piątek, 5 kwietnia 2013

Czy to początek afery w SKOKu Wołomin?


Po dwóch artykułach na temat oferty banków spółdzielczych pora zajrzeć co piszczy w SKOKach. Banki komercyjne kontynuują rekordowe spadki więc nie będziemy sobie psuć humoru obserwowaniem zabawy w wyścigi kto bardziej oskubie biednego klienta w które bawią się banksterzy.

A w SKOKach robi się powoli niezłe zamieszanie. Jeszcze przed świętami zrobiło się bardzo niemiło ze względu na liczne artykuły o tym, że audyt SKOKów choć przeprowadzony już dość dawno temu bo na początku roku wciąż jest tajny. Informację taką podała Gazeta wyborcza a podchwyciło wiele innych portali co można zobaczyć chociażby tutaj.

Będąc klientem jednego z najbardziej popularnego SKOKu Wołomin zwróciłem się z bezpośrednim zapytaniem do konsultantki, która obsługuje mój rachunek. Muszę przyznać, że konsultantka oddzwoniła w miarę szybko i przesłała link innego artykułu uspokajając, że wszystko jest ok a jako członek kasy mam prawo do wglądu w wyniki finansowe.


Problem jednak w tym, że do najbliższego oddziału jest bardzo nie po drodze, jak również nie na czasie. Jeślibym jednak chciał się pofatygować musiałbym uprzednio mailowo poprosić o wniosek o takowy wgląd. 

Co do przesłanego linku do artykułu, który można zobaczyć tutaj, praktycznie nie wynika z niego wiele. Dowiadujemy się tylko tyle, że Komitet Stabilności Finansowej (minister finansów + prezes NBP + przewodniczący KNF) oceni wyniki audytu czyli jest to odwracanie kota ogonem. Audyt jest, ale nikomu go nie wolno zobaczyć, z drugiej strony to coś nieznanego zbada ktoś inny. 

Aha czyli wszystko jasne, a mianowicie to, że nic nie jest jasne.  

Wyniki finansowe Źródło: skokwolomin


Na domiar złego zamiast wyjaśnić całą sprawę już po świętach ukazał się sensacyjny artykuł w RMF 24 zatytułowany: Udzielali wielomilionowych kredytów pod symboliczne zastawy. Tytuł mówi sam za siebie a sprawa dotyczy właśnie SKOKu Wołomin, na który do prokuratury okręgowej w Warszawie doniesiono o przestępstwie.

Sprawa dotyczy udzielania wielomilionowych kredytów pod niewspółmiernie mały zastaw. I co więcej owe kredyty zostały niespłacone co sugerowałoby złą kondycję finansową Kasy. Co gorsza rzekomo nie jest to pierwsze zawiadomienie o oszustwach.

Nie ukrywam, że przestaje mi się to podobać. Dziennikarze węszą zawsze sensacje i lubią sprawę rozdmuchiwać. Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczną głośną sprawę, którą opisałem w artykule Afera wokół Finroyal rozdmuchaną przez dziennikarzy TVN. Tyle, że wówczas rozpętała się wielka afera na skalę ogólnopolską.

Wczoraj na stronie Wołomina pojawiło się takie oświadczenie:
W związku z wprowadzającymi w błąd doniesieniami medialnymi pragniemy poinformować, że kondycja finansowa Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Wołominie jest stabilna, a wszystkie zobowiązania są realizowane na bieżąco. Pragniemy poinformować, że informacje odnośnie przyznawania kredytów przez naszą Kasę są nieprawdziwe.
Zapewniamy, że Państwa pieniądze ulokowane w SKOK w Wołominie są bezpieczne. Bezpieczeństwo to gwarantuje specjalny fundusz stabilizacyjny oraz wysokie ubezpieczenia depozytów do 100 tysięcy euro.
Przypominamy, że od października 2012 r. jesteśmy objęci nadzorem państwowym, którego kontrola zapewnia transparentność i przejrzystość naszej Kasy. Przeprowadzony w SKOK Wołomin audyt zewnętrzny ocenił wysoko naszą wiarygodność oraz potwierdził stabilną kondycję finansową Kasy.
 

