środa, 10 kwietnia 2019

3,50% na lokacie na nowe środki w Idea bank


Patrząc na komentarze widać wyraźnie, że większość czytelników zainteresowała się najnowszą propozycją Idea banku, mimo iż dotyczy ona dłuższego niż zwykle okresu. Na domiar złego jak sama nazwa wskazuje muszą to być nowe środki.

Informację o tym dostałem nawet od czytelników w smsie. Wniosek z tego prosty, że może warto ją omówić szerzej, chociaż nigdy nie byłem zwolennikiem dłuższych lokat od kwartalnych.

Niestety taka stawka jest tylko dla lokaty rocznej
Tym razem mamy dość nietypowe stawki jak na niebieskich. Słowo do w powyższej reklamie sugeruje, że stawki będą różne w różnych okresach. Obecnie wyglądają one następująco:
 • 3 miesiące: 3,20%
 • 6 miesięcy: 3,40%
 • 12 miesięcy: 3,50%
Mamy więc powrót do starych zasad, według których im dłużej deponujemy środki tym większy zysk można uzyskać. To z pewnością efekt wyjścia z problemów, z jakimi niebiescy borykali się w końcówce ubiegłego roku, gdy mieliśmy tutaj istne szaleństwo na lokatach.

Należy pamiętać, że stawki obowiązują dla nowych środków, a te jak zwykle liczone są na dzień 20 poprzedniego miesiąca, czyli na chwilę obecną na 20 marca 2019. Jak dla mnie jest to warunek zaporowy, bowiem od wielu lat zawsze coś tam mam w Idea bank i środki często wpływają lub wychodzą.

Być może w bieżącym miesiącu po raz pierwszy uda mi się nareszcie wyzerować konto w IB. Ostatnia lokata zawrotna kończy mi się w przyszły wtorek, więc wygląda na to, że 20 kwietnia nareszcie uda się mieć czyste saldo w tym banku. 

Próba przelewu do innego banku w dalszym ciągu nie skutkuje nową ofertą zawrotnej. Dziś robiłem przelew do Millennium i cisza. Nie było żadnej oferty tak jak wczoraj. I jutro, gdy kończy mi się kolejna zawrotna z pewnością będzie podobnie.

KO w Idea bank wciąż w cieniu KO w Getin

Obecne stawki też mnie nie zatrzymają, skoro do końca lipca 3,50% gwarantuje Getin i to na koncie oszczędnościowym. Więc to dużo lepsza opcja. Problem w tym, że od sierpnia na pewno nie będzie już takich stawek u zielonych, a środki i tak będą musiały być ewakuowane, na KO trzeba bowiem też spełniać warunek nowych środków.

Tutaj założysz konto oszczędnościowe w Idea bank na 3,20%

Do tej pory by obejść ten warunek można było przenosić swoje środki od zielonych do niebieskich i z powrotem. Problem w tym, że wkrótce oba banki połączą się w jeden i jedyną opcją pozostaną inne banki, a tam mamy niestety ograniczenia kwotowe...

Na koniec zwolennikom lokat w IB, którzy nie posiadają jeszcze konta w Getin przypomnę, by jak najszybciej zakładali tam konto, o czym pisałem w poniedziałek. To ostatni dzwonek na zgarnięcie za darmo 50 zł na start. Prędzej czy później i tak każdy kto ma cokolwiek w Idea bank zostanie wzięty pod skrzydła Getin.

Na 100% będą to osoby, które założą lokatę roczną na 3,50%. Lepiej więc nie sprzedawać za darmo swojej skóry i zgarnąć sobie trochę kasy przed połączeniem obu banków.

61 komentarzy:

 1. Ja tam biorę 3,5% na rok. Przynajmniej będę miał spokój :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spokój??? Przed chwilą wypłacałem środki z kasy IB na Polnej w Warszawie... nie dość, że tylko jeden kasjer to: internet nie działał, mleka do kawy brakło, a na dodatek jedyna maszynka do liczenia banknotów padła i liczenie na piechotę... Oddział chyba w najbardziej popularnym miejscu ze wszystkich oddziałów IB w całej Polsce, a dziadostwo jak za komuny... W 2016r. dla własnego "spokoju" wrzuciłem w IB kasę na lokaty 24M i w ubiegłym roku odchorowałem nim ją wyciągnąłem. Nigdy więcej na dłużej niż 6M.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polcan a skąd to info że połączą się już w sierpniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałem że połączą się w sierpniu tylko to, że nastąpi to w ciągu 12 miesięcy czyli w okresie na który zamrożą środki osoby, które założą lokatę roczną.

