niedziela, 27 października 2013

Lokata Na Start przestaje być wabikiem


Lokaty z pierwszoplanowego stają się powoli marginalnym tematem bloga. Jeszcze do niedawna wydawało się, że sytuacja zaczyna się stabilizować a pierwsze sensowne podwyżki jak chociażby oferta lokaty na 4,25% w CA dawały nadzieje na odwrócenie trendu.

Nic z tego druga połowa października nie pozostawia żadnych złudzeń. Mało tego znów zaczynamy być świadkami... serii cięć co wydawało się już niemożliwe. A jednak logując się do bankowości internetowej by napisać kolejną reklamację skazany jestem na oglądanie coraz niższych stawek.

Najbardziej spektakularnym spadkiem października jest bez wątpienia Lokata na start w Getin online. Dokładnie w połowie października, tuż przed publikacją aktualizacji rankingu za ten miesiąc, napisałem, że wabiki już nie kuszą. Od tego momentu mieliśmy już... dwa kolejne zjazdy, czyli aż trzy w jednym miesiącu!


A więc określenie 'wabiki nie kuszą' teraz powinno być zastąpione 'wabiki są bezzapachowe'. Trudno bowiem mówić o jakimkolwiek wabieniu skoro tyle samo mamy w innym banku. Na chwilę obecną Lokata na start oferuje już tylko marne 4,25% a więc tyle samo ile lokata w Credit Agricole.

Na start w drodze donikąd Źródło: getinonline
Oczywiście w niczym nie przeszkadza to reklamować jej w taki sposób: 
Lokata na Start to lokata, dzięki której przekonasz się, jak zyskowne, wygodne i bezpieczne jest zakładanie lokat w Getin Online

'Zyskowne' jest oczywiście w cudzysłowiu. Do wygody i bezpieczeństwa trudno mieć zastrzeżenia, ale akurat one są mało ważne.

Na domiar złego cięcie jest jeszcze bardziej drastyczne, gdyż... zlikwidowano całkowicie oferty na 1 oraz 3 miesiące. Pozostawiono tylko depozyt 2 miesięczny. Getin odseparował się tym samym od Idea banku, gdzie wabik jest do wyboru na 1 lub 3 miesiące.  Zakres lokaty jest od 500 zł do 20.000 zł.

Widzimy jak skóra żółtodziobów, którzy są adresatami tejże lokaty, zaczyna drastycznie tanieć. Nowy klient nie jest już ważny, jak jeszcze rok temu, gdy mieliśmy tutaj dumne 7,50%. Kto tego już nie pamięta może sobie zajrzeć tutaj. Oj tanieją skóry żółtodziobów.

Przez ten czas stopy spadły łącznie o 2,25pp i stoją już od dawna w miejscu. Gdyby Getin postąpił podobnie, mielibyśmy stawkę 5,25% i byłoby to w miarę uczciwe. Tymczasem gdy mieliśmy 5% w Idei oraz Getin, to Idea jako pierwsza zdecydowała się na zjazd do 4,75% a w Getin dalej mieliśmy 5%.

Obecnie na wabiku w Idea banku dalej mamy 4,75%, natomiast Getinek zaszalał i trzykrotnie obniżył stawkę! Za każdym razem o 0,25 pp. Co ciekawe w tym samym czasie bumerang ani drgnął. Niemal od samego początku różnica między bumerangiem a nowicjuszem wynosiła cały jeden punkt procentowy. Teraz różnica zmalała do zaledwie jednego skoku czyli 0,25pp.

Słowem, nazywając rzeczy brutalnie po imieniu, w przypadku lokat Getin schodzi na psy. Jedynie co dziś jest tutaj godne uwagi, to okrojona wersja Konta Tanie Zakupy, gdzie mamy obecnie 10% cashback. Chociaż przesiadka z konta Swobodnego na Perfekcyjne pozostawia wiele do życzenia, ale to już sprawa na osobny artykuł.

