wtorek, 31 stycznia 2017

Idea bank może pójść pod młotek


Bez wątpienia najbardziej zaskakującą informacją jaką wczoraj można było spotkać to fakt, że... Idea bank może zmienić właściciela. Taką informację można było przeczytać tutaj.

Co by to oznaczało dla nas chyba nie muszę wyjaśniać, przeżyliśmy już to bowiem wiele razy i nigdy nie wróżyło to nic dobrego. W praktyce oznacza to zniknięcie z oferty rynkowej dobrych depozytów, a w Idea bank od dłuższego czasu oferta wyróżniała się znacznie.

Pytanie jak długo...
Pamiętamy co było z Meritum, który niedawno zniknął z rynku. Oferta wyróżniała się wśród innych z kontem oszczędnościowym na 4% na czele. Niestety bank ten przejął Alior i po dawnej ofercie nie ma już śladu.

Długo pamiętać będziemy o koncie z premią w BGŻ, gdzie za darmo przez wiele lat można było zgarniać 50 zł za jeden przelew. Ten bank został przejęty przez Paribasa i konto oczywiście znikło całkowicie z rynku.

Przykładów można by mnożyć, przejęcie BPH przez Aliora itd. Jest w tym wszystkim prosta reguła. Mniejszy zostaje przejęty przez większego. Mniejszy by zostać zauważony wśród tłumu musi się czymś wyróżnić, więc daje lepszą ofertę, która przyciąga tych co mają pojęcie o tym co jest grane.

Oni pierwsi przyglądali się przejęciu IB
Z drugiej strony większy ma już na tyle dużą renomę, że nie musi podrasowywać swojej oferty. Dotyczy to każdej dziedziny: Apple może przez to śrubować ceny w sprzęcie elektronicznym, Armani w dziedzinie mody, czy PKO w bankowości.

W społeczeństwie zawsze znajdą się zwolennicy jabłka, markowych garniturów czy renomy PKO. Nieważna jest cena czy stawka lokaty liczy się firma, która sprzedaje swoje produkty nie tyle za jakość, ile za znaczek firmowy.

Duży zaś ma wielkie apetyty, ten zaś rośnie w miarę jedzenia. Dochodzi więc do fuzji i przejęć, dzięki któremu duży przejmuje klientelę małego. A po wchłonięciu oferta mniejszego idzie do lamusa, bo jest zbyt droga do utrzymania.

Jeśli Idea bank faktycznie znajdzie nabywcę, na pewno pożegnamy się z dobrymi lokatami. O tym że Getin ma problemy wiadomo od dawna, nikt chyba jednak nie zakładał, że do ratowania tej marki posłuży sprzedaż ostatniego z trojaczków czyli Idea bank. Poprzednie dwa zostały po prostu zlikwidowane:(

Możemy narzekać na niebieskich za struktury bo te dobre raczej nie są, ale od czasu do czasu można było tutaj złowić fajne lokaty. A na dodatek podkręcić je w ybankingu, bez względu na to czy była to lokata z dolnej czy z górnej półki.


Stawki lokat można podnieść tak z dolnej jak z górnej półki

Górna półka sukcesywnie jest obniżana. W chwili obecnej lokata bezkonkurencyjna oferuje już tylko 2,50% co omówiłem w ubiegłą sobotę. Nie jest to jakaś super oferta na jaką czekamy, ale lepszy rydz niż nic i kto wie jak długo jeszcze będziemy bawić się w niebieskie depozyty...

Mając na uwadze możliwość pójścia niebieskich pod młotek zwiększyłem ilość środków, które wróciły do Idea bank. Dzięki temu osoby połączone ze mną na platformie yb pewnie niebawem zobaczą z tego korzyść także dla siebie.

Tutaj możesz połączyć się ze mną na platformie ybanking

Nowa forma działania yb pozwala przy dużej ilości połączeń zobaczyć skalę napływu i odpływu środków do Idea bank, co nie było możliwe wcześniej. Pod koniec grudnia spadek w moim przypadku wyniósł niemalże 50%, natomiast obecnie obserwuję stopniowy kilkuprocentowy wzrost z czego widać, że część z czytelników zdecydowała się na założenie opisanej w soboty oferty.

Możliwe że lokata bezkonkurencyjna zniknie dziś z oferty. Nie zdziwiłbym się wcale gdyby tak się stało, bowiem Idea bank bardzo często likwiduje swoje oferty tuż przed publikacją rankingu, a ten w planach jest już jutro. 