   Usuń
  2. Polcan, ale zgodnie z obowiazujacym prawem takie lokaty mozna zerwac bez utraty odsetek w przeciagu 3miesiecy od powiadomienia o terminie polaczenia

   Usuń
 4. Miałem pod kurek środki w Idea od kilku lat. Ale właśnie usunąłem wszystko. Moja prywatna opinia, że ten bank do fuzji nie dociągnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i bardzo dobrze, jesteśmy ci wdzięczni za to, dlatego mamy dziś 3,5% :) Zapraszam do PKO na 0,5% :)

   Usuń
 5. Więc skąd wniosek że w sierpniu na pewno nie będzie takich stawek w getin ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie ma stawek jakie były na początku marca. Przelałem środki do Getin na 3,50% bowiem spodziewałem się obniżki, która faktycznie nastąpiła i obecnie mamy 3,40%. I moim zdaniem stawka będzie sukcesywnie obniżana nie wiadomo jednak w jakim tempie. Szczerze jednak wątpię, by w sierpniu można było się spodziewać tam 3,50%.

   Usuń
 6. Witam,jeśli 20 kwietnia kończy mi się w Getin Banku Lokata na Nowe Środki VII - 4 edycja (4M) na 3,9 %,a w idei miałem 20 marca środki na koncie,to czy po przerzuceniu środków z Idei przed 20 kwietnia wyzeruje mi się konto tak,abym mógł przelać kasę z Getinu na lokatę i nie obetnie mi kwoty od lokaty,jako starych środków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyzeruje się ale lokatę na nowe środki będziesz mógł założyć dopiero pierwszego maja.

   Usuń
  2. Jeśli miałeś.te środki na koncie w idei 20 marca to możesz założyć lokatę na nowe środki 20 kwietnia ale właśnie wtedy kiedy one będą dalej w idei w momencie zakładania lokaty. Na kolejny dzień możesz je wypłacić bez konsekwencji.

   Usuń
  3. Dzięki za odpowiedź. Czyli jeśli 20 kwietnia konto w Idea będzie puste,a 22 kwietnia przeleję wszystkie środki na to konto,a potem założę jakąś krótką lokatę na przeczekanie,to od 1 maja będę miał "czystą" historię?

   Usuń
  4. Jeżeli 20 kwietnia konto będzie puste to 1 maja wszystkie środki na nim się znajdujące będą nowymi środkami.

   Usuń
 7. Polcan, strasznie mylisz pojecia.
  To nie klienci IB beda wzieci pod skrzydla GNB a na odwrot. Jedynie marka czyli nazwa nowego tworu ma byc przejeta po GNB.
  To zdecydowana roznica.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pierwszy raz zwracacie mi na to uwagę, nie ma to jednak żadnego znaczenia w kontekście tego co mam na myśli. Obojętnie kto kogo przejmie, zostanie jeden twór pod nazwą Getin.
   To co jest ważne, to fakt wykorzystania okazji na zarobek przed połączeniem. Jak klienci GNB będą przyjęci pod skrzydła IB, to nie będzie można zarobić na wejściu do Getina, więc warto zostać nim póki jeszcze można.

   Usuń
 8. "Na koniec zwolennikom lokat w IB, którzy nie posiadają jeszcze konta przypomnę, by jak najszybciej zakładali tam konto. To ostatni dzwonek na zgarnięcie za darmo 50 zł na start."

  W której promocji Idea bank daje 50 zł na start?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie z cytowanego fragmentu można odnieść wrażenie, że chodzi o IB. Poprawiłem tekst tak by nie było wątpliwości, że chodzi o Getin.

   Usuń
 9. Pytanie odnośnie lokaty.
  Saldo na dzięń 20.04 - 20k
  Dopłata 2.05 10k
  Zakładam lokatę na nowe środki na pół roku.
  10.06 kończy mi się lokata czy muszę ją odnowić w Idea Banku, aby saldo się zgadzało czy badane jest saldo tylko przy zakładaniu lokaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "10.06 kończy mi się lokata czy muszę ją odnowić w Idea Banku, aby saldo się zgadzało czy badane jest saldo tylko przy zakładaniu lokaty?"

   Nie musisz. Saldo jest badane tylko przy zakładaniu lokaty. Już następnego dnia, po tzw. przetwarzaniu nocnym - jak procent lokaty na nowe środki będzie się zgadzać, możesz inne środki wycofać.

