piątek, 7 lutego 2014

neoGANG czyli bojkot lokat w neoBANKu


Do tej pory zdecydowana większość artykułów o różnego rodzaju promocjach była czymś co mogłem polecać swoim czytelnikom. Niestety ostatnio opisywane oferty do nich się nie zaliczają. Propozycje mBanku czy Raiffeisen są ładne tylko na reklamach, po zapoznaniu się szczegółami tracą cały blask.

Nie wiem czy ma sens na siłę szukać okazji, skoro banki szukają obecnie wśród nowej klienteli ofiar na ucztę. Mało tego, jak podpowiadają niektórzy czytelnicy, niektóre banki parają się nieczystymi praktykami skierowanymi wręcz na szkodę zwykłych ludzi.

Mam na myśli artykuły, które podesłał wczoraj anonimowy na temat poznańskiego neoBANKu z żądaniem by wyrzucić z rankingu jakiekolwiek lokaty poznańskiego banku spółdzielczego. O co chodzi?

neoBANK od samego początku istnienia bloga jest w rankingu lokat. Oferta kiedyś rewelacyjna, dziś jest tylko zauważalna. Niemniej jednak niektórzy ludzie wycofują stamtąd lokaty, gdy dowiedzieli się co wyczyniał ten bank.

Źródło: neobank

Jako pierwszy zadeklarował to otwarcie profesor Stanisław Żerko. Jako powód podał... współudział neoBANKu w bezpardonowym wyrzucaniu ludzi z kamienic. Taką informację podaje gazeta.pl publikując zarazem bardzo wymowne zdjęcie na którym widzimy ludzi stojących pod neoBANKiem z transparentami neoGANG - terroryzujemy lokatorów, tylko nie mówcie nikomu. Szczegóły w artykule tutaj.


Jak czytamy na wspomnianym portalu:
Firmy podstawione przez NeoBank, za pożyczone w nim pieniądze, kupowały kamienice, a potem podpisywały umowy z "czyścicielami", wyceniając w nich wyrzucenie z domu jednej rodziny na 15 tys. zł. Metody były bandyckie

Szczegóły bandyckich metod są opisane w innym artykule. Rozpoczęto od podstawowych usług typu odcięcie gazu, prądu, wody oraz uszkodzenie kanalizacji. Gdy to się okazało za mało by zniechęcić lokatorów, posunięto się do rozebrania poręczy klatki schodowej, wymontowania okien i drzwi, rozbijania ścian czy rozbierania dachu

Trudno sobie wyobrazić życie w takich warunkach, ale Polak Potrafi wytrzymać wiele. Gdy opisane wyżej drastyczne metody okazały się wciąż niewystarczające, zaczęto wpuszczać szczury, a w ostateczności zapalenie wojskowych rac i wrzucanie ich do klatki schodowej. W końcu dym wykurzy każdego.

Szczegóły działania czyścicieli działających na zlecenie firmy Beneficial oraz reakcji nieugiętych mieszkańców można przeczytać tutaj. A jaka w tym rola neoBANKu? Jak podaje gazeta, bank ten sprzedał spółkę poznańskiemu biznesmenowi Pawłowi C., który wyłudzał wielomilionowe kredyty.

Wspomniany wyżej profesor nawołuje do bojkotu konsumenckiego uważając, że to najlepsza forma walki z nieetycznymi bankami. Bank milczy w tej niewygodnej dla siebie sprawie. Czy milczenie okaże się w tym przypadku złotem? neoBANK doskonale zdaje sobie sprawę co oznacza renoma i wizerunek, a tłumaczą się podobno tylko winni.

O tym że banki są nieetyczne w swoich poczynaniach wiemy nie od dziś. Getin oraz mBank wiodą prym w robienie ludzi w balona i niejednokrotnie pisałem już artykuły o pozwach na mBank czy legendarne Kwartalne Zyski. W obu mam konta, ale wybieram je świadomie omijając produkty, które są zaskarżane przez rozwścieczonych klientów.

Ale przypadek neoBANKu jest o wiele bardziej drastyczny. Konta nie mam tutaj od dawna, ale też rasizm banku uniemożliwia powrót starym klientom. Anonimowy w komentarzu apelował by wyrzucić neoBANK z rankingu lokat. Jak zwykle decyzje pozostawiam czytelnikom, ranking jest dla Was i to od Was zależy jaką będzie mieć formę.

