wtorek, 3 listopada 2015

Lokata na nowe środki do 4% w Eurobanku - warianty optymalne oraz haczyk


Istotną nowością w listopadowym zestawieniu rankingu lokat jest bez wątpienia kolejna mocno zakręcona lokata w Eurobanku. Chodzi o Lokatę na nowe środki, która jest zdecydowanie inna od typowych lokat i zasługuje na osobne omówienie.

W zasadzie konstrukcja lokaty jest analogiczna do lokaty na dobry start. Nazwy zaś zdradzają adresatów: na dobry start jest dla nowych klientów, zaś na nowe środki dla obecnych klientów. Cała rozbudowana konstrukcja i możliwość przedłużania jest identyczna.

W rankingu nikt jak dotąd nie zgłosił zastrzeżeń co do prezentacji, choć macie ku temu powody. Tutaj więc wyjaśnimy więc wszelkie niejasności wynikające z wielu kombinacji jakie mamy na tej nietypowej lokacie.


Po pierwsze lokata jest na 3 miesiące, z możliwością przedłużenia na kolejne 3 miesiące. Jest więc problem jak umieścić taką lokatę w rankingu. Po namyśle stwierdziłem, że skoro czytelnicy lubią wybierać najlepsze lokaty, warto przedstawić wariant najkorzystniejszy.

Kolejna rozbudowana lokata w Eurobanku

Eurobank postawił na dobrze oprocentowaną lokatę ze stawką 3% w pierwszym kwartale oraz możliwością podniesienia stawki w drugim kwartale na trzy różne sposoby. Z tego powodu wybrałem do rankingu podanie uśrednionej wartości dla lokaty 6 miesięcznej. Skąd się wzięły te kombinacje? 

1 Wariant z pensją 3,50% do kwoty 10.000 zł
Dla małych kwot czyli do wabika, Eurobank proponuje 3% w pierwszym kwartale i 4% w drugim. W sumie daje to średnią 3,50%. Warunek podniesienia stawki do 4% jest jednak taki, że musi tu być przelewana pensja. To banki lubią najlepiej, uważają bowiem, że w ten sposób związany jest najbardziej.

2 Wariant z pensją 3,00% do kwoty 50.000 zł
Kto chciałby ulokować większą kwotę, ale maksymalnie do 50.000 zł, temu bank przyzna mniejsze stawki w obu kwartałach. W pierwszym dostaniemy 2,50%, zaś w drugim 3,50% co daje nam średnią na poziomie 3,00%. Warunek jest jednak ten sam - przelew pensji dzięki któremu w drugim kwartale stawka ulega podniesieniu o 1 pp.

3 Wariant z kartą 3,00% do kwoty 10.000 zł
Kto nie chce przelewać pensji do Eurobanku, bo widzi korzystniejszy wariant w innym banku, ma do dyspozycji premiowanie lokaty za używanie karty do konta.Tutaj także stawki zależą od lokowanej kwoty. Dla wabika mamy 3% w pierwszym kwartale i tyle samo w drugim. Daje to 3% przez pół roku. Nieźle jak na dziś.

4. Wariant z kartą 2,75% do kwoty 50.000 zł
Jeśli chcemy ulokować tutaj większą kwotę, wtedy wariant z kartą raczej nie będzie opłacalny. Na start dostaniemy tylko 2,50% i tyle samo po przedłużeniu depozytu na drugi kwartał. A to już kiepsko jak na dziś.

A jakie są szczegółowe wymagania co do przelewu oraz karty? Trzeba przyznać, że dość skrajne. bo jeśli przelew od pracodawcy może być malutki i wystarczy zaledwie kwota 500 zł, to z kartą jest już o wiele gorzej.

Bank co prawda wymaga płatności na minimum 9 transakcji bezgotówkowych, co jest do zrealizowania, ale kwota na jaką opiewać ma owe 9 transakcji jest dość wygórowana. Musi to być bowiem aż 600 zł, co należy do rekordowych wymagań stawianych przez bank. Warto mieć to na uwadze.

