wtorek, 3 lutego 2015

4,00% na koncie w Idea banku czyli klient w uprzęży nie zmitręży


W styczniu skrytykowaliśmy Idea bank za nieoczekiwane pogorszenie oferty lokat. Panowie rozdający karty w tym banku spotkali się w połowie stycznia i uradzili, że od tego roku będą inaczej dzielić i rządzić.

I zaczęły się generalne porządki w których totalnie po głowie dostał Ping Pong. W efekcie zabawa w odbijanki, którą prowadziliśmy od blisko 2,5 roku (tak, tak - tyle się bawiliśmy) przestała cieszyć, a konto Idealne najzwyczajniej w świecie odeszło do lamusa, gdzie jest jego miejsce.

Tymczasem wczoraj niespodzianka. Bum! Mamy nowe konto o nazwie zyskowne. A przy nim jak byk stoi 4,00%. Ale z nieszczęsnym przyimkiem 'do", bowiem idealnie w idei być nie może. A skoro mamy do to z góry wiadomo, że będą ograniczenia. Jakie? 
W Bubel Housie nowe buble

Wszystko w zasadzie zdradza przedstawiona tabela. Wynika z niej, że reklamowane 4,00% jest gwarantowane tylko do 10.000 zł, co zresztą było do przewidzenia patrząc na oferty konkurentów. Ale uwaga, standardowo konto nie oferuje czterech procent, a zaledwie 1,50% czyli gorzej niż kiepsko.

Standardowo tylko 1,50% więc pilnuj się człowieku

4,00% nie dostaniemy za friko, trzeba spełnić dodatkowe warunki. Jakie? Takie jak u bliźniaków, czyli trzeba sobie wyrobić kartę do konta, niestety:(, i używać jej. Na początek wymagania nie są duże, wystarczy bowiem:
 •  zrobić przelew na 1000 zł
 •  wydać tyko 100 zł kartą do konta
W pierwszym przypadku mamy do dyspozycji albo zrobienie zwykłego przelewu, albo po prostu wpłatę w oddziale czyli tak jak w PKO. Idea bank dodatkowo akceptuje jeszcze wpłatę we wpłatomacie.

Zatem wymagania są raczej z dolnej półki i do zaakceptowania. Ale Rubikon został przekroczony. Cerber już szczerzy kły i się uśmiecha złowieszczo. Do tej pory mogliśmy mieć konto całkowicie za zero, bez jakichkolwiek dodatkowych wymogów i pingpongować do woli całkowicie bezkarnie. 

Złote czasy beztroskości się jak widać definitywnie skończyły. Od lutego 2015 Idea bank wzięła bacik i trzask, trzask wymachuje nim nad klientami. Chcecie mieć 4%? Proszę bardzo, ale nie do kwoty 20.000 zł za klik-klik-klik, jak mieli pingpongowcy, ale tylko połowę z tego i to za trudniejsze warunki. Albo guzik z pętelką wokół 1,50% za zapomnienie choćby jednego z warunków. Nie ma to tamto.

Wszystko to byłoby do zaakceptowania, jest jednak jedno ALE. Najbardziej niepokojący jest zapis: bezpłatny jeden przelew w miesiącu. Mając Ping Ponga dokonywałem kilkadziesiąt przelewów w miesiącu, tymczasem według załączonej tabeli opłat mamy opłatę aż 5 zł za drugi przelew! I rzecz jasna kolejne...

Konto oszczędnościowe pod batem

Zmienia nam się rzeczywistość bankowa, oj zmienia. Batów i pejczy przybywa, liczba warunków za marne ochłapy rośnie. Najgorzej zaś wyglądają karne przelewy. W reklamie rzecz jasna widnieje wesoła czwórka, ale zysk z 10.000 zł szybko zostanie zjedzony za nierozważne używanie konta.

Odnoszę wrażenie, że banki stają się szlachtą, która stara się zagonić swoich klientów-sługusów do uprzęży. Mamy odgrywać rolę koni, które będą ciągnąć ich wózek, nad którymi będzie świstać bat. A rozśpiewana gawiedź będzie sobie używać.

Świst
Hejże, wio! 
Sypniemy wam jaki grosik, 
wszakże tu zarobisz cosik, 
ale nie wolno waćpan się mitrężyć. 
w terminie proszę nam tu zdążyć. 
Tu przelewek, tam zakupek.
W gorę idzie zysków słupek.
Brakło grosza do stu złota? 
Toż to będzie wielka psota.

Prrr, nie zrobiło się zakupków, 
brak przelewu, dużych słupków? 
Nie ma dlań grosika. Tenże naszym będzie.
A konto zyskowne, niechaj zyski dla nas przędzie
Hu, ha

Na koniec zostawiam do wglądu tabelę opłat i prowizji.

21 komentarzy:

 1. No no niezłe i jakże prawdziwe...

  OdpowiedzUsuń
 2. Polcan, na stronie Idea Banku jest wpis mówiący, że można mieć nawet 3 takie konta. Znalazłeś gdzieś rozwinięcie tego wpisu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Źle się dzieje. Mam nadzieję,że inne banki nie pójdą tą ścieżką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hu ha hahaha.... Tego to tu jeszcze nie było :) Może mailem do Idei ten wierszyk bo może Ideowcy tu nie zaglądają :) Za kogo Oni nas mają ???

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie ma ktoś jakieś info odnośnie tych 3 kont? bo 3 x 10000 * 4% wygląda dużo lepiej. Tylko pytanie jakie są warunki... 3 karty trzeba wyrobić? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Karta jest darmowa czy za jej używanie trzeba płacić??

