niedziela, 2 lutego 2014

Twoja Lokata na 4% przy niewygórowanych warunkach


Artykułów o lokatach ostatnio jak na lekarstwo. Wina oczywiście leży po stronie banków, które skąpią nawet na średnim zysku i obniżają nieustannie stawki. Sporządzając najnowszy ranking na luty, daje się zauważyć kolejne spadki czy to w neoBANKu czy Mazovia bank.

Za to wyraźne przebudzenie mamy w Getin. Ten bank przyzwyczaił nas do wyróżniającej się oferty, więc dziwnym było, gdy jako jeden z pierwszych wycofał się z oferowania wyróżniających się depozytów. Był nawet moment, gdy zniknął całkowicie z rankingu nawet drugiej ligi!

Teraz jednak zaczyna tutaj wracać wszystko do normy. Najpierw podniesiono oprocentowanie obligacji co pochwaliłem na początku tego tygodnia, zaoferowano kilka ciekawych funkcjonalności do konta, w tym bardzo przydatną usługę smsowy countdown, a teraz dochodzi nam nareszcie lokata o której warto napisać.


Mam na myśli ofertę Twoja lokata, którą o dziwo bank reklamuje jako 3,50% a przecież okazuje się, że nietrudno tutaj o 4%. To nieco dziwne jeśli porównać ją do Bumeranga II, gdzie jest dokładnie na odwrót.

Lokata której warunki są niewygórowane Źródło: getin


4% to dziś rzadkość w banku, co zatem wymaga bank za tę niby to wysoką stawkę? 

Standardowo bank oferuje tylko malutkie 3%. Jeśli jednak klient wpłaci nowe środki względem 21 stycznia 2014 wówczas bank podniesie oprocentowanie do 3,50%. W Getin od dawna nie warto trzymać ani złotówki na lokacie więc dla wielu nie będzie to problem.

Bank może dodatkowo zwiększyć oprocentowanie do 4,00% jeśli przez 5 miesięcy zostanie dokonanych 5 transakcji kartą do konta. Co ważne na dowolną kwotę a więc warunek banalny. Ale uwaga, dotyczy to wszystkich 5 miesięcy, a więc w sumie wychodzi nam 25 transakcji.

Mimo to i tak warunek jest banalny. W Getin warto mieć obecnie konto, gdyż oferuje bardzo dobry cashback w wysokości 10%, a więc 5 transakcji wykona się jakby po drodze. Sam dokonuję o wiele większą liczbę co miesiąc. Skoro trzeba wykonać transakcji na 400 zł, to można dokonywać zakupów nawet po 80 zł by wyrobić się z warunkami.

Czy to zatem dobra lokata? Raczej coś dla lokatowców, aniżeli dla depozytariuszy. W SKOK Wołomin mimo dwukrotnych obniżek, znajdziemy lepsze oferty lokat kwartalnych, w samym Getin mamy o wiele lepsze obligacje, a kto mierzy wyżej też znajdzie lepsze oferty. Wszystko zatem jak zwykle sprowadza się do profilu inwestora.

Ta sama oferta dotyczy oczywiście Openikowców, czyli posiadaczy konta w Open online. Ważna do 7 lutego. Pytanie w której lidze w jutrzejszym rankingu należy umieścić tę lokatę? W obu czy w tej niższej?

8 komentarzy:

 1. Odnośnie spadków w NeoBanku to faktycznie ostatnio obniżyli oprocentowanie energolokaty z 3,75 a chyba w piątek podnieśli z ją na 3,8%.
  Odnośnie tych 4% w getinie to jest mała gwiazdka co do max kwoty :" W przypadku rozliczenia w każdym z co najmniej 5 miesięcy trwania pierwszego okresu umownego Lokaty minimum 5 transakcji bezgotówkowych wydaną do ROR w Getin Online kartą debetową (bez względu na kwotę transakcji), odsetki za cały pierwszy okres umowny Lokaty zostaną naliczone według podwyższonego oprocentowania o 0,5 p.p. dla ulokowanej kwoty maksymalnie 50 000 zł."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem kwartalna lokata w neoBANKu poszła lekko w górę, ale za to wszystkie inne wyleciały z rankingu a było ich niemało.
   A co do kwoty to 50 tys to i tak 5 razy więcej aniżeli na lokacie mobilnej, gdzie też jest 4%

   Usuń
 2. Super jest Twój blog, właśnie czegoś takiego szukałem. Mam nadzieję, że nie będziesz robić problemów z tego powodu, że dodam Cię do mojej listy blogów, na których się wzoruję. Czekam na następne, ciekawe wpisy, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. "Raczej coś dla lokatowców, aniżeli dla depozytariuszy"

  Dzień dobry, czytam blog od pewnego czasu, ale nie trafiłem jeszcze na definicje. Jaka jest różnica między "lokatowcem" a "deponentem"?