18 komentarzy:

 1. Popieram.

  Ja rozpocząłem całkowity bojkot produktów Getinu i pochodnych od chwili gdy dowiedziałem się o Wrobionych w czasie gdy OF robił do mnie również podchody w tym kierunku (oferowali mi bodajże Lucro na 15 lat z lokatą na 18% na 3 miesiące). Szukając po spotkaniu z młodym gniewnym "doradcą" informacji w necie na ten temat wpadłem na stronę wrobieni.org. Od tego czasu na każdy telefon odpowiadam, że zakończyłem z nimi współpracę od czasu Wrobionych. Co ciekawe to wystarczy, aby pani natychmiast zakończyła rozmowę.

  Moim zdaniem bojkot konsumencki to jedyny sposób by cokolwiek zmienić, bo na rząd nie ma co liczyć. Twój blog jest bardzo popularny - może taka oddolna akcja zapoczątkuje w końcu jakąś lawinę, która przywróci stosunki klient-bank na normalne tory.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem nie należy wyrzucać oferty z rankingu lokat. Kto będzie chciał to zbojkotuje. Jeżeli było coś nieprawidłowego w działaniach banku, to osobiście poczekałbym, na jakieś formalne tego potwierdzenie. Do tej pory wstrzymałbym się z daleko idącymi wnioskami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bojkot konsumencki LPP (Reserved, Cropp, Mohito) zakończył się wzrostem sprzedaży w tych sklapach o 29% w okresie bojkotu ...
  ... dależ wierzycie w instytucje bojkotu ?? ...
  Czy to tylko bicie piany i robienie reklamy przekręciarzom ??
  Pytanie bez odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam ja trochę z innej beczki ,co myślicie o tym produkcie strukturyzowanym z ING ,wydaje się być ciekawy gwarancje 6 % zysku przez 3 lata ,można potraktować jako lokatę ,nie mówiąc o zysku,który w sumie moze wynieść 18 %

  ILT Solidny Zysk 2, dzięki której otrzymujesz:
  100% gwarancji kapitału na zakończenie lokaty
  gwarantowany zysk w wysokości 6% za cały okres inwestycji (36 m-cy)
  możliwość uzyskania do 18% zysku za cały okres inwestycji (36 m-cy)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to i ciekawe, ale dla banku, nie dla klienta. Lepiej szukać jako tako oprocentowanych krótkoterminowych lokat i obracać pieniędzmi, zamiast zamrażać je na 3 lata i otrzymać wkład, ktorego realną wartość uszczupli inflacja... 18%, na pewno... ;) Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Macie racje :) narazie trzymam w expanderze z tą lokatą 5 % na 1 miesiąc ...Szukam też banku który daje dobry % na koncie oszczędnościowym na większe kwoty ..

   Usuń
  3. Łukasz widzę, że nie umiesz czytać jeszcze tego typu ofert.

   "100% gwarancji kapitału na zakończenie lokaty"
   - to znaczy, że dostaniesz z powrotem 100%
   "gwarantowany zysk w wysokości 6% za cały okres inwestycji (36 m-cy)"
   - to zaś znaczy, że realny gwarantowany zysk to 2% w sali roku bez procentu składanego (słabo bardzo słabo bo gorzej od lokat).
   "możliwość uzyskania do 18% zysku za cały okres inwestycji (36 m-cy)"
   - to znaczy, że wyciągniesz do 6% rocznie... może... (czyli realnie pewnie nic więcej niż 2%-3%)

   Chcesz 18% zysku? Załóż jakąś 3letnią LOKATĘ na minimum 6% w skali roku np. coś rentierskiego najlepiej ze stałym oprocentowaniem (a jak nie ma to zmiennym np. 6.6% a spadnie na 5.6% i z kapitalizacją roczną wyjdzie 18% brutto po 3L).

   Usuń
  4. No niesłychane porady "najlepiej krótkoterminowe lokaty" Dzięki takim kretyńskim radom to teraz "obraca" się pieniędzmi na 3,5% :) ha ha ha a zakładając lokatę jakieś 1,5 roku temu na 2 lata to mamy teraz około 6% - ba jeszcze wtedy idea bank miał 24 miesięczne lokaty na 6,7% a 18 miesięczne na 6,6%. A ty sobie obracaj na krótkoterminowych na 3,5% ha ha ha

   Usuń
 5. Łukasz
  6% za cały okres inwestycji to całe 2% rocznie!
  możliwość uzyskania 18% zysku, hmmm mogli wpisać od razu 1000% ... pewnie więcej by się tego gówna sprzedało!

