poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Audyt w SKOK Wołomin czyli jak wygląda sytuacja finansowa popularnej Kasy


W piątek w artykule Czy to początek afery w SKOKu Wołomin zaprezentowałem problemy jakie w ostatnich tygodniach miał SKOK Wołomin w związku z kilkoma nieprzychylnymi artykułami jakie ukazały się na różnych portalach. Czy to oznacza, że coś jest nie tak?

W rozmowie z wiceprezesem Kasy Joanną Przywoźną zadałem pytanie jak to jest możliwe, że RMF podał takie sensacyjne informacje. Pani wiceprezes odpowiedziała, że dziennikarz RMF spośród wielu zdań wybrał sobie jedno, ubrał je na swój sposób i podał do publicznej wiadomości. 

'Z dziennikarzami się nie wygra' podsumowała krótko sprawę. Fakt faktem, dziennikarze lubują się w kreowaniu sensacyjnych wiadomości, bowiem plotki i ploteczki cieszą się dużym zainteresowaniem. Działają jednak w ten sposób na szkodę inwestorów, którzy na takie wieści mogą spanikować i wpakować się w niepotrzebne kłopoty.


Jak napisałem pod koniec piątkowego artykułu, zapewnienia ze strony Kasy, że wszystko jest ok to trochę za mało. Tak powie każdy, kto broni się przed atakami bez względu na to czy jest winny czy nie. Dla prawdziwych inwestorów trzeba czegoś więcej.

I trzeba przyznać, że SKOK Wołomin dał coś więcej. Zaprezentował od razu swoje wyniki finansowe i to nie jakieś zmyślone a w każdym razie niepotwierdzone, które podał do wiadomości Amber Gold w roku ubiegłym. Te wyniki są potwierdzone i przyjrzymy się im dzisiaj bliżej.

Tuż po napisaniu artykułu na stronie Kasy w zakładce 'dokumenty do pobrania' opublikowano dwa ważne raporty w tym: 24 stronicowy Raport niezależnego biegłego rewidenta z audytu zewnętrznego. Audytu dokonała firma audytorsko-konsultingowa BDO.

Wygląda przyzwoicie Źródło: skokwołomin


Audyt zawiera to co zwykle spotykamy w raportach spółek a więc między innymi podstawowe dane finansowe jak bilans czy rachunek zysków i strat. Wynik finansowy netto tak w roku 2011 jak i w pierwszych trzech kwartałach 2012 był dodatni wynoszący nieco powyżej 30 mln zł. (przy ponad 45 mln za rok poprzedni).

W wyniku audytu stwierdzono, że wskaźnik wypłacalności jest na poziomie 8,3%. Norma wynosi 8% a więc nie ma obaw a przynajmniej było ich na koniec września 2012. W audycie napisano zresztą:
Osiągnięte wyniki jak i ogólna sytuacja finansowa SKOKu w Wołominie nie wskazują na zagrożenie kontynuacji działalności w okresie kolejnych 12 miesięcy licząc od daty 30 września 2012.

Czyli zdaniem firmy BDO na chwilę obecną wszystko jest w porządku i nie ma powodów do obaw do września 2013. Faktycznie w komentarzach do mojego piątkowego artykułu dominowały pozytywne nastroje mimo ostatniej nagonki. Jednakże pojawił się też komentarz osoby, która jednak wycofała dość dużą kwotę dla świętego spokoju.

Nie jest to przypadek odosobniony. Kilka dni temu napięcia nie wytrzymał także jeden z bardziej znanych blogerów APP Fund, który na swoim blogu poinformował, że po namyśle zlikwidował depozyty, które stanowiły 10% jego wartości portfela. Środki zaradcze na pewno nigdy nie są złe.

Jak zrozumiałem osoby te nie wystąpiły z kasy tylko wypłaciły swoje środki. W sumie wszystkich członków Kasy w dniu audytu było ponad 66 428 członków. W roku bieżącym do Kasy zapisało się zapewne wiele nowych ze względu na bardzo dobrą ofertę Lokaty z klasą która oferowała aż 8% co przy marnej ofercie banków komercyjnych prosiło się o założenie przy spełnieniu warunków które opisałem w artykule Symulacja realnych zysków czyli od jakiej kwoty to się opłaca.