35 komentarzy:

 1. złożyłem dziś rano wniosek o lokatę bezkonkurencyjną u niebieskich, wniosek ważny do 2 lutego, pytanie moje jest czy ważny jest do końca dnia czy liczą godzinowo i wniosek wygaśnie rano ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wniosek powinien być ważny do końca dnia.

   Usuń
 2. Polcan, daj sobie spokój z tym ybanking bo to jest już żenujące..co drugi artykuł to reflink i nieudolna reklama wymierającej,niestety, co piszę z żalem, platformy. rozumiem, że w mizerii rynkowej bloger i pośrednicy mają coraz mniejsze źródła dochodów ale nie mam innych korzyściami z połączenia z Tobą bo są one iluzoryczne i jeśli ktoś zyska jakieś rozsądne kwoty to tylko Ty. To nieuczciwe, nieeleganckie. W świetle plotek o zmianach w pośrednictwie finansowym rozumiem, że to ostatnie podrygi takich instytucji jak ybanking i reklamy blogerskiej. Trzeba zdobywać czytelnika rzetelnością albo dostępem do informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc chyba nie zrozumiałeś idei działania yb. Rozumiem, że z punktu widzenia może to być nieco 'żenujące' jak to określasz. Ale z drugiej strony podstawowym wsparciem dla yb jest jego rozrost. Im więcej będzie tutaj ludzi, tym bardziej banki będą skłonne do współpracy. Ilość ludzi wzrasta po każdym tego typu wpisie, zaś zyski są zauważalne.
   Nie widzę w tym nic złego by promować to co jest jedną z najlepszych innowacji ubiegłego roku. Tym bardziej, że wiem już iż szykowane są tutaj kolejne zmiany by dostosować się do zmieniającego rynku.

   Usuń
  2. Rozumiem doskonale działanie YB.. Bo widzę zmiany i efekty zgłoszeń. Byłem jednym z pierwszych klientów platformy i już chyba nie widzę sensu logowania i zgłaszania bo by uzbierać 25 pln przy obecnych stawkach muszę czekać miesiące..

   Usuń
 3. A jakież to zmiany znów nas czekają ? Tylko błagam, niech to nie będzie kolejna "dobra zmiana" Bo po tej ostatniej głęboko się zastanawiam czy zabawa z YB ma jeszcze jakikolwiek sens....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będą z pewnością takie drastyczne jak w listopadzie. Wszystko zawsze zależy od tego ile ludzi jest zarejestrowanych, od tego bowiem zależy negocjowanie stawek. Im więcej nas będzie, tym większa karta przetargowa przy pertraktacjach z bankami.
   Jak to będzie w praktyce zobaczymy, ale sens będzie zawsze. Nie tracimy na tym nic, a nawet jeśli teraz okaże się, że z zyskiem zejdziesz do minimum, to w przyszłości zys może ci skoczyć jak pojawi się fajna oferta od nowego banku, który być może nawiąże współpracę z yb.
   Grunt to robić sobie więcej możliwości na przyszłość. Wypisując się możesz tylko stracić.

   Usuń
 4. Z tym PKO BP to nie mozna tak w ciemno stawiac go na koncu kolejki. Dla negocjowalnych lokat np. w USD placi rynkowe stawki zblizone do LIBOR, wiekszosc mniejszych bankow jest niekonkurencyjnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolega chyba nie wie o czym pisze. PKO BP w walutach jest konkurencyjny? Koń by się uśmiał. Widziałeś ofertę Aliora / T-Mobile Usługi Bankowe? Nie chcę tu nikogo reklamować, ale adwokatura dla PKO BP, to ostatnia rzecz na którą bym się pisał.

   Usuń
  2. Kolego, ja nie pisze o ostandardowej ofercie PKO na stronie. Dla przykladu podalem ze stawki w USD sa lepsze od T-mobile, Negocjowalne zaczynaja sie od 25tys waluty i dla 1-roku powyzej 50tys USD daja 1,7-1,8% na 12-m, kwotowania sa codziennie i zaleza od sytuacji na rynku(porownywane z LIBOR jak pisalem poprzednio). Dla EUR bedziesz mial duzo nizej, bo LIBOR jest ujemny.

