piątek, 8 lutego 2013

Czy optymalne oszczędzanie w Optimie jest faktycznie optymalne


Po prawdziwym blamażu jaki Optima dała swoim komunikatem o obniżeniu oprocentowaniu konta do 3,60%, bank ten zaoferował nową usługę, którą ładnie nazwał optymalne oszczędzanie. Mamy zatem zlepek dwóch słów, które miały być kwintesencją Optimy. Pytanie ile w tym optymalnego oszczędzania?

Jak wiadomo zamiast rozbudowywania obiecanej dobrej oferty dla oszczędzających oraz bycia oryginalnym bankiem na polskim rynki, Optima wybrała utarte szlaki którymi podążają inne banki. Zaczęła rozbudowywać ofertę funduszy, a nawet wciskać je do lokat, zaoferowała marne polisolokaty na 4,13% słowem nieco pobłądziła.

A co z najnowszą ofertą? Na pewno wygląda o wiele ciekawiej od czegokolwiek innego co ma w swojej ofercie dziś. Ale czy na pewno?


Program rabatowy trwać będzie do końca lutego. Wiadomo, że luty to miesiąc kojarzony z Walentynkami a więc odrobinę sztucznym świętem dla zakochanych i pseudozakochanych czyli tych, którzy tylko tego dnia są szczególnie zakochani.

Samo święto zakochanych może być miłym dniem, może i wartym kultywowania w końcu miłość ma swój niezaprzeczalny urok i też ma prawo mieć swój dzień. Inna sprawa, że dla sklepów okres przedwalentynkowy to miniaturka okresu przedświątecznego a więc okres wzmożonych zakupów dla tej jedynej i vice versa.

W.KRUK da ci 20% Źródło: bgzoptima

Optima wykorzystuje ową modę na zakupy i oferuje 15% rabatu na zakupy w sklepie internetowym spółki Vistula Groip SA. Dla tych którzy planują takie zakupy może to być atrakcyjna oferta. Oferta najwidoczniej jest skierowana na zatrzymanie starych klientów bowiem do skorzystania z promocji trzeba podać numer klienta aby wygenerować kod rabatowy.

Oferta może i byłaby ciekawa gdyby nie fakt, że kolejny raz można łatwo wykazać, że Optima żeruje na naiwności klienta lub jego lenistwie. Okazuje się bowiem, że sklep W.KRUK oferuje... 20% rabatu o czym poinformowano w aktualnościach z dnia 1 lutego co można zobaczyć tutaj. Oferta Optimy jest dostępna od 4 lutego a więc 3 dni później. Innymi słowy w dniu gdy już wiadomo było o lepszej ofercie rabatowej.

Nie da się ukryć, że Optima początkowo dawała się lubić. I obsługa owszem jest dalej miła, odpowiedzi są jasne klarowne i na temat, widać dbałość o klienta ale mimo tych niewątpliwych pozytywów trudno nie odnieść wrażenia, że zaczyna błądzić.

O obietnicy banku którego domeną ma być oszczędzanie możemy zapomnieć. Cokolwiek jest w ofercie Optimy na rynku znajdziemy w lepszym wydaniu nietrudno o lepsze konta, lepsze lokaty, a nawet lepsze oferty rabatowe dochodzące nawet do 50%. 

Program 'Optymalne Oszczędzanie' to nareszcie pierwszy krok w dobrą stronę. Ale jak widać krok to nieco nieudolny. Gdybym robił zakupy  w sklepie W.KRUK raczej wybrałbym przystąpienie do Klubu dla Przyjaciół W.KRUK by cieszyć się z 20% rabatu, aniżeli trzymać na siłę zbędne konto tylko po to by mieć mniejszy rabat.

Warto dodać, że opisywana oferta do oryginalnych nie należy. W grudniu lokatę wraz z voucherem na 500 zł ważnym w salonach W.KRUK oferował Noble bank o czym pisałem tutaj. Ale mimo braku oryginalności może kolejne kroki będą w tym lepszym kierunku. Optima da się lubić i chociaż z miesiąca na miesiąc pogarsza swój wizerunek jeszcze mam nadzieję, że pokaże coś oryginalnego.

7 komentarzy:

 1. Witam
  Powiem tak jeżeli odpłynie im znaczna gotówka a sporo klientów już to zrobiła to może przejrzą na oczy tyczy się to wszystkich banków .Z moich obserwacji wynika że zawsze są na rynku korzystne oferty dla klientów lokujących swoje ciężko zarobione pieniądze.
  Tak nawiasem kol@polckan mógłbyś przybliżyć temat jakim byłby upadek banku z gwarancją BFG jakie powinnyśmy mieć dokumenty i informacje żebyśmy odzyskali nasze pieniądze z lokat.W dobie zakładania elokat nie posiadam papierowej umowy-wskaż istotne rzeczy
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję że również nie mam papierowej umowy lokaty ale tylko dlatego iż uważam że jest to niepotrzebne ze względu na gwarancję BFG.

   Z drugiej strony zauważ, że w każdej chwili możesz sobie taką papierową umowę sporządzić. Jeżeli np. bawisz się w Ping Ponga na liście lokat pod nazwą lokaty masz przycisk 'Generuj potwierdzenie PDF'. Jeżeli zatem boisz się że coś się stanie z twoimi pieniędzmi to po prostu wygeneruje sobie ów PDF i wydrukuj będziesz miał umowę papierową i podstawę do przedłożenia ich dla BFG.   Usuń
  2. Zawsze też można wydrukować potwierdzenie przelewu, więc dowód wpłaty mamy w razie czego.

   Usuń
 2. Czemu wszyscy wierzą w wirtualne pieniądze a potem dziwią się kiedy nagle ich nie ma? Solidna inwestycja to taka gdzie w zamian za zainwestowane pieniądze mamy coś innego niż kawałek papieru. Złoto, nieruchomości, to rozumiem. Zwykła dywersyfikacja portfela inwestycyjnego też nie jest taka zła ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie ma ich nagle? Bo od 7lat nie widziałem swojej gotówki i zawsze na koncie jest. Mogę ją przelać na kartę iść i kupić iPada więc o co Ci chodzi?

   Usuń
 3. dlaczego nic nie piszesz o 4,8% na koncie oszczędzającym???To b. dobra oferta w BGŻ optima zwłaszcza,że wyciągasz kasę z konta tyle razy ile chcesz i to za free.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ osobiście uważam to za beznadziejną ofertę tym bardziej, że kasę nie wyciągasz gdzie chcesz. Pisałem o tym tutaj:
   http://polakcan.blogspot.com/2013/02/pozegnanie-z-optima-wkrotce-bedzie-juz.html

   To samo masz na Ping Pongu oraz bumerangu - wyciągasz tyle razy z konta swoją kasę ile chcesz oraz dodatkowo gdzie chcesz i to za free a dostajesz w zamian nie marne 4,80% ale godne uwagi 6.50% a to baaaardzo duża różnica.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...