Kwartalna Lokata z klasą, która była w ofercie w styczniu tego roku, właśnie się kończy więc osoby, które ja założyły mogą niebawem bez utraty odsetek wycofywać swoje środki. Obecna oferta w Wołominie jest dalej przyzwoita. Lepiej chyba będzie przeczekać i nie przenosić tam dodatkowych środków.

33 komentarze:

 1. Odsetek kredytów z utratą wartości (przeterminowanych powyżej 30 dni):
  SKOK Wołomin - 3,06%
  Banki - 7,3%

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy wszyscy obniżają oprocentowanie a ktoś nagle wyskakuje z super ofertą (8% bez górnych limitów) warto się zastanowić dlaczego tak jest. Po co danej instytucji nagle jest potrzebne tyle pieniędzy które przecież będzie musiała z nawiązką kiedyś zwrócić. Odpowiedź jak zwykle przychodzi po czasie. Mądre szczury już opuszczają statek, reszta będzie żyć nadzieją że wszystko jest okey i jakoś się uda przydryfować do brzegu. A tak na marginesie czy ktoś wie po co państwo kontrolowało SKOKi skoro ich wyniki finansowe są przecież jawne ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko się zgadza ale zostało podważone zaufanie kasy i teraz jest problem natury psychologiczne Po-litycznej - SKOKI są teraz edyną instytucą zaufania społecznego i jeśli to zaufanie padnie to będzie koniec Polskości
  JESZCE POLSKA NIE ZGINEŁA póki my jesteśmy

  OdpowiedzUsuń
 4. @ autor

  skoro:
  ..."Osiągnięte wyniki jak i ogólna sytuacja finansowa SKOKu w Wołominie nie wskazują na zagrożenie kontynuacji działalności w okresie kolejnych 12 miesięcy licząc od daty 30 września 2012."

  to skąd ten wniosek/rada:
  ..."Lepiej chyba będzie przeczekać i nie przenosić tam dodatkowych środków."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z prostego powodu, sytuacja finansowa SKOKów wygląda solidnie na dzień 30 września 2013 więc wydaje się to instytucja godna zaufania. Ale czy to załatwia sprawę?

   Skoro mamy pierwsze negatywne sygnały i to z winy żądnych sensacji dziennikarzy, reakcje rzeczywistych klientów mogą być różne. Z komentarzy do artykułu widać, że wielu ludzi rozumie, że SKOK Wołomin wydaje się być solidną firmą.

   Ale kto wie czy wkrótce nie pojawi się jakiś inny artykuł, który wywoła dodatkowe zamieszanie? Albo nie rozpocznie się jakaś nagonka jaką mieliśmy rok temu na Amber Gold? Wysokie oprocentowanie w Wołominie nie jest na rękę bankom więc mają one silną konkurencję a więc mogą wywoływać nacisk na problemy Kas...

   Usuń
  2. no, jeśli porównujesz sytuację Wołomina z Amber Gold (ewidentny przekręt! - padłby bez jakiejkolwiek "nagonki" dziennikarskiej), to chyba rzeczywiście trzeba się zwijać ze SKOK-ów

   Usuń
 5. Ja wiem po co ten jazgot wywołany przez pismaków. SKOK zabiera bankom klientów. Cała prawda.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak jak już gdzieś indziej pisałem wcześniej prowadzona jest wściekła nagonka na SKOKi przez instytucje państwa. Osoby te reprezentują lobby bankowe i albo były albo wręcz są w niektórych wypadkach pracownikami banków - główny z nich to Jasio Krzysio Bielecki, który był prezesem PEKAO SA czyli spółki córki włoskiego banku Unicredit - człowiek ten "doradza" Tuskowi. Zresztą polityka mafijna tego banku jest doskonale znana bo jego "strategia" to zatrudnianie urzędników państwowych - niejaka Kornasiewicz też jak wiadomo zbiła tam kabzę.
  To co się w Polsce wyrabia przy pomocy użytecznych idiotów na stanowiskach państwowych, którzy za posadę w zachodnim banku gotowi są sprzedać własną matkę woła o pomstę do nieba, ale oczywiście nikomu włos z głowy nie spadnie.... Usiłuje się rozdmuchać "aferę" SKOKów gdzie znalazło się jakiś kredyt udzielony niezgodnie z procedurami (tak na marginesie: w każdym banku są złe kredyty)
  a milczy się o SKANDALACH NA MILIARDY ZŁOTYCH w przypadku banków. W przypadku PEKAO SA w Polsce czyli Unicredit jest to haniebny Project Chopin, który przeprowadził Profumo za pomocą "bankowca" Jasia Krzysia Bieleckiego. Malwersacja na 500 milionów EURO czyli jakieś 2 MILIARDY złotych.
  Pan Jerzy Bielewicz ze stowarzyszenia przejrzysty rynek próbuje z tym walczyć, ale raczej do suckcesu daleko. Schemat "operacji" Poject Chopin tutaj:

