czwartek, 27 lutego 2014

Kolejna seria Getin PP3-x czyli jak to jest z emitowaniem ciągłym


Spośród licznych ofert obligacji, których część omawiam na PP2, najłatwiej jest nabyć papiery Getin, gdyż te od ponad dwóch lat są w ofercie publicznej. To zresztą dzięki nim przekonałem się do przesiadki z lokat na obligacje. W końcu oferuje je bank, w którym od dawna mamy praktycznie największe roszady lokat.

W przypadku obligacji zamiast całej plejady propozycji mamy całe serie, które bank emituje jedne za drugim. Na blogach opisałem już praktycznie wszystkie dotychczasowe obligacje Getinu i lektura całości może wyrobić pogląd nawet laika w tym temacie.

Wszystkim nowicjuszom polecam zatem serię o obligacjach Getin. Na chwilę obecną oferują 5,72% i tę stawkę można spokojnie uznać, za granicę między lokatami a obligacjami.
Wybór nietrudny

Od pewnego czasu zamiast przedstawiać fakty, przy prezentacji obligacji Getin, analizujemy sobie pewne ciekawy aspekty tych papierów wartościowych. Dzięki temu czytelnicy mogą zobaczyć problem obligacji w szerszej perspektywie.

Ostatnio przy omawianiu serii PP3-ix skupiłem się na problemie ważności odpowiedniej marży czyli bonusu dodawanego do WIBOR6M. Przy serii PP3-viii Getin obniżył bonus dodawany do stawki sześciomiesięcznego WIBOR do 2,75% i obligacje sprzedały się tylko częściowo

Przy ostatniej serii PP3-ix marża znów wzrosła do 3,00%, co przełożyło się na wzrost sprzedaży. Znów mieliśmy redukcję zapisów, czyli zwrot części kasy dla inwestorów. Redukcja wyniosła 19,30%. Wiadomo było zatem z góry, że przy serii PP3-x nie będzie potrzebna żadna korekta. I faktycznie parametry są identyczne jak ostatnio.

Dziś skupimy się na omówieniu skali emisji. Wielu czytelników pyta mnie jak to jest że spółki emitują ciągle obligacje, czy nie wpływa to źle na ich kondycję finansową. Przykład Getin może posłużyć za idealny przypadek edukacyjny. 

Emisja obligacji w trzecim publicznym programie (stąd sktót PP3) jest podzielona na serie (rzymskie małe cyferki - viii, -ix). W chwili obecnej mamy już dziesiątą transzę (-x) w której Getin zamierza pozyskać 80 milionów złotych

Gdyby zliczyć dotychczasowe dziewięć serii otrzymalibyśmy że w sumie Getin pozyskał już 505 milionów zł. Planował co prawda więcej, ale przeholował ze zniżaniem marży. Po dziesiątej serii zapewne suma wyniesie 585 milionów. Czy Getin może sobie tak w nieskończoność zbierać kasę?

Nie. W trzeciej serii Getin otrzymał zgodę KNF na pozyskanie łącznie 750 milionów, więc ma jeszcze mały zapas. Stąd na pewno w przyszłych miesiącach pojawią się kolejne serie. Gdy one się skończą rozpocznie się być może kolejny program PP4.

Podobnie ma się sprawa z firmami. Firmy też emitują często obligacje, ale zwykle łączna kwota jest zdecydowanie mniejsza aniżeli w przypadku Getin. Tutaj mamy zazwyczaj zaledwie kilkumilionowe transze. Dlatego też nie dziwi już tak bardzo, że firmy często emitują obligacje. 

Zapisy na obligacje Getin potrwają tym razem do 5 marca. Gwoli przypomnienia są to jednak obligacje na 7 długich lat, z płatnością co pół roku. Zabezpieczenia oczywiście brak, a bank jak to bank, nie rekompensuje tego podwyższeniem oprocentowania. Ale patrząc na emitenta czy kogoś to dziwi?

8 komentarzy:

 1. Sk bank 5.6% okres 3 lata kapitalizacja m-c gwarant BFG vs obligacje getin parametry wyżej dla mnie cienka ta oferta

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, tylko że SK kilka dni temu obniżyło na 5,6. Bez wyraźnego powodu (czytaj: obniżki stóp). Nie spodziewam się więc, żeby to 5,6 utrzymało się przez 3 lata. A w Getinie przynajmniej jest to uzależnione od Wiboru, więc poniżej 5,7 raczej nie poleci (a jeśli już, to pójdzie w górę razem z podwyżką stóp). W SK takiej pewności nie masz, czy kiedyś podwyższą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Getin ma jeszcze dodatkową zaletę, wiele jego papierów jest notowana powyżej 100, więc w razie potrzeby gotówki można je sprzedać i to z zyskiem, w końcu horyzont czasowy jest długi.

   Spróbuj zrobić coś takiego w SK bank, to bank sobie potrąci z zysku na swoją korzyść. Oferty są zatem wręcz nieporównywalne.

   Usuń
 3. w sk masz interlokatę 3Y na 6% opartą na stawce WIBID moim zdaniem jest to ciekawsze niż te obligacje GB na 5,7%

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy27 lutego 2014 17:20
  Obniżyli nowe oferty.Mojej lokaty nie obniżyli dalej mam 6.6% na interlokacie i 6% rentierskiej.Getin też zmienił oprocentowania na różnych emisjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w wersji PP3-viii dostał po nosie i już wie, że nie może sobie bezkarnie obniżać wedle własnego widzimisię, tak jak lokaty. 3,00% marży to absolutne minimum.
   Ja mam 3,45% ponad WIBOR^M, gdyż nie udało mi się załapać na początkowe 3,75%. Zainteresowanie tymi obligacjami jest na tyle duże, że praktycznie zawsze jest redukcja zapisów.

   Usuń
 5. Polcan czyli rewelacji tez nie masz WIBOR6M + 3,45% daje koło 6% oczywiście według lokat Getinu to kosmos.W czasie emisji którą ty wykupiłeś SK na lokacie rentierskiej dawał 8%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ale to były moje pierwsze kroki w obligacjach, chciałem zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Przekonałem się, że nie ma żadnych różnic w lokatach poza brakiem ciągłego hurtowego zakładania lokat a tak się przecież robiło w 2011.

   Co więcej skoro testowy Getin wypadł dobrze mogłem zacząć kupować obligacje na ponad 20%, a potem na 12% oraz 11% stałe, które już zostały wypłacone. Następne w kolejce są WIBOR6M + 8%.

   Getin posiadam jakoś z sentymentu bowiem od tego się zaczęło moje zainteresowanie obligacjami. Stąd lubię obserwować kolejne emisje i początkowo opisywałem je na PP2, a od pewnego czasu tutaj.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...