Podsumowując mamy w Eurobanku nową lokatę ukłon w stronę obecnych klientów, którzy zdecydują się przenieść tutaj środki z innego banku. W pierwszym kwartale dostaniemy:
 • 3,00% - do kwoty 10.000 zł
 • 2,50% - do kwoty  50.000 zł
W drugim kwartale powyższe oprocentowanie
 • jest podwyższane o 1 punkt procentowy w przypadku przelewania pensji
 • jest bez zmian, jeśli używamy aktywnie karty
Wariantów bez przelewania pensji czy używania karty nie omawiam wcale, są bowiem całkowicie nieopłacalne.    

UWAGA:
W poprzednim wpisie na temat wariantów lokat w Eurabanku dla nowych klientów pojawił się dość cenny komentarz Takasiego:
Zakładam pierwszą lokatę na 10000, po 3 miesiącach jest ona odnawiana. Zakładam że przy odnowieniu odsetki są doliczane do kapitału, czyli nowa 3-miesięczna lokata będzie na 10081.. i chyba w takim wypadku bank oprocentuje ją na 3%, nie na 5?

Podobne rozumowanie odnosi się rzecz jasna do powyższej lokaty na nowe środki. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że dopisane odsetki istotnie obniżą nam oprocentowanie w drugim kwartale, spowodują bowiem przekroczenie dopuszczalnego salda. 

Jaki z tego wniosek? Jeśli chcemy wybierać wariant optymalny czyli z kwotą do 10.000 zł na pół roku, lepiej będzie ulokować 9900 zł. Wtedy w drugim kwartale nie odnowi się nam z saldem powyżej 10.000 zł i będziemy mogli liczyć na lepsze oprocentowanie:)

18 komentarzy:

 1. u mnie po skończonym 3 miesięcznym okresie odsetki wróciły na konto a kolejna lokata została odnowiona z podstawową kwotą 10.000 zł +1 p.p. więc bez obaw chyba że nowa ma inny regulamin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to mamy kolejny przejaw, że w Eurobanku jest jednak zupełnie inaczej:)

   Usuń
 2. Płatności kartą na duże kwoty, to dla mnie warunek nie do przyjęcia. Ja kupuję większość rzeczy gotówką dużo taniej, więc dla mnie nie ma sensu tracić kasy na płatności kartowe. Ceny na allegro albo na rynku są o 20-30% niższe niż w sklepach.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to teraz jestem w kropce... Przy zakładaniu lokaty na start w kwocie 50.000 zł, nie było możliwości ustawienia inaczej niż tak, że kapitał i odsetki utworzą nową lokatę. Czyli jak to teraz rozumieć? Zaniepokoił mnie wpis Takasiego, chyba konieczny będzie telefon na infolinię.

  OdpowiedzUsuń
 4. No to teraz jest w kropce. Przy zakładaniu lokaty na dobry start, przy kwocie 50.000 zł nie było możliwości wyboru, tylko wariant że lokata na kolejny 3 miesiące odnowi się razem z odsetkami. Czyżby padł ofiarą tego co opisuje Takasi? Trochę to by było dziwne, takie działanie. Jestem w stanie przyjąć, że 50.000 zł dostanie podwyższone oprocentowanie a odsetki pozostaną na poziomie jaki był. Ale inny wariant byłby niekorzystny. Chyba trzeba będzie zadzwonić jednak.

  OdpowiedzUsuń
 5. podpowiedź: w internecie (m. in. allegro) można płacić kartą ;-)
  sklepy stacjonarne doliczając np. 2% za płatność plastikiem omijam szerokim łukiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można na alegro, ale to rzadkość, tam gdzie jest naprawdę tanio, tam z reguły nie ma płatności kartą.

   Usuń
 6. Moja lokata Nowe Środki (3% - 10.000 PLN) odnowiła się 21 października na 4% z kapitałem podstawowym, natomiast odsetki spłynęły na ROR (informacja o takim trybie odnowienia była też bodajże w regulaminie). Nie ma więc obawy o przekroczenie limitu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, ale w tej chwili wchodząc w lokatę, widnieje informacja że "lokata odnowi się razem z odsetkami" i w żaden sposób nie mogę tego edytować

   Usuń
  2. lokata mobilna na start 1 miesięczna, odnowiła się po raz trzeci wraz z odsetkami - oprocentowanie wciąż 3,5%. Także nie ruszam, obserwuję dalej :)

