wtorek, 12 lutego 2013

Lokaty do 7,2% w Kasie Wspólnota


Wielu czytelników czeka na kolejne artykuły o SKOKach gdzie oferta lokat w dalszym ciągu jest bardzo dobra. I owszem niejedna Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wciąż utrzymuje lokaty na poziomie powyżej 7% co jest całkowicie niespotykane w żadnym z banków komercyjnych.

Przypomnijmy może omówione Kasy gdzie dziś są lokaty powyżej 7%. Przede wszystkim to legendarny Wołomin gdzie co prawda od ubiegłej soboty anulowano Lokatę z klasą na 8% ale pozostałe lokaty zaczynają się od 7,50%.  W Kasie Polskiej możemy znaleźć lokaty do 7,50% o czym była mowa tutaj.

Czas na prezentację kolejnej Kasy tym razem zwanej Kasa Wspólnota. Tu też niemożliwa bariera 7% została przekroczona. A szczegóły?

Szkoda że zmienne Źródło: kasawspólnota.pl


Oto oferta na dziś
3 miesiące: 5,40% - 5,60%
6 miesięcy: 5,60% - 5,85%
9 miesięcy: 5,80% - 6,05%
12 miesięcy: 6,00% - 6,25%
18 miesięcy: 6,35% - 6,60% 
24 miesięcy: 6,95% - 7,20%

W przeciwieństwie do opisywanej ostatnio Kasy Polskiej rozbieżność jest uwarunkowana nie tylko długoletnim członkostwem ale i aktywnym korzystaniem z jednego z kont IKS i tak:
oprocentowanie + 0,10% - za staż 2 lata
oprocentowanie + 0,15% - za przelewanie wynagrodzenia lub świadczenia na IKS
oprocentowanie + 0,25% - za oba powyższe warunki

Minimalna wymagana kwota na lokatę to zaledwie 300 zł.  należy jednak pamiętać, że w związku z kosztami wejścia warto ulokować większe kwoty by początkowa niekorzyść się zwróciła. Jakie są warunki wstąpienia do opisywanej Kasy? Należy:
 • wpisowe - 1 zł
 • wykupić minimum jeden udział 1 zł (do zwrotu)
 • wniesienia wkładu członkowskiego 1 zł (do zwrotu)
 • roczna składka na SKEF  4 zł
 • wpłacać składki na Indywidualne Konto Spółdzielcze (IKS) – 15 zł miesięcznie
Jak widać koszta są o wiele niższe aniżeli w innych kasach. Cieszy na pewno fakt, że koszta na wejściu maleją ale w dalszym ciągu są to koszta. Nie bez znaczenia są także koszta przelewu. Kogo to interesuje może zajrzeć do pliku Tabela opłat i prowizji dla rachunków dostępnej tutaj.

Inna sprawa jeżeli ktoś ma dostęp do Kasy. Wypłaty w Kasie bywają bezpłatne więc jeżeli ktoś ma taką możliwość może sobie skalkulować opłacalność wstąpienia do kasy. Może się bowiem okazać, że Kasa Wspólnota będzie bardziej opłacalna aniżeli Wołomin gdzie biurokracja oraz zbędne opłaty osiągają gigantyczne rozmiary.

W komentarzach pojawiają się prośby by pisać więcej o Kasach. Jakoś nie mam do nich przekonania. Po pierwsze uciążliwa jest nieustanna kalkulacja kosztów wejścia, wyjścia oraz pobytu. Poza tym opisywana oferta zawiera oprocentowanie zmienne co nie jest bez znaczenia. Dlatego o kasach od czasu do czasu owszem będę pisać ale nie stanie się to tematem głównym.

8 komentarzy:

 1. Szanowny Autorze,
  Po raz kolejny czytam wzmiankę o rzekomych "zbędnych"(w domyśle: niestandardowych)opłatach w SKOK Wołomin - były też obietnice artykułu na ten temat. Może warto by skonkretyzować te zarzuty, bo ja takich opłat nie widzę (poza przelewem po zakończeniu lokaty - ale to akurat nie jest żadna "ukryta" opłata).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już wyjaśniałem w komentarzach wszystko zależy od odzewu ze SKOKu Wolomin. Obietnica odpowiedzi była na piątek 30 stycznia, do dziś nic nie dostałem.

   Zarząd SKOKu nie może dojść do porozumienia co do anulowania dodatkowych opłat. dla zdalnych klientów Problemy nie dotyczą osób, które mogą korzystać z oddziału osobiście. Przy kolejnych artykułach na temat SKOKów już nie będzie o tym wzmianki.

   Usuń
 2. A co w przypadku bankructwa SKOKU , nie są objęte BFG , czy są bezpieczne ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby maja swoj wlasny fundusz zabezpieczajacy, ale wg mnie jest spora roznica pomiedzy tym tworem a BFG. Mowia,ze zaden SKOK nie upadl od 20 lat-to tez nie jest tak pewne,kto ciekaw niech poszuka informacji na ten temat. Chcialbym ufac SKOKom,bo maja dobra oferte,ale nieupublicznianie wynikow audytu niestety nie swiadczy o nich dobrze. Tak wiec,co do tego tematu jestem racej sceptycznie nastawiony.

   Usuń
  2. Nie bardzo rozumiem, dlaczego "nieupublicznianie wyników audytu nie świadczy o nich dobrze". A czy ktokolwiek i kiedykolwiek obiecywał, że wyniki audytu będą upublicznione?

   Usuń
 3. Cieszę się, że trafiłem na ten blog. Może troszkę nieczytelny i reklam od groma, ale o oszczędzaniu zawsze warto czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zadziwia mnie ta naiwna wiara w BFG. Aby odzyskać z tego środki niektórzy czekali z 7 lat. SKOK ma taką samą gwarantowaną kwotę dla depozytów jak banki. Sterowany politycznie KNF nic nie wykrył bo i co miał wykryć, kasy podpadają pod ustawę o rachunkowości i co najmniej raz w roku mają audyt. Audyt KNF się skończył i jego rezultat to uchwała: Komunikat dotyczący uchwały KNF w sprawie ustalenia innych form utrzymywania rezerwy płynnej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych (12-02-2013).PO PROSTU REWELACJA! SKOK nie jest spółką giełdową więc nie ma obowiązku podawania wyników do publicznej wiadomości (oczywiście wyniki są dostępne dla członków przed Walnym Zgromadzeniem, więc jak ktoś jest członkiem i koniecznie chce je zobaczyć może ruszyć cztery litery i sobie sprawdzać).

  Ogólnie rzekłszy śmieszy mnie argument że anonimowy nie może zobaczyć wyników SKOK. Przeciętny obywatel Polski tak jak nie sprawdza żadnych wyników banków ( pewnie i piszący tu anonimowy nie wie kto może wziąć udział w walnym banku i jakie są procedury) tak i nie sprawdza żadnych wyników SKOK - główne dane dotyczące SKOK są oczywiście publicznie dostępne. Większości w zupełności wystarcza informacja że i banki i SKOKi podlegają nadzorowi państwa

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Fx
  Cóż za agitacja, jeszcze nie tak dawno takie same argumenty przedstawiano aby namówić do Amber Gold, tam też była gwarancja nie BFG) i mnóstwo wpisów że wszystko działa i KNF nic nie może zrobić........no i co ?,sam się dałem namówić i owszem udało się raz i drugi za każdym razem z zyskiem, ale do trzech razy sztuka i teraz nie spodziwam sie nawet za 7 lat i nawet nie 7% odzyskania wkładu. Nauczyło mnie to przede wszystkim OSTROŻNOŚĆ

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...