środa, 11 lutego 2015

Lokata Cloud z mydlanym 4,00% czyli nowa "gwiazda" Idea banku


Wczoraj przy prezentacji lokaty w Toyota bank obwieściłem koniec czwórek. Czytelnicy od razu wytknęli Lokatę Cloud będącą w ofercie Idea banku, która rzekomo daje 4,00%. Komu jak komu, ale Idea bank po tegorocznych zagrywkach ufać nie sposób.

Już pierwsze spojrzenie na chmurę każe być nieufny. Bo to lokata z gwiazdami, a więc dla osób mających głowę w chmurach. 4,00% jest, a jakże. Ale na papierku czy ekranie. Bajer zaś to połowa sukcesu.

Idea ewidentnie zakończyła już fajny okres, kiedy to oferta była czysta i przejrzysta. Lokaty były normalnymi lokatami, czasem może zakręconymi gorzej od słoika zimowego, ale generalnie było po ludzku. Ale to już przeszłość.
Jak widzimy na powyższym obrazku faceci znów się śmieją. Brakuje tylko chmurki z napisem Dasz się nabrać na cztery procent, he he? Ale tego rzecz jasna marketingowcy już nie zrobią. W końcu klient ma dać się nabrać.

Stali czytelnicy bloga wiedzą już, że w Idea bank od tego roku zaczęło się kombinowanie znane z innych banków. Idea ma na ten rok inne plany, inną politykę. Teraz lokaty mają przestać być starymi dobrymi lokatami. Mają być zagwiazdkowane. W końcu pozwoli to na niewinne oszustwo.

Oszustwo rzekomo nieszkodliwe. Bo mamy 4,00%? Mamy. Widać na obrazku, białe wielkie cztery na murze. To o co chodzi? Trzeba zajrzeć do środka by zobaczyć gnijące robaki...

Gwiazdek aż nadto

W szczegółach oferty, przy nazwie lokata cloud jest gwiazdka - mały robaczek zjadający zyski, więc coś tu śmierdzi. A przy haśle oprocentowanie w skali roku są nawet dwie gwiazdki - dwie małe kupki, a więc nieprzyjemny zapach jest jeszcze większy.

Co zatem te złowieszcze gwiazdki oznaczają. A to, że jest to lokata warunkowa, a warunkiem 4,00% jest nie tylko posiadanie konta ror, co w przypadku Ping Ponga było warunkiem wystarczającym. Teraz trzeba utrzymywać na NIEOPROCENTOWANYM ror saldo w wysokości 10% wartości depozytu.

Innymi słowy: 
 • mamy na lokacie 1000 zł? To jak chcecie mieć 4,00% to trzeba marnować 100 zł na koncie, gdzie będzie 0,00%
 • kto chce mieć 10.000 zł to będzie musiał kisić 1000 zł na 0%
 • kto chce wpakować 100.000 zł to będzie marnować 10.000 zł na korzyść banku.
W efekcie lokata wcale nie oferuje 4,00%. To tylko puste słowa. Tak naprawdę można liczyć co najwyżej na 3,65% w wersji light, jak to wczoraj wykazaliście w komentarzach. Co najwyżej, bo jak ktoś zapomni o tym by marnować 10% depozytu tego spotka kara.

A karą jest obniżenie oprocentowana do marnych 2%. Mało tego, owe 2% będzie obowiązywało przez cały okres trwania umowy. Ping Ponga miałem długo, ale zdarzyło się raz na jakiś czas zapomnieć go założyć. Czasami zerowałem konto bo kasa była potrzebna...

A właśnie na coś takiego liczy Idea bank, bo wówczas bez żadnych ceregieli obniży stawkę o połowę. I pewnie wszelkie reklamacje będą uznane negatywnie. bo zapis jest jednoznaczny. Słowem fatalna oferta. Jest kiepsko do kwadratu. Ale taka jest Idea Anno Domini 2015. 

Link dla osób, które mimo wszystko chciałyby założyć lokatę Idea Cloud.


23 komentarze:

 1. Polcan, znalazłem jeszcze prawdziwą czwórkę, a mianowicie konto oszczędnościowe orange finanse 4% na 3 miesiące do 10 tys. - fakt, że niski pułap, ale zawsze coś i przede wszystkim to konto a nie lokata więc nie trzeba zamrażać kasy (http://orangefinanse.com/konto_oszczednosciowe.phtml),
  jeżeli mógłbyś to proszę o analizę tego rachunku pod kątem możliwości zamknięcia aby się nie dać wpuścić w maliny bo podobno są problemy z zamknięciem tego konta
  (http://www.finanse.egospodarka.pl/grupy/Orange-Finanse-nie-chce-mi-zamknac-konta,t,543799,8.html,
  http://www.mbank.pl/forum/watek,997937,orange-finanse,1.html)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłeś? Od wielu miesięcy jest w rankingu kont oszczędnościowych publikowanych co miesiąc na PP3. Omówiłem na początku października:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2014/10/nowe-konto-na-4-drastycznie-zniza-loty.html

   Usuń
 2. Polcan opiszesz jutro procedurę zamykania konta w Bank Smart w związku z nowym oprocentowaniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy tutaj nie miałem konta, bo to co oferował Smart, było w Millennium, więc nie było sensu tego otwierać. Dla nowych musi być jakiś bonus, że by się skusić.