Trudno żeby spodziewać się na ich stronie oświadczenia: tak oczywiście robiliśmy machlojki finansowe, ale to już przeszłość, już nie będziemy robić takich numerów bo to było nie fair. 

Czyżby w tym roku szykowała się kolejna wielka afera, która swoim rozmachem na pewno przyćmiłaby zeszłoroczną aferę z Amber Gold. W końcu 'złota firma' właściciela Multikasy liczyła tylko 3 lata i prowadzona była przez jednego faceta a SKOKi istnieją o wiele dłużej i na dużo większą skalę.

Ciąg dalszy: Audyt w SKOKu Wołomin

30 komentarzy:

 1. Na stronie w dokumentach do pobrania można zleźć również raport z audytu i opinie rewidenta. Warto się najpierw z nim zapoznać zanim zacznie się używać zwrotów afera machlojki itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. To internauci wpisują w google frazę 'afera skok wołomin' i zostawiają komentarze w artykułach na temat tego SKOKu.

   Daleki jestem od oskarżania SKOKu o machlojki. Mam nadzieję, że burza medialna która się rozpętała ostatnio ucichnie, chociaż na innych blogach finansowych można już przeczytać o wycofywaniu środków w celu ratowania kapitału.

   Usuń
  2. NIe ma powodu do paniki... Ja wierzę w SKOK WOŁOMIN, zaostawiam w nim swoją środki i nie mam zamiaru ich wypłacać.

   Usuń
  3. Ja też nie wypłacam środków.

   Usuń
 2. Moim zdaniem nie ma powodu do paniki. G.Wybiórcza nigdy nie słynęła z bezstronności i prawdomówności. A SKOKi są solą w oku bankierów i polityków, którzy chętnie sięgneli by po ich klientów i pieniądze. Już przecież zaczęli. Plany objęcia gwarancjami BFG depozytów w SKOKach, to w końcu nic innego jak wyciąganie z nich pieniędzy (za gwarancje trzeba sporo zapłacić). Robienie czarnego PR to też element tej gry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmawiałem właśnie z prezesem SKOK Wołomin, który twierdzi, że dziennikarz z RMF z 10 zdań zwykłych wybrał sobie jedno ubrał we własne słowa i zrobił sensacyjną otoczkę.

   Szczegóły rozmowy jak również dalsze szczegóły sprawy będą w osobnym artykule. Oczekuję specjalnego raportu z Wołomina przeznaczonego dla dziennikarzy.

   Usuń
  2. to prawda ludzie to przekręt na skale światową skok oszukuję was dziennikarze mają rację ABW nie aresztuje nikogo bez przyczyny

   Usuń
 3. czarny PR, dziennikarze - można na SKOK-i postrzegać jako jedyny "uczciwy" element systemu finansowego, ale nie przykryje to faktu, że ulokowane w nich pieniądze nie są zabezpieczone przez niezależną instytucję (BFG) a ich struktura i (polityczne) kierownictwo nie są czynnikami uwiarygadniającymi tą instytucję.

  tylko proszę nie piszcie komentarzy typu - "u was biją ...*"

  * cenzura poprawności politycznej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ok, maja wlasne ubezpieczenie.
   ale zainteresuj sie ile depozytow moze zagwarantowac ten wielki bfg - moze z 5%.
   tak to jest, caly system bankowy opiera sie na zaufaniu.
   przeciez pieniedzy nie ma w skokach i bankach, wszystko jest rozpozyczone (nie liczac rezerwy czastkowej)'
   wiec w przypadku runu na banki czy skoki, niewazne jakie zabezpieczenie to jestesmy udupieni bo ci co pierwsi wyciagna kase wygrali.