  http://unicreditshareholders.com/wersja_polska

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekaw ilu z tych komentarzy sprawa Skok Wołomin dotyczy -jesli to są tylko kibice niech napiszą a nie dolewją oliwy do ognia

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli ktoś obserwuje oddziały Skok Wołomin i interesuje się czy są jakieś kolejki w wypłacaniu kasy - proszę dać znać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważ, że forsę można wypłacić zlecając dyspozycję mailowo.

   Usuń
 9. Porównanie Skok Wołomin z Amber Gold jest uzasadnione - chodzi o scenariusz - najpierw nagonka medialna potem doniesienia do prokuratury - nastepnienie zaprzeczenia słowo przeciw słowu - potem run klientów na oddziały - blokata wszelkich rachunków . III-PO-stkomuna okrzyknie to ze SKOKI to były Piramidy finansowe - III-RP stać teraz na wszystko doprowadziły do katastrofy Smoleńskiej i śmierć prezydenta IV-RP - to PO-trafią doprowadzić do katastrofy finansowej niejednego z NAS czyli klientów SKOKÓW - w imie prawa Po-trafią Obrabować każdego z Oszczednosći
  Obym sie mylił ale boje sie tego scenariusza
  pozdrawiam i mam nadzieje ze przesadzam a jeśli kogoś przestraszyłem to przepraszam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie jest tak źle. Amber był jeden i miał swój niby fundusz poręczeniowy i niby certyfikaty. SKOKi mają swoje Towarzystwo które daje gwarancję do 100 tys euro więc to zupełnie coś innego.

   Przypuszczam, że cała sprawa ucichnie gdy Kasy znajdą się pod egidą BFG. Ale niestety to będzie oznaczało oferowanie całego badziewia w postaci funduszy inwestycyjnych a oprocentowanie spadnie prawdopodobnie do podobnych w bankach komercyjnych.

   Jak to w życiu - coś za coś.

   Usuń
 10. A ja juz po pierwszym sygnale o zlym kredycie pobieglem i wycofalem kaske ze SKOKu.
  Z kasa zartow nie ma, smrodek jednak jest, utajnione audyty, zapewnienia itp. Za duzo kombinacji ze strony SKOKow.
  Do tematu wroce jak SKOKi beda pod BFG i beda pod nadzorem, inaczej nie ma szans abym zostawil tam zlotowke .

  OdpowiedzUsuń
 11. A co maja SKOK-i do utajniania audytów. To KNF zleciło i ono nie chce ujawnić. W SKOK jak jesteś członkiem zawsze możesz obejrzeć audyt. Jakby były poważne zastrzeżenia do SKOK Wołomin to juz KNF wciągnęła by go na swoją czarną listę http://bip.knf.gov.pl/?l=/Urzad_Komisji/042_Ostrzezenia_publiczne/000_index.html, gdzie był Amber Gold a ludzie i tak pchali tam kasę. Nie róbcie zamieszania.

  OdpowiedzUsuń
 12. Audyt SKOK Wołomin jest dostępny na ich stronie internetowej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ale ten audyt to nie jest ten robiony dla KNF-u.

