czwartek, 11 kwietnia 2013

5% na polisolokacie w Meritum czyli gdzie tkwi haczyk


W popularnym Meritum bank to wszystko stanęło obecnie na głowie. Jak pisałem wczoraj lokaty są tutaj zdecydowanie nieatrakcyjne bowiem nawet mimo faktu, że nie było ich nawet w drugiej lidze kwietniowego rankingu lokat dalej mamy tam spadki.

Z drugiej strony konto oszczędnościowe w tym banku znalazło się na szczycie drugiej ligi kont co łatwo sprawdzic tutaj. Paradoksalnie bowiem oferują one o 0,50 pp więcej od depozytów. I co więcej oprocentowanie konta jest gwarantowane, że nie spadnie poniżej 4% do końca tego roku.

Okazuje się jednak, że w ofercie Meritum jest coś co kwalifikowałoby się do pierwszej ligi gdzie minimum jest ustawione obecnie na 5%. Jest to  polisolokata a więc produkt, który jakoś nigdy nie cieszył się popularnością, ale polisolokaty Idei ostatnio biją rekordy popularności. Teraz wyrasta im konkurent.

Źródło: meritum

W ofercie Meritum mamy obecnie polisolokatę oferującą 5% a więc więcej niż lokaty czy konta. Minimalna kwota wpłaty wynosi 5.000 zł a okres trwania ubezpieczenia wynosi 395 dni reklamowane jako 13 miesięcy.

Brak tutaj kwoty maksymalnej co jest dużym plusem biorąc pod uwagę, że bumerangi oraz ping pongi latają na tej samej wysokości a przy okazji mają ograniczenia do 10 czy 20 tysięcy. Mimo to w przypadku większych kwot lepiej podzielić sobie je na pakiety po 5 tysięcy jest bowiem możliwość założenia więcej niż jednej polisolokaty. Nigdy nie wiadomo kiedy 'drobna kasa' się przyda a zerwać jedną na 5.000 zł jest łatwiej i z mniejszym bólem serca niż na wyższą kwotę.

Biorąc pod uwagę fakt, że lokaty mimo osiągnięcia rekordowych minimów oraz kontynuują spadki, ta oferta robi się atrakcyjna dla zwolenników lokat czy lokatopodobnych tworów. Tym bardziej, że RPP straszy nas kolejnymi spadkami stóp co pociągnie za sobą kolejne obniżki.

Żeby nie było niejasności które ostatnio były na blogu dyskutowane poinformuję, że realne oprocentowanie owej polisolokaty to 4,05%. Banki sztucznie zawyżają oprocentowanie i nawet jeśli podatek nie jest odprowadzany z polisolokat to na reklamie jest podawany zysk brutto dla lepszego efektu marketingowego. W końcu 5% wygląda o wiele lepiej aniżeli 4,05%.

Warto jednak pamiętać, że od nowego roku z polisolokat ma być odprowadzany podatek. Oferta trwa przez 13 miesięcy skończy się więc w maju 2014, wniosek z tego prosty, że od nowego roku oprocentowanie będzie niższe aniżeli przez pozostałą część roku 2013. Meritum informuje o tym w poniższej notce:
Zgodnie z obowiązującym art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenie z umowy ubezpieczenia wolne jest od podatku dochodowego. W przypadku zmiany ww. przepisów od dochodu należnego  Klientowi zostanie naliczony i odprowadzony należny podatek na zasadach określonych w tych przepisach.

Jest to oczywiście napisane drobniutkim maczkiem. Warto o tym pamiętać gdy za 13 miesięcy okaże się, że klient dostanie o wiele mniej zysku aniżeli wynika z obecnego 5% brutto. Prawdopodobnie bowiem od nowego roku realne oprocentowanie polisolokaty spadnie z obecnego 4,05% na zaledwie 3,28%

Z produktu mogą skorzystać osoby mające wiek z przedziału 18-78 lat. Ale to nie wszytko, bowiem należy dodatkowo otworzyć lub posiadać Konto Zarabiające. Konto jest darmowe więc jest w porządku, płatna jest jedynie karta 2 zł miesięcznie ale nie jest ona wymagana.

5% w banku to dziś niestety luksus ale nawet przy tak średnim oprocentowaniu jest haczyk bo nie trwa cały okres. Na szczęście są dobre alternatywy o których dziś na PP2.

6 komentarzy:

 1. Pan Premier obiecał zniesienie podatku od zysków kapitałowyh a tymczasem brnie dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe czy podatek Belki trzeba bedzie zaplacic za caly okres?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ktoś już wie co zrobi Toyota z lokatą na dzień dobry po 12 kwietnia?

  OdpowiedzUsuń
 4. a w Idei pomimo że polisolokata obowiązuje jeszcze w 2014r to wszystkie odsetki zostaną wypłacone jeszcze w tym roku (awansem)bez podatku Belki:) dla Lokat idealnych Plus

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli chodzi o Idea Bank, to proponowali mi lokatę idealną plus na 3 lub 6 miesięcy, przy czym w przypadku lokaty 3 miesięcznej odsetki dostaje się dopiero po pół roku :/ beznadzieja...oprocentowanie "sztucznie ubruttowione" jak mawiał konsultant to bodajże 5,1% dla obu wariantów

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym radziła wszystkim wystrzegać się tych polisolokat zwłaszcza jeśli nie orientują się w tym temacie. Polisolokata jest o wiele bardziej skomplikowanym produktem od lokaty i łatwiej jest się pogubić w ofercie a bankowcom przemycić różne haczyki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...