   Usuń
 10. "Czyli jeśli 20 kwietnia konto w Idea będzie puste,a 22 kwietnia przeleję wszystkie środki na to konto,a potem założę jakąś krótką lokatę na przeczekanie,to od 1 maja będę miał "czystą" historię?"

  Mam podobny dylemat jak Ty - bo mi też kończy się e-lokata w Getinie 20 kwietnia. Problem polega na tym, że 22 kwietnia - to świąteczny poniedziałek i zwykłe przelewy nie będą działać :( Nie uśmiecha mi się trzymanie 3 dni kasy z zakończonej lokaty na nieoprocentowanym rachunku. Express elixir w Getinie - to i koszt i ograniczenie kwotowe bodajże do 10 tys. zł, więc krucho. Mocno zastanawiam się nad wcześniejszym zerwaniem tej lokaty - aby kasę ewakuować w ciągu jednego dnia. Jest ona zrywalna bez konsekwencji, ale tu pytanie do Was. Czy zrywaliście w Getinie tą lokatę i czy wszystko przebiegło bez problemu i prawidłowo naliczyli Wam odsetki? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. " Czy zrywaliście w Getinie tą lokatę i czy wszystko przebiegło bez problemu i prawidłowo naliczyli Wam odsetki?"

   Żadnego problemu nie było. Suma pojawia się troszkę póxniej na koncie niż w IB, ale to nie problem te kilka minut.
   Ktoś tu pisał że zgodnie z prawem przy przenosinach można zerwać bezkarnie lokatę terminową. Myslałem ze odsetki zachowują się tylko przy wyplacie z BFG. 3.5% to dobra oferta, ale trzeba pamiętac że to Idea i jakie były szopki w listopadzie. Nie ma co liczyć na podwyżki oprocentowania lokat wiec iDEA daje dużo. problem w tym czemu daje tak dużo w takim momencie. Może jeszcze jest coś o czym ryneknie wie i jest to zapowiedź dalszych kłopotów za 3-4mc? A czemu lokaty nie wzrosną? Nie tylko przez RPP i stopy procentowe (co obecnie jest chyba drugorzędnym problemem). Podstawowym problemem jest nadpłynność w bankach które zalewane sa tanią gotówką z pińcetplusów. Ta gotówka nie pójdzie tym razem w konsumpcję tylko częściowo bedzie odłożona na konta co powiększy jeszcze problemy banków z jej zagospodarowaniem przy nikłej akcji kredytowej. Do tego niskie stopy dalej będą drenować zyski banków, no jakies nowe podatki, obciążenia banków na BFG itd będa skłaniac banki raczej do obniżek

   Usuń
  2. No właśnie Tom Tom,też mi to chodzi po głowie,3 dni w plecy to już jakiś hajs z tego jest,jest też nadzieja w tym,że inni przy przelewach z Getinu dostają dość dobre oferty KO,to nawet byłaby lepsza opcja,tylko czy to przejdzie? Mnie by zadowoliło te 3,3% na 3 miechy,bo i tak nic lepszego pewnie nie będzie.

   Usuń
  3. "Mnie by zadowoliło te 3,3% na 3 miechy,bo i tak nic lepszego pewnie nie będzie."

   Mnie niby też, ale jak poczeka się do soboty z próbą przelewu i nic nie zaoferują? To będziemy 3 dni w plecy, a w moim przypadku to ok 70zł - trochę szkoda :(

   Usuń
 11. Nastąpiła zmiana - na niekorzyść - regulaminu Lokaty na nowe środki. Do niedawna w przypadku zerwania tej Lokaty przed upływem Okresu Umownego Bank naliczał 100% należnych odsetek za rzeczywisty okres przechowywania środków. Obecnie już tak nie jest - odsetki nie należą się.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzisiaj 3,5 na zawrotnej na 3 m-ce.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzisiaj zawrotna na3,5

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam. Czy ktoś pamięta czy lokatę Hit plus można zerwać zachowując należne odsetki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście.

   Usuń
  2. Można zerwać, zachowując odsetki za rzeczywisty okres deponowania.

