wtorek, 19 lutego 2013

Lokata na Dzień Dobry na... 7%


Zaczyna się robić ciekawie na rynku lokat przybywa bowiem dobrych ofert i to powinno cieszyć. Robi się zatem totalny paradoks z którego zaradni mogą z zadowoleniem skorzystać a leniwi będą narzekać. 

Z jednej strony lokaty lecą w dół a banki, jak licząca się do niedawna Optima, zaczynają zachwalać swoje beznadziejne 4,80% nazywając je na własnej podstawie promocją, a z drugiej inne banki zaczynają dublować bardzo dobry pomysł gry w Ping Ponga, który bawi nas już od prawie pół roku.

O fruwających bumerangach napisałem już kilka artykułów. Teraz przyszła kolej na kolejny klon Ping Ponga, który tym razem zaoferował bank spoza stajni Leszka Czarneckiego. Pojawił się już we wczorajszym rankingu jako najbardziej godna nowość ale nie omówiliśmy go dotąd. 


Nazywa się bardzo wymownie Lokatą na Dzień Dobry. Jak widać panowie z Toyoty, bo to ten bank jest oferentem, pozazdrościli popularności lokatom trojaczków i postanowił podbić stawkę do 7% czyli o 0,5 p.p. co od razu wywindowało go na szczyt wczorajszego rankingu lokat.


Kolejny bumerang i to lepszy Źródło: toyotabank


Oczywiście trzeba założyć konto skoro całość odbywa się na identycznej zasadzie jak u trojaczków: trzeba założyć lokatę do godziny 21:00 (czyżby?) składając dyspozycję po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej a na drugi dzień rano zobaczymy kasę wraz z odsetkami na koncie. Więc znowu musimy do 21:00 założyć konto itd

Nazwa lokaty jakoś nie mówi nic o zabawie czy to bumerangiem czy to w ping ponga. Widać poważnym panom z Toyoty brak pomysłów i nie czają się z nazywaniem rzeczy po imieniu. Mówią wprost to lokata na dzień dobry czyli innymi słowy ludzie macie haczyk  wisi na niej przynęta z wielkim 7%. Bierzcie.

Mało tego Toyota od razu mówi że ta uczta będzie ograniczona w czasie. Damy wam dobrze pojeść tylko do 12 kwietnia czyli lokata choć jednodniowa dla sumiennych ludzi może być blisko dwumiesięczną lokatą. To trochę zniechęcające ale pocieszający jest zapis o możliwości przedłużenia terminu.

A ile możemy ulokować? Teoretycznie do 15.000 zł czyli mniej niż Idea (20.000 zł) ale więcej niż Getinek czy Open z osobna (po 10.000 zł). Ale trzeba tu podkreślić, że toyota każe nam się bawić w zakładanie codziennie aż 3 lokat co jest dużą niedogodnością.

Dziwi mnie wymysł Toyoty by rozdrabniać się na trzy lokaty po 5.000 zł. Nie widzę żadnego sensu dlaczego Japończycy robią takie głupie kawały i każą swoim klientom zakładać codziennie aż 3 lokaty, jakby nie było problemu dać jedną z limitem 15.000 zł. 

Ale jakby na to nie patrzeć lepiej 3 lokaty po 5.000 zł za dodatkowe 0,5 p.p. aniżeli jedna 15.000 zł na 6,50%. Trzeba się będzie bardziej pomęczyć ale zawsze da to więcej kasy a co nasze to tylko powiększy kapitał.

Wygląda na to, że warto włożyć kolejne konto do kolekcji kont przynoszących lepszy dochód aniżeli konto w Optimie. Konto w Toyocie można założyć na przykład tutaj. Wkrótce opiszę dokładniej jak to wszystko wygląda od środka.