   Usuń
  3. Kolego, pierwsze primo: skoro powiadasz o negocjowalnym kursie, do tego mocno uzależnionym od LIBORu, do tego w 12-miesięcznym horyzoncie czasowym, to zapewne masz te lokaty na oprocentowaniu zmiennym. Po drugie primo: mam interesy za wschodnią granicą (UA i BY) - tam lokaty walutowe masz 8-10% (m.in. w Ideabanku na Białorusi) i ok. 10-13% w Ukrainie. Co to dowodzi? Że system bankowy tych państw jest o niebo lepszy od polskiego, bo daje więcej? I trzecie primo: jak trzeba być zdesperowanym, żeby zadowolić się zyskiem <2% i to nawet w walutach. Byle interes daje dwucyfrowy przychód procentowy. W restauracjach zostawiam więcej napiwku, aniżeli "zarobisz" na tych "negocjowalnych" lokatach. Przykro czytać.

   Usuń
  4. Generalnie lokaty negocjowalne sa na staly procent i sa nieodnawialne (chyba masz maly kontakt z bankami). Bank ustala stawki dla takiej lokaty wg sytuacji na rynku miedzynarodowym, ktorego to wskaznikiem jest LIBOR, tzn jest to cena pieniadza jaka inny bank musi zaplacic za pozyczenie w tym wypadku USD na okreslony czas.
   Do reszty wypowiedzi sie nie odnosze, bo nie bylo to przedmiotem dyskusji, jak inne banki poza Polska placa za depozyty (wiarygodnosc kraju, renoma danego banku i wiele innych czynnikow).
   Moja pierwotna wypowiedz dotyczyla jednego, ze taki duzy bank PKO BP uznawany za nieatrakcyjny moze tez oferowac interesujacy % dla USD.
   Chyba pomyliles bloga do dyskusji, bo my tu nie dyskutujemy co lepiej robic przy prowadzic biznes czy zakladac lokaty.
   Wypowiedzi dotycza raczej w wiekszosci bezpiecznych form lokowania, jakimi sa lokaty oprocentowane wlasnie na niskie stawki, bo "taki mamy klimat", jak mawiala byla "minister".

   Usuń
  5. Nie widzę sensu wdawania się w dalszą dyskusję nt. nano-ekonomii. Szkoda mi czasu na tak mizerne tematy. Życzę powodzenia w ciułaniu promili procentowych. EOT

   Usuń
 5. co z tą ważnością wniosku ktoś się orientuje ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z innego banku lokata musi być zasilona najpóźniej ostatnią sesją przychodzącą w IB (czyli załapać się na tą o 17:30) A w samej Idei pewnie do końca dnia wniosku - bo wszystko powinno być w czasie rzeczywistym, ale nie wiem czy graniczną nie jest godz. 22-ga. Nie mam u nich konta to nie potrafię odpowiedzieć jak w takim przypadku.

   Usuń
 6. Obie lokaty zniknęły już z oferty Idei.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zostało samo dziadostwo, bo jak inaczej nazwać to co proponuje IB?! O Getinie szkoda się wypowiadać bo z tym 2,1% totalny marazm, to samo zrobiło się z BGŻ Optimą.... to co sobą reprezentują PKO BP, Alior, ING, BNP Paribas to już szkoda komentować inaczej mówiąc lokaty zaorano...

   Usuń
  2. A więc dalej panuje reguła wycofania lokat przed nowym miesiącem, by nie było ich w rankingu...

   Usuń
  3. A na ile była ta KoŃkurencyjna (okres, procent)? Bo faktycznie nic nie widzę ciekawego.

   Usuń
  4. jasne.. ideabank przejmuje się rankingiem blogera.. polcan - zejdź na ziemię..

   Usuń
 7. Zastanawiam się co z lokatami już założonymi. Jeśli założę lokatę teraz na rok, a przejęcie lub fuzja nastąpi za pół roku to stracę odsetki z lokaty?

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, jeśli mam otwartą lokatę na 2,75% na 2 lata to w przypadku "pójścia pod młotek" Idei banku stracę odsetki czy nowy bank ma obowiązek przejąć zobowiązania idei banku wobec klientów czy może jeszcze to kwestia, która zostanie uregulowana w momencie fuzji czy przejęcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku sprzedazy, wszystkie umowy sa wazne, wiec zadne parametry i terminy lokaty otwartej na stala stope % nie moga ulec zmianie.