   Usuń
 15. Nowość w Getinie - mają swoją ofertę "'zawrotną".
  Wczoraj skończyło mi się promocyjne 3.5% na KO i planowałem przelać kasę do IB. Przelałem 120k z KO na ROR i podczas wysyłania przelewu z ROR do IB (przed potwierdzeniem), pojawiła się oferta 3.3% na 3M do 200k na KO. Wziąłem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadna nowosc. To jest tzw. Lokata Specjalny Procent

   Usuń
  2. Kurcze, a ja dostałem w piątek ofertę 2,9% z getin na lokacie specjalnej

   Usuń
  3. Czytamy uważnie - nie chodzi o lokatę, ale o Konto Oszczednosciowe. W systemie wyswietla sie to jako "Oferta Podwyzszamy Oprocentowanie".

   Usuń
 16. ja dostałam dzisiaj zawrotną na 3,26 %

  OdpowiedzUsuń
 17. Oby oferta otrzymała się do końca kwietnia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MOim zdaniem Ide chce nałapać kasy przed 3 kwartałem. Nie dość, ze połączenie, nie dość że kłopoty banku to jeszcze akurat w tym samym dniu w którym pojawiła się ta oferta Mbank opublikował prognozę inflacji która uwzglęnia gejmczendżer w postaci wzrostu cen wieprzowiny na skutek epidemii w Chinach. prognozowana inflacja w grudniu to 3% a uwzględniając efekt bazy w styczniu to pewnie będzie ze 3.5%, ale nie chcieli ujawnić jaka im wartość wyszła. I to wszystko przy założeniu że ceny prądu nei wzrosną. Także tego tam... Oferta dobra, ale trzeba brać poprawkę że niektóre banki będą może zmuszone dać więcej pod koniec roku.
   MM

   Usuń
  2. Ale do tego czasu moja kasa będzie sobie już od ponad pół roku leżała na 3,5% więc nawet jak gdzieś podniosą oprocentowanie to i tak będę do przodu

   Usuń
 18. Uwaga na zapis: 6.Za Nowe Środki nie uważa się środków pieniężnych zgromadzonych na
  rachunkach Lokat NA NOWE ŚRODKI PLUS oraz HIT PLUS opłaconych między dniem, w którym wyliczane jest Saldo Bazowe a dniem, w którym nastąpił rzeczywisty wpływ środków na rachunek danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI PLUS, dla której wyliczane są Nowe Środki.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ktoś wytłumaczy ten zapis na przykładzie..?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawdopodobnie nowymi środkami nie będzie kasa która trafi po 20 kwietnia (dzień zliczania salda bazowego) i zostaną wpłacone na NŚP I HP a potem 1 maja ktoś zechce je zerwać i przelać na 3.5%/rok. Można za to przez te kilka dni wpłacić na Beztroską. Tak to rozumiem.
   MM

   Usuń
  2. Piękny przykład banksterskiego bełkotu w czystej formie!
   @MM, wydaje mi się, że nie taki jest sens tego zapisu - podany przez Ciebie przykład nie dawałby bankowym cwaniakom żadnej korzyści, bo jeśli ktoś spełniał warunki dla założenia Lokaty na Nw Śr po 20-ym, to będzie też nadal je spełniał po zerwaniu tej nowo założonej lokaty. Wszak saldo bazowe z 20-go nie ulegnie wówczas zmianie.
   Moim zdaniem chodzi o coś innego.
   Przykład:
   Stan na 20.04.: jedna L. Beztroska (lub np. Zawrotna) na 20tys. z terminem zapadalności - 25.04.
   Robimy "manewr wyprzedzający" ;) i 24-go zakładamy L.na NwŚr na kwotę np. 21tys. (lokata zostanie otwarta, jeśli oczywiście nie wypłaciliśmy nic z Idei od 20.03. - zakładamy, że tak jest).
   25-go 04. zabieramy nasze 20tys z zakończonej Zawrotnej/Beztroskiej.
   Teoretycznie saldo bazowe mamy zachowane - mamy nawet więcej, bo 21tys na obecnej L.naNwŚr. Teoretycznie możemy więc otwierać kolejne L.na NwŚr, ALE... moim zdaniem, przed tym właśnie chronią się banksterzy w cytowanym wyżej zapisie.
   Wprowadzenie punktu 6 powoduje, że nasza lokata na 21tys nie jest brana pod uwagę. Została bowiem założona "między dniem, w którym wyliczane jest Saldo Bazowe <20.03.> a dniem, w którym nastąpił rzeczywisty wpływ środków na rachunek danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI PLUS, dla której wyliczane są Nowe Środki".
   Dopiero po 20-ym maja bank "ponownie ujrzy" nasze 21tys i dopiero po tej dacie będziemy mogli zakładać kolejne L.naNwŚr.
   MD

   Usuń
  3. MOżliwe. Dla uniknięcia wszelkich niejasności ja od zawsze wycofuję wszystkie środki 19 dnia miesiąca przed miesiącem w którym chce założyć lokaty na nowe środki. I tak zrobię i teraz
   MM

   Usuń
 20. do 3,50%
  Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS
  nie przetrwa do maja, więc nie ma co analizować. Toż ludzie LC tez potrafią liczyć.
  Na majówkę rzucą lokatę o nazwie "majowa" na 2,9% i to będzie max na maj.

