wtorek, 22 grudnia 2015

Lokata negocjowana przez internet czyli na co możemy liczyć od banku


Dość często zadajecie mi pytania co do lokaty negocjowanej. Już sama nazwa zachęca do tego, by zainteresować się tematem sugeruje bowiem, że bank jest skłonny dać więcej niż jest w standardzie w zależności od pewnych warunków.

Postanowiłem przetestować tę możliwość. Jako bank do testów wybrałem Eurobank, gdyż to tutaj mieliśmy do niedawna najlepiej oprocentowane lokaty. Niestety promocja lokat na 4%, a nawet 5% zakończyła się w początkiem grudnia.

Na stronie głównej widzimy pozycję Lokata negocjowana. Dowiadujemy się stąd, że aby cokolwiek negocjować musimy posiadać minimum 50.000 zł. Nie jest to jakaś wygórowana kwota, więc warto sprawdzić co bank ma do zaoferowania przy takim wkładzie.

Minimum 50.000 zł by rozpocząć jakiekolwiek negocjacje

Znane jest też minimum oprocentowania. Bank bowiem da tylko 0,75% w przypadku zerwania lokaty, więc przy negocjacjach musi dać dużo więcej. Pytanie ile? Według informacji na stronie banku, takiej informacji można zasięgnąć przez internet.


Również przez internet?

Spróbowałem zatem dowiedzieć się, od jakiej stawki zaczynają się negocjacje. Nie trzeba tutaj dzwonić, w końcu rozmowy z infolinią bankową nie należą do przyjemności. Zresztą potwierdzacie to także w komentarzach.

Na szczęście w Eurobanku mamy możliwość skorzystania z chatu. Dość zaskakujący wynik tej rozmowy widzicie niżej.
 
Nie ma możliwości przedstawienia nawet wstępnych warunków...


Nie bardzo zatem rozumiem po co na stronie Eurobanku widnieje informacja o możliwości negocjacji przez internet, skoro nie jest to możliwe? Zostałem odesłany do placówki. A niebawem tam będę, więc zobaczymy wkrótce na co można liczyć w oddziale.

Oczywiście nie ma się co nastawiać na jakieś rewelacyjne stawki. Zwykle bank da niewiele więcej od tego co możemy znaleźć na stronie. Zwykle jest to 0,10 pp więcej, zobaczymy zatem czy potwierdzi się to w Eurobanku. 

Być może bank znów zastosuje tutaj serię dodatkowych bonusów: za wkład, za dłuższy okres, za przelew od pracodawcy, za płatności kartą. Z poprzednich ofert wiemy, że przypadki karty+przelewu się wykluczały, ale na logikę biorąc przelew+kwota+okres nie powinny się wykluczać...

Ciąg dalszy: Bajka dla naiwnych czyli jak wyglądają negocjacje przy lokacie negocjowanej

9 komentarzy:

 1. Ta negocjowalnosc w bankach pochodzi z dawnych czasow, kiedyto te instytucje w standardzie dawaly oprocentowanie ponizej stop % na rynku. Wowczas negocjowalnosc zblizala oprocentowanie do stawek rynku miedzybankowego. Po 2008 stopy depozytow rozminely sie ze stopami centralnymi w wielu bankach , stad negocjowalnosc stracila na znaczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. ... a w millennium jest możliwość składania ofert na lokaty 15 dniowe. Deklarujesz procent z przedziału od 1-3,5 i kwotę od 500 do 50mln. Wygrywają najlepsze oferty z punktu widzenia banku. 3,39% ostatnio nie wygrało.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Banku Pocztowym, Credit Agricole [i jeszcze kilku] obecnie lokaty negocjacyjne są gorsze od lokat reklamowych przez te banki. Mogą być mikroskopijnie większe stawki od lokat standardowych. Jedynie na co można liczyć to elastyczny okres lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. A próbowałem coś wynegocjować z oprocentowaniem lokaty w oddziele Eurobanku. Kwota 300 000 PLN nie zrobiła na Pani żadnego wrażenia, zaproponowała mi + 0,1% do aktualnie obowiązującego oprocentowania :)

  Swoją drogą od kiedy mam konto w Eurobanku (przesiadka z mBanku) to poczułem się jakbym cofnął się w czasie o jakieś 10-15 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 15 lat temu mBank miał oprocentowanie RORu na poziomie 15,5%, a eMax 16,5%. I do tego nie było podatku Belki o Vincencie nie wspominając. Ah!

   Usuń
 5. Mi zaproponowali w WBK negocjowaną na 2,6% tyle co normalnie można było dostać na lokacie zwykłej. kwota podchodziła pod korek BFG. W każdym banku wygląda to inaczej ale nigdy nie zaproponowano mi więcej niż 0,3% a było to bardzo dawno temu

  OdpowiedzUsuń
 6. Polcan... znowu eurobank... Tak reklamujesz ten bank by wreszcie się naocznie przekonać o jego amatorstwie.. Tyle razy już pisałem, że w tym banku BOK, chat itp to tylko przekaźniki informacji bez jakichkolwiek instrumentów do załatwienia sprawy.. artykuł, którego finał można było przewidzieć ale "podprogowo" znowu eurobank z najlepszymi "depozytami", których nie dało się (nie tylko w moim przypadku) założyć..

  OdpowiedzUsuń
 7. Wchodzcie na strone iluminacje.aliorbank.pl aby zapalic swiatelka na swiatecznej choince. Alior bank przekaze 25000 pln potrzebujacym dzieciom. Zycze wszystkim wisienkowiczom wesolych swiat, a w szegolnosci Polkanowi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozmowa na czacie to jak gadka z wariatami. Albo niedoinformowani albo niedorozwoje.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...