czwartek, 28 lutego 2013

Opodatkowanie polisolokat redukuje ofertę lokat idealnych plus


Duże zainteresowanie opisywanymi ofertami w banku SK oraz Wołominem jest zrozumiałe. To najlepsze obecnie oferty na rynku bezpiecznym, gwarantującym 100% zwrot a zarazem w miarę rozsądne oprocentowanie zasługują zatem na szczególną uwagę.

Nie rozumiem jednak zainteresowania lokatą idealną plus czyli tej, która jest oferowana w kuluarach. Kilka dni temu znów Idea poinformowała o zmianach jakie w niej zaszły. Tym razem zmiany są zupełnie inne niż dotychczas.

Co się zatem stało? Nie zmieniono tego co klientów interesuje najbardziej a więc oprocentowania. W dalszym ciągu ustawiono je na 5,60% dla wszystkich okresów a więc są warte wzmianki bo nie są jeszcze tak kiepskie jak większość ofert w wielu bankach. Co się zatem zmieniło?


Zmieniła się oferta. Wysłany dwa dni temu komunikat nie zawiera lokat rocznych. Dlaczego? Powodem jest fakt, że nie jest to zwykła lokata ale w zasadzie polisolokata oferowana przy współudziale  Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa. A polisolokata to produkt łączący lokatę z polisami ubezpieczeniowymi stąd ta dziwolągowata nazwa czyli zlepek słów polisy oraz lokaty.

Fakt pomijania podatku Belki w przypadku polisolokat jest powodem dla którego oprocentowanie może być dziś uważane za dobre. Celowo nie użyłem słowa atrakcyjne gdyż te rezerwuję do ofert SK banku oraz wybranych Kas. Dlaczego zatem zniknęła z oferty lokata roczna? Powód jest prosty. Gdyby była to lokata roczna kończyłaby się w przyszłym roku w lutym lub marcu.


Lokata 9 miesięczna także wstrzymana Źródło: ideabank


A wiadomo już, że od przyszłego roku Ministerstwo Finansów planuje opodatkować zyski z polisolokat. Po lokatach antybelkowych przyszedł czas na polisolokaty dochody kapitałowe mają być bowiem szczelnie opodatkowane. 

Obecne przepisy prawne mówią, że zwolnione od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Ale ministerstwo informuje:
W wyniku zmiany opodatkowane będą również świadczenia z ubezpieczeń na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń na życie jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zmiana zapewni równe traktowanie świadczeń o charakterze inwestycyjnym z obu rodzajów ubezpieczeń w rozumieniu przepisów podatkowych

Karta produktu zawiera zatem obecnie trzy lokaty kwartalne, półroczne oraz dziewięciomiesięczne. Ale jak się dowiedziałem  Idea wstrzymuje także lokatę na trzy kwartały. Jak widać bank woli nie ryzykować.

Pamiętamy co było rok temu. Lokaty były pierwotnie zwolnione z podatku do końca marca 2012 ale już na kilka miesięcy wcześniej banki dostały nakaz braku ich oferowania. Idea robiła co mogła oferowała nawet lokaty na 78,87% o czym pisałem tutaj ale w końcu i ona się poddała i wycofała ofertę przed czasem.


Nic zatem dziwnego, że teraz dmucha na zimne i postanawia nie działać na styk. Bo oferowane lokaty 9 miesięczne kończyłyby się w grudniu a to trochę zbyt blisko pewnych już dziś zmian. Stąd dziś w ofercie pozostały tylko dwie lokaty i tylko takie pojawią się w jutrzejszym rankingu lokat na marzec 2013.


