poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Dobry zysk czy bezpieczeństwo czyli SKOKi w drodze do BFG


Niedawna wrzawa wokół SKOKu Wołomin wywołana sensacyjnym artykułem opublikowanym w RMF ucichła. Kasa opublikowała natychmiast swoje dane finansowe potwierdzone audytem o którym pisałem tutaj. Pokazał on, że sytuacja finansowa bodaj najpopularniejszego SKOKu jest stabilna i choć kilka osób wycofało stamtąd swoje środki do żadnej afery nie doszło.

Na stronie głównej SKOKu w Wołominie opublikowano niedawno taki komunikat:
Zarząd Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie serdecznie dziękuje za zaufanie jakim nas Państwo darzą już od blisko 14 lat.

Państwa zadowolenie jest dla nas dobrem najwyższym, a bezpieczeństwo złożonych przez Państwa środków zawsze było i jest naszym priorytetem.  Zapewnia je Fundusz Stabilizacyjny, który jest odpowiednikiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz system ubezpieczeń, które gwarantują wypłatę środków w 100% do wysokości 100 000 Euro, co po przeliczeniu daje kwotę ponad 400 tysięcy złotych. Jest to zabezpieczenie równoważne  do systemu bankowego.


Aktualnie trwają zaawansowane prace legislacyjne nad nową Ustawą o SKOK, która przewiduje objęcie środków zdeponowanych przez Członków SKOK Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.


Fundusz Stabilizacyjny Źródło: skokwolomin

W międzyczasie Senat opracował 44 poprawki do nowej ustawy o SKOKach a Sejm przyjął wszystkie z nich. Dotyczą one między innymi obowiązkowego objęcia środków zdeponowanych w Kasach gwarancjami BFG.

Wielu ludziom spadnie dzięki temu kamień z serca. Poczują się bezpieczniej. Niestety zapewne przyniesie to więcej złego aniżeli dobrego dla obecnych członków Kas. Przecież do tej pory i tak SKOKi mają swój Fundusz Stabilizacyjny a dotychczasowa współpraca przebiegała bezproblemowo zaś oferta była najlepsza na rynku. 

Obecna sytuacja przypomina wydarzenia z 2011 roku gdy Polbank miał ofertę wyróżniającą się na rynku. Był to wówczas mój bank główny - toporny w obsłudze ale przynoszący dobre zyski. Wielu ludzi jednak powstrzymywało się wówczas przed korzystaniem z usług Polbanku argumentując to brakiem objęcia funduszem gwarancyjnym BFG.

Polbank, będący wówczas bankiem greckim, był objęty gwarancjami greckiego funduszu a sytuacja w Grecji była wówczas tak napięta, że mało kto wierzył w bezpieczeństwo zdeponowanych w tym banku środków. Stąd oferta wyróżniała się na rynku przykładowo w wakacje mieliśmy tam stawki 6,48% z kapitalizacją dzienną i dowolna ilością darmowych przelewów. 

Niestety gdy we wrześniu Polbank został objęty gwarancjami BFG cała oferta zaczęła się systematycznie pogarszać aż z początkiem 2012 trzeba było się uwakuować skoro zamiast dotychczasowych rewelacyjnych stawek trzeba było dopłacać do interesu.

Nie jest wykluczone, że podobnie będzie w przypadku SKOKu Wołomin oraz pozostałych Kas. W chwili obecnej to zdecydowanie jedna z najciekawszych instytucji finansowych, która oferuje lokaty na przyzwoitym poziomie o czym pisałem w artykule Nowa atrakcyjna lokata promocyjna w SKOK Wołomin.

Nic dziwnego, większe bezpieczeństwo zawsze okraszone jest gorszą ofertą. Polbank za grecki fundusz musiał polepszyć swoją ofertę i robił to. Będąc pod egidą BFG nie musiał już tego robić. I wszystko wskazuje na to że będziemy mieli teraz powtórkę z rozrywki tyle, że w roli głównej będą SKOKi

Ciąg dalszy: Ile banki płacą za gwarancję BFG 

22 komentarze:

 1. Amber Gold też miał swój fundusz gwarancyjny ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko po co to gdybanie i aluzje o ewakuacji. Nawet z BFG Skok Wołomin będzie miał odrobinę lepszą ofertę. Tych zmian już nie powstrzymamy i miejmy nadzieję, że wyjdzie z nich więcej dobrego niż złego. W końcu każdy chciał więcej bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypomniałem tylko to co miało miejsce w przypadku Polbanku podobieństwo bowiem rzuca się samo. Polbank dopóki nie był objęty gwarancją BFG miał bardzo dobrą ofertę.