Ciąg dalszy: 7% na lokacie w Toyota bank od środka czyli jak to wygląda w praktyce

16 komentarzy:

 1. Żeby nie było tak różowo - konto w Toyota banku jest zdaje się płatne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeliczeniu zysku różnica dla kwoty 15.000 zł Toyta - Idea > Opłata

   Usuń
 2. Oferta ciekawa, ale...
  opłata za prowadzenie konta: 2.50 i praktycznie nie da sie jej uniknąć! Można wydać 1000 zł kartą (i nie płacić za konto), ale się to nie opłaca. Zatem trzeba to wliczyć w koszty.

  Inna sprawa, to fakt, że nie ma sensu rezygnować z karty, gdy jest darmowa, a bank chyba nie ma żadnych placówek (!) w Polsce, poza centralą w Warszawie (na ich stronie nie mogę znaleźć ani jednego adresu innej placówki). Teoretycznie można dokonywać wpłat i wypłat gotówkowych (płacąc 1% minimum 10 zł), ale tylko w jednym oddziale BRE banku, oczywiście w Warszawie.

  Dziwny trochę ten bank. mBank ma przynajmniej jakieś punkty naziemne, wpłatomaty itp...
  (YKS).

  OdpowiedzUsuń
 3. Oferta ciekawa ale obwarowana. Dzwoniłem do banku. Jedyną forma złożenia wniosku o lokatę+konto jest internet (śreni czas od złożenia wniosku do otwarcia lokaty 1,5 tygodnia) lub telefon (około tygodnia). Centrala Banku w Warszawie nie prowadzi działalności detalicznej, ale w ramach wyjątku pracownik może znieść dokumenty celem ich podpisania po wcześniejszym uzgodnieniu.

  Do wyboru mamy 2 konta - osobiste i Enter.

  osobiste kosztuje 2,50zł/miesiąc chyba że wydamy 1000zł kartą - warunek mocno wygórowany

  Enter tez pobiera 2,50zł, ale jeśli arytmetyczne saldo miesięczne przekracza 10K opłata jest zwracana (zakładając, że chcemy ulokować 15K problem teoretycznie znika).

  Większym problemem wydaje mi się tutaj brak możliwości przelewów, co tak naprawdę czyni tę lokatę nie jednodniową (w IB można codziennie przelewać odsetki), a miesięczną, gdyż:

  - przelew z Entera wychodzi po 0,50gr/sztuka
  - przelew zewnętrzny z konta oszczędnościowego (jest doczepiane za darmo) jest darmowy, ale tylko jeden w miesiącu.

  Myślę, że jeśli ktoś ma 15K na zbyciu i ma już zapełnione lokaty w IB i GO, to może w to wchodzić, ale w przypadku, gdy ktoś zastanawia się nad przeniesieniem 15K z IB do TB wydaje mi się to zbyt pracochłonne, by te 10zł zysku w 2 miesiące (a de facto mniej, gdyż trzeba czekać ponad tydzień na otwarcie lokaty) kompensowało poniesiony nakład czasowy i dumanie nad wykorzystanym limitem przelewów.

  Sytuacja może ulec zmianie, jeśli oprocentowanie PingPonga spadnie...., ale lepiej nie krakać o takich rozwiązaniach....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płatny jest przelew zewnętrzny a taki wykonasz tylko raz po zakończeniu oferty. Przelewy wewnętrzne, czyli na konto lokaty są bezpłatne.

   Usuń
  2. Konto Osobiste i Enter mają taką samą opłatę (2,50).
   W Osobistym przelewy zewnętrzne przez Internet sa bezpłatne, w Enter - 0,50.
   Karta w Osobistym jest bezpłatna, w Enter - 30 zł rocznie. Jeśli juz zakładać konto - to tylko Osobiste. I trzeba pamiętać, że tylko 3 pierwsze wypłaty z bankomatu w miesiącu są bezpłatne, a kolejne po 4,50.
   (YKS)

   Usuń
  3. Tutaj trzeba uważać, bo przelew bez kosztów można robić tylko z Entera. Wczoraj pięknie się na tym przejechałam, bo mam pieniądze na koncie oszczędnościowym. Pierwszy przelew na lokatę zero zł, na dwie kolejne lokaty już po 9 zł/szt. Zysk 77 gr z lokaty .... Interes stulecia ;)

