aniżeli na lokatach. W tej tematyce siedzę obecnie i osobom zainteresowanym mogę udzielić pewnych wskazówek z których zainteresowani mogą skorzystać jeśli chcą.

   Blog o lokatach Finanse po godzinach jest prowadzony tylko na prośbę wielu stałych czytelników i nie jest blogiem głównym. Wyszukuję tylko najlepsze oferty na rynku z lokat i to sporadycznie ale nie śledzę ich regularnie tylko dwa razy w miesiącu robię zestawienie w postaci rankingu. Aktualizacja rankingu lokat będzie dopiero w drugiej połowie maja.

   Niniejszym bardzo dziękuję wszystkim, którzy doradzają w sprawie zapytań takich jak powyższe.

   Usuń
  2. 50tys 3M 7% BGŻ Optima (fundusz zlikwidować)
   10tys 3M 5% Aliorsync (do dziś i jutra)
   20tys 3M 5% Meritum na Start
   20tys 1D 5% IdeaBank PING PONG
   100tys 3M 5.25% Noble bank

   Jeśli SK ma więcej, to już od ciebie zależy czy chcesz wkładać wszystkie? jajka do jednego koszyka.

   Usuń
  3. Gdzie te 5% w Alior Sync? Szukałam na stronie i nie znalazłam...

   Usuń
  4. gdzie widzisz oferte aliorsynca 3M, 10k na 5% ?
   co do optimy (7% na lokacie z funduszem) to sugerujesz ja zalozyc na 50k, dodatkowe 150k wrzucic na wymagane fundusze i od razu umozyc jednostki uczestnictwa ?

   Usuń
  5. Zakładacie lokatę na 90dni, 3.6% i 10 maja będzie podwyższone do 5%. Max 10lokat po 1000zł.

   Usuń
  6. Potwierdzam, właśnie sprawdziłem i we wszystkich 10 lokatach po 1000 pisze 5%.

   Usuń
  7. Nie wiem czemu ale info o tej lokacie 5% było dobrze ukryte. Podaję linka z komentarzu AS na FB: https://static.sync.pl/attachment/jak_zalozyc_lokate_5_procent.pdf

   Co do 7% jest o tym wpis autora.

   Usuń
  8. Czy mógłbym prosić o jakieś namiary do tego wpisu autora odnośnie 7% w BGŻ z natychmiastową likwidacją funduszu?

   Usuń
  9. Thomas zauważyłem, że czytasz intensywnie artykuły i zostawiasz mnóstwo komentarzy. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć w miarę możliwości chociaż nie od razu przy takiej ilości zapytań.

   Co do pytań tego typu - wystarczy w tym celu użyć wyszukiwarki blogowej widocznej w lewym górnym rogu. Wystarczy wpisać '7% w bgz fundusz' i już masz artykuł, co prawda na miejscu trzecim ale łatwo w ten sposób go znaleźć i praktycznie każdy inny.

   Spróbuj a gdyby ci się nie chciało niżej podaję link
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/05/7-na-lokacie-w-optimie-dla-zaradnych.html

   W nowym tygodniu będzie kontynuacja artykułu znalazł się bowiem tester, który to wypróbował.

   Usuń
  10. Dziękuje serdecznie, rzeczywiście, powinienem najpierw rozejrzeć się lepiej, a dopiero później pytać o namiary. Tester swoją drogą też wykonał fantastyczną robotę.

   Usuń
 4. Tymczasem niektóre banki błyskawicznie reagują na decyzję RPP. Właśnie po zalogowaniu się do BGŻ zobaczyłem wiadomość o nowych stawkach oprocentowania. Nie spodziewałem się po tym banku ciekawych lokat, a generalnie to sa moje ostatnie dni współpracy z BGŻ, ale z ciekawości spojrzałem na wiadomość. Prezentowane stawki wprawiły mnie w rozbawienie. I tak na przykład lokata 3m, poniżej 30tys. jest oprocentowana na 0,65%.
  Bez komentarza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sensowne w FM są jeszcze te na 2-3 lata - i inflację przeskoczysz i kryzys przeczekasz. Teraz i tak strach trochę w coś innego inwestować.

  OdpowiedzUsuń
 6. W tym FM Banku można normalnie założyć lokatę na osobę fizyczną? Bo dałbym sobie palca uciąć, że kiedyś, jak wczytywałem się w regulamin, to była tam tylko mowa o osobach prowadzących działalność gospodarczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można, miałem tam raz jedną lokatę w ubiegłym roku gdy mieli krótko najlepsze stawki na rynku i na tym się to skończyło. Niestety nie była widoczna w bankowości internetowej.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...