   Usuń
  2. A ile wynosi oprocentowanie od jutra na koncie Smart?

   Usuń
  3. Smart zmienia też Regulamin, można zatem wysłać do nich pismo o braku akceptacji zmiany Regulaminu i wypowiedzeniu umowy w trybie natychmiastowym, tylko koniecznie ten powód trzeba podać w piśmie.

   Usuń
  4. z tego co wyczytałem to 3 % do 17 marca 2015

   Usuń
  5. od jutra do 17 marca będzie 3.5%

   Usuń
 3. System Skok padnie bardzo szybko. Wszystkie Kasy i Skoki mają fałszowane wyniki i bilanse. Sytuacja jest znacznie gorsza niż jest przedstawiana. To co ujawnia KNF to tylko wierzchołek góry lodowej. Kasa Krajowa Skok ma gdzieś pomoc swoim członkom i skokom. Kasa Krajowa wyprowadza pieniądze do Luksemburga. KNF ma rację i chce ujawnić prawdziwy stan systemu Skok. Nie wierzcie skokom. Jak chcecie korzystać ze społdzielczosci to korzystajcie z banków spółdzielczych!!! http://prawdaoskok.eu/

  OdpowiedzUsuń
 4. Polcan,czy wiesz cos na temat bank Smart,czy warto w to wchodzic? Ubywa nam ciekawych bankow niestety,wiec szukam czegos na zastepstwo po Meritum,darmowe konto i przelewy to na czym mi zalezy.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro może będzie artykuł na ten temat.

   Usuń
  2. Meritum można porównać tylko do VW banku, mam tu i tu, ale korzystam prawie wyłącznie z VW banku, absolutnie wszystko darmowe, karta, bankomaty, przelewy, token do logowania. Z meritum nie korzystam, bo upierdliwe logowanie przez hasła maskowane doprowadziłoby mnie do rozstroju nerwowego, za to mają dobre lokaty. Jest jeszcze poza smartem TMUB, ale oba to nowe banki i ta bezpłatność jest tylko na początku. W VW banku mam od kilkunastu lat i przez następne kilkanaście, dałbym rękę obciąć, że nie wprowadzą opłat.

   Usuń
 5. Przepraszam, ale jestem tu nowym czytelnikiem i po prostu tego nie zauważyłem. Jeżeli wywołałem takie oburzenie to już się nie odzywam i stąd znikam.
  "Błądzić jest rzeczą ludzką" - Seneka Starszy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie tam oburzenie. Po prostu nowych 4% już nie ma tak jak mówiłem A jeśli jest to jako pozostałość po starych ofertach jak np..górna reklama w Raiffeisen.

   Usuń
 6. @ Anonimowy 11 lutego 2015 12:41:
  Procedurę zamykania konta w Smart Banku opisał dokładnie Zbyszek Papiński na
  http://appfunds.blogspot.com/2015/02/bank-smart-schodzi-do-3-gdzie-teraz.html

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja uważam że jest to świetna lokata w połączeniu z promocją Happy Life zawartą w czerwcu lub lipcu na rok lub dłużej.
  I tak mam zablokowane środki na ROR przez HL, więc teraz mam na czysto 4% brutto na cloud :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jesteś pewien, że ta zablokowana "stara" kwota może być uznana za warunek uzyskania 4%? Mam podobnie i mam wątpliwości...

   Usuń
  2. W regulaminie lokaty piszą o zachowaniu przez cały okres salda na rachunku, saldo mam zachowane, tylko środki dostępne są pomniejszone w związku z blokadą.

   Usuń
 8. Czekaj POLCAN dziś tak na próbe założyłem LOKATĘ CLOUD iiiii jak byk mam OPROCENTOWANIE STAŁE 4 %..... co obniżą mi go za kilka dni jak nie będe miał tych 10 proc na rachunku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale czlowieku, co z tego, ze masz 4%, skoro odbywa się to kosztem marnowania 10 procent kwoty na nieoprocentowanym koncie. To z definicji mówi, że nie ma mowy o realnych czterech procentach.

   Zrób test. Przelej te środki, które bank każe marnować, do innego banku. Według regulaminu z 4% ma się zrobić 2%.

   Usuń
  2. sprawdzenie nastapi w ostatni dzien trwania Twojej lokaty i wowczas, po zakonceniu lokaty nalicza Ci rzeczywiste odsetki 2% zamiast 4%, a wowczas na placz bedzie juz za pozno

   Usuń
 9. Wyciąg z regulaminu - "Oferta Lokaty CLOUD („Lokata”) jest ważna od dnia 02.02.2015 r. do odwołania, jednak nie krócej niż do dnia 03.02.2015r." To ważne - przynajmniej jeden dzień jest pewny :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W karcie produktu jest jasno napisane że te 10% musi być spełnione w każdym dniu, zatem jeżeli zakładam pin-ponga, a on rozlicza się w następnym dniu to spełniam ten warunek, bo każdego dnia mam 10 %, no może nie w każdej godzinie, ale o tym nigdzie bank nie pisze zatem interpretacja powinna być na korzyść klienta.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...