   Usuń
 4. Lepiej poczekać aż dadzą premie za założenie konta niż rzucać się na 10zł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy lokatę Bumerang można mieć zarówno w Getin Banku jak i Open Finance?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można. Żeby było śmieszniej, oba systemy różnią się tylko kolorystyką. Jak w ostatni weekend były problemy z załozeniem Bumeranga, to były solidarnie identyczne w obu systemach.
   (YKS)

   Usuń
 6. Po kilku latach korzystania, właśnie zamknęłam konto Toyota. Kiedyś bezpłatne i z fajnymi lokatami, od bodajże zeszłego roku ukradkiem wprowadzono opłaty za prowadzenie konta 2,50 zł oraz 2,50 zł za kartę (przez jakiś czas nawet nie zauważyłam, że są jakieś opłaty - stary numer banków) oraz kiepskie oprocentowanie lokat. Do tego w dalszym ciągu ani jednego oddziału i tylko 3 bezpłatne wypłaty z bankomatu na miesiąc. Ogólnie bardzo nie polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak przebiegł proces zamykania ? Robią jakieś trudności, czy raczej idzie gładko ? Zrobiłaś to wysyłając wypowiedzenie pocztą czy telefonicznie można też ? No i jak długo to trwało ?

   Usuń
 7. Trzeba też nadmienić, że przy lokatach jednodniowych dopiero od okolo 7tysięcy podatek belki wynosi 19%, przy mniejszych kwotach ze względu na zaokrąglanie w górę wynosi więcej. Kwota odsetek musi być minimum 1zł dziennie i wtedy zaplacimy 19gr podatku, jeżeli odsetek dostaniemy 1grosz dziennie to zaokrąglony w górę podatek też wyniesie 1gr, czyli nic nie dostaniemy. Mając ograniczenie 5000zł na tej lokacie oznacza to że zaplacimy chyba nieco więcej niż 19% podatku. Dobrze liczę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie z 5 tys. na 7% płaci sie 19,7917% podatku. Nie jest to dużo wiecej, niż 19, ale zawsze to bliżej 20. Gdyby odsetki wynosiły nie 96 groszy, ale równo złotówkę - to podatku byłoby tyle samo. W efekcie realne oprocentowanie netto wychodzi nam 5.621% (biorąc 77 groszy odsetek netto każdego dnia x 365 dni w roku i dzieląc przez 5 tys. które trzeba włożyć). Można by to realne oprocentowanie podnieść, ale niestety lokata ma byc na 5 tys. i chyba nie jest to kwota ani minimalna ani maksymalna, a jedyna możliwa do założenia. Jeśli sie mylę, to niech mnie ktoś poprawi.
   (YKS)

   Usuń
  2. Ciekawa ta oferta Toyoty, zwłaszcza że ping-ponga odbija się na 5,5% od dzisiaj. Z tego co czytam na stronie TB (regulamin) to założenie lokaty jednodniowej wymaga założenia konta osobistego, konta hybrydowego, Enter lub Click. Hybrydowe odpada za wysoką opłatę 10 zł prowadzenia konta. Osobist i Enter po 2,5 zł a Click za free. Clicka nie żałoże bo 24 lat już nie mam. Zostały dwa konta i tu do założenia konta (po to tylko żeby trzymać kasę i codziennie zakładać 3 lokaty) bardziej skłaniałbym się na Entera. Saldo 10 tyś zł do przejścia trzymając 15 tyś na 3 lokatach, no i karty płatniczej można nie mieć (tak piszą na stronie wniosku o konto). Tylko co z tymi przelewami? Płaci się czy nie?

   Usuń
 8. Ciekawa oferta, biorąc pod uwagę, że ping-pong w IdeaBanku właśnie poleciał na 5,5% Obawiam się, że to samo się niedługo stanie z Bumerangami.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...