   mysle ze nikomu na "gorze" nie zlezy na rozpetaniu afery ze skokami, to oznaczalo by koniec platformersow.
   skoki maja ok 2.5mln czlonkow, wyobraz sobie jakie w skutkach moglo by sie okazac masowe wyplacanie pieniedzy ze skokow, niewyplacalnosc itp.
   a co jesli przerzuci sie potem na banki spoldzielcze i banki... :)

   Usuń
 4. BFG "niezależna instytucja" :) zabrzmiało trochę w stylu Monthy Python'a :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A ten "anonimowy" to chyba ktoś z zarządu skok-u Wołomin bo co chwilę zgłasza wyjaśnienia, broni czegoś czego nikt nie atakuje, upatruje wroga we wszystkim i wszystkich. Czy to nie "daje domyślenia"? To mi wyglądana coś jakby "pożar w burdelu".

  OdpowiedzUsuń
 6. Rany, chłopie, to Ty nie wiesz, że celem mediów głównego nurtu jest zniszczenie SKOK-ów? Bo popierają nieodpowiednią opcję polityczną. Choćby poprzez sztuczne wywołanie paniki u klientów. I kryzys gotowy.

  A Pan jako osoba, która doradza innym ludziom, powinien być ostrożniejszy w sądach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem oczywiście za SKOKami. Artykuł nie prezentuje w żadnym przypadku mojej opinii jest tylko prezentacją wydarzeń przy czym na czerwono zaznaczyłem, że afera jest sprawą żądnych sensacji dziennikarzy.

   Sprawę rozwinę w kolejnym wpisie. Wiadomo, że w naszym interesie jest bronić skoków w końcu one dają lepsze oprocentowanie depozytów aniżeli banki.

   Usuń
  2. Zgadzam się w 100% z powyższą wypowiedzią. Spotkałam się z opinią pracownika z PKO BP który przestrzegał znajomą zeby wycofała srodki ze SKOKU i konieczni przekazała do ich banku

   Usuń
 7. Wypłaciłem z Wołomina dziś 470 tys. tak na wszelki wypadek. Byli zaciekawieni dlaczego, powiedziałem że jak się wyjaśni konflikt z Centralą SKOK (mają zarzuty ponoć) to może wrócę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dziwne. Kto wkłada taką kwotę do SKOK-u musi być wytrawnym graczem. Sygnały, które płyną z mediów w oparciu o sytuację rynkową wg mnie nie powinny skłaniać do nerwowych ruchów. W tym tygodniu założyłem konto w SKOK Wołomin i póki co 08.04 mam zamiar założyć lokatę na kwotę ca czterokrotną wartości samochodu, ktorym jeżdzę.

   Usuń
  2. Ja też nie widzę absolutnie żadnego uzasadnienia dla wycofywania depozytów ze SKOK Wołomin. Klasycznym przykładem, jak media potrafią wywołać panikę jest słynna "inwazja Marsjan" z 1938 roku. SKOK Wołomin udostępnił audyt, który każdy może sobie ocenić.

   Usuń
  3. Audyt będzie omówiony w poniedziałek lub najpóźniej we wtorek na blogu. Wygląda solidnie.

   A porównanie do książki Wellsa jest bardzo dobre:)

   Usuń
  4. Zawsze mnie zastanawiało czemu ludzi wypisują wymyślone historie. To chyba z nudów i zazdrości, że inni zarabiają. Nie mogą tego znieść i życzą innym najgorzej.

   Gdzie miałeś te 470 tyś.? Na koncie ROR z oprocentowaniem 3% - no to rewelacyjna inwestycja. A może zerwałeś lokaty i zdecydowałeś się na utratę oprocentowania? Nie, no pewnie jesteś takim szczęściarzem że wszystkie lokaty skończyły się tobie w dniu afery?