   Usuń
  2. A jeśli lokata zmienna, to też mogą być zapisy, które określają oparcie % na jakimś indeksie, więc tego nowy właściciel też zmienić nie może.

   Usuń
 9. Lokaty 3-m (poprzednie edycje na 2,75) oraz obecna 1-m 2,5% zapadna dokladnie na koniec lutego, stad przed tym okresem spodziewam sie dobrych ofert, tak aby IB zabezpieczyla sie przed masowym odplywem z koncem lutego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie. Pod koniec grudnia b.dużo lokat się kończyło, a dali tylko 2,4%. Teraz dali 2,5% i niestety z powodu bardzo ograniczonych alternatyw wyglądało to nawet konkurencyjnie :( Więc jeżeli za dobrą ofertę uznamy 2.5%, to może i coś rzucą na przełomie lutego/marca.

   Usuń
  2. Ok, moze nie potrzebuja tyle kasy, ale koniec lutego to zapadalnosc najdluzszych lokat promocyjnych. Z dotychczasowej obserwacji IB zawsze zabezpieczal sie wczesniej i raczej rzadko dopuszczal do odnawiania lokat po najlepszej ofercie, stad cos ciekawego powinno pojawic sie nie pozniej niz polowa lutego.

   Usuń
 10. Jeśli Idea przypuśćmy została by kupiona przez obcego oferenta istnieje obawa,że może wyjść z Polski.Co wtedy dzieje się z depozytami ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie, czekamy na odpowiedź...

   Usuń
  2. Na przejecie banku musi wydac zgode nadzorca w Polsce, stad to nie dziala jak dla zwyklego przedsiebiorstwa. Idea ma polska licencje, a to, ze inwestor jest z jakiegos tam kraju nie ma nic do rzeczy. Widzisz jak kolejne banki sa przejmowane np. BPH, nikt z niczym nie moze sobie "wyjechac", depozyty w Polskich bankach sa gwarantowane przez BFG i tu jest nadzor nad taka instytucja bankowa. Inna rzecza sa relacje bankow, ktore maja "matki" za granica, ale to nie takie rozwazania miales na mysli.

   Usuń
  3. Nie mówię o "wyjechaniu" tylko o legalnym wyjściu banku z Polski.Kupiec przecież może się dogadać z właścicielem p.Czarneckim i z naszym państwem i otrzymać stosowne licencje itp. a pytam bo mam w Idei lokatę 3 letnią pod korek BFG i nie opłaca mi się jej już zrywać.

   Usuń
  4. Myślę,że w ciągu 2-3 miesięcy dojdzie do przejęcia Idei i może mnie znienawidzicie,ale najbardziej byłbym spokojny gdyby kupiło ten bank PKO BP.Całe życie mam w nim konta,kredyty,obligacje i kiedyś lokaty i jeszcze nie miałem z nim żadnego kłopotu.A jak go przejmie jakieś konsorcjum,holding czy inny fundusz z zagranicy to będzie straszna lipa.

   Usuń
 11. Oprócz dobrych lokat Idea ma też dobry ROR. Są darmowe bankomaty, karta bez opłat, dwa natychmiastowe przelewy w miesiącu... Obawiam się, że po przejęciu to się zmieni i znów trzeba będzie szukać czegoś nowego, gdzie jest bezwarunkowy brak podstawowych opłat. Szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bank po prostu musi mieć kłopoty. Być może nadzór bankowy uznał, że nie będzie się godził na ryzyko upadłości i zażądał dokapitalizowania poprzez przejęcie.

   Usuń
  2. Idea nie ma żadnych kłopotów, wręcz przeciwnie, jest dojną krową dla Getina. To on ma kolosalne kłopoty, jeden z najbardziej umoczonych we franki. Czarnecki rozważa sprzedaż, bo tym chciałby uratować jego zielone oczko w głowie. W zasadzie chciałby sprzedać Getina, ale nikt oczywiście z tym kamieniem u szyi nie kupi. Więc próbuje co się da. Moim zdaniem Getin jest stracony, bo nawet jak wyjdzie na prostą, to opinia na jaka wiele lat sobie "zapracował" nie pozwoli mu rozwinąć skrzydeł. Muszą zmienić się pokolenia, by zapomnieć. Co innego Idea, ten bank ma przyszłość, jego nie trzeba reklamować, a i tak ludzie do niego lgną.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...