   Usuń
 7. Witaj polcan
  chciałem zapytać o jedną sprawę
  dzwoniła do mnie przed chwilą pani ze skoku kujawiak
  niedługo kończy mi się u nich lokata.
  jest ona na koncie technicznym a nie mam u nich obecnie konta ror lub podobnego
  więc pani zaprosiła mnie by założyć konto.
  jest jakaś inna możliwość zeby mi przelali te pieniądze na inne konto np w mbanku? czy muszę u nich zakłądać konto ror?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie miałem konta w Kujawiaku więc trudno udzielić rzeczowej odpowiedzi. Ale sądzę, że żadna instytucja finansowa nie ma prawa zmuszać nas do zakładania konta. W takich przypadkach do lokat zakładane jest konto techniczne, a nie ror.
   Po zakończeniu lokaty środki wracają na konto techniczne.

   Usuń
 8. Witaj Polcan chciałem zapytać o to czy jeżeli złożyłem wniosek o lokate szczęśliwa 13 w idea banku wktorym zadeklarowałam, że go opłacę z innego banku .Lokaty już niema w ofercie to czy mogę go opłacić ze swojego konta w ideibanku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro zadeklarowałeś wpłatę z innego banku, to musiałeś dostać na maila numer lokaty do przelewu. I masz na to odpowiednią ilość dni, bodaj 5. Lokaty zatem nie musi być w ofercie, wystarczy, że masz dane do przelewu na mailu.

   Usuń
 9. to czy mogę ją w takiej sytuacji opłacić z mojego konta w idea banku. Czy muszę pieniądze przelać do innego banku i dopiero z niego opłacić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz, zakładając lokatę w Idea B. przelewem z innego banku, zamiast na podane w mailu konto wysłałam kasę na konto zwykłe. Kiedy się zorientowałam w pomyłce, przerzuciłam je na lokatę. Nie było problemu.

   Usuń
 10. polcanie drogi znow w puszczasz w maliny ludzi czyli reklamujesz eurobank.. posty pepe to dowód na opisywany u ciebie przeze mnie balagan w tej pseudoinstytucji.. balagan bo jest m.in. niezgodność regulaminu produktu z jego realizacja w systemie banku jak w opisywanym przez peoe casusie lokaty na start . jesli nadal dla ciebie polcanie jest to wzorcowy przyklad funkcjonowania banku to gdzie rzetelnosc. Rada dla pepe..BOK ci nie pomoze. jedyne to niestety wizyta w oddziale i zmiana tam parametrow lokaty.. napisz reklamacje, zadaj zwrotu kosztów za jazde do oddziału i zadośćuczynienia..a durny BOK z automatu ci odpowie ze skierowal sprawe do odpowiedniego departamentu:)) polcan.. rozumiem ze biznes blogera to jedno ale nadrzedna jest chyba elementarna wiarygodnosc. uwierze jedynie w twoja wzorcowa relacje bank-bloger..bo o relacjach klient-eurobank albo nie masz pojecia albo ocieramy sie o hipokryzje..

  OdpowiedzUsuń
 11. Z polecenia tegoż blogu postanowiłem skorzystać z usług Eurobanku. Cóż można powiedzieć - jeden plus, promocja dla abonentów NC+ czyli całkowicie darmowe konto i zwrot 20 PLN za abonament przez rok.
  A co z "ciekawostek"? Np.:
  - na kartę debetową do konta czekam już trzeci tydzień. 2 razy odsyłano mnie do oddziału - efekt żaden, nic nie wiedzą, jakiś tam problem z produkcją, mam czekać
  - chciałem uruchomić debet - niska kwota 1000 PLN. niestety przez internet czy infolinię nie mogę. zapraszamy do oddziału tam wystarczy oświadczenie. dymam do oddziału a tam - poproszę zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z konta za 3 miesiące. głupi człowiek ze mnie bo wydrukowałem historię z konta i poszedłem po raz kolejny - pan się przyczepił że dwie pensje wpłynęły w jednym miesiącu (na początku i na końcu), poza tym z jakiegoś dziwnego konta (działalność gospodarcza). śmiech na sali. szkoda czasu tylko
  - rachunki z konta trzeba opłacać przelewem lub zleceniem na stałą kwotę bo o Poleceniu Zapłaty nikt tam nie słyszał
  Cóż trzeba się ograniczyć tylko do lokat i po roku się pożegnać.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...