czwartek, 4 kwietnia 2013

Lokata na czarną przyszłość w PBS Sokołów sięga po 6,75%


We wtorkowym rankingu lokat zobaczyliśmy, że mimo wszystko banki spółdzielcze jednak tak bardzo nie odstają w sensie negatywnym od komercyjnych. BPS Ciechanów, który jeszcze w roku ubiegłym liczył się i miał dobrą ofertę teraz nie załapał się nawet na drugą ligę bowiem kolejne odcienie lokat są już zupełnie wyblakłe.

e-Lokata granatowa to dziś tylko 4,00% a zielona jeszcze mniej. Zobaczmy jakie tutaj zanotowaliśmy spadki. W artykule lokaty sielskie i diabelskie widzieliśmy niebieską na 7% a żółtą na 6,66% a więc tutaj spadki też są drastyczne i wynoszą aż 3 p., Skreślamy zatem ten bank z listy godnych uwagi.

Podobnie zmiany zachodzą powoli w innych bankach spółdzielczych. Omawiany wczoraj SK bank ciągle zniża loty. Dziś pora na omówienie najnowszej oferty w trzecim banku spółdzielczym PBS Sokołów, gdzie najbardziej przyciągająca jest w dalszym ciągu lokata na przyszłość. Na chwilę obecną stawki wyglądają tutaj następująco:


1 rok - 4,85%
2 rok - 5,75%
3 rok - 5,95%
4 rok - 6,25%
5 rok - 6,75%

Lokata to dość nietypowa. Nie jest to lista pięciu lokat osobno na rok, na dwa lata itd. To lokata pięcioletnia, gdzie oprocentowanie wzrasta z każdym rokiem. Zatem oprocentowanie realne musiałoby być średnią ważoną z wszystkich okresów czyli podobnie jak jest w przypadku konta w Toyocie. 

W 2013 jest nim SK Źródło: pbssokolow


Krótkie porównanie ze stanem z początku marca pokazuje, że wszystkie lata zostały równo przycięte o 0,75 pp, a musi tak być skoro to jedna lokata pięcioletnia. Obniżka jest zatem nieco większa od ostatniej obniżki stóp. Stawki są jednak w dalszym ciągu godne uwagi i porównywalne nawet z SK. Wadą jest jednak bardzo długi okres trwania.

Tym bardziej, że jak widzimy oprocentowanie jest zmienne. Bank ten obserwujemy od stycznia tego roku a patrząc na stawki z początku roku, które są do wglądu tutaj, widzimy że łącznie spadek lokaty na przyszłość wynosi 1,25%. Spadek byłby jednak przypuszczalnie większy przy braniu pod uwagę większego przedziału czasowego.

Patrząc całościowo na banki spółdzielcze nadzieja na lepsze czasy trochę przyblakła, a lokata na przyszłość dostała obecnie przydomek marnej przyszłości.  Jeżeli bowiem w dalszym ciągu będzie kontynuować tendencję spadkową, a wszystko na to wskazuje po zapowiedziach RPP, to srodze będą zawiedzeni ci, którzy skusili się 8%, które widzieliśmy tutaj jeszcze na początku roku.


5 komentarzy:

 1. Moze czas zainwestowc w złote monety?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnie ze kuleje jest czas by je kupowac.
   W koncu zapasy złota sie kurcza.

   Usuń
 2. Haha wszystko kuleje, tylko patrzeć jak banki już niedługo zbankrutują, najpierw te najsłabsze. Co sądzicie o ofercie WBK 700 zł w 10 miesięcy, są jakieś haczyki? Lepsze to niż trzymanie na lokacie 5% 10 tys. przez rok, tylko gdzie jest taka lokata?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie za dużo warunków, za mało korzyści.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...