   W lutym 2012 kto nie zamknął konta musiał obowiązkowo trzymać 1000 zł na nieoprocentowanym koncie aby było darmowe o czym dużo pisałem na PP. A to już lekka przesada.

   Usuń
 3. Nie jestem pewny czy z Polbankiem to właśnie włączenie do BFG musiało zadecydować o pogorszeniu oferty.
  Myślę, że to też zbiegło się z kwestią, że Polbank musiał w końcu zacząć realizować zyski. W końcu ile można wytrzymać takiego tempa z dobrymi ofertami? Poza tym wtedy pewnie już myśleli o sprzedaży banku, więc trzeba było trochę wyciągnąć od klientów, żeby poprawić cyferki w wyniku finansowym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piszcie bardziej konkretnie o SKOKACH. Czy naprawdę jest tak niedobrze, czy może tak dobrze, że nie pisze się o szczegóalch, chociażby o audytach, które sa tajne. DLACZEGO?
  Zgadzam sie, że jakieś elementy muszą być tajne ale chyba nie szystkie? Pytań w związku z tym rodzi sie mnóstwo. Jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie finansowym klienta to powinien pisać prawdę a nie snuć domysły. Chyba, że chodzi o coś innego?

  OdpowiedzUsuń
 5. Amber Gold gdy się rozwiązywał - w komunikacie też dziekował klientom za dotychczasową współprace i zaufanie - takie komunikaty i oświadczenia są podejrzanę . Natomiast jestem ciekawy jakie podejmnie prokuratura działania w sprawie donosu na SKOK Wołomin - pytanie czy ktoś śledzi prokurature w tej sprawie -?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogólnie to mam w pompce domysły i szukanie jakichś bzdurnych interperetacji tych co trzęsą tyłkiem na samo hasło SKOK. Natomiast ci, którzy przenieśli kasę do SKOKów kasują sowite zyski i śmieją się z tych komentarzy gdzieś tak od około 2 lat.
  Tuskowy rząd chce bezczelnie położyć łapę na SKOKach i nie odpuści - tylko o to w tym wszystkim chodzi. Składka do bfg to 50 baniek rocznie więc peło nie może ścierpieć że jeszcze tej kasy nie ma. Komor dopchnie tę ustawę kolanem i klepnie natychmiast.

  No niestety Polcan pierwsze niemiłe sygnały już nadchodzą. Otóż dziś miałem telefon z centrali SKOK Wołomin z indywidualną ofertą lokaty na 7% na 4 miesiące, procentowanie stałe, od 100k. Tyle, że dla nowych środków. Dałem wyraz swojemu niezadowoleniu i wskazałem że to typowa zagrywka "banksterska" i właśnie z powodu takich numerów czyli dzielenia klientów na starych i nowych wycofałem środki z banków komercyjnych. Zobaczymy czy będzie jakaś reakcja z zarządu SKOKu, ale takich rzeczy się po nich nie spodziewałem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie jest to efekt świadomości nadzoru KNF oraz BFG. Oni ich przytłoczą opłatami więc SKOK na kimś musi się to odbić a wiadomo, że za to zapłacą klienci.

   Póki się da korzystamy z ofert SKOKów bo są jeszcze w miarę na poziomie w przeciwieństwie do banków komercyjnych. Ale tam gdzie jest BFG nie jest dobrze jest tylko złudzenie ochrony kapitału o czym więcej jutro na PP2.

   Usuń
  2. No to masz syndrom obrażonej dziewicy. Różnica między nową lokatą a półroczną z 1 udziałem to 0,20%. Nie ma się czym emocjonować doprawdy.

