piątek, 21 kwietnia 2017

Zupełnie nieoczekiwane cięcie na lokatach


Wczoraj pisałem o obniżce bardzo ważnej lokaty w Toyota bank. Bardzo ważnej ze względu na fakt, że lokata Plan Depozytowy był wyznacznikiem stawki 2,50% dostępnej od zaraz dla każdego.

Dzięki temu, gdy Idea bank próbował skusić nas na jakieś lokatowe ochłapy sugerując, że jest to promocja, można było wskazać na Toyotę. Po co sprężać się na lokatę, której gwarancji założenia nie mamy, bowiem u niebieskich nie znamy godziny ani minuty dostępności lokaty.

Od tego tygodnia na Planie Depozytowym obowiązuje nowa stawka równa zajęczym podskokom czyli 2,25%. Jak się okazuje, jest jeszcze gorzej, bowiem jednocześnie obniżki zaserwowano tam, gdzie tego najmniej się można było spodziewać.


To że Toyota bank obniży stawkę było do przewidzenia i mógłbym nawet obstawić w zakładzie. Toyota bank dała uczestnikom promocji Duet Lokat termin 15 kwietnia, co sugerowało, że po tej dacie stawka ulegnie zmianie. Nawet obniżka była przewidywalna, bowiem 0,25pp to najczęstszy zjazd w dół.

Pozornie bez zmian...

Za to zupełną niespodzianką jest zmiana stawek oraz ograniczeń kwotowych w nowym Inbank. Bank ten zadebiutował niedawno na rynku i debiut nie spełnił naszych oczekiwań, wielu z Was nazwało go nawet rozczarowaniem roku.

Estończycy mogli namieszać, bo jako nowy bank potrzebuje gotówki na rozwój. I zdobył ją szybciej niż się spodziewał. Klientów nie odstraszył brak BFG i hurtowo założyli tutaj lokaty na tyle sowite, że bank dokonał podwójnej obniżki.

Tego się nie spodziewałem, że w chwilę po debiucie będą takie cięcia

Po pierwsze obniżono stawkę i to o wiele drastyczniej aniżeli zrobił to Toyota bank. Tutaj półroczna lokata oferuje już tylko 2,00% czyli o 0,40pp mniej aniżeli na start. Dziwi to tym bardziej, że w tym samym czasie w Toyocie było cały czas 2,50%.  

O wiele bardziej warto założyć lokatę w Toyota nawet po obniżce

Gdybyście spróbowali zbadać jak wygląda tutaj lokata roczna spotka nas kolejne rozczarowanie. Tutaj także obniżono stawkę o 0,40% i obecnie wynosi zaledwie 2,20%. To mniej aniżeli oferuje Toyota, gdzie zdecydowanie bardziej opłaci się założyć lokatę.

Po drugie dziwiła nas ograniczenie kwotowe w nowym banku. Można było na formularzu wpisać maksymalnie 50.000 zł, wpisanie wyższej kwoty powodowało wyświetlenie komunikatu o błędzie.
 
Na dodatek mamy obniżenie o 30k co do kwoty maksymalnej


Teraz jest podobnie w przypadku wpisania kwoty większej od 20.000 zł o widzimy na powyższym screenie. System wymusi od nas wpisanie kwoty z przedziału 5.000 - 20.000 zł. Jak widać bank jest zapchany kasą.

Lokaty na dłuższy termin pozostawiono bez zmian. Lokaty 2 i 3 letnie nie są chętnie wybierane, sam zresztą nigdy takiej lokaty nie posiadałem. Nic zatem dziwnego, że tutaj pozostało tak jak było w chwili debiutu.

Wniosek z tego prosty, że nawet w estońskim Inbanku nie ma już co liczyć na zmianę stawek w drugą stronę. I póki co nic nie wskazuje na to, by 2,50% pojawiło się jeszcze w ofercie...

29 komentarzy:

 1. Dzwonił do mnie wczoraj jakiś facet i namawiał nachalnie na założenie konta na platformie globtrex.com
  chciał abym przez telefon wykonywał jego polecenia i założył konto na platformie krok po kroku wykonując jego polecenia.Co sądzisz o tym Polcan?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem identyczną sytuację w ubiegłe lato i opisałem to szczegółowo w poniższym artykule:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2016/08/xbulls-zaoz-konto-bez-wzgledu-na-to-co.html

   Komentarze do artykułu dobitnie podsumowują temat. Chyba nie dałeś się na to nabrać.