  OdpowiedzUsuń
 7. Hehe, Polcan, nieźle dziś zaszalałeś :D
  Wierszyk super, a do tego analizujesz nawet zdjęcia. Zwróćcie uwagę na: "W Bubel Housie nowe buble" :D

  A oferta nie jest zła, bo 3 konta, to 30 000 zł na 4% i 3 darmowe przelewy w miesiącu.
  Tylko karta żeby była darmowa, trzeba wydać 400 zł miesięcznie :(
  Bo przelew 1 000 zł raz w miesiącu to pikuś.

  Ale to nie dla mnie - wolę płacić kredytówką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starzy klienci nie muszą wydawać 400. Jednak zmuszanie do wydawania 100 nie jest fajne. Już wolał bym zmuszanie do zainwestowania 100 mc na gpw.

   Usuń
 8. Ciekawe, mam u nich konto idealne, z darmową kartą (od jakiegoś czasu są już chyba płatne). I niespodzianka: w bankowości internetowej ideabanku nie mogę założyć tego konta! Są jakieś trzy inne do wyboru, ale tego nie ma. Po wylogowaniu próbowałem złożyć wniosek przez stronę i w chromie coś nie działa (próbowałem kilka razy, na dwóch różnych komputerach!). Dopiero w Firefoksie udało mi się przejść przez wszystkie ekrany formularza. Zobaczę co będzie dalej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I co udało się założyć konto przelewem za 1 grosz, czy nie?

   Usuń
  2. Nic z tego. Nie dostałem e-maila. Ponowiłem wpisywanie danych na stronie jeszcze raz i znowu nic. Po komunikacie "... wysłaliśmy e-mail..." sprawdzalem pocztę ale nic nie znalazłem. Potem jeszcze raz wypełniłem formularz wybierając podpisanie umowy w oddziale, ale też nic to nie dało. Tego konta chyba nie da się założyć. Bubel i tyle.
   PS: A skąd wiesz, że wybrałem opcję przelewu za 1 grosz?

   Usuń
  3. Ja też tą opcję cwiczyłem, ale bez skutku. Mnie z powrotem cofało do ponownego wypełnienia formularza. I ponownie wypełniłem i to samo. Nie udało się wysłać wniosku. Innej opcji kurierem lub w oddziale nie ćwiczyłem. Dla mnie oddział to około 100 km. więc odpada. Na chwilę obecną potwierdzam to BUBEL.

   Usuń
  4. Ja poprzednie konta oszczędnościowe zakładałem po zalogowaniu mając od dawna ror. Kilka kliknięć, sms i gotowe. Może coś źle robicie? Macie ror i dostęp www?

   Usuń
  5. Potwierdzam to co pisze Anonimowy z 3 lutego 2015 12:53. Jest możliwość z pułapu Konta Idealnego bankowości internetowej założenie 3 kont ale to konta są do dzialaności gospodarczej na firmę nie dla klientow indywidualnych. Nie można otworzć Konta Zyskownego, bo takiej opcji nie ma. Konto Idealne wraz z Oszczędnościowym mam od września 2012r.

   Usuń
  6. Umówiłem się na jutro na spotkanie w oddziale, co by spróbować założyć tego bubla. Dam znać, czy się udało.

   Usuń
  7. Byłem w oddziale. Doradca sam nie bardzo wiedział, ale gdzieś tam zadzwonił i juz wszystko wiemy. Otóż, nie po raz pierwszy okazuje się że idea oszczędza na informatykach. Dali ciała. Zbudowany przez nich system nie radzi sobie ze zgłoszeniami od obecnych (a może również byłych) klientów. Jeśli jesteś nowym klientem, to podobno nie ma problemu, ale konto nie jest tylko dla nowych klientów. Żeby było śmieszniej, umówiłem sie na wizytę, myśląc że w ten sposób po prostu założę to konto. Ale niestety - pracownik w oddziale też nie ma takiej możliwości. Mówi, że pracują nad problemem i zaprasza za tydzień - że niby już się z tym uporają. Sprawdzę.

   Usuń
  8. W dniu dzisiejszym udało mi się wysłać wniosek o Konto Zyskowne za przelewem 1 grosz ze strony internetowej Idea Bank, ale brak na emaila jakiegokolwiek śladu o wysłanym wniosku. Dale BUBEL.

   Usuń
 9. Jeśli o 3% nie trudno, to wychodzi 20% zwrotu za płatność 100zł. W sumie muszę to przemyśleć, ciekawe czy da się otworzyć te 3 rachunki mając już poprzednie 3. Wtedy było by ich razem 7szt...

  OdpowiedzUsuń
 10. Jaki w tym interes wydać 100 by mieć 20zł więcej odsetek? Przecież wyjdzie -80. No chyba, że i tak mamy zaplanowane wydawać 100+ ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Pytanko o darmowy limit w koncie w Eurobanku. Jeśli już w danym miesiącu skorzystam z darmowych 10 dni, np. 2.02 przelew wychodzący, a 12.02 spłata, a potem potrzebuję jeszcze "pożyczyć" stamtąd 10 000 zł do spełnienia warunku darmowego konta w innym banku (ale oddam te 10 000 zł tego samego dnia), to czy EB nie naliczy odsetek?
  Moim zdaniem nie powinien naliczyć, bo w ten 11. dzień na koniec dnia nie było debetu, więc z kredytu nie korzystałem.
  Ale jednak w historii widać, że tego 11. dnia też z limitu korzystałem.

  Testował ktoś?

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem po wizycie w Idea Banku (umówione spotkanie).
  Na dzień dzisiejszy NIE ma możliwości założenia konta zyskownego.Obecnie mają dwa systemy i nie mogą tego ogarnąć.
  Pani zadzwoniła do helpdesk i powiedziała że za dwa trzy dni mają się uporać z tym problemem i zaprasza po niedzieli.
  Jeżeli ma ktoś umówione spotkanie w tej sprawie to szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...