wtorek, 3 stycznia 2017

Kolejne 3,00% na lokatach u jasnociemnych czyli niepokojące testy neoBanku


Wygląda na to, że pałeczkę po atrakcyjnych lokatach Idea banku przejmie neoBank. Niebiescy wbrew oczekiwaniom nie zaoferowali w grudniu żadnej trójki z przodu, za to jasno-ciemni zaproponowali trójkę i to w kilku wariantach.

neoBank także wybrał tonację niebieską, w nazwie i na stronie używają jednak dwóch kolorów: człon neo jest w jasnym kolorze, zaś drugi człon Bank w ciemnoniebieskim. Dla rozróżnienia rywalizujących ze sobą banków o depozyty będę go nazywał jasno-ciemnym.

Hitem w okresie świąteczno-noworocznym okazała się lokata neoZYSK, która wbrew pozorom nie zniknęła tak szybko z oferty i była obecna nawet kilka dni. Podobnie było zresztą z lokatą noworoczną. Od nowego roku wszystko jednak uległo zmianie.


 
Jasnociemni przejmują pałeczkę po IB


To że lokata kwartalna na 3,00% zniknie w miarę szybko z oferty było wiadomo z góry. Podobnie było wszak w październiku, a tego typu sztuczki znamy już przecież doskonale z zagrywek Idea banku, który na dodatek stosuje testy z różnymi okresami trwania lokaty.

Teraz podobne zagrywki zaczyna stosować neoBank. Jeszcze nie ma tutaj lokaty na 45 dni czy różnych kombinacji z lokatami typu Do końca miesiąca z malejącą ilością dni. Nic dziwnego, wszak neoBank dopiero zaczynają testy na klientach.

Zamiast 3M dziś jest 1M

Obecnie lokaty kwartalne zamieniono na jednomiesięczne, które tutaj określa się mianem odpowiednio 3M lub 1M. Mamy zatem sztandarową energoLokatę 1M, zarezerwowaną jak zwykle dla nowych oraz neoLokatę Zysk 1M - obie ze stawką 3,00%.

To trochę niepokojące posunięcie. Przy poprzedniej akcji zgarnęli wielu nowych klientów, co zresztą potwierdzacie w komentarzach, więc obecnie testują ile mogą zagarnąć klientów przy ofercie, która szybko się skończy.

Sprawa jest prosta, jeśli teraz zanotują większy przypływ klienteli, a okres ku temu jest bardziej sprzyjający aniżeli świąteczno-noroworoczny, to w przyszłości nie będą musieli oferować popularnych lokat kwartalnych.

W efekcie może dojść do podobnej sytuacji jak w grudniowym wydaniu niebieskich. Lokaty miesięczne szybko się skończyły i w przypadku braku nowej oferty trzeba się było szybko ewakuować zrywając odnowione 0,05% tak szybko jak to możliwe.

Wolałbym, żeby neoBank dawał rzadziej depozyty kwartalne na 3% niż by testował na klientach jak zaniżać zysk końcowy. Można to przecież robić na dwa sposoby: albo bezpośrednio zniżając oprocentowanie, a poprzednia neoLokata Zysk 3M obecnie oferuje już tylko 2,10%, albo pośrednio czyli skracając czas trwania co właśnie zrobili.

Na domiar złego mamy nieszczęsną blokadę środków. Aby wykonywać przelewy do innego banku, a to rzecz konieczna na wypadek przyszłych gierek z zaniżaniem stawek, trzeba udać się do oddziału celem złożenia wzoru podpisu. 

Jak macie zamiar obejść ten problem, jeśli do najbliższego oddziału macie 100 km z hakiem. Na domiar złego obecny okres jest wybitnie domowy, a mroźna pogoda wcale nie zachęca do eskapad wielkomiejskich.

34 komentarze:

 1. Aby wykonać przelewy do innego banku, trzeba założyć darmowy portfel depozytowy i już. Jeśli trzeba pójść do placówki, to ewentualnie tylko raz. Chyba, że o czymś nie wiem...

  A co do krytyki Neobanku czy Idea Banku, to mnie taka krytyka dziwi. Są to banki, które oferują lokaty na najlepszych warunkach, więc klient nie powinien wybrzydzać. Jak mu się nie podoba, to niech zakłada np. w PKO. Można na to popatrzeć też w ten sposób. Cwaniaki, korzystające z niniejszego bloga mają szansę skorzystać na fajnych lokatach typu 3M na 3%, a ludzie nie tak zachłanni/ambitni, będą ciułali np. na 2%, bo rzadziej korzystają z bloga, bo nie chce im się przelewać kasy, zakładać nowe konta itp. Dzięki temu "ciułacze" utrzymują wyższe zyski "cwaniaków" (do których też należę i chyba większość z czytelników bloga ;-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie krytykuję oferty, bo do niej przyczepić się nie sposób. Zastrzeżenia można mieć jedynie do przejmowania praktyk IB oraz konieczności wizyty w oddziale. Poza tym jest ok, skoro dają amnestię dla byłych klientów.