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja popieram bojkot. Znam sprawe, mieszkam w Poznaniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. dobrze że został poruszony taki temat, nawet profesor który cieszy się autorytetem zabrał głos, szkoda że tak mało osób o tym wie ale dzięki temu blogowi, dużo więcej. Co ciekawe Państwo nic nie robi z tymi czyścicielami a prokuratury boją się ruszyć NeoBank. Ciekawe dlaczego i kiedy to się skończy ? My nieświadomi inwestorzy mamy wybór i sumienie ... czy warto być chciwym na te kilka złotych przyczyniając się pośrednio do ich piekła ? to już sobie sami odpowiedzcie w swoim sumieniu. Ja bym nie chciał by nagle ścieki zalewały mi dom lub odcięto mi wodę mimo że za nią płacę bo instytucja finansowa wykupiła moją kamienicę i chce się mnie pozbyć. Bojkot i nie uwzględnianie tego banku w rankingu to rozsądna decyzja moim zdaniem. Bo co więcej możemy zrobić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja się nie zgadzam sam nie mam obecnie lokaty w neo nie pasuje mi oprocentowanie ale gdyby dali dobry procent to mogliby nawet zjadać niemowlęta na śniadanie kto inwestuje i chce zarobić nie powinien kierować się sumieniem ale swoim interesem

   Usuń
 8. A propos bojkotu
  Idea ciągle oferuje lokatę z tabletem i wylicza sobie wartość urządzenia na kwotę 850 zł gdy realna wartość to uwaga 450 zł.
  Jaja sobie z nas robią ???, Realne oprocentowanie lokaty po pierwszym okresie wychodzi jakieś 2,5 % - żenada

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z Kamilem. Polcan przedstawił sprawę na blogu, kto nie wiedział o sytuacji z neoBankiem to ma już tego świadomość. Ale neoBank w rankingu powinien pozostać, niech każdy decyduje za siebie, komu sumienie nie pozwoli ten nie bedzie korzystał z ofert tego banku, a jak ktoś ma taką ochotę i nie widzi przeszkód to cóż, nie próbujmy nikogo zbawiać na siłę. Niech każdy ma prawo wyboru.

  OdpowiedzUsuń
 10. Usunąć neoBank, niech nie śmieci na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 11. No cóż, wypada tylko życzyć, żeby "zjadaczom niemowląt" nie przyszło nigdy spotkać się z "lokatą, która nie jest lokatą, mimo że w umowie jest napisane, że jest lokatą". Celem takiego bojkotu nie jest zabranie ludziom możliwości zarabiania, tylko pokazanie braku przyzwolenia na takie praktyki banków. Skąd macie pewność że za 2-3 lata Wasze "instytucje zaufania publicznego" nie stworzą "produktu", który akurat Was załatwi bez mydła i pozbawi oszczędności życia? Tylko groźba całkowitego bojkotu może sprawić, że te instytucje zastanowią się czy warto. Szkoda, że nie potraficie zauważyć, że swoim zachowaniem wcześniej czy później ukręcicie bicz na samych siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe życie trzeba się pilnować. Duże pieniądze/oszczędności to duża odpowiedzialność. Czytałem/oglądałem (nie pamiętam) historię człowieka który wyjął z banku oszczędności życia, sprzedał mieszkanie, i całą gotówkę włożył do torby którą zostawił na dachu samochodu i odjechał. I w ten sposób stał się bezdomnym i "żulowatym". Może ściema, może prawda, fakt faktem, że pionować się trzeba w każdym aspekcie nie tylko umów ale i całej otoczce. Czasami lepiej zrobić przelew za 6zł, niż iść z kasą przez miasto, czy umowę ponownie przeczytać w domu niż ryzykować. Po są przepisy odstąpienia w ciągu XXdni aby nie ryzykować. Po to ma się głowę aby się pilnować. Po to ma się Internet aby sprawdzić komentarze.

   Zawsze można popaść w paranoję i ufać tylko PKO a potem szerzyć takie herezje typu:

   "Skąd macie pewność że za 2-3 lata Wasze "instytucje zaufania publicznego" nie stworzą "produktu", który akurat Was załatwi bez mydła i pozbawi oszczędności życia?".

   ...

   A co do neoBanku, skorzystam pewnie raz bo z tego co się orientuję, ofertę mają dobrą tylko jednorazowo a potem ochłapy. Niech polcan mnie poprawi jeśli się mylę (czy byli na 1miejscu lub 3 czołówce dla starych klientów).

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...