piątek, 11 grudnia 2015

Lokata Promocyjna na 3,50% - wejść czy nie wejść


Dobrych lokat w bankach dziś już nie uświadczymy. Jeśli komuś będzie się chciało szukać, to znajdzie szumne hasła typu: Lokaty owocują wysokim zyskiem. Tyle tylko, że przymiotnik wysoki jest przez bank interpretowany nad wyraz eufemistycznie.

Słowem szkoda czasu na tego typu lokaty. W rankingu okupują one dolne rejony drugiej ligi, a nie po to tworzy się ranking by zaglądać mu do ogona. W końcu mamy jeszcze pierwszą ligę, a tam niestety poza wabikami mamy tylko... SKOKi.

Czytelnik Zbyszek przysłał mi wczoraj maila z linkiem do oferty lokaty na 3,50%, które wypatrzył na mieście.  Jest ona oczywiście w zestawieniu grudniowym w pierwszej lidze, pytanie czy warto ją założyć?


Wymagane minimum 30.000 zł jest raczej zachęcające niż zniechęcające. W końcu tym co może denerwować, to fakt ograniczeń kwotowych na depozytach z lepszą stawką. Jeżeli wejdziemy w szczegóły lokat w SKOK Powszechna zobaczymy coś takiego: Mamy zatem nareszcie ofertę lokat, która zaczyna się od minimum blogowego czyli 3,00%. Najciekawsza jest oczywiście wersja z 3,50% i górną granicą ustawioną na rozsądne 400 tysięcy zł, czyli na niemalże limit BFG.  

Pytanie czy warto? Zbyszek przysłał mi także link do artykułu KNF ustanowiła zarządców komisarycznych w  SKOK Polska i Powszechnej SKOK, kwitując go wymownymi słowami:
Już wiem że  w to nie wdepnę :(

Czy obawy Zbyszka są słuszne? Wszak SKOKi mają BFG, więc Kasa może upaść. FX zresztą napisał w komentarzu pod pierwszoligowym rankingiem lokat grudniowych:
Potwierdzam. SKOK powszechna nie ma limitu na ilość e-lokat i można założyć dowolną liczbę. Akurat się do nich przeprowadziłem. Owszem mają komisarza, ale może nie padną - zresztą wypłaty z BFG mam już przećwiczone - Wypłata środków gwarantowanych to właściwie zwykły przelew realizowany w w ciągu jednego dnia.

Wkrótce skończy się nam 4,00% w Raifie. Lokata promocyjna jest w pewnym sensie pewną alternatywą. Owszem upadek nas raczej mało obchodzi, w końcu w takim przypadku BFG i tak kasę zwróci.

Pozostaje jednak problem kwot na wejściu, które w wydatny sposób obniżają zysk z lokaty. Nowy klient Powszechnej SKOK ma do zapłaty na start 83 zł:
 • wpisowe: 20zł
 • udziały: 50zł
 • wkłady: 1zł
 • opłata na stowarzyszenie: 12zł
I tej kasy nie odzyska od BFG. Z tego powodu nie jest oczywiste, że założenie lokaty promocyjnej na 3,50% jest opłacalne. Tym bardziej, że pechowy zarządca komisaryczny do Knurowa, gdzie Powszechna ma swoją główną siedzibę, został ustanowiony już dość dawno bo w lipcu tego roku. Więc potencjalny upadek jest raczej bliżej niż dalej.

Biorąc pod uwagę fakt, że średnio zarządca długo kasą nie zarządza, założenie tej lokaty może być ryzykowne. Do SKOK Wołomin zapisałem się z zamiarem wieloletniego korzystania z oferty, a nie jednorazowego wskoku.

Czytelnik Łukasz zwrócił uwagę na jeszcze jeden istotny fakt, że jest to lokata zmienna. Oczywiście można tutaj liczyć na metodę SK banku, gdzie zmiany zachodziły bardzo  rzadko i liczyć na brak zmian w tak krótkim okresie. Ale przecież niedawno ta lokata dawała 3.70%, więc zmiany jednak zachodzą i to na naszą niekorzyść.

Pozostaje nam zatem poczekać na nowy rok, gdy oferta 4% się już definitywnie zakończy. Na dziś nie spodziewamy się co prawda lepszych ofert, ale od czego są niespodzianki?