   Usuń
  2. Nie ma potrzeby składać wzór podpisu z ograniczoną funkcjonalnością konta (Portfela depozytowego). Wystarczy tylko ten jeden numer rachunku tj. rachunek weryfikacyjny.

   Usuń
 2. Marcin – wg mnie możesz robić jeden przelew na zdefiniowany numer konta - tak jak jest to w BGŻ Optima. Bez wizyty w banku ! Nie ma tu blokady środków
  Czy się mylę ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan przecież przelew na rachunek zdefiniowany można zrobić bez wizyty w oddziale

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy dzwoniłem na infolinię, konsultant poinformował mnie, że bez wzoru podpisu nie wykonam żadnego przelewu. Ale jak niejednokrotnie pisałem, konsultanci też się mylą, stąd pytanie dla tych, którzy już to przerobili w praktyce.

   Usuń
  2. Dzwoniłem na infolinie i można robić przelew na jeden rachunek bez podpisywania umowy !

   Usuń
  3. Też zadzwoniłem i tym razem konsultantka potwierdziła to co mówisz. Nie trzeba składać podpisu, w przypadku używania portfela.
   Podpis pozwala przelewać na dowolne konto, na początek wystarczy jednak jedno konto jak w Optimie, a to zupełnie zmienia postać rzeczy.

   Usuń
  4. Pamiętać trzeba tylko, że, w odróżnieniu od Optimy, tutaj nie ma możliwości zmiany konta powiązanego.
   Jeśli więc przelew weryfikacyjny poszedł z np. Idei, to zamknięcie tego rachunku uniemożliwi zwrot kasy przelewem internetowym - konieczna będzie wizyta w oddziale Neo.
   (info od konsultanta)
   MD

   Usuń
 4. mam rachunek techniczny, obecnie nazywany portfelem depozytowym i kilkakrotnie wykonywałem przelewy na zdefiniowany rachunek (podobnie jak w BGŻ OPTIMA). Do placówki NEO mam ok. 10-60 min. (w zależności od korków) jazdy samochodem lub ok. 40 min, jazdy środkami transportu publicznego. Jednak z czystego lenistwa nie chce mi się tam jechać celem złożenia wzoru podpisu, gdyż przy rachunku utrzymywanym jedynie dla ew. depozytów, możliwość wykonywania przelewów zdefiniowanych całkowicie mi wystarcza.
  Zaś co do oprocentowania lokat w danym banku, to nie widzę potrzeby obrażania się na bank, wyłącznie z tego powodu, że miał atrakcyjną ofertę tylko przez określoną ilość dni a później zmienił ofertę na gorszą (z mojego, ciułacza punktu widzenia). To instytucja finansowa i biznesowa, więc kształtuje wysokość oprocentowania depozytów wg. swoich potrzeb i mnie nic do tego, albo z przedstawionych warunków korzystam, albo nie. Dopóki BANK, nie zaniedbuje swoich podstawowych obowiązków, czyli np. nie zwleka (bez uzasadnionych przyczyn) z wykonywaniem zleconych przelewów, to nie widzę przyczyn do denerwowania się, nawet gdyby jutro NEO, obniżył oprocentowanie nowych lokat do 0,1% rocznie. Ja po prostu nie skorzystam z takiej propozycji i nie będę miał do nikogo pretensji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli odebrałeś wpis jako "obrażanie", to widocznie źle coś napisałem. Oferta jest na dziś bezkonkurencyjna i jak zwykle najwięcej zyskują pierwsi, którzy skorzystali z oferty. Tak było od zawsze i to mnie nie dziwi.
   Małe zamieszanie wywołał mój pierwszy konsultant, który jak wynika z waszych komentarzy wprowadził mnie w błąd. Sprawa już jest jednak wyjaśniona. Podpis nie jest wymagany dla portfelu, więc jest całkiem ok.

   Usuń
 5. Zastanawiam się o jakim rachunku technicznym tutaj piszecie. Ja chcąc przed laty /2012/ skorzystać z lokaty dla nowych, założyłam rachunek techniczny i z tego rachunku otwarłam lokatę. Po zakończeniu środki wpłynęły na rachunek techniczny, z którego wykonałam przelew na konto w innym banku - autoryzacja sms. Zakładając teraz lokaty pytałam konsultanta czy mogę w ten sam sposób wykonać przelew, w odpowiedzi usłyszałam że tak. Nie mam żadnego zdefiniowanego rachunku w Neobanku. Mogę przelać na dowolny rachunek w innym banku -koszt 60gr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przy Portfelu depozytowym to koszt 40 gr.

   Usuń
  2. 40 gr przelew plus 20gr za SMS autoryzacyjny, wiec razem 60gr

   Usuń
  3. Na technicznym też 40 gr. plus 20 gr. za autoryzację sms.

