poniedziałek, 21 września 2015

Lokata na 4% w Toyota bank oraz mylące oprocentowanie stawek na koncie


W ubiegły weekend skończyły mi się lokaty w Toyota bank w pierwszej wersji Super Duet. Wiadomo, że w tego typu ofertach, podobnie zresztą jak na obligacjach, pierwsze wersje są najlepsze, warto więc brać bez oczekiwania na następne.

Dobrze to widać na przykładzie Super Duetu. W każdej edycji mamy co prawda premię w wysokości 140 zł, ale pod uwagę bierzemy także zyski z lokat. W pierwszej wersji lokata 80 dniowa dawała 3,25%, w drugiej 3,00% a trwająca teraz już tylko 2,75%.

Ponieważ lokata Toyoty dawała więcej aniżeli konto w Millennium przerzuciłem środki na maksymalne 7 lokat. A skoro skończyły się w sobotę, warto je było zoptymalizować. Możliwości jakie mamy są dość zaskakujące.


Z poziomu bankowości internetowej możemy sobie zobaczyć dostępne lokaty w pliku pdf. Najbardziej rzuca się w oczy poniższy fragment lokaty na 4,00%.

Lokata widmo na 4,00%

Przyznaję, że nie bardzo rozumiem powyższy zapis. Oferta jest ważna od 26 sierpnia 2015. Tymczasem lokata dla nowych klientów na 4% może być zakładana tylko przez bankolinię do 16 sierpnia 2015

Można założyć trzy takie lokaty do kwoty 10.000 zł każda. Czyli całkiem ok, pytanie jednak można czy nie można? Jeżeli lokatę można było zakładać do połowy sierpnia, to po co ukazuje się w aktualizacji podanej 10 dni później?

Jak widać absurdy nie tylko występują w Raiffeisenie. Zresztą to nie jedyny kwiatek. Przelałem sobie środki z lokat na konto oszczędnościowe by nie marnowały się na koncie osobistym ze stawką 0%.

W Toyota bank oprocentowanie konta osobistego zależy od zdeponowanych środków według poniższej tabeli:


Uwaga na te stawki nie są takie jak podaje bank!

Możecie jednak sprawdzić, że dopóki nie ma na nim środków zobaczymy tam... 0%. Zmiana następuje dopiero po przelaniu środków. Przelałem zatem swoje środki na to konto i zobaczyłem takie cuś.

Prawdziwe stawki zobaczymy dopiero po wpłacie:(

Hmmm, pytanie skąd oni wzięli stawkę 0,82%? Chwila zastanowienia jednak zdradza ten dziwny fakt: Toyota stosuje oprocentowanie średnie! Czyli dla wyższych kwot nigdy nie będziemy mieć tyle ile widzimy w tabeli -  warto o tym pamiętać. To właśnie oznacza hasło: odsetki naliczane są oddzielnie według oprocentowania dla kwot w danym przedziale.

Nie warto zatem przelewać środki na konto, lepiej wybrać wariant z lokatami krótkoterminowymi dla mniejszych kwot. Lokata na dwa weekendowe dni daje 0,75% jest więc lepszym wariantem niż konto dla kwot do 19.999 zł.


Lepszy wariant od konta oszczędnoświowego


Jeszcze lepiej wybrać lokatę jednodniową, gdzie gwarantowane jest 1,50% bez jakiegokolwiek uśredniania. Mowa o starej dobrej lokacie na dzień dobry, która przy debiucie dawała nam 7,00%. Tyle, że dyspozycji mamy tylko 3 lokaty po 5.000 zł, a więc ograniczenie tylko do 15.000 zł.

Trzy darmowe przelewy

Czy warto wypłacać środki z konta, jeśli ktoś przypadkiem przelał tam środki? Według Toyoty mamy 3 darmowe przelewy w miesiącu. Niestety nie dotyczy to przelewów zwykłych. Każdy jest inny i widzimy je wyżej. Pytanie co to znaczy przelew przez sms? Wie ktoś?

Tego produktu nie ma

Strasznie zakręcone są propozycje Toyoty i nie bardzo wiadomo co i jak. Czy lokata na 4% jest dalej aktualna skoro jest w ofercie? Na drugiej stronie rzeczonego pliku pdf mamy lokatę aktywną i pogrubioną czcionką informację o tym, że produkt wycofano z oferty.

Raz że nie wiadomo po co ta lokata jest w zestawieniu, skoro jej nie ma. Dwa i to jest bardziej ważne, sugeruje, że lokata na 4% jest dalej w ofercie nawet jeśli posiada sprzeczne daty... Rozumie ktoś jak to należy rozumieć? Czy to też celowe naciąganie klienta i zaproszenie do składania reklamacji?

1 komentarz:

  1. Kończą się Bezkonkurencyjne i Wakacyjne w Idei, wiec dali nową Bezkonkurencyjną na 3% na 4msc.
    Średnia oferta, ale dla każdego i bez wygibasów.

    Pozdrawiam
    TomL

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...