wtorek, 25 lutego 2014

SK bank też zmienia swoją ofertę lokat rentierskich i interlokat


Wołomin od dłuższego czasu można uważać za polską mekkę finansową, dla ludzi spragnionych 100% gwarancji kapitału wraz z należnymi odsetkami. To tutaj przecież mieści się nie tylko najlepsza do niedawna Kasa, ale także najlepszy bank spółdzielczy czyli legendarny SK bank.

SKOK od dłuższego czasu tnie bez żadnych ogródek swoje stawki i osiągnął już historyczne minima. Druga instytucja finansowa nie robi rzeźni swoich lokat, a jedynie sporadyczne obniżki wybranych lokat. Oferta eLokat z oprocentowaniem do 4,50% nie zmienia się tutaj od 25 listopada, od dłuższego czasu mamy tutaj też HIT BIS z 4,35%.

Niestety podobnie jak w SKOK wprowadzono obniżki do interlokat standard oraz do lokat rentierskich. I co ciekawe zmiany pojawiły się w obu instytucjach w tym samym czasie. Co było w Kasie już widzieliśmy a co u sąsiada?


Zacznijmy od lokat rentierskich. Obecnie mamy następujące stawki

Źródło: skbank

Jak widać ciekawie wygląda zestawienie w porównaniu z sąsiednim SKOKiem. Na okres jednego roku SKOK ma stawkę 4,70% (wariant kwartalnej wypłaty dla starych członków) lub 4,50% (wariant kwartalny dla nowych) a więc w dalszym ciągu jest atrakcyjniejszy.

Ale już w przypadku dłuższych terminów lepiej wygląda oferta SK banku. Przypomnijmy, że Kasa oferuje w porywach odpowiednio do 4,80% oraz 4,60% dla dwulatek czyli o 0,40 oraz 0,60 pp mniej.

Jeszcze gorzej wygląda to dla lokat trzyletnich. Tutaj SK bank ma ofertę o 0,70 i 0,50pp więcej. Należy jednak pamiętać, że 2-3 lata to szmat czasu i stopy procentowe mogą w takim okresie zaszaleć, a jak zachowają się względem nich stawki tych lokat dokładnie nie wiadomo.

Warto tutaj też nadmienić, że SK bank oferuje tylko miesięczną wypłatę odsetek, więc w zasadzie ofertę powinno się porównywać z wariantem miesięcznym w SKOK. Ale też jak ktoś ma więcej o 0,20pp za kwartalny wariant, optymalna wydaje się wypłata co 3 miesiące. SK bank nie oferuje lepszych stawek dla kwartalnych płatności.

Zmianie też uległa interlokata standard. Chociaż trzeba przyznać, że zmiany są raczej kosmetyczne.

Kolumna lewa lokaty zmienne, prawa stałe


Patrząc na ostatnie zestawienie rankingu tutaj, widzimy że roczna lokata spadła zaledwie o 0.10pp, natomiast 9 miesięczna o 0,20 pp. Tyle samo obniżono na lokacie półrocznej a informację o starej stawce można znaleźć w drugiej lidze.

Dziś zatem nie ma już zdecydowanego lidera. Znów uparci zwolennicy lokat czyli lokatowcy muszą nieustannie porównywać oferty. Na domiar złego to co jest najwyżej oprocentowane zawiera dopisek zmienne, a więc wydarzyć się może wszystko, nawet jeśli RPP już zapomniała kiedy była ostatnia obniżka stóp.

9 komentarzy:

 1. polcan -->
  ależ wiadomo jak zachowają się stawki lokat w SK Banku w przypadku zmian stóp procentowych.
  Wystarczy przeczytać regulamin prowadzenia lokat, lokaty w SK Banku oparte są na konstrukcji WIBID + marża (przynajmniej te które ja posiadam) i każda zmiana WIBIDU będzie powodować zmianę stawki! Biorąc pod uwagę fakt, że WIBID osiąga historyczne minima, raczej gorzej być nie może :)
  Tu stawka nie zależy od humoru prezesa, od tego jak mu minęła noc z kochanką, twardy zapis w regulaminie + PSD się kłania :)

  pozdrawiam,

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 2. "Niestety podobnie jak w SKOK wprowadzono obniżki do interlokat standard oraz do lokat rentierskich. I co ciekawe zmiany pojawiły się w obu instytucjach w tym samym czasie."
  Ciekawe - prawda ?? Może powinien się temu przyjrzeć UOKiK. Może jakies małe pismo do nich w tej sprawie ?? ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. i co w tym piśmie napiszesz?
  bo nie bardoz rozumiem...
  że zmowa cenowa 2 podmiotów mających kilka promili rynku ;)

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam lokaty w 2 bankach spółdzielczych w sk i silesia banku jak ścinali lokaty silesia ścięła mi tylko tyle ile RPP zniżyła i mam ponad 1%wiecej jaką dziś ten bank oferuje nowym podobnie zachował się drugi bank sk scieli tylko nowe oferty a ja jade na podwyższonym oprocentowaniu więc oproc. zmienne wcale nie musi być wadą.Na chwilą obecna baki te są bezkonkurecyjne w swoich ofertach.

  OdpowiedzUsuń
 5. ale SKOK wolomin polecial, teraz to ma stawki co starndardowy bank, wole juz komercyjny bank , patrzcie na skok:

  http://skok.wolomin.pl/Produkty/Lokaty/10

  dziekuje za taki biznes

  OdpowiedzUsuń
 6. Lokata RENTIERSKA w WOLOMIN polecialao 2%... w ciagu 3 miesiecy... stracili moje zaufanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy ja jestem jakiś tępy, ale jak patrzę na stopy procentowe nbp to od końca lipca nie drgnęły,rółnież wibid 1m i 3m praktycznie stoi w miejscu a SK bank obciął lokatę rentierską o 0.4%!

  Jak dobrze rozumiem regulamin to oznacza, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy były ruchy na co najmniej 0.4% w dół wśród tych wskaźników. I czy faktycznie takie były??

  Może to tylko dotyczy nowych klientów a nie ludzi którzy założyli te lokaty np. w grudniu (aktualnie w systemie elektronicznym SK banku pokazuje mi stawkę rentierską 5.6% na 2 lata, czyli po staremu, bez obniżek). Nic z tego nie rozumiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokata 36 miesięczna w SK banku ma kapitalizację po wygaśnięciu lokaty. Odsetki nie są dopisywane do lokaty i nie są wypłacane po roku więc dlaczego podają oprocentowanie w skali roku ? Te 6% z każdego roku lokaty bank "sobie przytula" do wygaśnięcia lokaty.

   Usuń
 8. dla lokat 3 m-cznych też masz oprocentowanie podane w skali roku!
  polcan twój blog staje się coraz bardziej popularny ... bo dużo gimbazy ostatnio tu się pojawiło (patrz 3 ostatnie wpisy)

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...