   Usuń
 6. wszytko o czym piszecie dotyczy tych co założyli portfele teraz ostatnio. Ja mam Konto techniczne założone bardzo dawno i w panelu wyraźnie pisze KONTO TECHNICZNE, żadnych podpisów nie mszę składać, mogę przelewy robić do dowolnych banków, bo nie mam żadnego powiązanego.Jedynie co płacę to za sms z hasłem, ale tak było u nich zawsze. Potwierdził to wszystko konsultant. Teraz mam pytanie jak robi się przelew w millenium z datą przyszłą? Przelałem dziś do NEO 50K (bo tyle można) i chciałem ustawić drugi przelew na 50K na jutro (przestawiłem datę realizacji na 04,01) i Zong :( po wpisaniu kwoty 50K system pali się na czerwono i nie przepuszcza, twierdząc, że wykorzystałem limit, a ja przecież ten przelew planuje na jutro. Jak to poprawnie zrobi w milenium?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten przelew z datą przyszłą na jutro, powinieneś wykonać wczoraj.

   Usuń
  2. a dzięki za redę, będę wiedział na przyszłość. Niestety albo dziś wytrzymać do północy, albo jutro wcześnie wstać ( a nie chce się bo jestem na urlopie :) )
   x
   @niczyjpan, co to znaczy miel nie chce puścić? Jakie środki Ci zablokowali?
   tu masz sesje
   http://www.banki.pl/neobank.html

   Usuń
  3. Limit odnowi Ci się dzisiaj po północy - czyli już właściwie jutro :) i wtedy możesz dopiero zlecić przelew.

   Usuń
 7. Ktoś wie o której są sesje elixir w neobanku? Ta trzecia?
  O ile millenium odblokuje mi środki, które nie chcą puścić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O 17:40. U mnie pieniądze pokazały się kilka minut po 17:00.

   Usuń
 8. i po 3%, nie zdążyłem :(. Teraz 2,6% na 3M

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy przelew mobilny i na telefon (natychmiastowy przez blik) nie powiększą limitu?

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy mogę przelać środki ze swojego konta np. w Getin Banku na Portfel Depozytowy żony. Czy przelew nie zostanie odrzucony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz przelać - dzisiaj przelewałem z konta żony na moje depozytowe w Neobanku i bez problemu zaksięgowali.

   Usuń
  2. Pytałem o to dziś i odpowiedź jest twierdząca. Na zewnątrz można przelać tylko na jedno konto, natomiast do neo z dowolnego tak jak to jest w przypadku Optimy.

   Usuń
 11. Neobank już wycofał lokatę NeoZyska 1M na 3%. Nie ma jej już na stronie internetowej ale można ją jeszcze dzisiaj założyć na infolinii do końca dnia. Od jutra już nowa stawka. Myślałem, że szlag mnie trafi - o 14:45 wpłynęły mi środki na rachunek w Neobanu - biorę telefon żeby zadzwonić i założyć lokatę i przy okazji odświeżam stronę neobanku i lokata 1M na 3% mi znika z oferty. Na szczęście zachowali się w porządku i mam lokatę na 3 %.

  OdpowiedzUsuń
 12. To chyba lekka paranoja z tym Neo, bo w IB jak się zlozy wniosek to jest termin na jego oplacenie. W Neo z tego co czytam, to oferty zmieniają się co pare godzi, to jest jak gonienie króliczka, albo to nowy sport wymyslil ten bank. Nie jestem jego klientem jak do tej pory, ale jak czytam powyższe wypowiedzi, to nie mam ochoty na przelewanie tam kasy, bo nie wiem na co przelewam i czy oferta, która oglądam na raz nie zniknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja z ostatniej chwili: lokata1M na 3% w neo, która wczoraj zniknęła z banku będzie dostępna do 11 stycznia dla wszystkich klientów, którzy złożyli wniosek wczoraj do godziny 14:30

   Usuń
  2. Polcan - jak składa się ten wniosek (mam rachunek techniczny w Neo): poprzez zalogowanie w bankowości internetowej Neo, czy bez logowania na stronie banku?

   Usuń
  3. U mnie w systemie była dziś 3m na 3% (wcześniej nie zdążyłam założyć, grosz doszedł 2 I). Na głównej www nie było nawet miesięcznej. Założyłam więc z platformy te 3m z głupia frant, wszystko się zaksięgowało. W dodatku przyszedł sms, że lokaty energo3M na 3% można zakładać do 10 I.

   Usuń
 13. Założyłem 3mce na 3%. Miałem taką w systemie. Mam też na miesiąc, ale dopiero jutro mógłbym jeszcze coś przelać...
  Mam nadzieję że jeszcze jakaś godziwa się pojawi.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w systemie w neo lokatę na 3% na 3 miesiące, a sms-em dostałam wiadomość, że mogę ją założyć do 10 stycznia.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...