15 komentarzy:

 1. 3,5% na Lokacie Mobilnej dla posiadaczy Konta 360° co prawda do 10k ale zawsze coś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.Uczestniczyłem w promocji na założenie konta firmowego w mBanku za pośrednictwem tego bloga. Przypomnę , że bonusem miało być: 200 zł/do 25 gru/ i 50 zł zwrotu za ZUS.O ile otrzymałem linka do wypłaty 200 zł , to pomimo przelewów na ZUS zwrotu nie otrzymałem, Czy możesz to sprawdzić i wyjaśnić ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Założenie lokat tutaj przedstawionych możliwa jest tylko w placówce SKOK. Również przedłużenie ich może odbyć się tylko w placówce - tak mnie poinformowano. Limit lokaty internetowej- której już nie ma w ofercie - wynosił 50tys. Być może można było założyć ich kilka - nie pytałam. Ciekawa sytuacja z tym SKOK'iem': otóż limit dzienny przelewu - internet- to 50 tys /co akurat nie dziwi/ ale limit miesięczny to 100tys. Zakładam lokatę na 400 tys i po jej zakończeniu przelewam miesięcznie po 100tys:) Nie wiem jak wyglądają limity przelewów zleconych w placówce ale kto dzisiaj bawi się w takie zlecenia?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka dni temu wyłączyli tam dostęp do eSKOK, więc co... trzeba by było codziennie do nich dzwonić i pytać, czy przypadkiem oprocentowanie nie spadło?! Dla mnie żal.pl :/

  OdpowiedzUsuń
 5. dajcie spokój z tym Skokiem, przecież teraz warto kupować obligacje getinu, np. GNB0218 na dwa lata za ponad 11%. Oprocentowanie banku na poziomie śmieciowych obligacji firm np. pożyczkowych.
  Nie wierzę, aby taki kolos jak Getin mógł mieć poważne problemy, już nie jeden bank nie upadł właśnie dlatego że był zbyt duży.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skorzystałam z promocji 150zł w BGŻ Paribas, konto mam aktywne od 1.12, karta też już aktywna. Na stronie banku jest oferta promocyjnego oprocentowania środków do 5ys na 4% po spełnieniu kilku warunków. Napisałam do banku zapytanie czy mogę również z tej oferty skorzystać skoro konto zostało otwarte w czasie promocji ale otrzymałam tylko ogólne warunki jakie są na stronie banku. No i nie wiem czy mogę. Podczas składania wniosku nie pamiętam czy zaakceptowałam regulamin banku i wydałam zgody marketingowe /takie są m.in warunki promocji/.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja z kolei dziś dostałem nowe dokumenty od kuriera na założenia konta w WBK. I znów w dokumentach widnieje oprocentowanie... 0%, chociaż reklama ewidentnie pokazuje 4%.
  Kolejna sprawa poszła do reklamacji.
  Oj banki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo w dokumentach zawsze widnieje 0% i to zarazem w koncie zakładanym przez net jak i kolejnych 2 zakładanych przez kuriera - bo to jest standardowe oprocentowanie ROR-u. Dopiero jak wejdziesz w szczegóły - to każde z nich pokazuje 4%. Mam to też potwierdzone przez infolinię, wiec spokojnie Polcan. wszystko jest OK :)

   Usuń
  2. Ale w umowie podpisanej przez ciebie jest § 4
   Inne warunki umowy:
   Posiadacz oświadcza, że doręczono mu Regulamin promocji „Konto na 4%” w sposób opisany w par. 25 ust.2.
   I w systemie bankowym po założeniu konta jest taka informacja o promocyjnym oprocentowaniu konta do połowy 2017 roku.
   Po tym okresie obowiązywać będzie 0% jak w umowie.

   Usuń
  3. Ogólnie jest to denerwujące ale w przypadku BZWBK na moich umowach jest w par1 umowy 0% a w par4 "Inne warunki umowy: Posiadacz oświadcza, że doręczono mu regulamin promocji Konto na 4%"
   W systemie bankowości internetowej mam 3 konta - każde na 4%. Można to sobie sprawdzić klikając w "szczegóły" a potem w "sprawdź oprocentowanie".

   Ja akurat mam problem z tą promocją zwrotu 100zł. Nie za bardzo wiem jak i gdzie to zgłosić - podobno trzeba się gdzieś zalogować i potwierdzić założenie KGP.

   FX

   Usuń
  4. Zgadza się, jest punkt 4 z takim zapisem, jakoś tego nie zauważyłem.
   Dzięki:)

   Usuń
  5. @FX
   Jeśli zakładałeś KGP z linka Agory to tam się również logujesz do potwierdzenia danych konta, na które Agora przekaże 100 zł.
   http://godnepolecenia.zpremia.pl/promocja/zaloguj/?next=/promocja/panel/%3Fa%3D1
   Ale to będzie możliwe najwcześniej w styczniu.

   Usuń
 8. Taka informacja znajduje się w systemie bankowym po sprawdzeniu oprocentowania konta.

  Konto Godne Polecenia

  Oprocentowanie konta jest zależne od salda środków na rachunku na koniec każdego dnia danego miesiąca kalendarzowego oraz ustalane zgodnie z zasadami wskazanymi poniżej:
  Saldo Kwota środków podlegających oprocentowaniu Oprocentowanie zmienne
  od 0,01 do 4000,00 zł całość środków 4,00%
  powyżej 4000,00 zł 4000,00 zł 4,00%
  nadwyżka powyżej 4000,00 zł 1,00%

  Obowiązuje kapitalizacja miesięczna kalendarzowa.

  2. Promocyjne warunki oprocentowania obowiązują do 30.06.2017 r.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...