środa, 26 kwietnia 2017

Obniżka stawki na koncie w BGŻOptima


Na rynku bankowym od lat dwa konta oszczędnościowe liczą się najbardziej: w Millennium i w BGŻOptima. Do niedawna oba konta szły łeb w łeb na równych stawkach, jednak od pewnego czasu to Millennium oferuje lepsze oprocentowanie.

W niedzielę dowiedzieliśmy się, że Millennium wbrew powszechnym spadkom utrzymał 2,50% na swoim koncie. Dawało to nadzieje, że podobnie będzie u odwiecznego rywala. Okazuje się jednak, że BGŻ to nie to samo co BNP i nowy właściciel Optimy widzi rywalizację inaczej.

2,20% ale dla salda wyzerowanego 7 kwietnia 2017

Mamy bowiem obniżkę, co prawda niewielką bo o '0,10%', ale jednak obniżkę. Tym razem nie trzeba było czekać na nową stawkę jak poprzednio, kiedy przez kilka dni mieliśmy standardowe 1,50% i w niepewności oczekiwaliśmy jaki ruch bank zrobi na promocyjnej stawce.

Teraz wiadomo wszystko od razu. Promocja potrwa przez równo 3 miesiące i zakończy się 26 lipca 2017. Jak zwykle można tu wpakować maksymalnie 150.000 zł. Niestety dotyczy to nadwyżki salda, który kolejny raz nie pokrywa się z początkiem dnia promocji.

To sprytny acz wredny ruch ze strony banku w stosunku do stałych klientów, którzy czyszczą konto tu przed końcem gwarantowanej stawki. Powód jest oczywisty, dla banku liczą się tylko nowe środki i tylko takowe będą oprocentowane na wyższej stawce.

Tym razem bank nowe środki ustawił na... ho, ho 7 kwietnia 2017 czyli na 19 dni przed startem promocji. Innymi słowy kto wycofał środki do 6 kwietnia 2017 nie musi się obawiać, będzie miał średnio ciekawe 2,20% zaś kto przelał środki od piątku 7 kwietnia, ten dostanie zaledwie 1,50%.

Z czystej ciekawości sprawdziłem w swojej historii jak wyglądało czyszczenie salda, robiłem to bowiem pakietami. Zacząłem czyszczenie codziennie od 5 kwietnia, ale i tak większość środków została ewakuowana od następnego tygodnia czyli 10 kwietnia.

A więc podaruję sobie obecną promocję, bowiem nie opłaca się w żadnym przypadku korzystać z obecnej. Większa część z dostępnej puli 150k byłaby w moim przypadku oprocentowana na 1,50% a to już zupełnie nie wchodzi w rachubę.

Sprawdźcie swoją historię salda, by nie być niemile zaskoczonym kiepską stawką. Odkąd BGŻ zostało przejęte przez Paribasa nie jest już tutaj tak wesoło.

13 komentarzy:

 1. Poważnie zastanawiam się nad zamknięciem konta w Optimie. Czy ktoś wie, jak długa musi być odsiadka, żeby zostać Nowym Klientem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Równe 12 miesięcy. Wróciłem tutaj niedawno bo pod koniec 2016.
   Optima jako jeden z nielicznych banków pozwala na informowanie klienta telefonicznie, od kiedy może wrócić. Testowałem na infolinii dwukrotnie i otrzymałem zbieżne informacje, co dobrze o nich świadczy.
   W innych bankach to nie jest możliwe.

   Usuń
 2. Ja wycofałem wszystko 22 marca, bo akurat założyłem rachunek i lokaty w Toyocie. Więc czasami w przypadku zastoju będę się ratował Optimą. 2,2% na doraźne przetrzymywanie może być.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niech sp... z badaniem salda na 7 kwietnia 2017 kozaki.
  Zamykam dwa konta u nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawidłowo. Obecnie dobre fundusze pieniężne w TFI dają ponad 3% w skali roku, przy równie nieograniczonym dostępie do środków jak na koncie Optimy.
   Ja poprzez Supermarket Funduszy Inwestycyjnych w mBanku zapewniający operacje kupna i sprzedaży bez prowizji, siedzę tam już od początku roku i stawki rzędu 2,2% (przy podobnej inflacji), nie rajcują mnie.