  OdpowiedzUsuń
 21. polcan przydała by się może jakaś podpowiedz albo artykuł na temat połaczenia IDEA z GETIN pod kontem zgromadzonych oszczędności w obu bankach. Bo jesli mam 300 000 w Getin i 300 000 w IDEA Banki zostaną połączone Lokaty będą powiedzmy na 12 miesięcy połączenie będzie w tym roku to oszczędności przekroczą gwarancje BFG. Czy dobrze myślę czy nie? Co Ty na to

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Do tej pory taki problem obowiązywał dla par Idea-Lion's oraz Getin-Noble gdyż wspomniane pary miały łączną gwarancję BFG więc nie warto było w tych parach kwoty powyżej 100 tys. euro.
   Idea i Getin do tej pory miały osobne gwarancje, ale niebawem będzie problem o którym wspominasz.
   Warto może będzie o tym napisać osobny artykuł, na razie mam już zapowiedzi promocji na przyszły tydzień, startujemy już od jutra. Jak zrobi się posucha, to wrócimy do tego tematu.

   Usuń
  2. Przy założeniu, że bedzie fuzja w 2019r. Na razie jej nie ma i jej nie widać. Leszkowe mieszanie na giełdzie papierem. W momencie jak będzie fuzja, zatwierdzona przez KNF, to będzie trzeba ewakuowac z nowego podmiotunnadwyżke nad korkiem BFG.

   Usuń
 22. Ludzie pora zacząć głową myśleć. Mamy plus bank jest to bank prywatny i 4 kwietnia obniżył oprecentowanie lokat. A skod wam Getin i idea da 3.5 na rocznej lokacie?

  OdpowiedzUsuń
 23. Gdzie będziecie lokaty otwierać jak banki pana Czarneckiego znikną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Gdzie będziecie lokaty otwierać jak banki pana Czarneckiego znikną?"

   Będziemy się martwić jak znikną. Na razie korzystamy z dobrodziejstwa ich istnienia ;) PS Czy ktoś z Was w weekend wysyłał kasę z IB do GB? A jeśli tak - to czy była i na jaki % oferta lok. Zawrotnej?

   Usuń
  2. w banu ziemskim, na pewno nie dołożę się do budowy dwóch duck-tower !

   Usuń
  3. Potwierdzam - zawrotna na 3,5% nadal w ofercie. Lokaty zakładałem piątek sobota i niedziela na dwóch kontach. Za każdym razem wyskakiwała propozycja zawrotnej :)

   Usuń
 24. Zawrotna na 3,5 nadal w ofercie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Przy przelewie z Getin do Idea dziś rano oferta na 2,9% na 3 m-ce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dziś dostałem ofertę sms-em ( lokata kończy się 20-tego),że się odnowi na podwyższony procent 2,9 w skali roku na kolejny okres. I nie wiem,co to za "kolejny okres",czy można zerwać bez utraty odsetek,ktoś coś wie o tej ofercie?

   Usuń
 26. Coś mi się wydaje że zawrotnej już dziś nie ma Przy przelewie nic nie wyskakuje

  OdpowiedzUsuń
 27. Niestety u mnie też dziś nie wyskoczyła lokata zawrotna mimo wielu prób do różnych banków. Nie to nie, wypłaciłem wszystkie pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 28. Zawrotna wyskoczyła mi na 3,1% przy przelewie do ING. lecz tylko z 1 konta na drugim posucha. Trudno założę nowe konto a lokata na nowe środki.

  OdpowiedzUsuń
 29. Dzis przy przelewie z Getin do IB oferta lokaty "specjalny procent" znowu na 2,9%.

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy ostatnio też macie problemy z późniejszym księgowaniem przelewów z Getin do Idea?
  Nie sieję paniki, wszystkie przelewy dochodzą w tym samym dniu, tylko znacznie później niż kiedyś i niż wynikałoby to z sesji elixir.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...