czwartek, 18 kwietnia 2013

Ciekawa lokata widmo w Banku Pocztowym


Wczoraj w komentarzach pojawił się bardzo intrygujący wpis:
Dziś listonosz przyniósł mi ulotkę z Banku Pocztowego a tam "Lokaty Coraz Więcej 6,5%" na 5 miesięcy , w pierwszym 4 i tak do 6,5 % , średnia 5,1, to się nazywa 1 liga , jak na te ciężkie czasy.

Nie da sie zaprzeczyć, że gdyby taka lokata była w ofercie znalazłaby się oczywiście w pierwszej lidze gdzie minimum to 5,00%. Bank Pocztowy nigdy nie zaskakiwał jakoś atrakcyjnymi stawkami na krótkie okresy. Na dłuższe dwuletnie i owszem zdarzały się atrakcyjne stawki ale jakoś nie pamiętam by gościł w moich rankingach, które zawierają lokaty do 13 miesięcy.

Krótki rzut oka na najnowsze oferty w Pocztowym pokazuje, że nie ma takiej lokaty w chwili obecnej na wspomniany w komentarzu okres. Jedyne co można zobaczyć to Lokaty Coraz Więcej na okresy pół roku oraz dwa lata. Nazwa sugeruje od razu lokatę progresywną czyli od razu trzeba zajrzeć na oprocentowanie średnie.


6 miesięczna wzrasta od 2% do 4,5% dając w sumie średnią zaledwie na poziomie 3,25% czyli totalnie niegodna uwagi bowiem poza drugą a nawet trzecią ligą gdyby taką na dzień dzisiejszy utworzyć.

24 miesięczna wzrasta od 3% do 7% a po uśrednieniu da 4,81% co da więcej aniżeli opisywane wczoraj Idealne polisolokaty w Idei i zaliczające się do II ligi i to nawet do czołówki. 

Najciekawsza oferta w Pocztowym Źródło: pocztowy


Niestety do założenia tych lokat jest potrzebne posiadanie konta w tym banku. Może to być albo standardowe konto albo nestor. Z drugiej strony jednak warto tutaj odnotować fakt, że jest to pewien rodzaj lokaty rentierskiej bowiem odsetki są wypłacane... co miesiąc. Niewielkie co prawda ale jednak.

Ale co z opisywaną Lokatą Coraz Więcej na okres 5 miesięcy ze średnią z pierwszej ligi? Jeśli wierzyć anonimowemu, który zostawił o niej informację, że 'dziś listonosz przyniósł mi ulotkę' to oferta musiałaby być aktualna bo owo 'dziś' odnosiło się do daty 17 kwietnia.

 W komentarzach pojawił się nawet link do strony internetowej przedstawiającej ową lokatę. Można kliknąć tutaj by zobaczyć szczegóły. Faktycznie widzimy tam wzrost od 4% do 6,50% dając średnią z pierwszej ligi. Ale gdy klikniemy na zakładkę Oblicz zysk z lokaty zobaczymy listę combo po której rozwinięciu zobaczymy coś takiego:


Czy to jest aktualne?


Gdy to samo zrobimy pod tym linkiem prezentującym aktualną ofertę, zobaczymy coś takiego:


To jest aktualne na pewno


Wniosek z tego, że prawdopodobnie oferta lokaty na 5 miesięcy z rzekomo pierwszej ligi ze średnią na 5,10% pochodzi z nieaktualnej już strony bankowej a ulotka także pochodzi z archiwów Banku Pocztowego.

Chciałbym się mylić, zachęcam Was do zabawy w detektywa. Ale trudno wierzyć by przypadkiem była różnica na wszystkich pozostałych okresach. Stąd wniosek: nie wszystko co pokaże wujek Google, a tak przecież odnalazł pierwszoligową ofertę prawdopodobnie inny anonimowy, prowadziło do aktualnych ofert.

Kto się jeszcze łudzi może zrobić inny eksperyment. Pod tym linkiem prezentującym ową rzekomą pierwszoligową lokatą można kliknąć na Oszczędności i wybrać lokaty terminowe. Wyszukanie szczegółów doprowadzi nas do nowej oferty w której nie będzie śladu o owej 5 miesięcznej okazji jak na te ciężkie czasy.

6 komentarzy:

 1. Lokata Coraz Więcej 5 - miesięczna

  klikając na "ZAŁÓŻ LOKATĘ" pojawia się napis na czerwono "UWAGA produkt wycofany z oferty Banku"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem artykuł można potraktować jako informację o lokacie dwuletniej z drugiej ligi.

   Usuń
 2. Wystarczy kliknąć w przycisk ZAŁÓŻ LOKATĘ aby ujrzeć informację, że Produkt wycofany z oferty Banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już kilkakrotnie zauważył FX lokat zakładać obecnie nie warto gdyż są zbyt mało atrakcyjne szczególnie jeżeli dodatkowo wymagają konta w mało atrakcyjnym banku. Sam też ich nie zakładam od dłuższego czasu więc nawet nie przyszło mi do głowy by klikać w załóż.

   A sposób oczywiście o wiele prostszy:)

   Usuń
 3. To jest istotne

  Informujemy, że w związku z obniżeniem stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, od dnia 20.06.2013 zmianie ulegają stawki oprocentowania następujących rachunków oraz lokat:

  1. db Konto Oszczędnościowe oraz db Konto Oszczędnościowe 24h: oprocentowanie będzie wynosić 2,00%.
  2. db Konto Oszczędnościowe 24h otwarte w Pakiecie dbNET od dnia 1.12.2011, z saldem przekraczającym 10 000 PLN: oprocentowanie będzie wynosić 2,00%.
  3. db Konto Oszczędnościowe 24h otwarte w Pakiecie dbNET od dnia 1.12.2011, z saldem poniżej 10 000 PLN: oprocentowanie będzie wynosić 4,00%.
  4. db Lokata Plan Premia. Oprocentowanie będzie zgodne z poniższą tabelą:

  Kwota depozytu Oprocentowanie
  100 - 1 999,99 PLN 2,00%
  2 000 - 4 999,99 PLN 2,10%
  5 000 - 9 999,99 PLN 2,20%
  od 10 000 PLN 2,50%

  Wszystkie pozostałe warunki pozostają bez zmian.

  OdpowiedzUsuń
 4. Były różne komentarze nt. konta oszczędnościowego 24h w db. Oficjalny komunikat, który dziś zobaczyłem po zalogowaniu w systemie: "db Konto Oszczędnościowe 24h otwarte w Pakiecie dbNET od dnia 1.12.2011, z saldem poniżej 10 000 PLN: oprocentowanie będzie wynosić 4,00%"
  No to gdzieś muszę przenieść niecałe 10k.
  (YKS)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...