   Usuń
  2. Fundusze niczego nie gwarantuje, a te inwestujace nawet w bezpieczne obligacje czy bony skarbowe tez moga tracic w przypadku spadku rentownosci (ceny obligacji spadaja). TFI im wiecej oferuja tym wieksze ryzyko ze soba niosa. Jezeli mialyby byc bezpiecze i miec wieksza rentownosc niz lokaty, to musza niesc wieksze ryzyko. Powoli bedziemy wchodzic w okres wyzszych stop procentowych, to sie dzieje juz w USA a w 2018 nastapi i w PL, stad posiadacze dlugoterminowych obligacji staloprocentowych poniosa straty, tym samym fundusze lokujace w obligacje tez zaczna tracic.

   Usuń
 4. A Idea znów się wygłupia z tym zającem na 2,25%. Przecież już dawno po Wielkanocy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako "przechowalnia" miedzy lepszymi lokatami w innych bankach jest OK, bo mozna szybko wycofac srodki w przypadku pojawienia sie ciekawej lokaty u konkurencji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że "zabolała" Optimę ewakuacja od 10.04 kasy do NestBanku na lokatę na 2,6% !
  Pewnie dlatego ustawili datę na piątek 07.04. aby odegrać się na nas !
  Awaryjnie dla kwot >100k zostanie KO w millenium z oprocentowaniem 1,7%, chociaż ewakuacja większej kasy z millenium wymaga czasu ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślisz, ze kierują nimi takie niskie uczucia jak chęć odegrania się? Myślałem, że u nich priorytetem jest tylko mamona :-)))))))))))

   Usuń
  2. Jest pewna zależność i to chyba nie przypadek - zmienili do tej pory stosowane reguły odnośnie karencji + 10.04 na pewno wiele osób założyło lokaty na 2,6% w NB i wyczyściły u nich konta.
   Gdyby karencja była jak dotychczas to spokojnie byśmy się łapali na nowy promocyjny okres

   Usuń
 7. Z innej beczki:
  Pojawił się kiedyś na tym blogu artykuł o naganiaczach z Xbulls
  (http://polakcandwa.blogspot.com/2016/08/xbulls-zaoz-konto-bez-wzgledu-na-to-co.html)
  Czy Globtrex.com to ten sam rodzaj naciągaczy?
  Macie jakieś doświadczenia z współpracy z nimi?
  Pytam, ponieważ od wielu miesięcy systematycznie usiłują namówić mnie na jakąś rewelacyjną inwestycję. Właśnie przed chwilą miałem 2 telefony w odstępie 10 min z ofertą dotyczącą Orlena (przewidywany zysk prawie 10% :).
  Facet nawijał jak katarynka mimo, że dawałem do zrozumienia, że nie jestem zainteresowany.
  Z tego potoku słów udało mi się jedynie zrozumieć, że inwestycja miałaby polegać na kupnie przeze mnie akcji(?) i sprzedaży ich zgodnie z rekomendacją Globtrexa (lub wcześniej w/g mojego uznania). Prowizja dla Globtrexa miała wynosić 0,3% od zysku - nie było mowy o jakichkolwiek opłatach w przypadku ewentualnej straty.
  Polcan, znasz ten wynalazek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaledwie od kilku miesięcy mam z nimi spokój. Nękali mnie po kilka razy w tygodniu przez ponad pół roku i nie było sposobu aby się odp..li.
   Za każdym razem dzwonili z innego numeru telefonu, jedyne co było charakterystyczne to straszny jazgot w tle. Odbierałem telefon (oni tego nie widzieli) czekałem zawsze kilka sekund i jak było słychać inne rozmowy od razu się rozłączałem !
   Szczerze to nawet przekleństwa z mojej strony poleciały ... i dopiero dali spokój.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...