czwartek, 7 lutego 2013

Złota lokata dla zdesperowanych


No i doczekaliśmy się kolejnej czwartej już z rzędu obniżki stóp o kolejne 0,25 p.p.. W sumie zatem w ciągu 4 miesięcy stopy spadły o cały jeden punkt procentowy. W efekcie jest podstawa do tego by standard bloga obniżyć do 5%. A według RPP to nie koniec obniżek!
 
Robi się niewesoło. Zdesperowani ludzie zachowują się różnie ale to co ich łączy to niekonwencjonalne zagrania i nietypowe decyzje. Obecna skala zmian na rynku lokat ma prawo załamać niejednego fana oszczędzania, bowiem niektóre banki najwyraźniej zaczynają stroić sobie żarty z klientów wykorzystując obecne spadki jako wymówkę do horrendalnych spadków. 

Wróćmy jednak do zdesperowanego Kowalskiego, który może osiwieć z rozpaczy. Część ludzi pewnie zacznie grać w toto lotka. A część zamiast totka wybierze zakładanie lokat loteryjnych o których pisałem w ubiegłe wakacje. Skoro oprocentowanie robi się powoli nieciekawe to może lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym i zarobić na dobrej lokacie oraz dodatkowo wygrać nagrodę?


Na chwilę wrócimy do Ciechanowa, którego ofertę omawiałem w poniedziałek. Mamy tutaj jeszcze lokatę złotą na w miarę przyzwoite 5,60%. Pytanie czy czasem nie jest to tombak wiadomo bowiem, że nie wszytko złoto co się świeci. 

Dla zdesperowanych Źródło: pbsciechanów


Lokata złota to lokata kwartalna na która minimalny zapis to 5.000 zł. Jak widać oferuje tyle samo ile omawiana wczoraj lokata idealna plus. Co prawda jest ona teoretycznie mniej atrakcyjna jest to bowiem oprocentowanie zmienne ale uprawnia ona do udziału w loterii promocyjnej w której łączna pula nagród to 457 742 zł.

Warto sobie zatem zadać pytanie - może zamiast dawać zarabiać jakiemuś towarzystwu ubezpieczeniowemu, które za pośrednictwem Idea banku wciska klientom lokatę daleką od ideału lepiej będzie jeśli założymy mniej więcej taką samą lokatę a dodatkowo będziemy mogli wygrać np samochód?

Patrząc na nagrody mamy do wygrania 
 • Samochód osobowy marki FORD C-max
 • 5 samochodów osobowych marki FORD FIESTA
 • 2 samochody osobowe marki SKODA CITIGO AMBITION
 • 10 Motorowerów KYMCO
No dobrze ale trzeba zadać sobie pytanie czy na pewno istnieje święty mikołaj w postaci banku, nawet spółdzielczego,  który będzie rozdawać Fordy, Skody oraz motorowery za założenia lokaty? Jeżeli tak to po co bawić się w Optimy, które dziś dają 4,80% czy Meritum gdzie dostaniemy 5% jeżeli tutaj dostaniemy 5,60% + może jakiś dobry samochód?

Nie jest tak różowo. Po pierwsze warunkiem przystąpienia do loterii jest zgłoszenie do dnia 31 marca 2013 oraz utrzymanie lokaty co najmniej do dnia 1 grudnia. Innymi słowy mimo, że jest to lokata kwartalna i nawet jeślibyśmy ją założyli najpóźniej jak się da wówczas lokata się skończy w czerwcu.

Raczej na pewno oprocentowanie tej lokaty spadnie to raz, a dwa będziemy zmuszeni do przedłużania lokaty przez dodatkowe 5 miesięcy. A wszystko to tylko po to by... wziąć udział w loterii gdzie prawdopodobieństwo wygranej jest bardzo małe.

Nie ma co ukrywać ten jeden warunek czyni tę lokatą mało opłacalną. Jest bowiem duże prawdopodobieństwo, że nie tylko oprocentowanie spadnie, a jak widzieliśmy przedwczoraj spadki są tutaj niemałe, ale dodatkowo będziemy zmuszeni do odnawiania mało atrakcyjnej lokaty tylko po to by dowiedzieć się, że nic nie wygraliśmy.

W efekcie w grudniu kiedy zostaną ogłoszeni zwycięzcy loterii, możemy stwierdzić, że strata wirtualna jest na tyle duża, że mimo wszystko warto stosować zasady optymalizacji opisane we wczorajszym artykule.

8 komentarzy:

 1. Chyba nie da się założyć tej lokaty "on-line". Musiałbym jechać do nich ponad 200 km więc odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie spadki stóp zostaną wstrzymane. W komunikacie nie ma informacji o dalszej obniżce. Gdyby gospodarka miała ruszyć od połowy roku w górę, jak twierdzą Belka i Rostowski, to powinna to być już ostatnia obniżka w tym roku, dlatego nie dajmy się nabierać na niskie oprocentowanie lokat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy brać 6% od PBS Ciechanów na 3 miesiące? Takie warunki dla stałych klientów przedłużających lokaty. 1% obniżyli.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem dlaczego porównujesz oprocentowanie lokat tylko do stóp procentowych ustalanych przez RPP. Na obniżki lokat aktualnie bardzo duży wpływ ma ograniczenie przez banki akcji kredytowej. Po co banki mają zachęcać ludzi do deponowania pieniędzy skoro nie będą miały komu ich pożyczyć...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo Ty zakładasz, że sytuacja gospodarcza się pogorszy, ludzie i przedsiębiorstwa będą zaciągać mniej kredytów, ceny nieruchomości będą spadać. Wtedy zgoda, ale na razie wszystkie prognozy są inne.

   Usuń
  2. Być może dlatego, że banki obniżkę procentową na depozytach terminowych tłumaczą właśnie obniżkami stóp procentowych prze RPP a nie spadającym zainteresowaniem kredytami.

   Usuń
 5. Myślę, że to nie jest jeszcze odpowiedni czas aby rezygnować ze zwykłych lokat bankowych. 5,65% rocznie na lokacie dwuletniej mnie zadowala. Dla osób, którym nie chce sie tyle czekać znajdzie sie lepsze oprocentowanie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...