   Usuń
 7. Właśnie wróciłem z jednego z oddziałów Skok Wołomin. Po ostaniej obniżce w Skbanku interlokaty sezonowej na 5% postanowiłem przenieść tam część środków. Również zostałem poinformowany o tej kuluarowej ofercie 7% na 4 miesiące. Pojawił się też jakiś "poinformowany" człowiek i oznajmił że od czasu publikacji ubyło ok. 900tyś środków na lokatach. Jakiejś specjalnej paniki nie widać. Przy mnie kilka osób przedłużało lokaty narzekając jakie to teraz niskie oprocentowanie tylko 6,7%. Wyszedłem z 9 różnymi drukami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tu rozchodzi się o forsę do wyrwania a nie o bezpieczeństwo klientów. Co klientom SKOKów po BFG? NIC. Ewidenta strata i nic więcej.
  Oprocentowanie wkrótce będzie porównywalne z oprocentowaniem w bankach. I o to chodziło. Ludzie nie będą się pieprzyć z udziałami/wpisowymi etc. Technicznie łatwiej będzie założyć lokatę przez internet bez zbędnej papierologii, xerowania dowodów, wypełniania świstków. Forsa znów wróci do banksterów. Wieszczę rychły odpływ klientów SKOKów do banków.
  A ja na złość i tak będę trzymał kasę w SKOK. Dla zasady, w mordę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko, spoko.. ta oferta na 7% to mi wygląda na akcję SKOK Wołomin o pozyskanie nowych środków więc raczej się nie zwijają tylko rozwijają. Nieładnie tylko, że nie dbają o stałych klientów, którym kończą się lokaty z klasą...

   Usuń
  2. To już jest standard. Wszędzie tak to działa. Byle nałapać sobie klientów i po co mają dbać o stałych skoro już ich mają?

   Usuń
 9. Jeszcze przed aferą z prokuraturą konczyła mi sie lokata i chciałem założyć na wyższy % dzwoniłem do skoku - miła pani powiedziała ze trzeba mieć milion żeby negocjować - i prosze teraz czytam że sami dzwonią - dziwnę to

  OdpowiedzUsuń
 10. Do mnie też dzwonili ale z ofertą bożonarodzeniową, trza było mieć 100 tys. zł coby się załapać na 8% i bynajmniej nie dla nowych środków. Tak czy inaczej SKOK Wołomin wymiana - jak dotąd - wszystkie inne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepraszam za zmianę tematu, ale czy mógłbyś Polcan prześwietlić zmianę warunków uzyskiwania premii dla Konta osobistego z premią BGŻ? Szczegóły w linku: http://www.bgz.pl/downloads/regulaminy/ogloszenie_zmiana_programu_premia_plus.pdf

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś pisałem o tym artykuł na drugim blogu a w komentarzach pojawiło się kilka dodatkowych szczegółów
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/04/konto-z-premia-w-bgz-znow-w-remoncie.html

   Usuń
 12. Dlaczego tu http://www.comperia.pl/konta_oszczednosciowe na końcu artykułu pisze że BFG to 50 tys euro a nie 100? Czyżby coś się zmieniło?

  OdpowiedzUsuń
 13. SKOK WOLOMIN ma B. NISKIE KOSZTY PROWADZENIA oddzialow.
  To"KOPCIUSZEK" jesli chodzi o lokale, ich mini-wielkosc, wyposazenie, mala obsluge.
  Banki - maja ogromne lokale, marmury, moc pracownikow.
  Niektore SKOKI tez maja 'zadecie", tez pobudowaly spore sidziby, bogato wyposazone - Wolomin na pewno ma najnizsze koszty .
  Odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 14. Też mam środki w SKOK Wołomin, zaufałem im i zdeponowałem sporą część moich oszczędności. Po ostatnich doniesieniach o nagłym dziesięciokrotnym wzroście złych kredytów zacząłem się martwić, bo faktycznie coś niedobrego tam się dzieje. Wrócę do nich jak będą mieć gwarancję BFG.

  OdpowiedzUsuń
 15. Afera.. afera ...SKOK Wołomin posiada i będzie posiadać bardzo dobrą stabilność finansową. Sama od 10 lat korzystam z ofert depozytowych i nie narzekam stale otrzymuję konkurencyjne oprocentowanie lokat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Strachy na lachy. Zawsze musimy być straszeni. Wiadomo, że SKOKI nie są na rękę bankom, gdyż zabierają im klientów. Dajmy ludziom prawo wyboru i nie straszmy ich. Albo przedstawiamy całą prawdę Skokach i dajemy wyraźny sygnał a nawet ostrzeżenie albo dajmy spokój ludziom, którzy ciułają sobie grosiki na czarną godzinę i są cały czas straszeni niepewnością Skoków. Miejcie odwagę napisać całą prawdę,
  niezaleznie od tego jaka ona jest!!!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...