czwartek, 10 października 2013

Wyśrubowane warunki za 4% na koncie w Citi Handlowy


Nie ma co ukrywać pojęcie dużo w finansach jest bardzo względne. Omawiana wczoraj oferta konta w Raiffeisen posiada ograniczenie do kwoty 10.000 zł. Jeśli ktoś ma dochody tylko z pensji z której musi opłacić rachunki itd to jest to kwota dość duża i konto będzie zadowalające.

Z drugiej strony jeśli ktoś stosuje metody optymalizacyjne opisywane na blogu Polak Potrafi szybko stwierdzi, że 10 tys to są po prostu drobne, którymi obracanie generuje dodatkowe korzyści. Dla takiej osoby wczorajsza oferta dawnego Polbanku jest zatem stosunkowo mało atrakcyjna.

Jest jednak inne konto, które nie ma tak niskiego ograniczenia kwotowego a także oferuje dziś dla nowych 4%. Wspominałem już o nim przy okazji prezentacji październikowego rankingu kont oszczędnościowych. Mowa oczywiście o koncie CitiGold.


Co zatem można zyskać na tym koncie? Tutaj nie mamy niskiego ograniczenia do kwoty 10 tys ale od razu duży zapas do 200.000 zł a więc z pewnością wystarczająco dla niemal każdego. 4% to dziś dużo, więc możemy spodziewać się pewnych ograniczeń.

Ograniczeniem jest czas trwania. Posiadacze CitiGold mają gwarancję oprocentowania tylko przez 3 miesiące. Po tym terminie oprocentowanie spadnie co prawda do zwykłego, ale zwykłe oznacza tutaj 3,50% co i tak należy do wyróżniających się na rynku. Przy okazji tego konta Citi reklamuje także iPada mini jak widzimy na powyższej reklamie. Jest to premia dodatkowa ale za bardzo wygórowane warunki. Trzeba mianowicie utrzymać saldo 200.000 zł przez pół roku! To ewidentne marnowanie środków, biorąc pod uwagę fakt, że po kwartale oprocentowanie konta dla dość dużej kwoty będzie niższe aniżeli 4%.

Na domiar złego ulotka z banku zawiera informację:
Oprocentowanie 4% oraz iPada mini mogą otrzymać Klienci, którzy spełnią powyższe warunki i będą posiadać profil inwestycyjny.

A to już zdecydowanie zbyt duże ograniczenie. Posiadanie profilu inwestycyjnego w banku wiąże się już z ryzykiem a powierzanie niemałych oszczędności banksterom i płacenie za zarządzanie ich często mylne to kładzenie sobie ostrego noża na gardle z jednoczesną modlitwą by nie drgnął.

iPad mini można zatem sobie podarować. Osoby które posiadają 200 tysięcy w łatwy sposób zarobią na iPada na innych promocjach, a na dodatek będą sobie mogli sami wybrać model iPada jaki chcą, a nie odebrać taki jaki bank im ofiaruje za spełnienie szeregu dość drastycznych warunków.

Za to oferta konta przez 3 miesiące jest do rozważenia. Czy dotyczy klientów Meritum? Raczej nie bardzo, bowiem oferta trwa do 31 października a więc potrwa najdłużej do końca stycznia. Czyli tylko o miesiąc dłużej aniżeli gwarantuje Meritum.

A jakie wymagania ma samo konto Gold? Konto jest darmowe, gdy spełnimy jeden z dwóch warunków
  • średnie saldo na wszystkich rachunkach wynosi 200.000 zł
  • wpływy na konto wynoszą 12.000 zł + średnie saldo wynosi 50.000 zł
W przypadku braku jednego z powyższych warunków konto kosztuje 100 zł. Nie da się ukryć, że warunki są dość wyśrubowane i dla wielu pewnie niedostępne. Za to o wiele większą funkcjonalność ma karta kredytowa, która coraz bardziej przypada mi do gustu. Dlaczego o tym dziś na PP2

Ciąg dalszy: Darmowe przelewy kartą kredytową za rachunki

2 komentarze:

  1. No, zbyt wyśrubowane jak dla mnie. A ten darmowy iPad za 200 tys. złotych - hehe, no comments:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o profil inwestycyjny to jest on bezpłatny. A Wiąże się z obowiązkiem z dyrektywą MIFiD, której muszą przestrzegać wszystkie instytucje finansowe. CITI jest znany w środowisku, z tego, że zadość czyni wszelkim wymaganiom proceduralnym dotyczącym informowania klienta o ryzykach i opłatach :)

    PS niedługo wejdzie nowa oferta dla środków => 200,000PLM

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...