  OdpowiedzUsuń
 14. Byłem dziś w placówce SKOKu na Puławskiej w Warszawie. Poza mną (a spędziłem tam jakieś 15min w godz. szczytu czyli między 16 a 17) pojawił się tylko jeden Pan w celu założenia ROR i lokaty. Wszystkie komentarze z serii "wypłaciłem 470tyś.", "pracowałem w SKOKach i przestrzegam" są pisane na zamówienie. Cisną mocno bo sprawa jest nie tylko finansowa ale i polityczna. Ja ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że sam ryzykuję bardzo dużo ale jednak moje środki pozostawiam. Pamiętajcie, strach to bardzo zły doradca w kwestiach finansowych, a w internetach każdy może być ekspertem. Jak mawia pierwszy obrazkowy mem "On the Internet, nobody knows you're a dog".

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie do niewycofania lokat ze SKOK Wołomin przekonało ujawnienie audytu na ich stronie internetowej.
  Z tym ,że nie trzymam więcej niż 100 tys EURO w jednym SKOK czy banku. bez wzgledu na raporty i audyty.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak sobie mysle , ze tak samo dobrze wszystkie komentarze uspokajajace w kwestii smrodu w SKOKach tez moga byc pisane na zamowienie .
  "On the Internet, nobody knows you're a dog".

  OdpowiedzUsuń
 17. Potwierdzam też byłem na Puławskiej pare minut po godz. 17 żadnego ruchu kolejek wypłatach - no i był facet co zakładal konto internetowe

  OdpowiedzUsuń
 18. Oczywiście masz rację, zarówno pozytywne jak i negatywne komentarze w sieci mogą być manipulacją jednak z moich obserwacji wynika, że te negatywne schematycznie pojawiają się w identycznej formie na wielu blogach (ktoś się nie wysilił). Pozytywne jednak się różnią i treścią i formą i jakoś mniej "pachną" mi fałszywką. Ponadto jak to ktoś zauważył, SKOK Wołomin przynajmniej przedstawił konkretne dokumenty, a banki często nie robią żadnych audytów zewnętrznych a posiadają 2x więcej złych kredytów przeterminowanych (często dłużej niż 30dni). No i na koniec przypomnę, że BFG to też swego rodzaju fikcja. Cypryjczyków nie uratują takie gwarancje i jeśli u nas kiedyś się sypnie to też nikt z kapelusza pieniędzy nie wyciągnie. Pozostaje zdrowy rozsądek, chłodna kalkulacja, trzymanie ręki na pulsie i ostrożność (dywersyfikacja). Coraz bardziej czuję, że np. obligacje korporacyjne zabezpieczone hipoteką są lepszą gwarancją od funduszy gwarancyjnych, zarówno SKOKowych jak i BFG.

  OdpowiedzUsuń
 19. słuchajcie, ja dodam tylko że potrzebowałem w ostatnich dniach gotówki zdeponowanej w SKOK Wołomin i było to przed terminem zakończenia lokat. Szybko otrzymałem środki a jak zrywałem lokaty to żadnego Klienta oprócz mnie nie było w oddziale. Zatem wygląda na to, że panują nad sytuacją.

  OdpowiedzUsuń
 20. W SKOK Wołomin mam kilka lokat. Jedną z lokat postanowiłem ostatnio wycofać przed terminem. Nie było żadnego problemu. Kolejna lokata zakończyła się zgodnie z terminem - pieniądze zostały przelane na ROR. Kolejki w oddziale nie było (2 osoby). Mi to wygląda na celowe rozdmuchanie drobnej sprawy z kredytem, który zresztą był ubezpieczony.

  OdpowiedzUsuń
 21. Powiem tak:wycofałem pieniądze przed terminem po konsultacji z synami,bo to im obiecałem te pieniądze.Gdyby to były moje pieniądze pewnie bym ich nie ruszał przed czasem.Jakoś mam zaufanie do tej Kasy.Jeśli zarobiłem jakieś pieniądze na lokacie ,to właśnie w Skoku.A dużo wcześniej straciłem na ubezpieczeniowych funduszach .Nie wycofuję swoich udziałów ze Skoka i do oszczędzania na pewno wróce,bo to chyba już jedyna na naszym rynku polska instytucja finansowa.

  OdpowiedzUsuń
 22. skoki mają duży problem z przeterminowaniem, ale to skrzętnie ukrywają, ja im pieniędzy nie powierzę.

