czwartek, 3 października 2013

Lokaty do 6,80% czyli zielona wyspa zaczyna tonąć


Wczorajszy ranking lokat z pierwszej ligi, czyli tych które oferują minimum 4%, pokazał dość nietypową sytuację. Lokaty bankowe nareszcie skończyły nieustanne spadki i w miarę się ustabilizowały, przynajmniej w stosunku do stanu z drugiej połowy września.

Za to spadki zaczęły się w SKOKach. Długi czas było zupełnie na odwrót. Dziwiliśmy się jakim cudem SKOKi przez bardzo długi czas trzymały lokaty na bardzo dobrych poziomach gdy banki szalały z obniżkami. Teraz jest na odwrót.

I niestety zaczyna nam tonąć ostatnia zielona wyspa. Niedawno zwróciłem uwagę na Kasę Polską, która najdłużej ze wszystkich instytucji finansowych oferowała lokaty powyżej 7%. Niestety od początku października i tutaj zaczęły się spadki.


1 Lokata Jesienna
Dawne lokaty letnie zastąpiły teraz  lokaty jesienne ze zrozumiałych powodów. I niestety od razu stawki ścięto o całe 0,50pp czyli dwie obniżki stóp procentowych. Na dziś wygląda to następująco
5,50% - 3 miesiące
6,00% - 6 miesięcy

Mało tego zaglądając do lokat letnich, opisanych w artykule Zielona wyspa, widzimy, że skrócono o kwartał także okres depozytów. Zamiast 6 i 9 miesięcy mamy teraz odpowiednio 3 i 6 miesięcy. Jak widać na dłuższą metę nie da się dobrze zarobić a Kasa zapewne zafunduje nam wkrótce nowe stawki

2 Lokaty o zmiennym oprocentowaniu
Najnowsza tabela wygląda następująco


Źródło: kasapolska


Porównując to z wrześniowymi stawkami widzimy ciekawą sytuację. Nie jest tak jak w przypadku Wołomina, że przycięto wszystko równiutko niczym dobry golibroda. Lokaty miesięczne, kwartalne i półroczne pozostawiono bez zmian!

Zmiany zaszły tylko na dłuższych okresach. I tak obniżono je odpowiednio
9 miesięcy - 0,45 pp
12 miesięcy - 0,35 pp
24 miesiące - 0,35 pp
A więc lokaty zmienne potraktowano nieco łagodniej aniżeli stałe

Mimo tych obniżek Kasa Polska pozostaje wciąż liderem na rynku depozytów. Należy jednak pamiętać o wysokich kosztach na wejściu i pułapkach z przelewami, których koszt może dochodzić nawet do 100 zł o czym była mowa w osobnym artykule.

1 komentarz:

  1. Żydobolszewia pod egidą Szechtera znów robi nagonkę na SKOK-i

    http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,14717570,KNF__30_proc__portfela_pozyczkowego_SKOK_ow_to_kredyty.html#BoxBizTxt

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...