Ciąg dalszy: Obniżki na lokatach eksponują obligacje serii PP3-vi

19 komentarzy:

 1. To z lokat zostaje meritum do końca roku (dla tych co się załapali na 4%) i skoki. Polcan - od kiedy Skoki mają gwarancję BFG. Słyszałem, że od listopada ale od 1 czy 30 ? Czy to na pewno oznacza, że do 100.000 EUR można tam śmiało pieniądze wpłacać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Końcówka listopada bodaj 28 czy coś koło tego. Dla mnie to nieistotne bowiem nie ma różnicy czy jest BFG czy nie ma. Trzymam tam kasę odkąd zaproponowali lokatę z klasą na 8% przy nagłych spadkach.

   Tak, to oznacza, że śmiało można wpłacać tę kwotę.

   Usuń
 2. Lokaty w SKOK Wołomin drastycznie jutro spadną,
  Stała do dzisiaj było 5,9% na 4 m-c a teraz jest 5,2% na 4m-c.
  Takiego ciecia chyba w żadnym banku czy skoku nigdy nie było. A było jeszcze 6,1% we wrześniu.
  http://skok.wolomin.pl/Produkty/Lokaty/10

  OdpowiedzUsuń
 3. SKOK wolomin scial lokate rentierska na 12 miesiescy wyplata odsetek co 3 m z 6,80 na 6,20 nie wiem czym to uzasadnic

  OdpowiedzUsuń
 4. "nie wiem czym to uzasadnic" Oczywiście wejściem SKOK-ów z dniem 29.11.2013r. pod BFG. Składkę do BFG za 2013r. mieli obowiązek zapłacić do 12.09.2013r.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli jednak miałem dobrego nosa.... od środy trwała batalia członkostwo w SKOK Wołomin.... do czwartku udało się załorzyć ROR w piątek udało się założyć lokatę Stała Bis.
  Spodziewałem się że tąpnięcie może przyjść od Listopada, dlatego do końca miesiąca chciałem założyć lokaty....
  Okazuje sie że przyszło nawet tuż przed i zdąrzyłem w ostatniej chwili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jesteś sam:) ja odnowiłem lokatę w październiku wybierając oprocentowanie zmienne, które w Wołominie jest jak zwykle stałe a zmienne tylko z nazwy. Ale to ostatni mój depozyt gdyż ma tylko 6%.

   Gdy zakończy się kolejna planuję już wycofywać środki z Wołomina.

   Usuń
 6. Kasa Polska jeszcze się trzyma (lokata jesienna). Szczerze powiedziawszy jakbym miał teraz wolną gotówkę to wsadziłbym ją na 6 miesięcy. Czuje że w Kasie Polskiej to też są ostatnie dni El Dorado.
  6 miesięcy to jest akurat... nie za mało i nie za dużo...
  bezpieczny termin.... nie sądze żeby jakiś bank komercyjny w ciągu 6 miesięcy zaproponował lepszą ofertę.
  W akutalnej sytuacji na rynku nie warto wedłu mnie zakładać lokaty na okres dłuższy niż 0,5 roku. A z takim oprocentowaniem ja w kasie Polskiej 6 miesiecy 6% to jest gradka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Midas czego sie dotknal zamienial w zloto a ten nasz pozal sie Boze min.fin. czego sie dotknie zamienia w g.... Dzieki za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 8. Informacje dla klientów kas

  Zgodnie z przepisami ustawowymi depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych zostaną objęte gwarancjami przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny od dnia 29 listopada 2013 r.

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku spełnienia warunku gwarancji (zawieszenia działalności kasy i ustanowienia zarządcy komisarycznego oraz złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości) będzie wypłacał środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonej kwoty.

  https://www.bfg.pl/informacje-dla-klientow-kas-0

  OdpowiedzUsuń
 9. Na tej stronie są wypisane chyba wszystkie lokaty na rynku:
  http://ranking-lokat.kontomierz.pl/ranking-lokat

  pomijam fakt, że moze nie wszystkie są już aktualne, ale to tez wina tego, że szybko się zmieniają.