   Swoją drogą czemu wcześniej zdecydowałeś się wpłacić 470 tyś, jeśli co kwartał jest jakaś afera związana ze SKOKami i to znacznie poważniejsza niż ostatnie plotki. I nagle wypłacać. Przypomnie ostatnie:
   - 01.2013 - afera z tajnym raportem KNF
   - 10.2012 - Bierecki ucieka z kasą SKOK przez audytem KNF
   - 08.2012 - sensacyjne informacje o zamiataniu długów przez SKOKi do Luksemburga
   ...

   Usuń
 8. Widać pierwsze oznaki wzrostu oprocentowania. 4,5% w getinie na rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywne oznaki są widoczne ale niestety nie na lokatach ale o tym jutro.

   Usuń
 9. Bardzo ciekawe, dobrze by bylo jak by ta sprawa i generalnie artykuly tego typu pojawialy sie czesciej.

  Uwazam ze pominales pewien w miare istotny fakt, czyli zrodlo tych wiesci:

  "Zarząd SKOK-u Wołomin udzielał wielomilionowych kredytów, które nie były spłacane - twierdzi wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Dlatego zawiadomił prokuraturę o działaniu na szkodę tego przedsiębiorstwa."

  Pytanie wiec takie, z jakiego powodu audyt SKOKow dalej jest tajny? Skoro to minister odpowiedzialny za audyt jest autorem takich przeciekow?

  >tylko proszę nie piszcie komentarzy typu - "u >was biją ...*"

  A wlasnie ze napisze, tak samo mozna powiedziec ze banki "komercyjne" to zaplecze rzadzacej partii politycznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://skok.wolomin.pl/dokumenty_do_pobrania/BDO.pdf tutaj jest audyt

   Usuń
 10. Aha jeszcze chcialbym dodac na temat zrodla artykulu byc moze istotna informacje, tego samego dnia kiedy to opublikowano, odbywalo sie posiedzenie senatu:

  "Nowelizacja ustawy o SKOK-ach – to jeden z punktów rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Senatu.

  Ustawa dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa wkładów zdeponowanych w SKOK-ach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego."

  Moze to jest faktyczny powod utajnienia audytu?

  W kazdym razie sprawe trzeba obserwowac bo niewiadomo co z tego wyniknie.

  OdpowiedzUsuń
 11. III-PO-stkomuna szaleje - doprowadzili do katstrofy Prezydenta IV-RP - to doprowadzą do katastrowy jedyny Polski kapitał w instytucji zaufania społecznego to zkrawa na SKANDAL iszlak mnie trafia jacy jesteśmy BEZRADNI w III-RP

  OdpowiedzUsuń
 12. W piątek miałem telefon z getin banku w sprawie założenia lokaty na 8% na kwotę 10000 zł okres 3 m-ce w celu przedstawienia oferty konieczna jest wizyta w banku, oferty podobno nie ma na stronie banku. W SKOK WOŁOMIN posiadam depozyt na ok. 50000 i również nie zamierzam wycofywać.

  pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 13. No i co? Wciskali Ci moze inne produkty np. strukturyzowane? Bo przewaznie po to zapraszaja.Czy ta lokata jest powiazana z innym produktem,czy faktycznie tj.sama lokata.Pozdrawiam Joanna.

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja przedłużyłam moją gigantyczną lokatę na kolejny półroczny okres. Nie emocjonuję się biciem piany. SKOK Wołomin to jest ostatnia firma której ufam. Mam nadzieję, że będę działał w SKOKu długie lata.

  OdpowiedzUsuń
 15. Getin Bankiem to powienien sie zainteresowac KNF i UOKIK. Wciaskają nieprawdziwe informacje o lokacie na 9% a nawet 10% tylko po to zeby zwabic klienta do Home Broker czy Open Finanse. W rzeczywistosci takiej lokaty nie ma!

  OdpowiedzUsuń
 16. Afera jest duża Serafinowe i WSI rządzi:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...