poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Dziwne warunki Konta SuperOszczędnościowego w Citibank


W prezentowanym w tym miesiącu rankingu kont oszczędnościowych okazało się, że jednym z najbardziej atrakcyjnych kont na dzień dzisiejszy jest konto w Citi Handlowy. Jeszcze w lutym dość dużo banków oferowało stawkę 5%, niestety od tego miesiąca zaczęło się to zmieniać.

Z tonu spuścił Meritum, BNP Paribas, czy Millennium, który na chwilę obecną oferuje w promocji zaledwie... 4% i to dla nowych środków. A przecież w roku ubiegłym to był jeden z głównych graczy. Jak widać w bankach trzeba dokładnie obserwować na bieżąco co się dzieje i uciekać tam gdzie dają więcej.

Czy zatem opłaca się teraz przenosić środki do Citi, który 5% oferuje dla większych kwot aniżeli oba bumerangi (po 10.000 zł) czy ping pong (20.000 zł) razem wzięte. Przecież tutaj nie musimy codziennie odświeżać lokat jednodniowych a zysk będzie taki sam, lub większy jeżeli zdeponujemy powyżej 40 tys zł.


Konto SuperOszczędnościowe oferuje 5% do kwoty 50.000 zł oraz tylko 2,5% powyżej tej kwoty. To o wiele lepiej aniżeli Kredyt Bank który 5% daje do kwoty 3.000 zł (lub 5.000 zł) a powyżej tej kwoty nie nie oferuje już nic bo oprocentowanie spada do... 0%!

Ale uważaj na wypłątę Źróło: online.citihandlowy
 
Jakie warunki trzeba spełnić by cieszyć się pięcioma procentami na koncie? Kto nie zdecyduje się na posiadanie konta ror zapłaci aż 30 zł zatem konto osobiste warto założyć. Niestety w dzisiejszych czasach kont darmowych praktycznie nie ma więc aby było ono darmowe musimy zasilać je kwotą1500 zł na miesiąc czyli nieco powyżej standardu.

Warunek nie jest trudny do spełnienia. Jest jeszcze druga opcja płatności kartą na kwotę 500 zł ale ten warunek wydaje się być zbyt trudny do zaakceptowania. Na szczęście mamy do wyboru albo przelew albo płatność kartą jeden z nich wystarczy więc nie jest tak źle.

Standardowo tylko jeden przelew w miesiącu jest darmowy, za drugi zapłacimy i to niemało bo aż 9 zl. Dotyczy to tak przelewu zewnętrznego, wewnętrznego czy też wypłaty w oddziale.

Jest jednak rzecz ewenement o której należy bezwzględnie pamiętać. Bank na swoje stronie zamieścił taką bardzo nietypową informację:
Pamiętaj: za miesiąc, w którym nastąpi wypłata środków oprocentowanie nie jest naliczane

Z tego prosty wniosek, że wypłaty warto dokonać praktycznie tylko pierwszego dnia kolejnego miesiąca by nie tracić odsetek. Co więcej wskazane jest by był to pierwszego maja by nie tracić odsetek. Ale jak wiadomo jest to dzień wolny od pracy więc jeśli dokonamy wypłaty w czwartek 2 maja nie dostaniemy odsetek za ten dzień.

Wiadomo już o terminach zmiany oprocentowania. Od 30 kwietnia: oprocentowanie powyżej 50 tys spadnie ale nie jest to istotne bowiem wiadomo że nie warto trzymać wyższego salda na koncie gdyż już dziś jest to nieatrakcyjne.

Bardziej istotna będzie zmiana które wejdzie w życie 24 maja. Wówczas bowiem atrakcyjne jak na dziś oprocentowanie spadnie do 4%. Warunek o anulowaniu odsetek za wypłatę każe nam przetrzymać środki do 1 czerwca. Na domiar złego jest to sobota a więc wypłaty będzie można dokonać dopiero w poniedziałek.

Dziwne to konto. Narzuca nam terminy wypłat na pierwszego kolejnego miesiąca. Niestety ani w maju ani w czerwcu nie jest to możliwe bowiem są to dni wolne od pracy a więc dobrowolnie musimy się godzić ze stratą. 

5 komentarzy:

 1. Czytając powyższe wychodzi na to, że jeśli planujemy dłuższą przygodę z tym rachunkiem pełnej sumy, czyli 50k, nie ulokujemy, bo już po miesiącu trzeba by środki wypłacić. Mniejszej sumy też nie warto trzymać bo za miesiąc oprocentowanie spadnie do 4%. Wniosek - szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Te 1 500 PLN musi być z tytułu wynagrodzenia, tak informują na infolinii Citi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie chcą moich 50tys, Meritum się ucieszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zmian zasad dokonano na podstawie rekomendacji krajowej grupy roboczej TSA,
  która stwierdziła, iż wspomniane przedmioty nie stanowią żadnego realnego niebezpieczeństwa,
  poinformował David Castelveter, rzecznik prasowy agencji.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...