  Ale ja nie o tym. Chciałem zapytać czy może ktoś wie jaki jest sens np. lokaty w Pekao Bank E-lok@ta 1.0%

  Oni mogą sobie taką oferować, ale kto w ogóle takie coś zakłada i po co.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym blogu są omawiane tylko lokaty powyżej 4% a w rankingu znajdziesz tylko lokaty powyżej 3,25% i to bez dodatkowych warunków.

   A kto zakłada? Ludzie, którzy trzymają się kurczowo jednego banku i sądzą że inne banki to ambergold.

   Sam kiedyś długo miałem konto tylko w ING a gdy zamykałem konto, to babka przy kasie ostrzegała mnie, że żaden inny bank nie jest tak bezpieczny jak bank, który ma lwa w herbie:)

   Z perspektywy czasu mogę tylko powiedzieć - opuszczenie 'najbezpieczniejszego banku w Polsce' było jedną z najlepszych decyzji w życiu.

   Usuń
  2. Napisałeś wcześniej, że główny temat bloga - lakaty - są coraz mniej omawianie. Ale na szczęście pokazujesz nam inne metody rozmnożenia pieniędzy :)
   i za to wielkie dzięki.
   Gdyby nie twój blog to nie miałbym dziś karty dla kierowców i zwrotu 50zł/m-c czyli 600zł rocznie.
   Na lokacie 600zł żeby mieć w ciągu roku przy około 3% musiałbym mieć około 25 000 zł. a tak wystarczy ... ;) kto ma to konto i kartę dla kierowców to wie.

   Usuń
  3. Wielu ludzi, którzy mnie znają dziwią się, że można mieć tyle kont i pamiętać o wszystkim i spełniam wszystkie wymagane warunki. A z drugiej strony narzekają na chroniczny brak pieniędzy.

   Gdyby tylko chcieli, za minimum wysiłku mieliby kilkaset miesięcznie więcej. A przecież wystarczy zrobić tylko trochę przelewów, trochę zakupów, trochę tego i owego i już nie trzeba zbierać puszek po śmietnikach;)

   Usuń
  4. Mój znajomy zakładał lokatę w pko na podobny procent a po roku rozpowiadał jak to nie da się na tym nic zarobić. Podejrzewam, że nawet nie umiał sobie przeliczyć albo myślał jak zresztą ja sam kiedyś, że to oprocentowanie miesięczne :) Oczywiście ich przekonanie, że poszli do najlepszego banku (czyt. PKO) i mają dobry procent jest nie do podważenia :\

   Usuń
 10. ja zamiast lokat preferuje pożyczki społęcznościowe, troszkę trzeba tam czasu poświećić ale 15% w skali roku spokojnie można wyciągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie słyszałem o tych pożyczkach, ale właśnie sobie bardzo mocno z grubsza poczytałem. I widzę, że jest w tym ryzyko. I to niestety najgorsze z możliwych, czyli czynnik ludzki. Co prawda mniejsze i to o wiele niz na giełdzie, ale jest. No i oczekiwanie aż i czy wpłynie rata.
   Sam nie wiem, może dla "zabawy", aby sprawdzić jak to działa. Tu chodzi o to, że pożyczasz i czekasz na zwrot. A jak nie ma to jest nerwowo. Na giełdzie o razu na starcie liczysz się z tym, że możesz stracić.

   Są jakieś inne krótkoterminowe sposoby inwestowania?

   Usuń
 11. Widoczne Getinonline chce złapać jeleni na konto perfekcyjne, do którego dają lokatę 7,25%

  OdpowiedzUsuń
 12. Aby zalozyc lokate w Kasie Polskiej niezbedna jest wizyta w oddziale?Moze ktos wie czy maja opcje ala Wolomin ze wszystko mozna przez neta zrobic?/Andreoz

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...