  PS. Mała uwaga do tekstu. Jest: "depozytariuszy". Powinno być: "deponentów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To kolejny tego typu komentarz, jak widać przyda się osobny słowniczek wyjaśniający powyższe pojęcia czy różnicę między neologizmami autora bloga typu optymalny oraz optymalizacyjny. n-pasmówka itd.

   Gwoli przypomnienia:
   lokatowiec - zwolennik lokat, który nie testuje innych możliwości inwestowania poza lokatami w bankach komercyjnych, nie interesują go SKOKi ani jakiekolwiek inne alternatywy.

   depozytariusz - osoba wybierająca w sposób nie tyle optymalny, ile optymalizacyjny najlepszą możliwą lokatę na rynku, przy spełnianiu w miarę rozsądnych dodatkowych warunków, w zamian za dodatkowe korzyści.
   Suffix "-tariusz" sugeruje oczywiście podobieństwo do obligatariusza czy akcjonariusza dokonującego świadomej selekcji spółki/banku.

   Deponent - tradycyjne rozumienie osoby zakładającej lokatę, najczęściej w banku w którym ma ror,

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź.
   Depozytariusz w tym znaczeniu to rzeczywiście mylące. Moja uwaga "PS" w poprzednim komentarzu wynikała z tego, że w języku polskim depozytariusz oznacza osobę lub instytucję przyjmującą depozyt.
   http://sjp.pwn.pl/szukaj/depozytariusz Czyli depozytariuszem jest bank, a nie deponent.

   Usuń
  3. Depozytariusz używany jest przeze mnie tylko i wyłącznie z jednego powodu. Jestem obligatariuszem i nie widzę żadnych różnic między lokatami a obligacjami. Stąd depozytariusz to także świadomy zwolennik lokat, który nie ma sprzeciwu by zostać obligatariuszem.

   Lokatowiec zaś zgoła przeciwnie, choćby oferta oscylowała poniżej 1% to będzie zawsze przy lokatach. I nie zachęcą go przeciętne stawki 10% na obligacjach.

   Deponent kojarzy się tylko z osobą posiadającą lokatę, a więc zawiera zbyt mało konotacji językowych.

   Usuń
 4. Lokata Mobilna

  Jeśli jesteś klientem Getin Online, Lokatę Mobilną 4% możesz założyć przez aplikację Getin Mobile:

  pobierz aplikację Getin Mobile na swój telefon. Aplikacja dostępna jest na platformę Android, iOS oraz Windows Phone
  App Store Play Store Windows Store

  zaloguj się do bankowości mobilnej, instrukcja logowania i korzystania znajduje się tutaj
  wybierz kafel lokaty, a następnie opcję załóż nową lokatę
  z listy dostępnych lokat wybierz Lokatę Mobilną 4%


  Poznaj korzyści!

  stałe oprocentowanie 4%
  lokata na okres 2 miesięcy
  minimalna kwota lokaty 1000 PLN, maksymalna kwota 10 000 PLN
  dostępna przez Bankowość Mobilną Getin Mobile
  po zakończeniu okresu umownego możemy przedłużyć Twoją lokatę automatycznie na warunkach standardowej lokaty o stałym oprocentowaniu


  Więcej informacji o aplikacji Getin Mobile znajdziesz tutaj.  Lokata 2-miesięczna, z oprocentowaniem nominalnym 4% w skali roku, z kapitalizacją odsetek na koniec okresu umownego, dostępna wyłącznie przez aplikację Getin Mobile. Od 1 do 10 tys. zł. Klient może założyć tylko 1 lokatę.

  Getin Noble Bank S.A., za aplikację Getin Mobile, zdobył główną nagrodę w konkursie Banking Technology Awards w kategorii „Najlepsze wykorzystanie technologii mobilnych w usługach finansowych.” Lista nagrodzonych na stronie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...