wtorek, 26 lutego 2013

Hierarchia lokat czyli kolejność ich zakładania odgrywa rolę


Niektóre aspekty inwestowania wydają się  na tyle oczywiste, że nawet niegodne wzmianki. Mam na myśli kolejność zakładania lokat. Nie jest to rzecz bez znaczenia w niektórych przypadkach, o czym jak się okazuje nie każdy wie.

Spotkałem ostatnio czytelniczkę bloga, która podziękowała mi za wskazówki i pochwaliła się, że założyła lokatę w SK banku. Zastanawiała się czy SKOK czy SK ale po przeczytaniu ile trzeba się namęczyć przy Kasach zdecydowała się ostatecznie na SK, gdzie założenie lokaty przyszło zupełnie bezproblemowo, mimo iż nie była w oddziale.

Pogratulowałem jej wyboru nie pytając przy okazji którą lokatę wybrała. Ale sama się przyznała, że chodziło o lokatę na 3 miesiące. Tej oprocentowanej na 6,45% jeżeli nie pamiętam dokładnie o którą chodzi. A to ciekawe.

I zarazem dziwne. Babka była nową klientką jak większość z czytelników co jest rzeczą naturalną. Bank ekspresem zdobywa popularność ze względu na swoją bardzo dobrą ofertę. Ale dlaczego nie wybrała internetowej lokaty sezonowej SUPER. za którą dostałaby przecież 6,75%? Ten sam okres trwania a przecież zysk o 0,30 p.p. większy.

Sprawa szybko się wyjaśniła. Chodziło jej o to by nie zakładać konta osobistego, które jest wymagane przy SUPERowej. Niby fakt, ale czy na pewno jest to wystarczający powód?

Kolejny raz SK bank nie nadąża za popytem Źródło: skbank


Zakładając lokatę zwykłą czyli taką która nie wymaga konta i tak przekazujemy bankowi swoje dane osobowe, bank odnotowuje nasze istnienie w swojej bazie danych, sprzedajemy swoją skórę. Więc teoretycznie tym samym stajemy się klientem banku bo korzystamy z jego produktów.

Korzystając z mniej oprocentowanych produktów tracimy zarazem możliwość bycia klientem uprzywilejowanym dla których zarezerwowane są produkty szczególne jak właśnie owa superowa lokata. Lepiej więc założyć ją a po jej zakończeniu po prostu zamknąć konto.

Dotyczy to nie tylko SK banku. Dostałem ostatnio z Meritum sms: Szukasz dobrej lokaty? Tylko teraz 5,05% na 4 m-ce, już od 1.000 zł. Czekamy na Ciebie w placówce Meritum Banku. Przejdź do meritum i zarabiaj.

Pomijam fakt mało atrakcyjnej lokaty i skasowania smsu z marszu. Ważniejsza jest inna sprawa, bo przecież rzecz jest identyczna jak w SK. Lepiej założyć Pierwszą lokatę oferującą 6% do kwoty, która jest dopuszczalna i założyć konto chociażby na 3 miesiące a potem skasować je aniżeli skusić się na reklamowane 5,05% i być odnotowanym w bazie danych.

To samo z Getin online. Co z tego, że jest tam bumerang na 6,50%. Jeżeli nie byłeś klientem lepiej skorzystać najpierw z lokaty na start, która daje 7% a dopiero potem korzystać z dobrodziejstwa bumerangów. Albo po prostu obie lokaty naraz.

Sprawa więc ma wymiar uniwersalny. Dopóki konta są darmowe lub ich użytkowanie jest tańsze aniżeli różnica zysku z lokaty zarezerwowanej dla nowych klientów oraz promocyjnej warto rozważyć założenie konta chociażby na czas trwania wabika. Jest to bowiem rzecz jednorazowa, więc dlaczego nie skorzystać?

Dziś ostatni dzień na złapanie diabła za rogi. Ale przed diabłem warto pokusić się o SUPERową lokatę. W końcu i tak będziemy odnotowani a niebawem będziemy figurować jako starzy klienci o mniejszych przywilejach.

18 komentarzy:

 1. Co do lokaty w SK banku to odpowiedź jest prosta. Nie zakładam konta bo trzeba się pofatygować do oddziału...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Poza tym jak konto przestanie byc darmowe, to trzeba się fatygować ponownie. Nie masz konta? Nie musisz pilnować TOIP. Znajomy ma konto w mbanku i miał kartę. Od paru miesięcy z tego nie korzystał i dopiero jak mu powiedziałem, że mbank wprowadził opłaty za kartę, to sie zalogował. Okazało się, że był prawie 40zł w plecy.
   Dla 3-miesięcznej lokaty różnica 0.3% daje nieco ponad 6zł netto dla każdych 10k. Moim zdaniem nie warto się fatygować ani wystawiac na ryzyko dla takich pieniędzy.