12 komentarzy:

 1. A przypadkiem nie jest tak, że oferowane oprocentowanie 5,6% jest po prostu oprocentowaniem standardowej lokaty (z belką) odpowiadającej ich ofercie, czyli realne wynosi ~4,536%? Przynajmniej tak było, kiedy skorzystałem z oferty ubiegłorocznej na 7,5%...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety od wczoraj SK BANK usunął z oferty lokatę na 3 miesiące - jeszcze 27.02.13 była dostępna informacja na ich stronie www, w zakładce eLokaty24, o wysokości oprocentowania takiego depozytu, ale mimo to nie można było złożyć dyspozycji przez internet. Dzisiaj nie ma już po niej w ogóle śladu. Być może wprowadzą coś nowego, a być może oprą się jedynie na lokatach 6-cio miesięcznych, które po obniżeniu oprocentowania były bardzo zbliżone do tych trójek. Tak czy inaczej miałem przelać tam trochę pieniędzy, ale w takim wypadku wolę poczekać 2 miesiące gdzie indziej, a potem skumulować środki i wynegocjować w którymś ze spółdzielców stałe % na rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgadza się to co napisałeś.

   Interlokata sezonowa w SK Banku na 3M/6,75% opr. stałe - jest nadal dostępna. Na stronie głównej banku są nadal reklamy, zaś w profilu internetowym klienta opcja założenia ww. lokaty nie wygasła. Przed chwilą sprawdzałem.

   Usuń
 3. potrzebuję pilnie ulokować 2 x 90 tyś zł. W SkBank na tą chwilę jest 6,1 na 6 miesięcy ale oprocentowanie zmienne, w FM bank jest 5,2. W Polbanku podono jutro ma wejść nowy produkt lokatopolisa na 5,7%.

  Poradźcie coś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dużo kasy! hm.. 180tys to otwórz 3letnią rentierską na 7.25% w SK a odsetki wrzucaj na 5-8% ko. Wyjdzie 7.5% brutto. A jak się boisz, to baw się z bankami. Tu wrzuć 20, tam 10, tam 50 na jak najlepsze %.

   Usuń
  2. @Anonimowy28 lutego 2013 14:30

   880zł odsetek mc, zazdroszczę! Wiele osób ma mniej emerytury :)

   Usuń
  3. dziękuję za odpowiedzi. Boję się trochę lokować całej kwoty w jednym banku ... jakby to był bank który znam a SK bank - jakoś mam obawy

   Usuń
 4. W BOŚ-u jest polisolokata na 6 mies. na 5,8%. Nie ma jej na stronie BOŚ, ale jest w zestawieniach polisolokat na stronie oprocentowanielokat.pl
  Ale w tej sytuacji ulokowałbym wszystko w SK Bank, nawet jeśli tam obniżą procenty, to nie poniżej tych polisolokat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdy głosowałem na Tuska, to obiecywał znieść podatek Belki. Co to się stało, że teraz przykręca śrubę w drugą stronę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecał jeszcze zniesienie abonamentu RTV i obniżenie podatków. Kiedyś nic nie mówił o związkach homo, a nawet przed wyborami wziął ślub kościelny ze swoją konkubiną. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Teraz jego hasłem będzie pewnie walka o socjalizm z ludzką twarzą. Wniosek - jak to śpiewał Młynarski: róbmy swoje! Czyli nie wierzmy politykom, a patrzmy na swój własny interes.

   Mówili też kiedyś ludzie (za komuny, ale to ciągle aktualne):
   Jak partia mówi, że nie da, to nie da,
   a jak mówi, że da, to mówi!

   Usuń
 6. W przypadku lokat jednodniowych brak przepisów przejściowych tłumaczono faktem, że jest to tylko zmiana sposobu wyliczania podatku. Pytanie, czy w przypadku polisolokat, umowy zawarte przed wejściem w życie nowych przepisów nie powinny korzystać ze zwolnienia z podatku także po 1.01.2014? Mam założone w styczniu tego roku 1,5 - roczne Antidotum Pro w CA , nie wiem czy się z niego nie wycofać przed czasem, biorąc pod uwagę konieczność zapłaty 19% podatku Belki po 1.01.2014? Czy opodatkowanie może również objąć polisolokaty założone przez 1.01.2014?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli ta lokata idealna plus ma oprocentowanie 5,6% netto? Czy mogę otworzyć tę lokatę jeżeli nie jestem klientem banku?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...