środa, 17 kwietnia 2013

Pewna lokata oraz idealna plus spadają do drugiej ligi


Trudno się połapać we wszystkich spadkach, których jesteśmy świadkami już od wielu miesięcy a które trwają sobie w najlepsze. Bankom w to graj bo większość klientów chętnie tańczy w takt każdego rytmu. Mimo, że od wielu miesięcy piszę o fatalnych obniżkach na lokatach rankingi w dalszym ciągu cieszą się na moich blogach najwyższą popularnością na którą raczej nie zasługują.

Gdy w 2011 roku banki grały w takt 4/4 czyli innymi słowy oferowały 8% wszystko grało jak należy, muzyka była przyjemna, fajnie się o niej pisało, i tańczyło. Walczyk w takt 3/4 też był przyjemny bo też 7% to nie jest zła oferta, ale od soboty ostatni grajek o nazwie Toyota przestał go grać. 

W chwili obecnej w większości banków mamy muzykę alla breve, w takt 2/2 czyli oferta oscyluje wokół 4% o czym pisze się już niezbyt przyjemnie a i tańczyć nie warto. I ku tej fatalnej liczbie dąży dziś popularna w tym roku Lokata Idealna Plus.

Od dobrych kilku dni zmieniły się warunki, którą najczęściej wpisujecie w wyszukiwarce Google. Oprocentowanie tej lokaty spadło znów o 0,40 pp i wynosi obecnie już tylko 4,70%. Zmieniło to oczywiście automatycznie minimalną wymaganą kwotę. W chwili obecnej wyglądają one następująco:


Źródło: idea bank

Produkt ów, który doradcy Idei nazywają polisolokatą, oferowany jest przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa mniej więcej od września ubiegłego roku. Wówczas oferowano jednak 7,50% zatem spadek w przeciągu 7 miesięcy wynosi aż 2,80 pp. czyli niemal dwa razy więcej niż spadki stóp.

Od kilku miesięcy obok powyższej lokaty mającej już mało wspólnego z idealnością jest inna lokata oferowana we współpracy z innym towarzystwem ubezpieczeniowym Warta o nazwie Pewna Lokata. Jeszcze w marcu oferowała ona jeszcze dodatkowo 9 miesięczny okres co można zobaczyć w ostatnim artykule na temat tej lokaty tutaj. Jak widzimy niżej nie ma już jej w ofercie.

Źródło: idea bank

W chwili obecnej nie ma już żadnej różnicy między Pewną Lokatą a Idealną Plus. To same oprocentowanie, te same kwoty minimalne i maksymalne różny jedynie oferent, każdy bowiem chce zarobić. 

Szkoda tylko, że najbardziej poszkodowany jest tutaj Kowalski ten bowiem zarabia z każdym tygodniem coraz mniej.

 

9 komentarzy:

 1. Anonimowy napisał wczoraj:
  "Z drugiej strony, przy inflacji na poziomie 1% lokata 4.5% to ciągle 3.5% ponad inflację. Jak patrzę na historyczne dane odnośnie inflacji, rok temu wynosiła ona 4% czyli lokaty 7.5% (jakie wtedy widzieliśmy) również dawały 3.5% ponad inflację... Czy się mylę?"

  Tak mylisz się. Inflacja na poziomie 1% była za ostatni Rok, czyli ci co zakładali lokaty rok temu na 7,5% zarobili realnie po odjęciu belki niecałe 6%. Ci co zakładają teraz lokaty na 4,5% przy prognozowanej inflacji na poziomie 2-2,5% zarobią realnie niewiele ponad 1%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że Twoja interpretacja inflacji jest błędna.

   Usuń
 2. Kurde rosną i rosną te kwoty lokaty, teraz minimalny wkład na idealną plus to 27tys. Jak tak dalej będą podnosić to się nie będę łapał ;/

  Na chwilę obecną załapałem się jeszcze na 5.1%, ale na początku maja kończy mi się pierwsza zakładana przeze mnie idealna plus na ok. 30tys. To jakoś nie uśmiecha mi się tego wrzucać na 4.7, to już w syncu mają teraz promocyjną na 90 dnia na 5%, ale tam jedynie 10tys.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żeby nie okazało się, że to co mieści się teraz w drugiej lidze, za jakiśc czas będzie ogólnym standardem pierwszej ligi, a o 5% i powyżej trzeba będzie na jakiś czas zapomnieć. Inaczej mówiąc pierwszj ligi nie bedzie w ogóle, albo druga stanie się pierwszą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziś listonosz przyniósł mi ulotkę z Banku Pocztowego a tam "Lokaty Coraz Więcej 6,5%" na 5 miesięcy , w pierwszym 4 i tak do 6,5 % ,średnia 5,1, to sie nazywa 1 liga , jak na te ciężkie czasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba mieć u nich konto? czy można założyć normalnie przez neta?

   Usuń
  2. A to ciekawe bowiem na stronie banku Lokata Coraz Więcej jest na 6 miesięcy i tam zaczyna się na 2% a kończy tylko na 4,50% a to nie jest nawet druga liga.

   Usuń
 5. znalezione dzięki google
  http://www.pocztowy.pl/indywidualni/oszczednosci/lokata_coraz_wiecej_5m/#tabs=0

  dziwne, wchodząc na zakładkę oszczędności widać tylko lokaty na 3, 6 i 12 miesięcy ze znacznie gorszym oprocentowaniem

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...