   Usuń
 2. Autor artykulu nie zwrocil uwagi na niedogodnosc zwiazana z koniecznoscia odwiedzenia oddzialu w celu zalozenia konta. Zrobilem podobnie jak bohaterka wpisu. Nie z obawy o dane osobowe, ale z checi unikniecia koniecznosci odwiedzania banku. Nie tylko lokata, ale tez czas to pieniadz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł dotyczy nie tylko SK bank ale WSZYSTKICH banków, które mają lokaty wabiki.

   Usuń
 3. Te wasze lokaty w tym SK Banku wszystkie mają zmienne oprocentowanie. Więc są o dupkę roztrzaś. Jedynie ta elokata 3m zakladana po zalogowaniu na ROR ma stałe i jest na 6,75. Pozostałe będą się zmieniać w czasie umowy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale wygodniccy jesteście,aż żal czytać :/ możliwość założenia konta w SK Banku przez internet będzie za dwa miesiące, więc sobie poczekacie a lokaty do tego czasu spadną, ja odwiedziłem bank w sobotę i po kłopocie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to niesprawiedliwa ocena - SK Bank z tego co pamiętam ma oddziały jedynie na Mazowszu i ostatnio pierwszy na Śląsku. Jeśli ktoś mieszka np. na Pomorzu i nie chce iść do oddziału SK Banku, to stoi za tym raczej odległość, a nie wygodnictwo...

   Usuń
  2. Miałem na myśli oczywiście mieszkańców Warszawy i okolic, gdybym mieszkał na Pomorzu to zdecydowanie bym sobie odpuścił SK Bank

   Usuń
 5. Jest mozliwosc zalozenia i aktywowania konta tego samego dnia?

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy wybranie z banków 1,5tys premii a więc zakładanie a potem zamykanie kont nie podchodzi pod działalność gospodarczą lub prozaiczną DG?

  OdpowiedzUsuń
 7. No to się spózniłem. Moje dane już są w SK bo założyłem elokatę 3m-ce 6.45% ale wydaje mi się że bank nie jest chyba tak restrykcyjny jeśli chciałbym teraz otworzyć "po raz Pierwszy" konto i do niego dołączyć lokatę 6.75% może trzeba zadzwonić i się dowiedzieć? Ja w tej chwili jestem za granicą ale jak wrócę to nie omieszkam podrażyć ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak jest.
  Niestety konieczność udania się do oddziału powoduje, że inne super lokaty SK banku są niedostępne dla większości polskich Klientów. Tym samym tylko eLokata24 może liczyć na uwzględnianie jej jako produkt ugólnodostępny. Czekamy aż konto osobiste będzie można założyć w SK bank całkowicie online. Były już kiedyś takie zapowiedzi, ale...

  OdpowiedzUsuń
 9. Sam takową w sk (6,45%) założyłem i to świadomie. Czytam ten blog więc takie drobiazgi mi nie umkną. A nie bawiłem się w konto bynajmniej nie z obawy o jakieś rejestracje, dane osobowe itp. Po prostu miałem dość czekania na założenie (po 10-dniowych katorgach z zakładaniem ping-pingowego konta idealnego w idei) kolejnego ROR-u/rachunku(?) - o ile w ogóle "zdalne" założenie tego konta jest możliwe. Bo jechać na Mazowsze to ja mogę na wycieczkę a nie po lokatę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 10-dniowych katorg nie ma. Wczoraj byłem w oddziale (niedaleko metra centrum). 15 minut i konto założone. Następnego dnia były dane dostępowe do konta online. Ponoć 2. etap może potrwać do 5 dni. Można też te dane dostać listem.
   O dziwo nie trzeba brać karty płatniczej (plan internetowy)

   Usuń
 10. Witam,
  Mam pytanie, chciałbym się dowiedzieć od osoby, która założyła lokatę w SK Bank z oprocentowaniem zmiennym i lokata się zakończyła. Jak wyszło ostatecznie z oprocentowaniem, czy było takie atrakcyjne, czy może w trakcie trwania lokaty bank obniżył procent ?

  OdpowiedzUsuń
 11. No i stało się...3-miesięczna elokata SK 6.45% dziś nagle zniknęła...ale aż dziwne, ze nie obniżyli oprocentowania od 27.02 jak w innych lokatach...widocznie planowali zakończyć już ją od jakiegoś czasu...szkoda tylko, że taka informacja się nie pojawiła wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 12. lokata znikneła ody kasa nie znikneła

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak do tej pory nie znika. W czwartek wrócił do mnie kapitał i odsetki z założonej w grudniu trzymiesięcznej eLokaty.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...