   Usuń
 2. Poniżej 2,50% jest to realna strata wartości pieniędzy.
  Czyli oprocentowanie jest ujemne.

  OdpowiedzUsuń
 3. - U gangsterów 2,1% dla obecnych klientów.
  - Optima wysyła sms z szumnie proponowaną 2,2%.
  - Idealni dołożyli lokatę na 60(!) miesięcy na 2.8% !!

  OdpowiedzUsuń
 4. ...toż to już dno - dna i kilo mułu :( Ciekawe co tym razem zaoferują na swoich KO - Millennium i Optima? O tym pierwszym dowiemy się już pojutrze, a w Optimie jakoś w połowie przyszłego tygodnia. Ci drudzy pewnie dadzą stawkę ze swojej "super oferty" lokaty deklasującej - czyli 2,2%, ale Mille? Robi się naprawdę nieciekawie... :( PS Pamiętajcie ewakuować dziś środki z Mille - bo w sobotę (22 kw.) dzień liczenia salda! (jeśli nic nie zmienią w systemie;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Polcan - to prawda o ewakuacji kasy z KO w Mille ?


  Pamiętajcie ewakuować dziś środki z Mille - bo
  w sobotę (22 kw.) dzień liczenia salda! (jeśli nic nie zmienią w systemie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Ci odpowiem. Przeczytaj to: "Okres obowiązywania oprocentowania promocyjnego wynosi 92 dni i jest liczony od dnia, w którym nastąpi pierwsze przekazanie nowych środków na Konto Oszczędnościowe Profit w okresie Promocji. Promocja trwa od 29 stycznia do 22 kwietnia 2017 r. włącznie"
   Według schematu nowa promocja będzie obowiązywać od 23 kwietnia, a z historii (przynajmniej tak było do tej pory) dzień liczenia salda przypadał na dzień przed nową promocją. Jeśli zrobią tak jak zawsze - dziś trzeba na chwilę (szkoda, że jutro weekend) przenieść środki z Mille.

   Usuń
  2. Gwoli uzupełnienia sugeruje czytać również ... ze zrozumieniem par. 3 pkt.4 Regulaminu Promocji

   Usuń
  3. Anonimowy z 15:05 Jeśli chodzi o regulaminy bankowe znam je lepiej od niektórych pracowników banków (szczególnie tych z infolini) Pisałem do tych osób, które wiedzą o co chodzi i od dawna są w temacie. Sprawa nowych środków na KO w Mille była tu wałkowana wielokrotnie, a mój wpis miał być tylko przypomnieniem dla osób, których sprawa dotyczy i tyle. Mnie akurat dotyczy i parę osób, których wpisy czytałem wcześniej. A jeśli czyjaś promocja na KO kończy się np. za parę dni - to też warto na chwilę wycofać się ze wszystkim z Mille - żeby załapać się na nową promocję i mieć to 0zł na Dzień weryfikacji salda.

   Usuń
  4. Dzięki TomTom. Zupełnie o tym zapomniałem - kiedyś Marcin przypominał o tych sprawach ;)
   Już ewakuuje kasę...

   Usuń
  5. Podsunąłeś mi fajny pomysł Arek. Od przyszłego tygodnia wprowadzę go w życie.

   Usuń
  6. W ostatniej chwili wyczyściłem dwa ko - niestety kosztowało to 15 pln ale warto być przygotowanym na kolejne 92 dni ewentualnej promocji w mille.
   Ciekawe co Marcin wymyśli - może jakiś przypominacz :)

   Usuń
  7. Tom tom mam pytanie jeśli moja promocja kończy się 4 maja to jeśli wycofałem wszystkie środki 21 kwietnia to kiedy mogę przystąpić do nowej promocji?(Mille przedłużyło 2,5% do 24 czerwca) Już jutro? Czy dopiero 5 maja?Z góry dziękuję za odpowiedź

   Usuń
  8. Powiedz mi jedną rzecz. Czy ta promocja kończy Ci się na zwykłym KO? Czy już z tym z dopiskiem Profit? Według regulaminu nie można uczestniczyć jednocześnie w 2 promocjach na KO. Dlatego ja (tak jak i Ty) mając stare KO wycofałem wszystko z Mille, aby w dzień weryfikacji salda mieć równe zero. Teraz czekam do 1 maja, przelewam "nabity" % z KO na ROR i zamykam stare KO. Potem otwieram te nowe Profit i zgodnie z regul. zasilam go już nowymi środkami. Ale Ty musisz to chyba zrobić dopiero po tym 4-tym maja (wykluczenie jednoczesnego uczestnictwa na dwóch KO) I wtedy zasilić to nowe Profit. Tak przynajmniej mi się wydaje, jeśli ktoś wie, proszę mnie poprawić.