  OdpowiedzUsuń
 23. Skoki są polskimi instytucjami finansowymi, dobrze prosperującymi. Stąd nagonka, głownie medialna na te instytucje. To, że KNF nie komentuje audytów o
  SKOK-ach to może potwierdzać fakt, że nie jest tam tak żle jak to się przedstawia. Gdybu było coś nie tak, to by się gotowało jak w kotle.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja planuje wykupić 1 udział, poczekać msc, dokupić 20 udziałów, podzielić między lokatę a konto oszczędnościowe po 200k PLN. Przykre jest, że dość powszechne przypadki wyłudzania kredytów, które występują w każdym banku podciągnąć pod brak płynności finansowej. KNF jest od tego jak du.. od str... żeby informować, że poza drobnymi przewinieniami instytucja jest wypłacalna.

  OdpowiedzUsuń
 25. czemu nie pokazaliscie mojego zapytania z 25.04.w/spr SKOK-ow czy warto na 3 m tam zainwesowac? anonimowy?

  OdpowiedzUsuń
 26. porownajcie sobie w audycie il. nie splacanych kredytow w stosunku do ubieglych lat.poczytajcie wiecej art M. SAMCIKA. wszystkie sprawy w sadzie przeciw SKOK wygrane.Wszystko wyjdzie na jaw niebawem.Kwestia czy sie zdazy wyciagnac swoj kapital.

  OdpowiedzUsuń
 27. A dlaczego nie? Ja ulokowalem pare i to nie malych lokat pod koniec kwietnia i teraz w maju tez. Jak w grudniu bylo 8,5% na 2 m-ce to malo kto o tym wiedzial, bo nie publikowali trego nawet na stronie www., ze takie cos maja tylko w oddzialach personel mnie poinformowal. Uznalem to za dobra okazje. Termin minal kasa splynela na ROR i zaraz zalozylem juz nastepne lokaty na 8%, znow termin minal odsedki grzecznie splynely na ROR i zakladalem ostatnio na 6,95%. Jak widac oprocentowanie spadlo od grudnia 2012 co niby tlumaczy sie obnizkami stop, ale tak naprawde mozna wysnuc jeszcze jeden wniosek, ze juz nie maja takiego cisnienia, ktore moglo byc wywolane nagonka. Sytuacja sie uspokoila i zycze jak najlepiej Skok-owi Wolomin, bo naprawde sa solidni i uczciwi.

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja w Skok Wołomin wykupiłam w marcu 11 udziałów. Dzięki temu mam wyzej oprocentowane lokaty na 6 miesięcy. Co kilka dni sprawdzam na stronie KNF co nowego się dzieje i na dzień dzisiejszy jestem spokojna o moje ( nie małe)pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 29. Też uważam, że to nagonka na polski kapitał. Nie można ich sprzedać jak np. PKO to trzeba ich zniszczyć bo są niewygodni. Zresztą SKOK jako współproducent filmu "1920 Bitwa Warszawska" oraz wydawca bezpłatnej gazety "Dobry Znak" promującej wartości historyczno-patriotyczne, chrześcijańskie, nie jest wygodny dla wielu. Takie podmioty niestety u nas w Polsce się niszczy i to w świetle obowiązujących przepisów (obrzućmy kogoś gównem to będzie śmierdział). Osobiście od wielu lat korzystam z ich usług - lokaty - i nie mam najmiejszych zastrzeżeń wręcz przeciwnie, czasem wydaje mi się, że to im bardziej zależy na moich pieniądzach niż mnie samemu. Przykład: od niedawna dopiero odblokowałem ROR no i po zakończeniu lokaty środki automatycznie przechodzą na ROR z oprocentowaniem ok. 5% wcześniej przechodziły na nieoprocentowane konto. Pracownicy sami co jakiś czas przypomianali mi, że środki leżą i nie procentują dla mnie. Pokażcie mi, który bank tak robi.
  Reasumując. Każdy podejmuje decyzję sam co robi ze swymi pieniędzmi ale warto czasem trochę pomyśleć, poczytać ze zrozumieniem i mieć własne zdanie a nie łyknięte z talerza podstawionego przez jedynie słuszne media.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...