   Usuń
  9. Omówiłem ten problem szczegółowo jeszcze raz dziś w artykule o najnowszej promocji. http://moneyafterhours.blogspot.com/2017/04/250-na-koncie-w-millennium-dalej-w.html

   Usuń
 6. Zadzwonili do mnie z Optimy z propozycją lokaty 20.000-100.000 na 3 miesiące na 3%, ale trzeba udać się do siedziby.
  Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem, ale propozycja wydaje się kusząca.
  Umówiłem się na spotkanie w W-wie na Jana Pawła. Czy ktoś z Was był może na takim spotkaniu???
  czyżby zaczynali grilować jak Idea???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcą Ci pocisnąć strukturę, stary numer, także te 3% to raczej nierealne na zwykłej lokacie.

   Usuń
 7. Odwiedziłem ten oddział, założyłem, nawet niespecjalnie długo byłem grilowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ściema jakaś z tą lokata na 3%. Dzwoniłem przed chwilą do kilku oddziałów i nic nie wiedzą. Max jaki mają w oddziałach to 2,3%

   Usuń
  2. Nie ściemniam, sami zadzwonili z taka propozycją, może dlatego że przez jakiś czas trzymałem tam większą kasę i przelałem do Toyoty. Po spotkaniu dam znać co jest grane.

   Usuń
  3. Ja dzwoniłem do trzech oddziałów i nic nie wiedzieli o lokacie na 3%. Mieli tylko na 2,3% i powiązana była chyba z wiborem.
   A czy wyznaczyli ci konkretny oddział i godzinę spotkania - może jest to oferta indywidualna ?

   Usuń
  4. Arek piszesz dzwonisz kombinujesz a dokładnie nie czytasz.Jesteś jak drwal co nie ma czasu piły naostrzyć.Jest napisane jak wół ul Jana Pawła w Warszawie.Jest to jedyny oddział BGŻoptima.Pozdrawiam

   Usuń
  5. Nikt nie pisał, ze lokata jest tylko w jednym miejscu w Polsce ! Szkoda.

   Usuń
  6. Jak obiecałem zdaję relację ze spotkania w Optimie. Grilowania brak, doradca poinformował o ofercie lokata na 3% na 3 miesiące założona. lekko, łatwo i przyjemnie :)

   Usuń
 8. Jak to "nieoczekiwanie cięcie lokat"? To czego wy tu oczekiwaliście, że oprocentowanie w górę pójdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sytuacja normalnieje i powoli wraca do tej sprzed 2008 r., czyli lokaty sa pochodna WIBOR i LIBOR, stad w perspektywie 12-mies oprocentowanie USD przebije to dla PLN. Jak ktos nie lubi trzymac w walucie, to pozostaja obligacje SP np. 4-lata od drugiego roku inf+1,25% co bedzie zdecydowanie lepsze od lokat bankowych. Na biezace wydatki trzeba trzymac na kontach oszczednosciowych, lokaty na krotkie okresy powoli nie maja sensu, gdyz zeszly na poziom dobrych kont oszczednosciowych.

   Usuń
 9. Też dostałem propozycję spotkania w siedzibie Optimy. Jako wabik zaproponowali lokatę do 100k na 3 miesiące na 3%.
  Nie ma ściemy - lokata została założona. Spotkanie było krótkie i miało charakter wyłącznie informacyjny, tzn. powiedzieli o możliwości inwestowania w fundusze i akcje poprzez platformę Optimy. Nie nagabywali.
  Jak dla mnie to warto było.

  OdpowiedzUsuń
 10. A w Millenium dalej 2,5 procent.
  https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/produkty-oszczednosciowe/rachunki-oszczednosciowe/konto-oszczednosciowe-profit

  OdpowiedzUsuń
 11. Rada Polityki Pieniężnej znowu obudzi się z ręką w nocniku przy wysokiej inflacji, której nie będzie w stanie ograniczyć.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...